Dag directeur, u vervuilt Dertig rondjes per dag Eerste viool in biologie Baantje onder de 15 jaar mag niet, helpen soms wel PZCskrullebakN 15E JAARGANG-NUMMER 6-DINSDAG 13 JUNI 1995 GOES - „Van anderen heb ik wel eens gehoord, dat ze er alleen maar zit ten, omdat het moet. Maar ik heb er plezier in en ik leer graag." Dat zegt de veertienjarige Tuur Verdonck uit Goes. Hij zit in 2-VWO van het Goese Lyceum. Begin dit jaar moesten al le tweedeklassers mee doen met een biologie- toets. Tuur: „De vragen gingen over ons biologie- boek. Van de ruim 660 deelnemers was ik de vijf de van Nederland!" Dat wekt des te meer verba zing als je weet, dat biolo gie niet een hobby of het allerliefste vak van Tuur is. „Ik had het gewoon goed geleerd," zegt hij simpel. Tuur is vanaf vandaag sa men met nog tien andere besten drie dagen te gast: op de universiteit van Utrecht. De heer. J. Broer tjes, één van de organisa toren, legt uit: „Er bestaat al enige jaren een biologie Olympiade voor de hoog ste klassen van het voort gezet onderwijs. Bij wijze van experiment wilden we dit jaar ook eens wat jon gere kinderen mee laten" doen. Dat hebben we de Olympiade junior ge noemd." Barbecue Tuur verwacht dat het programma niet al te drukkend zal zijn. „Ik hoop op een ontspannen sfeertje. Wel schools, maar geen werkdruk. Als je het programma zo ziet, dan is overal de tijd voor geno men." Hij krijgt werkcolle ges en praktische instruc tie; hij moet aan zelfstudie doen, naar video's kijken en op excursie. „Maar de theepauze en de barbecue vind ik ook heel belang rijk", zegt Tuur. De elf besten moeten aan het eind een theorie- en een practicumtoets afleg gen. De winnaar krijgt een gouden medaille, nummer twee een zilveren en num mer drie een bronzen. Viool Tuur zit niet zo in over de uitslag. „Meedoen is be langrijker dan winnen", vindt hij. Er heeft zich nog een Zeeuw, Ger Sperling uit Middelburg, geplaatst. Tuur: „Ger en ik spelen ook samen in het Zeeuws jeugdorkest. We spelen al lebei viool." Donderdagmiddag wor den de prijzen aan de win naars uitgereikt door staatssecretaris Netelen bos van Onderwijs. En Tuurs ouders zullen daar ook bij zijn. Zeker weten! •ZOj WE ZV(££/V P/Ê /vooRDzee" ee^s eve-N schoolspuirert RILLAND „Dag directeur, u ver vuilt! En laat zo'n vervuiler van de Westerschelde dan maar es zeggen dat het niet waar is". Kim, Chaya, Jessica (12) en Jeroen (11) van de 4- persoons actiegroep Red de Wester schelde uit Rilland zijn er bijna klaar voor. Kim: „Ik ben toch een beetje bang dat zo'n man dan zegt dat we dat maar es moeten bewij zen. Maar er is genoeg vastgesteld over de vervuiling van de Wester schelde. Soms waren we daar zelfbij. Op 'De Argus' bijvoorbeeld. Dat is een meetvaartuig van Rijks waterstaat. En ook door Green Peace en andere milieu-organisaties. Dat kunnen wij nooit allemaal zelf nameten". Doosjes met vervuilers Ze zitten op hun vergaderzolder bij voorzitter Kim. Op de vloer ligt een meterslange zelf getekende Wester schelde. Langs de kant staan doos jes met de namen van bedrijven die vervuilen. Met de Belgen erbij zijn dat er zeven- Vanaf links: Kim v. d. Linde, Jessica Stols, Chaya Stolk en Jeroen Meyer. foto Willem Mieras tien. Alleen het doosje met 'mensen' ook echte waterkaarten waarop het erop ontbreekt. Verder hangen er zelf viertal 'dodelijke' informatie heeft ge- gemaakte posters en stickers. Maar zet. Het begon met. een schoolproject van Green Peace. Chaya en Jessica: „Als je via zo'n leskist in die vervui ling duikt schrik je pas echt. Het is ook zo gemeen tegenover de dieren. Veel vissen hebben nu rare vlekken en je ziet er haast geen zeehond meer. En zwemmers hebben geen idee welk risico ze lopen. De boetes die ze geven zijn veel te laag. Laatst moest Dow maar 50 mille betalen. Echt erg! Want over een paar jaar stroomt hier enkel nog één saaie troep zonder leven langs". Straks zitten ze niet meer op dezelf de school. „Maar met de lesroosters naast elkaar kan er vast nog wel wat". En Jeroen probeert in groep 8 