Dalmatiër is geen speelgoed Het is feest in mijn pen De jeugd moet weten wat er is gebeurd Leden rasvereniging vrezen rage door Disney-fUm Tas boeken In braille Tekening Een wapen tegen gladde praters PZC"krullebaks 15E JAARGANG-NUMMER 4-DINSDAG 11 APRIL 1995 OOSTKAPELLE „Toen ik als kind van tien jaar de verhalen van de Spanjaarden hoorde uit de Tachtigjarige Oorlog, dacht ik: Ik ga nooit van m'n leven naar Spanje", zegt Pieter Adriaan Bou- wense, nu 82 jaar, uit Oostkapelle. Toen hij uit de Tweede Wereldoorlog terugkwam, woog hij nog maar 45 kilo. In mei wordt 50 jaar be vrijding herdacht. Bou- wense vindt dat goed. Hij vindt het zelfs nodig. „De jeugd moet weten, wat er gebeurd is", zegt hij. „Het blijft een raadsel, waar om de ene mens de ande re zoveel leed aandoet." En leed heeft hij meege maakt en gezien. Heel veel. EQj werd op 8 augus tus gevangen genomen, naar Duitsland gebracht, naar het kamp Natzwei- ler en op 29 april 1945 be vrijd uit het kamp Da chau. Waarom heeft hij het nu overleefd en ande ren niet? De heer Bouwense: „Dat vind ik een goeie vraag, want er is geen antwoord op te geven. Ik weet het gewoon niet. Ik ben abso luut geen held, maar je moet wel eens geluk heb ben." Half brood Hij móest in Natzweiler voor straf drie dagen sneeuw ruimen in een sneeuwstorm. Zonder eten en drinken. En zon der overjas. Ijskoud. Vlakbij stond een keetje, waarachter hij even wilde schuilen tegen de storm. Plotseiing plofte er iets voor z'n voeten. Hij dacht meteen aan een valstrik. Toen hij voorzichtig keek, lag er een half brood. Naar hem ge gooid, door een Frans man uit dat keetje! De heer Bouwense: „Hoe snel dat brood naar bin nen was, kan ik niet zeg gen. Ik had in geen maan den zoveel gegeten. De volgende dag lag er weer een stuk brood en de der de dag weer. Kijk, dat is nou geluk!" Nachtmerries De oorlog heeft diepe sporen nagelaten. De heer Bouwense kon er eerst heel moeilijk over praten, maar toen zijn zoons wat ouder waren, is hij gaan vertellen. Het is nog maar sinds een paar jaar, dat hij geen nacht merries meer heeft. „Maar soms komt het weer boven", zegt hij. „Als ik een Duitser hoor met de verkeerde stem. Dat blafferiger AAGTEKERKE - Gooi je Lion King- van je bed, schuif de Alladinbekers uit de kast en schud alle Sneeuwwitje- pennen uit je etui, want de Dalma- tiërs komen er aan! Komend weekein de gaat de nieuwste Disney-fïlm '101 Dalmatiërs' in première. Maar niet alleen de bioscopen worden dan bestormd door de gespikkelde honden, ook de speelgoedwinkels en warenhuizen zullen tot de nok toe ge vuld worden met spullen waar de die ren op staan. Elke Disney-film zorgt voor een rage, en het wordt steeds gekker. Vandaar dat de leden van de rasver- eniging van Dalmatiërs al uitgebreid gesproken hebben over de komende film. De leden laten de honden altijd goed controleren, bijvoorbeeld op doofheid, en in heel Nederland zijn er maar dertig nestjes per jaar. Maar toen de film tien jaar geleden ook in de bioscopen draaide, werden dat er 180 per jaar! Adri Herrebout van kennel Off the Stallionstable in Aagtekerke maakt Dalmatiërs zijn loophonden. foto Lex de Meester zich zorgen over een naderende rage. Hij en zijn vrouw Winny Landmeter verkopen de honden niet aan ieder een, zij kijken echt of de baasjes bij de honden passen. „Het zijn vooral sportieve mensen die van deze honden houden. Dalmatiërs zijn loophonden, je moet er toch zeker vier keer per dag een flinke wandeling mee maken," vertelt Adri. Hij is bang dat broodfokkers maar al te graag wil len profiteren van de rage, zodat er veel honden geboren zullen worden die niet of slecht gecontroleerd zijn. „Hoe gaat dat, kinderen zien die hon den in de film en gaan net zo lang bij hun ouders zeuren tot ze zo'n hondje krijgen. Dat gaat een halfjaar goed en dan houdt het op," voorspelt Adri. „Ze zien het als een stukje speelgoed, maar het is levend goed." De tekenfilm is leuk, en als je daarna zelf ook zo'n rijst-met-krentenhondje wilt, kun je terecht in de winkel. Een hondeleven duurt vijftien jaar, een Disney-rage veel korter. hofrozen hekrozen hokrozen gelerozen gaserozen ganserozen haaserozen harterozen roderozen raderozen gekkerozen rinkelrozen roserozen kinkelrozen kakelrozen kerkrozen harderozen hakerozen ik zal altijd blozen en al die donderrozen zonder blozen het is feest in de knoppen van mijn tiepmasjien hoera, roept de spaatsie knop één lacht ja spaatsie, je hebt gelijk hoera kan je heus wel roepen knop zes, ivïlje