Doorgang versperd Wafels met slagroommm Ruzie Een eigen hut Potvis moet je zelf vouwen Kabbelen leidt tot kibbelen Sarah de Crom (10) uit Wolphaartsdijk is 's zomers wafelbakster. Heerrrlijk! Ze bakt niet binnen met zo'n elektrisch wa felijzer. Maar buiten op een vuurtje, met een gietijzeren omkeerijzer. Zo een met vijf harten. Ze weet niet of die in de win kel te koop zijn. Deze komt in elk geval van de snuffelmarkt. Sarah heeft van kennissen geleerd om het op een houtkacheltje te doen. Dat heeft natuurlijk niet iedereen in de tuin staan. Maar je kunt ook van stenen een oventje stapelen. Verder heb je wat droog hout nodig. EN iemand die je helpt om veilig een fikje te stoken. Eitje bakken Koken is niet echt Sarah's hobby: "Ach, een eitje bakken gaat wel", zegt ze niet erg enthousiast. Maar het beslag voor 'haar' wafels lukt prima. Ze neemt: 250 gram bloem, een scheutje bier (proefje niet), een kwart liter melk (lauw) en 2 eieren waarvan het wit is geklopt. Het beslag 3 kwartier op een warm plaats je laten rijzen. Dan: Het zware ijzer liefst ondersteunen en dicht op het vuur zetten. Het ijzer moet goed heet zijn. Anders moet je je baksel er met een staalborstel uitkrab ben. Is het heet, dan een beetje (sla)olie erin plus wat beslag. Ongeveer 2 minu ten per kant bakken. Smikkeltip Het opeten vindt Sarah uiteindelijk nog het allerleukste van het wafels bakken. Hoe? Haar smikkeltip: „Met suiker kan. Maar éérst slagroom versgesne- den vruchten suiker en wéér slagroom is pas echt mmmm!" Het dondert behoorlijk daarboven. Zouden ze ruzie hebben over welk weer het moet worden? PZC'krullebatè 15E JAARGANG-NUMMER 7-ZOMER 1995 Van links de huttenbouvvers Ramon, Collin en Barre. Op de voorgrond: Eclcoo. foto Willem Mieras Waag het niet om op de plaats waar deze foto ge maakt is, te komen: strui- keltouwtjes, strikken en een diepe valkuil, gevuld met water en voorzien van een automatisch naar beneden stortend luik versperren de doorgang! „Dit hier is de mooiste ondergrondse hut die er is", zegt Barre Verkerke (11) uit Yerseke. En hij spreekt ook namens zijn medebouwers Collin (13) en Eelco, die helaas door schoolkamp en griep verhinderd zijn. „De meeste hutten zijn binnen drie weken weer ge sloopt, maar hier zijn we al drie maanden aan be zig en als er een indringer komt, sturen we die gelijk weg." De komende vakantie zullen de drie vrienden on getwijfeld veel tijd doorbrengen in en bij hun on derkomen: „We willen er nog een gedeelte bij ma ken. In de wanden komen gaten, waar we kaar sen in kunnen zetten. We hebben al twee keer een feestje met vrienden gehad: lekker drinken en spelletjes doen". Een bouwtekening komt er bij het maken van zo'n hut niet aan te pas: „Zoiets doe je gewoon", zegt Barre. „Je begint met een gang te graven en aan het eind een diepe kuil. Dan gaan er bal ken en planken overheen. Dan kan er niks meer instorten. We dekken alles af met een laag grond, gemengd met water. En daar bovenop komen nog grasmatten". Je hebt natuurlijk ook nog een stukje grond no dig: „Zo'n open plek tussen een goed begroeide plaats als hier is ideaal", vindt Barre, die gehoord heeft dat de gemeente een weg wil aanleggen. „Precies door zo'n mooi stukje natuur", zegt hij verontwaardigd. „Als dat zo is schrijven we een brief naar de gemeente of de weg er niet langs mag". Plaatsgenote Jootje Vaas is deskundig op het ge bied van speelvoorzieningen. Zij vindt het zo be langrijk dat kinderen zelf hutten kunnen bou wen, dat ze er een boek over zal maken. In sep tember schrijven we daar meer over. Het leek Vlissingse va der John zo mooi: met het hele gezin in de zeil boot. Lekker dobberen over de Zeeuwse wate ren. De werkelijkheid pakte anders uit. Toen zijn dochters Na thalie (10) en Denice (8) nog klein waren was het leuk, later kwamen de problemen. Zoals alle kinderen heb ben ook deze meiden re gelmatig ruzie. Maar een boot, daar kun je dus niet vanaf. „Je kon je alleen opsluiten in de punt van de boot", ver telt Nathalie. Denice ziet achteraf de leuke kanten van het varen. „Het slapen was leuk, dan wiebelt de boot". Maar om ruzie in het slaapvertrek te voorko men ging wel de één pas naar bed als de ander vast sliep! De ouders werden er niet vrolijker van. In plaats van het kabbe lende water hoorden ze hun kibbelende doch ters. Dag in dag uit, de hele vakantie lang. Maar niet dit jaar. Dit jaar is het gezin op een grote camping in Frankrijk te vinden, met aparte tentjes voor de kinderen. En de boot? Die staat te koop! 'Loop acht stappen zuid-oost en ga dan twee stappen naar stuurboord...' Met een kompas in de hand Leerlingen op speurtocht door het visserijmuseum in Breskens. foto Peter Nicolai laveren de kinderen uit groep 8 van b.s. St. Bavo uit Oostburg door het visse rijmuseum in Breskens. Ondertussen maken ze kennis met zo'n beetje alles wat er in het museum te zien is: haaie- tanden en maquettes, een skelet van een mammoet, netten en knopen en een echte stuurhut, waarin je even voor kapitein kunt spelen. „Door die speurtocht gaan kinderen zelf op ontdekkingstocht door het mu seum", zegt Els Clement. „Dat is veel leuker dan een saaie rondleiding". Els is degene, die alles in het museum regelt en daarbij niet vergeet het ook voor kinderen interessant te maken. Zo is er deze zomer nog een spannende potvistentoonstelling. „25 Jaar geleden spoelde er in Bres kens een enorme potvis aan", vertelt ze. „Dat was toen een hele gebeurtenis en er zijn honderden foto's van ge maakt. Op veel van die foto's poseer den kinderen die ondertussen volwas sen zijn en nu de tentoonstelling ko men bekijken". Els: „De potvis is indertijd geslacht en het skelet ligt nu in een museum in Duitsland. Zo'n skelet is wel 15 meter lang, daar hebben we hier helaas geen plek voor. We hebben wel een com pleet skelet van de kleinste walvis ter wereld: bruinvis". De Oostburgse groep griezelt bij het zien van een stuk walvisvlees op sterk water, gniffelt over de foto's waarop de enorme potvispiemel te zien is, zouden graag in de collectie boeken over Moby Dick willen bladeren en belanden bij een stapel vouwblaadjes. 'Als je wilt kun je zelf een potvis vouwen, volg dan de aanwijzingen op het bord', vertelt de speurtocht. Met een zelfgemaakte potvis verlaten de kinderen het museum, op naar een volgend onderdeel. Jammer, ze had den best nog een uurtje willen blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 5