IN DE GROND Celdeurtje leidt naar de vrijheid Angst voor tunnel? Ga terug! Slim Kar vertelt iets over vrije tijd Via muis surf je de wereld rond Gewroet kost de muskusrat de kop 2 DINSDAG 14 FEBRUARI 1995 De rat zit grinnikend in zijn hol en wrijft zijn pootjes. Hij heeft lol. De rattenvanger slim en groot probeert al uren, wenst zijn dood maar geeft het op. De rat zit veilig, krabt zijn kop. De zware laarzen bonken weg: de vanger pech. Rat rekt zich uit... Nu op 't gemak de zon in, lekker. Piep piep TSJAK! Marina van den Boogaart Ook zo nieuwsgierig naar de geschiedenis van het neus- fluitje? Geen probleem: „Eerst neem je een kijkje in de univer siteit van Brabant, die verwijst je natuurlijk naar de binnen landen van Indonesië, vervol gens surf je nog even naar de aboriginals in Australië en je hebt alles bij elkaar". Volgens Musky Engels uit Mid delburg is het de grootste uit vinding na die van de boek drukkunst: „Internet is de moeder van alle netwerken, een koppeling van allerlei ver schillende netwerken, zoals glasvezelkabels, telefoon, com puter en satelliet". Samen met 30 miljoen anderen reist Musky regelmatig over de 'digitale snelweg': „Hoe die ver bindingen tot stand komen is onvoorstelbaar. Je moet het zien als een immense ruimte die achter je telefoon zit. Daar kun je doorheen reizen, je kunt afslaan, het is een komen en gaan van mensen met wie je kunt praten of samen verder reizen. Je kunt ideeën uitwisse len, boodschappen doorgeven of informatie opvragen. Als ik in Internet klim kan ik zo met mijn muis het Louvre insurfen om de Mona Lisa te bezichti gen en met een druk op de knop krijg ik alle informatie!" Autoverkeer Door Internet zal de wereld er over enige tijd heel anders uit zien, voorspelt Musky: „Denk maar eens aan het autover keer. Voor een vergadering in Utrecht heb je geen auto meer nodig: je kunt thuis via je com puter vergaderen en werken. Ook scholen zullen allemaal een aansluiting krijgen op In ternet, zodat alle leerstof uitge wisseld kan worden". Zijn grootste zorg is voorlopig de telefoonrekening: „Als je 's avonds na zessen het Inter net gebruikt kost dat 5,75 per uur. Maar een uur is peanuts, dus je moet het wel een beetje doseren". Soms stuit je overwacht op een verhaal. Zo als in Sluis, dat altijd drukke stadje tegen België aan. Het ging om de kelder, maar dat deurtje... „Hier staat behoorlijk wat geschiedenis", zegt meneer Boekhout. Hij praat over het mooie stadhuis met de vier torens, het enige Belfort in Nederland. Bovenin hamert Jantje van Sluis nog maar eens op de klok. Zoals altijd. Jaar in jaar uit, uur na uur, keurig op tijd. „Nu wel, maar 400 jaar geleden niet. In 1604 was Sluis omringd door de Spanjaar den. Jantje zou 's nachts de klok luiden en dan zouden ze aanvallen. Maai* Jantje was dronken. Geen klok - geen aanval. Zo werd hij plots de redder en held van Sluis." Meneer Boekhout is voorzitter van de Stich ting Raadskelder. De eeuwenoude kelder onder het Belfort, met prachtige bogen en gewelven. Het Belfort zelf is na een bombar dement in de Tweede Wereldoorlog opnieuw opgebouwd, maar de kelder is nog oorspron kelijk. „Het leuke van de kelder is dat hij altijd ge bruikt is. Dat is ook ons doel. Het hele jaar door worden er exposities gehouden. Schil derijen, beelden, keramiek." Klokketoren Het Belfort is in de vroege middeleeuwen ge bouwd, zoals in veel Vlaamse steden. Sluis was een welvarende stad aan het