De Dijkploeg stopt het water Mijn boek in de bieb Wil Tekort donoren, jeugd wil wel TTl^r^pr: Hormonen in vlees een sluipend gevaar Martine Allemekinders schrijft ook in bed PZC'krullebak^ 15E JAARGANG - NUMMER 3 - DINSDAG 14 MAART 1995 RITTHEM - Als jé or gaandonor bent, wordt naje dood jouw hart, nier, long of lever getransplan teerd in een ziek mens. Er zijn veel te weinig men sen die een donorcodicil invullen, daarom heeft de minister van volksge zondheid een nieuw plan bedacht. Als dat plan doorgaat, moet straks iederéén zeg gen wat hij wil: donor worden of niet. De minis ter hoopt zo veel meer do noren te krijgen. Kinderen onder de acht tien jaar zal niets ge vraagd worden, maar dat betekent niet dat zij er een mening over hebben. Voor Janne (12) van de Jenaplanschool De Rie- theim in Ritthem ligt het duidelijk. „Natuurlijk moet je donor zijn. Als je dood bent heb je er zelf toch niets meer aan en zo kun je een ander helpen". Mirelle (11is het daar he lemaal mee eens. „Als je zelf een erge ziekte hebt zou je ook iets willen heb ben", voegt ze er aan toe. Eng Veel volwassenen vinden het eng om donor te zijn. Ze denken dat er te snel een hart of long uit je ge haald kan worden, terwijl je nog leeft. Of dat artsen niet meer zo hun best doen voor iemand met een donorcodicil, omdat ze juist nog een lever no dig hebben. „Ik vind dat een beetje overdreven", zegt Janne. „Ze zullen heus wel echt allés doem om zeker te weten dat iemand overle den is". Eurotransplant Dat een arts een donor wil gebruiken is ook een fabeltje. Alles wordt na melijk geregeld via Eun> transplant in Leiden. Daar hebben ze lijsten van mensen die iets no dig hebben uit heel Euro- pa. Of een donor nu in Goes, Parijs of Ritthem is overleden: alle onderde len worden naar Leiden gebracht en gaan van daar uit naar de mensen die het nodig hebben. Ook huid en beenmerg kan gebruikt worden. Van Mireille (10) mogen ze alles hebben: „Maar ik heb zelf astma, dus ze zui len niet zoveel aan m'n longen hebben". Misschien moeten ouders die straks mogen beslis sen eerst eens met hun kinderen praten! GOES - Een brief aan de Krullebak schrijven is zo moeilijk niet. Maar zo'n zeifde brief versturen naar de Koningin, de Minister van Verkeer en Waterstaat, de Unie van Water schappen en de Commissaris van de Koningin in Gelderland... zoveel on verschrokkenheid bezit niet ieder een. Wouter Westerveld uit Goes dus wel. Hij is pas tien, maar staat pal voor zijn uitvinding De Dijkploeg. En om dat dapper gesproken al half gewon nen is, liet hij iedereen die een tijdje geleden last van hoog water had, op timistisch weten dat zijn oplossing voor eens en altijd een einde zal ma ken aan dat typisch Nederlandse probleem. Harpoeneffect „Kijk, mijn idee De Dijkploeg is ge baseerd op de mogelijkheid van vrachtauto's zichzelf naar een be dreigde dijk te rijden. Het zijn water dichte vrachtauto's op rupsbanden. Ze hebben allemaal twee stevige bo ren waarmee ze zich dankzij het zo genaamde harpoeneffect vast schie ten in de grond. Ze kunnen dan niet wegspoelen. Omdat ze bumper aan bumper tegen elkaar gereden zijn, liiÉPP JÜHl81 Wouter Westerveld: Uitvinding naar koningin. Foto Dirk-Jan Gjeltema Wouter heeft werkelijk aan alles ge dacht. Elke vrachtauto is van tevo ren met zand vol gestort. Dat is han dig, want ze hebben dan hun eigen reparatiemateriaal aan boord. En dus is het een fluitje van een cent om met stand-by helikopters, zandbuis- leggers, een automatische zandzak- vuiler en een paar zandzakschieters een mogelijke dijkdoorbraak te voor komen. Zelfs bij windkracht 12 op de Schaal van Beaufort: die zandzak schieters zijn windarmgevoelig! Koningin ÉN-21. kunnen helikopters op een eenvoudi- gen de vrachtauto's aan nog wat ge manier waterdichte tussenstuk- zandzakken op elkaar te stapelen, ken plaatsen. Het is verstandig te- Laat het water dan maar komen." Een ramp waardoor hij de deugde lijkheid van zijn Dijkploeg in het echt kan bewijzen, hoeft voor Wou ter niet. AI staat een straatnaam bordje met WOUTER WESTER- VELDDIJK, (*23-4-1984) UITVIN DER VAN DE DIJKPLOEG hem wel aan: „Maar ik ben al blij met de brief die ik kreeg van het Directoraat Ge neraal Rijkswaterstaat. En nog blijer met die van de koningin. Een zekere meneer Prins schreef me: „Hare Ma jesteit de Koningin heeft je brief van 17 februari ontvangen en heeft mij gevraagd je te bedanken. De Konin gin heeft je brief overgedragen aan de Minister van Verkeer en Water staat." Ik zie wel wat er van komt." foto Willem Mieras