De rugzak staat klaar Ik ben lekker stout Jouw boek wint (AjC^s Biologisch Museum: nieuwe plek op ouwe stek DINSDAG 13 JUNI 1995 3 Donderdag mogen de hotemetoten liet lint doorknippen, maar vanaf vrij dagochtend tien uur is Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle weer voor iedereen. Het museum, de kasteeltuin en heel het park er om heen zijn totaal vernieuwd. Wie er een tijd niet geweest is, schrikt zich in eerste instantie rot: de bo men!! Weg dus. Het bijna 1000 jaar oude kasteeltje (in 1572 door de wa tergeuzen verwoest, maar weer her bouwd) kan nu eindelijk volop in het licht pronken. Het verwaarloosde bosje eromheen is gekapt en heeft plaats gemaakt voor een heel bijzon dere horlus Zeeuwse heemtuin) waar je gewoon in mag. Je vindt er in een duin-, water-, fruit- en vlinder tuin. een dijk, een moeras, vliedberg, drinkput en een boerenbloemenhof. Erg leuk! De vieze slotgracht is weer brand schoon. En het park voor het kasteel is zoveel mogelijk hersteld zoals het ZOO jaar geleden voor de oudste linde boom van Zeeland (850 jaar!) werd aangelegd: als een romantische En gelse landschapstuin met grasvel den, kronkelende paadjes en veel wa terpartijen. Grote griezels Oorspronkelijk was het kasteel een buitenhuis zoals er in de buurt meer te vinden zijn. Het hele bos er omheen - De Manteling werd aangelegd als windscherm tegen de zeewind. Dit bijna oudste bos van Zeeland is uniek. In De Tunnel van het museum ontdek je het waarom. Kun je meteen Grote Griezels en enge beestjes kij ken, spannend! Het hele museum is trouwens ook verbouwd. De Rangers hebben er een vast honk gekregen. Maar ook is er een nieuwe vleugel en een koffiehoek bij gekomen. En buiten: het mooiste ten-asje van Zeeland. Maai' wat is nu leuker dan zelf zoeken, peuteren en ontdekken? „Kan ook! Het nieuwe museum is van alle markten thuis", zegt Ada Lilipa- ly. „Voor wie er op uit wil heeft het museum dertig rugzakjes klaarstaan, vol onderzoeksspullen. Zoals een ver rekijker, loupe, kompas, zandzeefset, een pincet om lekker te pulken, veld- gidsen, zoekwaaiers met plaatjes van alles wat leeft, ligt of beweegt in de omgeving. En natuurlijk een doosje, want kinderen willen altijd graag iets neemenen." Ada is een van de enthousiaste mede werksters van het museum. Zij heeft onder meer de rugzakjes gemaakt. „Voor maar vijf gulden per dag hum- je zo'n ding. Scholen zelfs voor nog minder. Wel zorgen voor een borg 100, een identiteitsbewijs of een gi rokaart) want de inhoud van de tas is behoorlijk kostbaar. Bij ons hoef je je nooit te vervelen", besluit Ada. „Beestenboelmiddagen, jeugdmu- seumdagen, zoektochten en elke woensdag een leuke excursie, met of zonder soep. Kom je misschien zelfs nog eens in het torentje van het kas teel terecht!" Meer informatie: 01188-2620. Harold Hermans en Chantal Blanker onderzoeken de natuur met spullen uit de speciale rugzakken. foto Ruben Oreel 'See you later', schreef Hans Chris tian Andersen op 26 september 1988 in een brief vanuit de hemel aan An nie M.G. Schmidt, 's Werelds beste schrijfster voor kinderen kreeg die in Oslo de Hans Christian Ander- senprijs, de allerbelangrijkste kinder boekenprijs die iemand ooit kan krij gen. Maar omdat haar vijver toen nog niet helemaal leeggeschreven was, heeft 5 werelds beroemdste sprookjes verteller nog zeven jaar laten wach ten voor hij haar aan de hemelpoort mocht verwelkomen. Reken maar dat hij haar op 21 mei daar met open armen heeft ontvangen: weer eens ie mand er bij met wie je kunt lachen. Een belhamel ook die - zoals ze dat haar hele leven heeft gedaan - zelfs tegenover de hoogste baas namens iedereen lekker stout haar zegje zal doen. Annie M.G. Schmidt 1911-1995 Ik wil niet meer, ik wü niet meer! Ik wil geen handjes geven! Ik wil niet zeggen elke keer: Jawel mevrouw, jawel meneer... nee, nooit meer in m'n leven! Ik hou m'n handen op m'n rug en ik zeg lekker niks terug! Ik wil geen vieze havermout, ik wil geen tandjes poetsen! 