We dollen heel wat af is soort poëzie op muziek Rap Vlierbloemen limonade VI \V UI lil// KRULLEBAKJES Bart Groosman en Bart Leenhouts bridgekampioen Raven Struijk - Knight X - naar wedstrijd in Den Haag 4 DINSDAG 13 JUNI 1995 Alleen voor particulieren tot 16 Jaar. Prijs 25 cent per regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjes worden alleen ge plaatst als er een naam, plus adres of telefoon nummer in staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Bart Groosman (17) uit Sluis en Bart Leenhouts (18) uit Oostburg werden in maart voor de vierde keer Bridge kampioen van Nederland bij de aspi ranten. Zo'n resultaat bereik je niet zomaar. Bart L.: „Op de scholengemeenschap 't Zwin in Oostburg kregen we in de derde les van de heer Sielhorst, leraar natuurkunde." Bart G.: „We konden allebei al schaken en we wilden ook graag bridge leren." Bridge is een kaartspel, maar niet zomaar een potje kaarten zoals pesten of jokeren. „Bridge is een kaartspel, waarbij communicatie en inzicht heel belang rijk zijn," zegt Bart L. „Het is een sport, net als schaken en dammen," vult Bart G. aan. „Er is geen geluk bij, dat is al een groot verschil. En je moet er goed bij nadenken." Je speelt samen als paar tegen een aantal andere paren. Zo'n ontmoe ting heet een parenwedstijd. Je kan ook met twee paren tegen twee ande re spelen. Dat heet een viertallenwed- strijd. Bart L.: „Je speelt met z'n vieren en elke speler krijgt 52 kaarten. We gaan eerst om de beurt bieden." Dat bete kent, dat je zegt hoeveel slagen je denkt te halen en welke kleur er troef is. Voorbeeld: één schoppen betekent dat je zeven slagen moet halen met schoppen als troef. Bart G.: „Na het bieden moetje gaan spelen. Als je haalt, wat je geboden hebt, krijg je daarvoor pluspunten. Haal je het niet, in bridgetaal ga je dan down, dan krijg je minpunten." Het partnership is heel belangrijk. Ie dereen maakt wel eens een fout, maar je moet elkaar niet gaan uitschelden. De Barten praten wel eens bij, als er een grof misverstandje heeft plaats gevonden. Zij vinden, dat er veel meer jeugd moet gaan bridgen. Bart L.: „De meesten denken, dat het een oudemensensport is. Maar dat is helemaal niet waar. We dollen heel wat af en het is altijd gezellig." In augustus doen ze mee aan het we reldkampioenschap voor junioren. Dat wordt in Gent gespeeld. We wen sen ze succes. Bart en Bart: een paar apart! Te koop: 1 paar skeelers mt. 40, 35,.-; 1 paar rol lerskates mt. 37, 15,-; 1 paar hockeyschoenen mt. 38, 5,-. Anjali, tel. 01180-15195. Te koop: Elektrospel boekjes, Speeddomino, Zeegevecht, Spirojunior. Peter, tel. 01100-28811, 10,- p. stuk. Te koop: konijnehokken/ rennen, nieuw en 2e- hands, vanaf 20,- tot ƒ50,-, tel. 01130-81329, Marjo. Te koop: BMX crossfiets, 16 inch, 45,-, Arthur, tel. 01185-2883. Wij hebben jonge poes jes. Voor enkele zoeken wij nog een goed onder- dak, tel. 01180-42435. Te koop: 1 paar rubber laarzen, blauw, mt. 33, 5,-; 1 paar rubber meis jeslaarzen, mt. 33, 5,-; 1 paar voetbalschoenen, mt. 37, 5,-, Jyjo, tel. 01180-15195. Te koop: jonge kanaries. Joost, tel. 01186-2172. Te koop: skeelers mt. 41/ 42, 17,50; Hevea regen laarzen mt. 24, roze, mt. 36 blauw, paardrijlaarzen, mt. 38 15,-. Annemarie, tel. 01180-37419. Te koop: beige paardrij- broek, mt. 128, 15,-; cap, mt. 55, 15,-; mu ziekstandaard 15,-. Re becca, tel. 01184-67316. Te koop: rode verstelbare bureaustoel, 40,-. Fran- cesca, tel. 01184-64419. Gevraagd: Duplo trein, Niels, tel. 01180-35550. Te koop gevr.: boek De Jonge Ruiter, Olga de Vis- ser, tel. 01186-1378. Te koop gevr.: houten roeispanen. Andries, tel. 01182-2709. Wie wil Power Ranger plaatjes ruilen of kopen, Willem, tel. 01134-1380. Zo tegen de zomer zie je overal strui ken met grote witte bloemschermen: de vlier. In heel korte tijd zijn ze uit de grond geschoten om even uitbundig de zomer aan te kondigen. Niet alleen maken ze insecten dronken door de overvloed aan honing in de honder den kleine bloempjes. Ze ruiken en smaken ook heerlijk. Je kunt van de bloemen vrij eenvoudig een heel lek kere limonade maken. Let er bij het plukken op dat je scho ne bloemen kiest (soms zit er zwarte luis op) en datje niet alle bloemen uit een struik wegknipt. In het najaar kunnen er dan nog bessen aanko men. Dat is belangrijk voedsel voor de vogels. eventeel 1. azijn), 1 kg suiker, 2 ci troenen, 7 liter water. Lege limonade- flessen. 