door te gaan. Voor die tijd organise ren ze als het even kan nog een info- dag voor het publiek. Liefst in de school want er zit maar 5 piek in de kas. Kim: „lederen moet protesteren. En samen met de Belgen wetten maken scheelt vast ook. Dit moeten we ge woon niet zomaar pikken!" Het treintje is het nieuwe succesnummer van Miniatuur Walcheren. foto Lex de Meester MIDDELBURG - „Treintje is nieuw, ballenschieten is nieuw, scooters zijn nieuw en de ingang is nieuw". Timothy Dooms (7) uit Middelburg kan zo opnoemen wat er allemaal is veranderd in Miniatuur Walcheren want hij heeft ook dit jaar weer een jaar kaart. Voor 25 gulden mag hij zo vaak in het Middelburgse park komen als hij maar wil, en omdat hij er vlak bij woont doet hij dat ook. De kleine huizen en kerken loopt hij snel voorbij, alleen bij wat kan bewegen staat hij stil. Je kunt een miniatuur-draaimolen laten draaien, een miniatuur-brand wordt geblust en de miniatuur- brug gaat open en dicht. Verder heeft Miniatuur Walche ren een speeltuin, een souvenir shop en een restaurant. Je kunt er ijs eten, bootjes laten varen of zelf in een treintje stappen. Dringen Dat treintje is echt een publieks trekker, kinderen vinden het heerlijk. Bij de opening op 25 mei stonden ze tot op de rails te drin gen. Timothy heeft een zusje van twee jaar dat er niet genoeg van kan krijgen. „Als ze er uit moet wordt ze boos. Een keer ging het treintje speciaal nog een keer. De machinist vond het zelf ook heel leuk denk ik, want ik zag hem ook in z'n eentje een rondje maken". De medewerkers van Miniatuur Walcheren zijn enthousiast over de vernieuwingen. Om de beurt besturen ze het treintje: als je elke dag ongeveer dertig rondjes moet maken zou je er draaierig van worden. Twee mensen zorgen voor de bloemen en planten in het park en aan de miniaturen wordt ook door twee mensen gewerkt. Het Arsenaal in Vlissingen staat er voor het eerst en het stadhuis van Middelburg is vernieuwd. Daar is wel anderhalfjaar aan gewerkt! Na de verbouwing zijn er attrac ties genoeg, toch is het nog steeds een gezellig klein familiepark ge bleven. Echt 'groots' mag het na tuurlijk ook niet worden als je mi niatuur heet! MIDDELBURG - Honderd jaar na het af schaffen van de kinderarbeid doen kinderen niets liever dan... werken! Tenminste, in de vakantie dan. Nu mag je volgens de wet pas vanaf je vijftiende verjaardag een bijbaantje of vakantiebaantje hebben. Je hebt dan recht op een minimumloon en avondwerk is verboden. Maai- wat nu te doen als je nog geen vijftien bent en je wilt toch wat bijverdienen? De wet maakt een uitzondering voor kinde ren vanaf dertien jaar die licht werk bij fami lie in de winkel of op het land willen doen. Dat mag. Verder kun je denken aan folders rond helpen brengen, auto's in de buurt was sen of fietsen poetsen. In augustus kun je fruit plukken als je iemand met een tuin bouwbedrijf kent. Er zijn kinderen die tijdens de kermis helpen bij bijvoorbeeld het ponyrijden. Zij lopen dan mee met het halen en brengen van de pony's. Je kunt ook bij familie of buren kar weitjes doen als onkruid wieden, stoepen ve gen en zolders opruimen. Niet te lang Omdat kinderen officieel nog geen baantje mogen hebben, moet je het vooral hebben van vrienden of bekenden die een bedrijf hebben waar je wat mag helpen. Zo zijn er kinderen die afwassen in een hotel of restau rant, maar voor alles geldt dat het een aar digheidje moet blijven. Leuk om een tijdje in je vakantie te doen voor wat extra zakgeld. Zodra je vier uur achter elkaar in een druk café glazen staat te spoelen ben je verkeerd bezig. Behalve voor geld werken is er ook vrijwilli gerswerk te doen. Bij maneges, kinderboer derijen, campings en speeltuinen is er altijd wel wat te helpen. Nog een idee voor de vakantie: dagenlang spelen op straat of aan het strand, languit in het gras liggen en de wolken tellen en elke week acht boeken uit de bibliotheek jezen. De kinderarbeid is niet voor niets afgeschaft!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 1