'k Wil lekker knoeien met het zout, ik wil niet aardig zijn, maar scout en van de leuning roetsen en schipbreuk spelen in de teil en ik wil spugen op het zeil! En heel hard stampen in een plas en dan mijn tong uitsteken en morsen op m'n nieuwe jas en ik wil overmorgen pas weer met twee woorden spreken! En ik wil alles wat niet mag, de héle dag, de héle dag! En ik wil op de kanapee met héle vuile schoenen en ik wü aldoor gillen: Nee! En ik wil met de melkboer mee en dan het paardje zoenen. En dat is alles wat ik wil en als ze kwaad zijn, zeg ik Bil! f f Illustraties door Ted van Lieshout in Begin een torentje van niks. Vanavond (dinsdag) weetje welke de populairste kinderboeken van 1994 zijn. Kiest De Nederlandse Kinderjury op Nederland 3 om half acht voor Het doorgezaagde meis je van Mieke van Hooft? Voor De griezelbus 2 van Paul van Loon? Of doet Carry Slee gewoon wat er van haar verwacht wordt: met Ki lometers cola en knetterende ru zie voor de derde keer winnen? Omdat twee weken geleden be gonnen is met het tellen van de tienduizenden stemmen, weten een heleboel mensen nu al welke drie auteurs vanavond gaan win nen. En wat vervelend dat ze be loofd hebben niets te zullen ver klappen. Was Lydia Rood jouw fa voriete en maakt zij met Marietje Appelgat en haar vieze vrienden tijdens de uitzending een vreugde dansje? Gaat Peter Jan Rens uit zijn bol vanwege Zes is oud? Is er een speciale koerier naar Evert Hartman onderweg om hem op zijn wolkje hoog in de hemel te ver tellen dat zijn Vloek van Polyfe- mos de meeste stemmen kreeg? Nog een paar uur geduld het is niet anders. Heel wat moeilijker zal Ted van Lieshout het hebben. Hij hoorde op 30 mei dat de Griffeljury zijn dichtbundel Begin een torentje van niks het beste boek van vorig jaar vindt, maar moet wachten tot 30 oktober om zijn Gouden Griffel in ontvangst te nemen. Een heel bijzondere deze keer. Het is voor het eerst sinds er Griffels uitge reikt worden dat de hoofdprijs naar een dichter gaat. Wel kreeg hij eerder al twee Zilveren Griffels. In 1989 een voor Och, ik boog me er wel doorheen en een in 1991 voor Mijn botjes zijn bekleed met def tig vel. Begin een torentje van niks is aan de buitenkant een mooi stil boekje met binnenin een aantal zwaar mishandelde tekeningen bij twin tig soms heel lange gedichten. Sa men vertellen ze het verhaal van een vroeg gestorven vader en zijn zoon die al het mogelijke had wil len doen hem bij zich te houden. De titel van de bundel is afkomstig uit het vierde gedicht, dat zo be gint: 'Mijn vader ging. Niemand had ge zegd dat het mocht,/dat hij kon gaan. Maar hij stapte in de auto, botste/tegen een trap van twee treetjes en kreeg een hartaanval,/ of kreeg een hartaanval en botste tegen het trapje en ging.' Kort voor zijn dood had de vader (hij was aannemer) zijn zoontje ge waarschuwd niet zo hoog van de toren te blazen dat hij al een woordje kon schrijven: 'Is dat alles? Bouw om te beginnen maar eens een bescheiden/brug getje, probeer het kleinste huis, be gin een torentje van nïksjvind uit hoe dat moet, dan zien we wél of het al iets is.' Jaren later schrijft de jongen dat hij zulke dingen intussen lang zaam heeft geleerd te kunnen: 'Ik bouwde woord/voor woord de ze toren, voegde steen voor steen dit gedicht,/schreef in twintig re gels voor ons een huisje om in te wonen.' Ted van Lieshout schrijft geen ge dichten die zich gemakkelijk laten snappen. Maar zo'n hartelijke en vooral geruststellende uitnodi ging als die achterop zijn bundel, krijg je zelden. Hij schrijft daar: 'De deur is open. Kom binnen en wees welkom. Ga zitten, zie niks, zie al les. Thee? Koekje? Twee?' Begin een torentje van niks wordt uitgegeven door Leopold, Amster dam en kost 24,90. Jan Smeekens zie Viieir clee.s l<te.u.^twcuo doe z-ieh op -zoeknaar eey\ gouden seintje Tidar dav) £<.ncle(yk,iAi[:-e£uae(ul< 0££,dUda3 Vfkvyi) ieir •zJr) b^oer Ioom lnié'c nixiAvideio toaV "Z-ie. Iniey-, ójl ou\(rluA^(re.,olviOv f, o^rooP w(e WCLVM, '-Q.Vy\ ooi t zo ÏV) cXpooot".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 3