Jeugd bouwt skatebaan 'Spelen' met elektronisch boek is actie! Anti-gifbrlgade in Aardenburg loert op kattenhater Bruinvissen moeten tijd wennen aan de open zee PZCskrullebaky 15E JAARGANG - NUMMER 5 - DINSDAG 9 MEI 1995 De hele buurt maakt gebruik van de skatebaan. VLISSINGEN - Dit jaar is woens dag 17 mei uitgeroepen tot natio nale straatspeeldag. De straat speeldag is ingesteld omdat kinde ren bijna nergens meer vrij op straat kunnen spelen: het drukke verkeer is te gevaarlijk. Maar één dag in het jaar lekker onbedreigd kunnen spelen, is natuurlijk veel te weinig. Soms zorgen kinderen zelf voor een speelplek. In de Wagnerlaan in Vlissingen hebben kinderen een skateboardbaan gebouwd. Nico Hallo (12), Einar Verbrugge (15) en Thijs van Spaandonk (14) hebben de handen uit de mouwen gestoken en van oud materiaal het karkas in elkaar getimmerd. Voor de bovenste grote triplexplaten is geld ingezameld. Alle kinderen hebben vijf gulden bijgedragen. „We skeelerden veel en er is best weinig te doen hier," legt Nico uit hoe ze op het idee kwamen. „We hadden ook wel eens karretjes ge maakt, en nu gingen we dit doen." De hele buurt maakt er gebruik van. De groten op skeelers of skate board en de kleintjes zien er een leuke glijbaan in. Thijs heeft aan de bouw van de baan een vervelend 'souvenir óver gehouden. Toen een helft vah' dte skateboardbaan af was, próbeèrde hij die even uit. Hij vief achteróver en brak daarbij zijn arm. foto Ruben Oreel „Gelukkig woon ik hier tegenover. Mijn vader kon me direct naar het ziekenhuis brengen," zegt Thijs nu nonchalant. Voorlopig kan hij geen gebruik maken van het speel toestel: hij mag twee maanden niet skeeleren. Voor de jeugd in de Wagnerlaan is het elke dag straatspeeldag. Veel kinderen in Zeeland kunnen enkel genieten van die ene woensdag 17 mei die er voor uitgetrokken is. Verschillende wijkverenigingen fraude» een spelletjesmiddag, waarbij de straat afgesloten wordt vobr auto's. Dan kun je eindelijk ottgestoord en veilig achter een bal aanrennen. AARDENBURG - Heb jij een hekel aan kat ten? Zo erg datje vergif gaat strooien opdat er zoveel mogelijk dood gaan? Vast niet! Toch komt dit wel eens voor. In Aardenburg zijn de laatste maanden al ongeveer vijftien katten vergiftigd. Het gif wordt vermengd met sardientjes: kat ten zijn dol op die visjes. Vrijwel direct na het eten ervan worden ze doodziek. Binnen een half uur zijn ze dood. Veel kinderen en volwassenen zijn hierover heel boos. Het zal jouw kat maar zijn. Omdat het gif zo snel werkt, komt hulp altijd te laat.Als mensen met hun vergiftigde kat bij ons aankomen is het beest meestal al dood," zegt de assistente van de Aardenburg- se dierenarts Bruinessen. Beloning voor tips Sehelte van Jelgerhuis, inwoner van Aarden burg, heeft de Aardenburgse Anti-Gifactie (AAG) opgelicht. Er wordt geld ingezameld om een beloning te kunnen geven aan iemand die weet wie de dader is, zodat de kattenhater kan worden ingerekend. Er is al bijna 400 gulden in kas. maar de gou den tip is nog niet binnen. „Je krijgt een heleboel vage tips en geruchten te horen. Daar hebben we niets aan. We willen echt goede aanwijzingen hebbben," zegt Schelle van Jelgerhuis. „Dat gif is trouwens heel gevaarlijk voor kleine kinderen. Ook zij kunnen die sardientjes in de mond stoppen." Actie is al succesvol De actie werpt nu al vruchten af: sinds het be gin van de actie zijn geen katten meer vergif tigd. Dat komt natuurlijk omdat niemand in Aar denburg meer een blikje sardientjes durft te kopen. Wie weet ligt de anti-gif-brigade op de loer. Als de kattenhater voorgoed stopt met het strooien van gif, dan kan het ingezamelde geld op dierendag aan het dierenasiel in Terneuzen worden gegeven. Dat is de bedoeling van het comité. Heb jij een hekel aan katten? Een simpel be kertje water wil ook wel eens helpen. NEELTJE JANS - Mis schien hadden ze ach voorgesteld eindelijk eens lekker wat baantjes te trekken. Maar in een bad je van twee bij twee is een beetje dobberen en