Snelle aanpak van dijken nodig Logée mag niet stoeien Wil Binnen 'n halve dag waren we weg Jeugdleden zijn helpers in nood PZC'krullebaks 15E JAARGANG - NUMMER 2 - DINSDAG 14 FEBRUARI 1995 <j(J G&P Bt/( J •f umii MO LtgÊ-tJ ROSSUM - „Het water komt elk jaar wel hoog, maar zo hoog als nu heb ben we het nog nooit mee gemaakt. Als het volgend jaar weer gebeurt, rijd ik wel gelijk hier naar toe," zegt Peter Hazenberg. Hij komt uit. de Bommeler- waard uit het dorp Ros- sum. Hij en zijn vrauw Hu- bertine hebben drie kin deren, Frank (11Margé (7) en Brent (2) en ze zijn, samen met oma, uit hun huis gemoeten voor het water. Peter: „Ik werd op m'n werk opgeroepen dat ik zo snel mogelijk naar huis moest komen en binnen een halve dag waren we weg." Ze hadden alles naar boven gesjouwd en zo hoog mogelijk weg- en vastgezet. Als het water zou komen, mochten de spullen niet weg gaan drij ven. Omroep De familie Hazenberg had zelf al een dag eerder eva cués in huis gehad: Een gezin Uit het Land van Maas en Waal. En die moesten nu voor de twee de keer evacueren. Ie mand gaf hun de raad om naar Zeeland te gaan en zodoende kwamen we in bungalowpark 't Zeepe in Burgh terecht. Ze luisterden de hele dag naar omroep Gelderland. Hubertine: „Die gaf goeie informatie. Ze gingen alle dorpen langs en vertelden hoe de situatie was. Ook boden veel mensen hulp aan zoals: Ik kan nog zo veel koeien plaatsen; ik kan nog zoveel gezinnen opvangen." Begrip Oudste zoon Frans heeft voor het 'vee' gezorgd. „We hebben vijf kippen en één haan en twee konij nen", vertelt hij. „Ik héb de kippen uit de ren van de stok gehaald en ze sa men met de konijnen en een grote zak voer in een ouwe schuur op de dijk ge bracht" Het is Hubertine opgevallen, dat de men sen in Zeeland zo vriende lijk voor hen waren. „Het is net, of de mensen het hier allemaal beter begrij pen", meent ze. „Je kan goed merken, dat ze door hebben, wat we meema ken." Ze waren nog nooit in Zee land geweest, maar nu ko men ze beslist weer eens terug. Achteraf hadden ze misschien niet weg hoe ven te gaan. Peter: „Mis schien, maar dat weet je niet. Zo is het nog het bes te. Want ik denk, dat voor komen beter is, dan gene zen!" DEN HAAG - Hoe komt het dat er zoveel regen is gevallen? Hadden de dijken niet veel eerder versterkt moe ten worden? En moeten de rivieren verdiept worden? En krijgt de milieu beweging de schuld van de bijna- ramp of moeten we die in het buiten land zoeken? Deze en vele andere vragen worden gesteld nu de (dreigende) watersnood ramp van de afgelopen weken achter de rug is. Volgens hoogleraar P. Vellinga van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft de hevige regenval te maken met een klimaatsverandering. Hij heeft de af gelopen jaren meermalen gewaar schuwd dat de neerslag zal toenemen en dus het aantal overstromingen van de rivieren. Vellinga: „Grote oorzaak is het broei kaseffect, waardoor het op aarde war mer wordt. Daardoor stijgt de zeespie gel en zal het in Europa in de winter meer gaan regenen." Overstromingen Er moeten maatregelen worden geno men om de te verwachten hoeveelhe den water de baas te kunnen. Meteen na de overstroming van december 1993 werd een commissie, onder voor- Politie patrouilleert in ondergelopen Venlo. zitterschap van de vorige commissa ris van de koningin in Zeeland, de heer Boertien, aan het werk gezet. De commissie moest een plan maken om overstromingen te voorkomen. Professor H. Savenije uit Delft is het eens met de plannen. „Het is absoluut noodzakelijk dat wij de dijkverzwa ring in de Rijn en het plan Boertien in de Maas serieuze aandacht geven en na zorgvuldige politieke afweging snel aan het werk gaan," meent hij. Helemaal wegnemen van het risico van overstroming zal nooit mogelijk zijn. Savenije: „Wij moeten ons altijd blij ven realiseren dat wij het systeem nooit volledig kunnen beheersen en dat rampen nooit geheel zijn uit te sluiten." foto ANP Hij vindt ook dat er een goed waar schuwingssysteem moet komen om de bevolking over naderend