ook nog een glas appelsap? jawel, lekker ik ook, zegt de spaatsie Feest in mijn pen O, wat is mijn pen toch druk Hij is vast en zeker stuk. Maar opeens zegt mijn pen blij Het is pennenfeest voor mij Dus ben ik in een goed humeur en schrijf ik in een leuke kleur Maar morgen ben ik er weer voor jou En schrijf ik weer keurig in het blauw. Ze fantaseerde negentien nieuwe rozen bij elkaar, maakte er een ge dicht mee en mocht daarom op 25 maart een dag naar Het Land van Ooit in Drunen. Een tas vol boe ken kreeg ze er, nog meer en wat heeft ze genoten van het popcon cert met VOF de Kunst. Tamara Timmermans (10) uit Ril land was een van de 39.658 kinde ren die dit jaar meededen aan de Unicef-gedichtenwedstrijd Het is feest in mijn penDe jury vond haar rozengedicht zo mooi, dat het nu te pronk staat in een heuse gedichtenbundel: „Daar ben ik natuurlijk heel blij mee en ook wel een beetje trots op, maar de bal die ik ook nog gewonnen had is al kapot. Heeft mijn broertje mee gevoetbald." Wat moet je als je op school een schrijfopdracht krijgt over feest in je pen, maar niet kunt schrijven omdat je blind bent? „Nou, dat is toch niet zo moeilijk," zegt Fons Wielemaker (7) uit Koudekerke. „Gewoon je braillemachine pak ken en beginnen. Zo'n ding heeft zes knoppen waar ik alle letters en cijfers mee kan typen. Die dag was toevallig de spatieknop jarig en dus werd het vanzelf een feestje." Fons is vanaf zijn geboorte blind. En omdat zijn meester en juf maar een ietsjepietsje braille kun nen lezen, zit zijn typemachien aan een printer vast. Zo kon ook de jury zijn gedicht lezen. Een eer volle vermelding kreeg hij ervoor. Als Miriam de Boer (10) uit Oost burg zich te pletter verveelt - in bed bijvoorbeeld - komt ze altijd wel op een gedicht: „Soms zijn ze ook nog leuk en dan bewaar ik ze in een map. Bij de mooiste maak ik daarna een tekening. Ik ben een echte tekenfreak moet je we ten. Daarom was ik ook zo blij met het dierentekenboek dat ik in het Land van Ooit kreeg. Kan ik veel van leren." Miriam weet niet waarom de kin derjury haar gedicht een eervolle vermelding waard vond: „Ik denk dat het iets te maken heeft met mijn fantasietje over een pen die een dagje zijn eigen gang gaat. Zo'n ding mag zich toch best eens een keertje lekker uitleven? Al tijd maar in een etuitje zitten. Niks aan." HET IS FEEST IN MIJN PEN wordt uitgegeven door Zirkoon, Amsterdam (176 pagina's) en kost 22,50. BORGERHOUT - „'Vallen' is een boek over liefde, angst, vergiffenis en ook heel veel woe de. Over moeilijke keuzes: ga ik haar vermin ken of verliezen? Anderen schrijven mis schien over voetbal of paardrijden. Maar ik hou ervan om crisissituaties te beschrijven. Ik wil geïnteresseerd worden in mijn eigen boeken." Aan het woord is Anne Provoost (30) uit Bor- gerhout in België. Onlangs.kreeg ze voor het boek 'Vallen' haar derde belangrijke prijs. Zoiets komt niet vaak voor. Na de Boeken- leeuw (een soort Gouden Griffel) en de Wou tertje Pieterse Prijs won ze nu ook de Gou den Uil. Bij die prijs hoort een flink geldbe drag. „Het enige fijne van geld is, dat je minder kunt gaan werken en er dus tijd mee kan ko pen", zegt Anne. „Dat is het hoogste wat een schrijver kan bereiken. Want er is altijd tijd tekort voor alles wat je schrijven wil. Dat geldt zeker voor mijIk heb ook nog twee heel kleine kindjes." Geheim In Vallen probeert Lucas achter een geheim te komen. Iedereen schijnt te weten wat zijn pas overleden opa in de oorlog fout heeft ge daan, behalve hij. Door hem verandert Cait- lins leven dramatisch. Maar vooral speelt Be- noit een grote rol. Benoit die alles zo mooi kan zeggen, maar wel zeer gevaarlijk is. Anne: „Ik wil bereiken dat jongeren gewa pend worden tegen dat soort mensen. Dat als ze racisten zo horen praten, denken: hé, ik heb zoiets eens in een boek gelezen en dat liep slecht af." 'Vallen' is bovendien spannend. (Leeftijd van 12-14 jaar). Incest Anne heeft veel meer geschreven. Onder an dere voor 'Mijn tante is een Grindewal' (over incest) kreeg ze ook al belangrijke prijzen. „In mijn hoofd zit al een nieuw boek. Over èen oorlog van nu. Ik ben nog aan het puzze len hoe het precies moet worden, hoe het af loopt. Daar krijg ik echt een kick van. Het schrijven zelf is net corvee. Het hoort erbij. Maar hoe dan ook, het zal nog even moeten wachten. De twee kleintjes hebben nog te veel tijd nodig:" Tamara Timmermans Fons Wielemaker Miriam de Boer

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 1