Martine Allemekinders: ik heb een hekel aan slapen. KAPELLE - Kinderen die de bibliotheek in Kapelle bezoe ken, zullen binnenkort vreemd opkijken als ze in de catalogus onder de A een achtjarige schrijfster tegen komen. Toen Martine Allemekinders nog maar net kon lezen en schrijven ontdekte ze al wat je met taal kunt doen: verha len schrijven. „Soms heb ik zomaar een idee, soms moet ik erg veel nadenken of verzin ik zomaar wat. Ik schrijf bijna wel elke dag, soms ook in bed, wantik heb een hekel aan sla pen." Haar eerste verhaal, geschre ven toen ze net zes was, gaat over een schaar. Een ander verhaal over een reus en een dwerg, die later door een heks in een kikker wordt veran derd. „Dat is een fantasie- boek," zegt Martine. Over haar verhaal Het hondje van Tom en Elis was ze heel erg tevreden. „Ik wilde wel erg graag dat andere kinde ren het lezen," vertelt ze. Dus trok ze de stoute schoenen aan en ging naar de biblio theek. „Ga maar even naar de directeur, dat is daar bij die gele deur," zeiden ze daar. „Nou die meneer vond het wel heel leuk." Mooie omslag „Ik heb het boekje in dank aangepakt," zegt de heer Van Tilborg. „Als kinderen zo leuk met de pen omgaan moet je daar als bibliotheek iets mee doen. En om van zo'n leuk verhaaltje, geschreven in een schoolschriftje met mooie tekeningen, een echt boekje te maken is toevallig, een hobby van mezelf." Het verhaal wordt dan ook met een computer gedigitali seerd en met een kleurens canner op dik papier afge drukt. Er komt een mooie omslag met een etiketje, zo dat iedereen het zo vanuit de catalogus in de computer kan opzoeken. „Binnen tien dagen verwacht ik het op de plank te hebben," zegt Van Tilborg. Ondertussen schrijft Martine lustig verder, ze is begonnen aan een serie verhalen over twee kinderen die nieuwe bu ren krijgen. En misschien is ze zelf ook wel de beste klant van de bi bliotheek: „Ik leen vijf boe ken per week en die zijn vaak na een paar dagen al uit." IJZENDIJKE - Een paar weken geleden werd Karei van Noppen vermoord: met een kogel in zijn hoofd werd hij in een sloót gevonden. Van Noppen (42) was een Belgische dierenarts. Een van zijn taken was het keuren van vlees en het controleren op hormonen. Hormonen kunnen dieren sneller laten groeien, maar het gebruik ervan is bij de wet verboden. Ze blijven namelijk in het vlees achter en kun nen gevaarlijk zijn voor de mens. Pol van de Vijver is dierenarts in IJzendijke. Hij vindt het verschrikkelijk wat er met zijn collega is gebeurd. Pol: „Het is nog niet bekend wie dat gedaan heeft, maar men vermoedt handelaren in hormonen. Overal in de wereld hebben mensen met afschuw gereageerd. Sindsdien wordt er nog scherper gecontroleerd." Door dieren met groeihormonen in te spuiten groeien ze veel sneller en zijn dus eerder groot. Een dier een paar maanden minder te hoeven voeren scheelt veel geld. Bo vendien kun je meer stiertjes grootbrengen in dezelfde tijd. Meer dieren naar het slachthuis betekent weer: meer geld verdienen. Geld, daar gaat het om. Dat is waar de hormonenmafia het voor doet. Want zo worden de mensen die hieraan mee werken genoemd. De makers en apothekers die.de hormo nen in flessen aanleveren, mensen die ze inspuiten, de vee boeren, de slachters en controleurs die voor geld eén oogje dichtknijpen, slagers die het hormoonvlees verkopen. Van Noppen stond bekend om zijn strenge controles. Geld Geld dus. de hormonenmafia maakt zich niet druk om wat ze verder veroorzaakt. Pol.Hormonen in vlees is een slui pend gevaar. Het vlees ziet er prachtig uit. smaakt ook lekker. Maar je ziet aan de buitenkant niet wat er in zit." Hormonen zijn belangrijk. Je lijf zit er vol mee. Ze zorgen dat je normaal groeit, dat je lichaam goed werkt, hebben invloed op je hersenen, je geslachtsklieren. In je lichaam is dat prima in evenwicht. Niet teveel, niet- te weinig. Echter door regelmatig hormoonvlees te eten is de kans groot dat je lichaam ontregelt en dat je nare of ernstige klachten krijgt. Hoofdpijn, groeistoornissen, wat dan ook. Pol: „Je weet nooit wanneer en wat die extra hormonen met je lijf doen. Maar dat het een gevaar voor de volksge zondheid is staat vast. Daarom is het gebruik van hormo nen en andere gevaarlijke stoffen (zoals medicijnen) in heel Europa verboden en wordt het vlees zo streng door dierenartsen gekeurd en gecontroleerd. In Belgié gaat er nog veel mis. maar het is zeker dat dat in Zeeland niet gebeurt. Wat je hier bij de slager koopt is goed vlees."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 1