achter je eigen staart aanzwem men al een heieboel. Toch hebben de bruinvissen Frank en Tjitske het in het Oosterscheldewaier bij Neeltje Jans prima naar hun zin. Je zou haast zeggen dat ze zich met een blosje op de kaken weerzo gezond als een vis voelen. Een paar weken geleden werden de beide zeezoog dieren door Ron Kaste lein van het Dolfinarium in Harderwijk naar de bin nenhaven van het werkei- land gebracht: „We heb ben ze gevonden op Ame land. Frank was door een haai in zijn staart gebeten, en Tjitske kwakkelde met bloedarmoede en ontste kingen aan haar ogen. We hebben ze vier maanden verzorgd en eigenlijk zijn ze nu zover dat ze terug naar zee kunnen. Tenmin ste, als ze voor zichzelf zouden kunnen zorgen. En dat is nu juist het pro bleem." Melk Frank en Tjitske hebben nooit geleerd hun eigen kostje bij elkaar te schar relen. Toen ze gevonden werden dronken zé nog melk bij hun moeder. En daarna Is Ron vadertje en moedertje voor ze gaan spelen. Hij heeft ze niet alleen grootgebracht met melk en vis, maar zorgde er ook voor dat ze niet in zeven sloten tegelijk zouden zwemmen. Want, diep dui ken en voluit gaan is in het Harderwjjkse opvangcen trum onmogelijk. „We zochten een plek waar ze een tijdje kunnen wennen aan het leven in open zee. Uiteindelijk kwamen we in Zeeland te recht. Bü Neeltje Jans heeft Delta Expo een nieuw onderzoeksbassin aangelegd. Aan de veilige kant van de stormvloed kering, lekker gróót en diep. Frank en Tjitske kunnen hier over een poosje leren hun weg te vinden in troebel water, maar lopen geen gevaar bij storm." Voeren Totdat de twee jonge bruinvissen de deur uit gaan en op zichzelf gaan wonen worden ze acht keer per dag met vis ge voerd. En daar mag ieder een bij zijn. Maar zelfs als je niet weet wanneer ze aan tafel gaan en dus veelte vroeg of veel tè laat op Neeltje Jahs bent, kun je de dieren be wonderen. MIDDELBURG - Stop een speciale band of schijfje in een personal-com puter (pc) die daarvoor geschikt is en er verschijnt een bewegend boek op je beeldscherm, in kleur en met geluid. Niet dat het papieren boek 'uit' is, maar zo'n elektronisch boek is wel heel erg in. De Middelburger Ernst van den He mel (13) kan ermee lezen en schrijven: „Het is natuurlijk niet te vergelijken met heerlijk rustig een boek lezen. Met zo'n verhaal op je computer (een pc met CD-ROM) of via een speciale af- speler op je televisie (CD-i) ben je druk bezig. Je moet maar zien hoe je eruit haalt wat je wilt weten. Of dat je bij voorbeeld snel een probleem oplost zo dat je uit een enge situatie ontsnapt." Praten Neem nu 'Simon the Sorcerer'. Daar kun je mee praten. Je moet' hem wel voorzichtig aanpakken. Anders maakt hij je uit voor slijmerd en dan helpt hij je niet. Zo maak je zelf je avontuur. Schitterend! Van de winter zullen meer grote Zeeuwse boekwinkels plaats maken voor deze 'nieuwe media'. Tot dan is Ernst van den Hemel: sommige spelletjes zijn echt grof. foto Dirk-Jan Gjeltema Fanoy-Middelburg het enige adres waar je voor alle soorten 'Vizible' te recht kunt. Samen met z'n vriend staat Ernst er vaak iets uit te proberen: „Ik ken best een paar spelletjes die echt grof zijn. Zoals Doom ofWolfenstein. Dan moet je iedereen die je op je scherm tegen komt aan flarden schieten. Of afslach ten tot de darmen eruit hangen. Ik doe liever iets met een moeilijkheidsgraad, zodat je verder komt. Of zelf de detec tive zijn zoals in The Magic Death. Niet gewelddadig dus, maar wel span nend." Leesboek Een woordenboek of atlas op CD ziet Ernst niet zo zitten: „Daar zit geen ac tie in. Dan pak ik liever iets als 'The way things work.'. Met tekenfilmpjes over hoe een boor werkt of een lift." Toch gaat er bij Ernst geen dag voorbij zonder een leesboek: „Dat blijft! Liefst een beetje moeilijk, in het Engels of zo." Of hij nog zonder computer kan. als bijvoorbeeld de stroom uitvalt? Emst: „Dat zou wel even vreselijk zijn. Maar daarna ga ik gewoon lekker voetballen."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 1