Zwin. Via Sluis voeren grote zeilschepen met onder meer wol en kruiden naar het rijke Brugge. Sluis met zijn pakhuizen profiteerde hiervan tot het Zwin verzandde. Om haar macht te tonen werd de klokketoren gebouwd. Hier werden de kisten met belangrijke perkamen ten bewaard: de stadsrechten, belangrijke papieren van de burgerij. In de Raadskelder vergaderde het stadsbestuur. In Van Dale staat: Raadskelder is taveerne, tapperij. „Er zal daar na de vergadering menig borrel tje zijn gedronken om de besluiten te be krachtigen", zegt meneer Boekhout. „Later is de kelder vleeshal geworden. Je kunt de ringen waai* het vlees aan hing nog tussen de bogen zien. Ook zijn er visnetten in ge droogd. En nu, 700 jaar later, is het dus een kunstkelder." En dat deurtje daar? „Dat is een gevangenis uit de 80-Jarige Oor log. Compleet met martelwerktuigen. Een nepgevangenis wel te verstaan. Strijders die gevaar liepen werden zogenaamd opgepakt en erin gesmeten... Om dan vervolgens door een geheim gat in de muur, via ondergrondse aarden wallen naar een kelder in de haven, en dan door een stenen gang naar de Stenen Beer (is de stadspoort) te vluchten. Eenmaal buiten de vestingmuur wachtte de vrijheid!" Gevangenis, Belfort en tentoonstelling kun je elke werkdag bezoeken. Exotische schelpen, haaietanden, een katte- schedel, koeiekaak, vogelpoot, varkenskop, inktvisrug, én een echte mensenschedel... Guus Meijer 11) en Koen Verhaege de Naayer (11) hebben het een plekje gegeven in hun Die- re-Vrienden-Museum. Alles is in de bodem ge vonden. Guus: „Ik vertel bezoekers van het museum dat de mensenschedel van een voorganger van mij is geweest. Iemand die ook heel veel belangstelling had voor opgravingen. Die per soon is. in mijn verhaal natuurlijk, aan zijn eind gekomen bij het doen van een chemisch experiment. Hij wilde een middeltje maken dat ervoor zorgt dat botten, huiden of andere spullen niet meer zouden vergaan. Zo zou alles voor de toekomst bewaard blijven. Helaas is er iets fout gegaan bij het experiment. De boel is toen ontploft". Hoe zou Zeeland er uitzien zonder de heer De Vree uit Kloosterzande en zijn vele collega's? „Grote stukken overstroomd, oevers tot vele meters ingezakt of onbegaanbaar en kaal ge vreten 1 andbouwperce len", is de mening van De Vree. Hij heeft zijn beroep te danken aan de muskus rat. „Een heel mooi dier, dat is zeker. Hoe hij er uitziet en leeft: een prachtige vacht en een grote platte staart, die de helft van zijn li chaam beslaat, zo'n 30 cm. Maai* jammer genoeg moeten ze gevangen wor den. de schade hè." De muskusrat is een nachtdier en leeft onder de grond in holen: „De in gang van zo'n hol zit altijd onder water en kan uit meerdere gangen bestaan van soms wel tien meter lang!" Nesten En die gangen zijn het grootste probleem als ver oorzakers van dijk verzak kingen, wegzakkende landbouwmachines en ge broken koeiepoten. Het tweede probleem is dat de beestjes zo van vrijen hou den: „Een vrouwtje kan wel drie keer per jaar een nest van zes of zeven jon gen krijgen", weet De Vree. Geen wonder dat er per jaar, alleen al in Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan 10.000 dieren ge vangen worden. „We proberen er zoveel mogelijk te vangen", zegt hij. „maar allemaal zal wel nooit lukken. Daarvoor is het verspreidingsgebied te groot. Ze kunnen zelfs de Schelde oversteken." Fuiken Intensief werk dus voor de rattenvangers: „Je bent de hele dag