onheil te informeren. En de problemen kunnen niet alleen door Nederland opgelost worden. Europese samenwerking is noodzakelijk. Het kabinet-Kok heeft inmiddels be sloten dat de zwakste dijkvakken bin nen twee jaar veilig moeten zijn. Lieve, netjes opgevoede beesten in een *****hotel. foto PieterHorihoff KRUININGEN - Sinds vorige week maandag is het op de boerde rij van Cor van Schaik een stuk stiller. En vooral rustiger. Toch mist hij zijn tweeënvijftig logées heel erg: „Het waren lieve, netjes opgevoede beesten. Makkelijk in de omgang ook." Een week lang is Cor 'gastouder' geweest van een stel koeien uit Be neden-Leeuwen, een dorpje in Het Land van Maas en Waal: „Albert van der Ven, een boer daar, moest holderdebolder met vierhonderd vijftig varkens en tweeënvijftig koeien weg. Zijn boerderij dreigde door het water overspoeld te wor den. Omdat zijn koeien al een dag niet gemolken waren, stonden ze op springen en moesten ze zo gauw mogelijk geholpen worden. Mijn vader belde of ik ruimte voor ze had. Nou, mijn boerderij is pas nieuw en groot genoeg. Bovendien zat Albert zo omhoog dat je jezelf geen tijd gunt om na te denken." Net als Cor van Schaik hebben veel boeren in het veilige deel van Nederland onmiddellijk de handen uit de mouwen gestoken toen het water in Het Land van Maas en Waal hun collega's naar de lippen steeg. Op stel en sprong moesten 70.000 koeien en stieren, 115.000 varkens, 32.000 schapen en meer dan een miljoen kippen het gebied uit. En vorige week dus weer terug. Een gigantische operatie, die over het algemeen gladjes is verlopen en waar de beesten van Albert van der Ven waarschijnlijk buitenge woon goede herinneringen aan over hebben gehouden. Ze kwamen in Kruingen in een *****sterrenhotel terecht. In een spiksplinternieuwe stal, gerieflijk ingericht met lekker vers stro en ruime boxen. „Van hun zichtbare teleurstelling dat ze niet bij mijn ei gen koeien mochten heb ik me niks aangetrokken," zegt Cor. „Gestoei, achter elkaar aanhollen en andere speelsigheden kun je natuurlijk niet tolereren. Het risico dat ze el kaar een ziekte aan zouden doen, was bovendien te groot. Een koeie- griep is zo doorgegeven. Behalve koorts en een snotterige neus bete kent dat meteen minder melk. En daar ben je geen boer voor gewor den." VENLO - Het zal je maar gebeuren: als scout of als lid van het Jeugd Rode Kruis ingezet worden bij een echte ramp! Dat overkwam jongeren uit de provincie Limburg tijdens de overstromingen van de afgelopen weken, kinderen van het Jeugd Rode Kruis krijgen normaal gesproken EHBO-Ies. geven informa tie in marktkraampjes of voeren acties voor Derde-Wereldlanden. Scouts organiseren doorgaans spellen voor kinderen in het bos. Maar nu kregen ze op ver zoek van de burgemeester, in het kader van een noodverordening, vrij van school om mee te helpen bij de evacuatie. Kookploegen De kinderen hebben bijvoorbeeld huis-aan- huis gewaarschuwd dat de mensen hun huizen moesten verlaten. In de opvangcentra liepen ze mee met de kookploegen en hielpen waar nodig. Sander is lid van Scouting Nederland en heeft vol enthousiasme gewerkt. „Het was waanzin nig leuk om te doen, nu konden we onze scou- tingbelofte in praktijk brengen," legt. Sander uit. ..We zorgden voor bedden en handdoeken. Veel mensen waren in paniek, hadden onvol doende kleding of toiletspullen bij zich of wa ren ze kwijt. Wij haalden dan wat ze nodig had den uit- de voorraad." Puinhoop De hele binnenstad van Venlo stond onder wa ter, pas na een week begon het water te zak ken. „Eigenlijk begon de ellende toen pas goed," vertelt Sander. „De mensen konden terug naar hun huizen en schrokken enorm. Het was zo'n puinhoop! Toen hebben we huizen schoon gemaakt en weer mensen opgevan gen." Ook vorig jaar hebben Scouting Nederland en het Jeugd Rode Kruis geholpen tijdens de overstromingen in Limburg. Het is te hopen dat het niet nog eens nodig is. maar in elk geval is bewezen dat ze er klaai voor zijn!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 1