LANDLEVEN Even de pony een schoonmaakbeurt geven Bevallingen doe ik zelf Lekker veel plek Klasse kunst te kijk Alleen 's zomers is het hier leuk 2 DINSDAG 9 MEI 1995 Een prachtige vooijaarswoensdagmiddag in Terneuzen: 'Lekker even naar de kinderboer derij', denk je dan. En als je het mooie, met bomen omringde plekje nadert hoor je al gauw dat je niet de enige bent: het geblaat van schapen en het gekakel van kippen ver mengt zich met het roepen en joelen van vele kinderen en ouders. „Met zo'n mooie dag is het meestal heel druk", zegt de kinderboerde rijbeheerder, de heer Dekker, die trots en te vreden bij een hekje de boel in de gaten houdt. „Vanmorgen waren hier nog 150 kleuters en dat is goed, want het is heel belangrijk dat kinderen al vroeg leren hoe je met dieren om gaat." Als je langs de herten, de bijzondere volière vogels, de trotse pauwen, de kippen, eenden, konijnen en cavia's, de koe en de ezel bij de pony's komt is de kans groot datje Mona de Nijs (15) bezig ziet. „Ik voel me erg thuis tus sen al die dieren", zegt ze. „Ik kom hier elke woensdagmiddag en vaak in het weekeinde. Door de kinderboerderij heb ik besloten pm later dierenarts te worden." Ze praat met de pony's, borstelt ze, loopt er mee in de wei en richt ze een beetje af. „Natuurlijk mag niet iedereen dat", zegt de heer Dekker. „Maar als iemand er goed mee overweg kan, zoals Mona, is er geen bezwaar, het is ook goed voor de kinderen die het zien." Mona is zich goed bewust van haar verant woordelijkheid: „Meestal zijn kinderen erg aardig voor de beesten, maar laatst heb ik er toch een paar de wei uit moeten sturen, die waren gewoon te wild. En een keer heb ik ie mand per ongeluk een mep gegeven omdat die aan het staarten trekken was." Ondertussen wacht Mona's vriendin om één van de pony's een grote schoonmaakbeurt te geven. Vier kinderen komen nieuwsgierig aangelopen. „Kijk 's wat een leuke pony", zegt één van hen tegen de ezel. Deze kijkt even verontwaardigd en loopt dan sloom, maar vastberaden naar de andere kant van de wei. Maandag 19 juni wordt er een leuke tentoon stelling geopend: brugklaskunst. De tentoonstelling wordt gehouden in het pas gerestaureerde huis 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt te Mid delburg. Daar kun je de laatste twee weken voor de vakantie ruim 70 tekeningen van brugklassers en hun tekenleraren bewon deren. Alleen al het prachtige huis is een kijkje waard. Maai' ook het niveau van de te keningen belooft veel. Elke Walcherse school mag tien tekeningen inzenden. Het knotwil genlandschap van Ste- fanie Davidse (12) uit Grijpskerke maakt wel een hele grote kans daarbij te zijn. Haar le raar Andre Kappert van de CSW gaf er dan ook een negen voor. Stefanie: „In de les hadden we geoefend met Oostindische inkt. Toen ging ik zomaar wat tekenen. Dat oude weiland wat ik buiten zag. Die voorgrond heb ik er zelf bij verzonnen. Meneer Kappert heeft wel een beetje verteld hoe ik het het best kon doen, zonder te vlek ken en zo. Ik heb er best lang over gedaan, maar nu vind ik het zelf ook mooi." Fonds De tentoonstelling is een initiatief van de "Teekenacademie bin nen de stad Middel burg". Al 215 jaar oud, opgericht 1778! In die tijd werden er duizen den Middelburgers op geleid. van timmerlie den tot kunstenaars. De laatste 128 jaar werd geen les meer ge geven: dat had het rijk overgenomen. Wel bleef het fonds be staan. Met steeds als doel het tekenen te sti muleren. De nieuwe eigen ruim te wordt dus binnen kort gevierd met brugklaskunst. De winnende school krijgt een mooie prijs voor de tekenlessen. Stefanie: „Ik hou van landschappen. Dan kun je zelf bepalen wat je wil. Mensen zien er allemaal ongeveer het zelfde uit, dat moet heel precies. Je mag er bij zijn als hij echt wordt ingelijst, met zo'n mooie rand erom. En het leuke is. dat je dat passepartout mag houden." „Het huis is leuk, maar verder niet." Zo kort kan Kyra Ooteman (14) zijn over haai' nieuwe woonplaats Gapinge. Na 13 jaar in de binnenstad van Middelburg te hebben gewoond, zou zij nu kunnen genieten van het landleven. Maar de ruimte, de zingen de vogels en de rust; het kan haar niet boeien. „Er is hier helemaal niks, andere dorpen heb ben nog een snackbar of zo. In de stad kun je altijd naar de winkels, al is het maai' om een rolletje plakband. Nu moet ik alles regelen, ook afspraken." Kyra zit op de SSGM in Middelburg, dus dat betekent elke dag fietsen. „Dat vind ik nog het ergste, steeds door regen en wind fietsen." Ze had er van te voren eigenlijk niet over nage dacht hoe het in een dorp zou zijn. „Mijn moe der vroeg of ik wilde verhuizen. We zijn er één keer wezen kijken, in de zomer met mooi weer. Het zag er prachtig uit en ik dacht: waarom niet," vertelt Kyra. „Maai* toe we gingen ver huizen was het december en heel erg slecht weer." Voor haar zusje Yasmin (5) ligt het heel anders. Zij gaat in Gapinge naar de basisschool, vond er direct vriendjes en heeft het ontzettend naar haar zin. „Thuis heb ik een klimrek," zegt Yasmin trots. „Ook heb ik een konijn, we hebben kippen en er komt ook nog een pony." Ondertussen kijkt Kyra verlangend uit naai' de toekomst. „Als ik zestien ben en een brom mer heb is het dok weer anders," bedenkt ze. „En dat we dichter bij het strand wonen is ook wel lekker!" Hij staat daar vermomd als oude paal maar tot in 't hart is 't hout van staal. Hij staat daar hij stond daar hij zal daar staan. Zonder hem is het weiland weinig aan. Zo'n ouwe knoestige vierkante paal. Een teken voor de eeuwigheid uit landschap ver nog voor mijn tijd. Wie spreekt de taal van deze paal? Marina van den Boogaart Midden in de nacht gaat bij Jannes Jakobsen (13) uit Serooskerke de wekker. Om 4.30 uur staat hij op om z'n dieren te verzorgen. Op het moment dat hij de schoolbanken in schuift heeft hij er al een halve dag opzitten! „Een uit de hand gelopen hobby," noemt zijn moeder het. En je kunt inderdaad beter zeggen dat Jannes een eigen bedrijf heeft. Hij bezit vier koeien, dertig schapen, konijnen en een hond. Nu kan iedereen beesten te eten geven en hokken schoonmaken, maar Jannes doet veel meer. „Het fokken vind ik leuk. Ik schrijf op wanneer de schapen gedekt zijn en dan reken ik uit wanneer ze moeten bevallen," praat Jannes of het niks is. Als de tijd daar is. gaat hij om de paar1 uur kijken. Alleen bij een moeilijke bevalling haalt hij z'n ouders er by, ver der doet hij het zelf. Toen Jannes nog maar zeven jaar was, kocht hy een kalfje van zijn eigen spaargeld. Sindsdien koopt hij beesten, laat ze jongen krijgen en van die verkoop kan hij weer iets anders kopen. Als een echte zakenman gaat hij hierbij te werk. „De minderen en de ouderen doe ik eruit," zegt Jannes beslist. „Een eenlingooi verkoop ik ook. Dat is als een schaap maar één lam heeft gekregen. Dan is de kans groot dat die ook maar weer één lam zal krijgen," legt hfj uit. Kerstkonijnen Jannes heeft nu nog maar drie konijnen, maar alle hokken heeft hij al weer opgeschilderd. „Die raken straks allemaal gevuld. Vorig jaar had ik er voor de kerst 25." Water toen gebeurd is. laat zich raden- Zoals elke eigenaar van een bedrijf kan Jannes maar moeilijk met vakantie. „Ik ben een keer vier dagen weg geweest," weet hij zich nog net te herinneren. „Toen paste een vriend op de dieren." Piekeren over wat hij later wil worden is er voor Jan nes niet bij. „Boer blijven, dat weet ik al wel zeker!" foto R uben O reel Jeugdige boer Jannes Jakobsen: een uit de hand gelopen hobby. Wat is er zo fijn aan het wonen op een afgelegen boerderij, ergens tussen Buttinge en Grijpskerke, met als eni ge buren je opa en oma? „De ruimte", roepen de twee broers Daniël (12) en Jannes (10) Goedbloed in koor: „Veel kinderen zijn jaloers omdat we hier zo lekker veel plek hebben om buiten te spelen. Je hoeft geen rekening te houden met auto's of dat je voetbal in de tuin van iemand andei's terecht komt." Aan spelende vriendjes dus geen gebrek: „Soms zijn er drie tege lijk." 'De Ulehof heet de oude boerderij en inderdaad: in het uilenest hoog in de nok van de schuur zijn de eerste eie ren uitgekomen. Maar de kerkuilen zijn niet de enige dieren op het hof. Beurtelings tellen de broers wat er al lemaal op de 10.000 vierkante meter grond rondloopt: „Twee katten en twee honden, twee paarden, een on bekend aantal kippen, drie ganzen (één ei is goed voor een vierpersoons omelet!) en vier geiten die net bij el kaar twaalf kleintjes hebben gekre gen. Van de melk maakt onze moe- Daniël en Jannis: leve de ruimte. foto Dirk-Jan Gjeltema der kaas, vooral als die jong is, is die erg lekker." Veel dieren betekent zeker veel werk, maar dat valt nogal mee vinden de jongens: „Elke avond en morgen hel pen we met voeren. En 's zomers na tuurlijk met hooien! Van de hooiba len bouwen we hutten en kastelen op de hooizolder. Vorige zomer hadden we een hele hoge met allemaal gan gen." Vervelende kanten schijnt het bui tenleven volgens de jongens niet te kennen. Zelfs de vier kilometer die dagelijks per fiets heen en terug naar Middel burg wordt afgelegd L Daniël en Jannis niet deren, „ais het heel slecht weer is zeuren we een beetje en dan worden we gebracht." Hoe oud de boerderij met zijn bal- kenzoldering en lage deuren is weten de jongens niet precies: „Ik geloof dat de kelder het oudst is", zegt Da niël. „Maar ik denk meestal meer aan de potten zelfgemaakte jam, die er staan."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 2