in de natuur. Dat is wel mooi, maar niets mag je ontgaan: pootafdrukken, keutels, voer, paadjes..." De van gers gebruiken klemmen of fuiken, die onder water geplaatst worden: „In bei de gevallen zijn ze snel dood", volgens De Vree. De muskusrat leeft in schoon water en voedt zich alleen met planten. „In België heet het dier dan ook waterkonijn, dat staat wat smakelijker op de menukaart." De Vree heeft er nog nooit een gegeten: „Daar wacht ik nog even mee." foto persburo Dijkstra b.v. Een tovermiddel om spullen op een perfecte manier voor de toekomst te bewaren bestaat nog steeds niet. „Misschien is diep onder de grond stoppen nog steeds de beste manier om iets goed te bewa ren", peinst Koen. Als plastic de tand des tijds doorstaat zal de kar ook iets vertellen over de omstandigheden waaronder kinderen in onze tijd büiten spelen: achterop het voertuig zit een fel oranje ver- keersvlaggetje gemonteerd. „Verstandig". Dat vindt wijkagent Ben van Veelen uit Middelburg van de afspraak die sommige kinde ren met hun ouders, meester of juf maken: Kom terug naai* huis of school als je het tunneltje niet in durft. Of ga er samen met anderen doorheen. Steek in geen geval de weg over. Op heel wat plaatsen zijn voetgangerstunnels te vin den. Zo kun je, door ondergronds te gaan, veilig de andere kant van de weg bereiken. Dat is tenminste de bedoeling. Maar, heel wat kinderen én ouderen dur ven de tunnels niet te gebruiken. Vooral niet als er grote jongens zijn die er dreigend uit zien. Stoer doen Ben van Veelen benadrukt dat de 'grote jongens' (zo vaak tussen de twaalf en zestien jaar) er vaak enger uitzien dan ze zijn: „Meestal gebeurt er niks en gaat het alleen om stoer doen". Toch neemt hij de angst zeker serieus: „Ik begrijp heel goed dat mensen bang zijn om een tunneltje in te gaan. Zeker als er een bocht in zit. Je hebt dan geen overzicht. Bovendien gebeuren er in en rond de tun nels inderdaad weieens vervelende dingen. Zo wor den er weieens brandjes gesticht, bankjes en speel tuig vernield, en het komt voor dat er mensen lastig gevallen worden". Straf Als er een strafbaar feit gepleegd is, maakt hij een proces-verbaal op. Het komt vaak voor dat de dader een alternatieve straf krijgt.. Hij of zij moet dan bij voorbeeld speeltoestellen in een speeltuin schilderen of helpen bij de schoonmaak van een tunneltje. Er wordt altijd gezocht naar een straf die iets te ma ken heeft met de daad. De wijkagent adviseert mensen klachten altijd bij de politie te melden. „Hoe meer we weten, hoe meer we kunnen doen. En, elke melding behandelen we se rieus". Guus en Koen: het is een trekkar weet je. foto Ruben Oreel Trekkar Als er in de verre toekomst een opgraving ge daan wordt, lijkt het Guus en Koen zinvol dat hun eigengemaakte kar opgegraven wordt. „Over een paar honderd jaar gaat vervoer mis schien alleen nog maar over rails. Aan wat er tegen die tijd nog van de banden van onze kar over is, kunnen de mensen dan zien dat we ons nu over de weg vervoeren. Ook zien ze hoe han dig we al om konden gaan met energie. Er zit- ten namelijk reflectoren op en de kar rijdt op spierkracht. Het is een trekkar, weetje". De vondst in de toekomst vertelt ook iets over de vrijetijdsbesteding van kinderen aan het eind van onze eeuw: „De kar laat ook zien dat kinderen niet alleen computerden of naai* vi deo's keken, maar ook buiten speelden".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 2