1 Liter water koken en de suiker erin oplossen. Citroenen uitpersen en al les in een schone emmer doen. Roe ren. Schone theedoek over de emmei: i Zeker 24 uur op een zonnige plaats' zetten, regelmatig roeren. Zeven en nog 24 uur laten staan. Dan in de schone flessen doen. Koel bewaren, koel drinken. Zalig! Je limonade is drie maanden houdbaar. (Maar waarschijnlijk is ze dan al lang op!). Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Petra de Bil, Marina van den Boogaart, Jaap Clement, Sam Karstens, Hans Segboer en Jan Smeekens. Cartoon: Wouter Apner Strip: Ramon de Nennie Adres: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 tot 17.00 uur): 01184-84000. Advertenties: (per brief) admini stratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven bij de PZC-kantoren. Bart Groosman en Bart Leenhouts met de bridgetrofee: geen geluk, maar goed nadenken. Recept: 7 tot 8 mooie vlierschermen, 32 gram KINDËR-ËN JËVGDtglËFOON foto Charles Strijd wijnsteenzuur (bij de drogist), (öf zë&land IS Eft IEDERE DAG ^3p Of misschien moet je cool en rela xed zeggen, want dat zijn rappers. Totdat zo iemand als Knight X op het podium staat, want dan tuime len de woorden de zaal in op een strak muziekritme en begeleid door bezwerende arm- en beenbewegin gen, „want gewoon stilstaan is een beetje saai." „Rap is een vorm van poëzie op mu ziek," legt Raven uit. „De teksten schrijf ik altijd zelf, ze gaan over het leven of over mijzelf." Sinds zijn twaalfde is hij, geïnspi reerd door het luisteren naai- hip hop, aan het rappen. Samen met een vriend, die de muziek op de compu ter componeert: „De muziek geeft melodie aan de tekst." Het verschil tussen rap en hiphop weet hij moeilijk uit te leggen: „Rap is wel hiphop, maar hiphop is niet altijd rap. Bij hiphop hoeft niet al tijd tekst te zitten, het is een iets rui mer begrip." In Zeeland is de vijftienjarige Raven Struijk, oftewel Knight X, nog maai bij een kleine groep kennissen en fans bekend, voornamelijk door op tredens in jongerencentra, zoals De Piek en Midgard. Maar landelijk wordt hij al gezien als een geduchte kandidaat in de komende rapwed- strijd in Den Haag. In de voorrondes behaalde hij de meeste punten: „Ik had niet verwacht dat het zo goed zou gaan, ik was tenslotte de jong ste," zegt hij bescheiden en verle gen. het niet," zegt hij resoluut en: „Het is belangrijk om je eigen stijl te ont wikkelen." Hoewel een rapper behoorlijk staat te swingen is het niet speciaal ge maakt om op te dansen: „Het zal wel nooit een rage worden, de meeste mensen houden meer van simpele muziek, waarbij ze niet hoeven na te denken." Raven woont in Middelburg, boven het station en onder de sta tionsklok. De vraag of het geluid van vertrekkende en aankomende treinen hem bij het rappen inspi reert vindt hij maar vreemd: „Hoe zo, heb je hier dan een trein ge hoord?" Wanneer de finale in Den Haag is, is nog onbekend en of Knight X de hoofdprijs van 5000 gulden zal win nen nog niet zeker. Wel dat hij op 23 juni optreedt in de Stadsdanszaal van Middelburg. Eigen stijl Dat je naar de muziekschool kunt voor een cursus rappen is volgens Raven uitgesloten: „Rappen moet je jezelf leren, je kunt het of je kunt Raven Knight X Struijk: rappen moet je jezelf leren, je kunt het of je kunt het niet. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 4