Patatje-met en prik vallen af Vijf kegels is de uitdaging Een buitenrit is ook heel leuk We maken veel te veel rotzooi Simpel CL O I- 2 CC D I- In 1995 zal Moniek Nuyten (11) uit Goes het patatje-met niet aanra- I ken. Zelfs een glas prik laat ze gewoon staan. De reden? ,,Ik moet op mijn ge- I wicht letten", lacht het tumstertje van MTV 69. ,,Ik weeg nu 32 kilo en dat is een pri ma ge wicht voor een turn- J ster". Moniek heeft er dan ook alles voor over om aan de turntop te komen. Zes keer per week pendelt ze naar Middelburg voor de training. Vijfentwintig!!) uur per week schaaft ze aan de flick-flack op de balk, de overslag op het paard en de salto-afsprong van de brug ongelijk. Net zo lang tot alle oefeningen foutloos worden uitgevoerd. Moniek: „Eind januari probeer ik - net als vorig jaar - weer een Zeeuwse titel te halen. Ook wil ik eind juni tijdens de Nederlandse kampioenschappen hoge ogen gooien. Vorig jaar behaalde ik een zesde plaats. Wie weet wat het dit jaar zal worden". Om hieraan mee te mogen doen moet Moniek een aantal plaatsingswedstrij den afwerken. „Dat betekent kriskras' reizen door het land", legt ze uit. Hee renveen, Almelo, Enschede, kortom al lemaal behoorlijke afstanden. Toch droomt Moniek al stilletjes van nog grotere roem en eer. „Het mooiste lijkt me een Olympische titel", ver zucht ze. En haar ogen schitteren als een gouden medaille. Wie weet wat het zal worden. Maar dat ligt nog in de verre toekomst verbor gen... 7. Saskia de Kerf Als je h D O CC O net havo-examen gedaan hebt, heel precies weet wat je daarna zeker niet wilt gaan doen, maar al tijden helemaal knots bent van Chi nese bordjes, diabolo's en jongleerbal- len, dan is toegelaten worden op de Ecole du Cirque de Bruxel- les het mooiste wat je kan overkomen. En dus reist Jan O ving uit Middelbrug sinds september elke week voor vijf dagen naar Brussel: „Ik kom niet uit een circusfamilie, maar als ik in het weekend thuis laat zien wat ik op I school bijgeleerd heb, merk ik dat mijn ouders heus een beetjes trots op me zijn." Een paar jaar geleden raakte hij ver slingerd aan jojo-en. Toen hij dat speelgoedje alles kon laten doen wat hij wou, kocht hij een diabolo. Daar haalt hij nu de ingewikkeldste toeren mee uit. Hij gooit het rubberen 'vlin derdasje' hoger dan de hoogste boom en daar nog een eindje bovenuit, om het feilloos uit de lucht te vangen op een touwtje tussen twee stokjes: „Toen ik straatartiesten in Frankrijk dat zag doen, wilde ik dat ook kunnen. Want het mooist van alles is ménsen op straat laten stilstaan. Voorbijgangers met je kunsten verma ken is tegelijkertijd het moeilijkst. Dat lukt alleen als je iets heel goed kunt en veel praat. Toneelspelen is bij ons op school dan ook een belangrijk vak." Vlak voor de kerstvakantie moest Jan twee onderdelen kiezen waarin hij zich de komende jaren wil specialiseren: „Draadlopen, trapezewerk en fietsen op één wiel trekken me niet zo. Ik heb gekozen voor acrobatiek en jongleren. Vijf kegels in de lucht kunnen houden vind ik een grote uitdaging. Dat lukt me al een beetje, maar ik kan het nog niet perfect. Om goed te kunnen van gen moet ik eerst beter leren gooien." cc O CL CO LU O CC CL Zeeuws kampioen, Nederlands kampioen, een foutloos parcours op Jumping Amsterdam. Samen kre gen ze het vorig jaar voor elkaar: de dertienjarige Christiaan van de Plasse uit Yerseke en zijn negenjarige pony Quarry Hill. Chris tiaan: „Natuur lijk werk ik keihard, maar op zoveel succes had ik toch echt niet gerekend." Christiaan vindt het na zoveel triom fen niet makkelijk om te zeggen wat hij nog meer wil bereiken. Na wat aarze ling: „Springles nemen bij Jos Lan- sink, dat zou ik nog wel voor elkaar wil len krijgen. De manier waarop hij met zijn paarden omgaat vind ik prachtig. Als je hem ziet springen lijkt alles zo simpel, terwijl het toch zo'n moeilijke sport is. Op die manier wil ik ook leren rijden." Christiaan wil in 1995 goed presteren, ook op internationaal niveau. „Steeds vaker krijg ik uitnodigingen om met Quarry Hill uit te komen op internatio nale wedstrijden in Nederland, België en Duitsland. Ik hoop dat ik op die wedstrijden mooie parcoursen kan la ten zien." Om dat doel te bereiken besteedt Christiaan elke vrije minuut aan Quar ry Hill en de andere drie pony's die bij hem thuis op stal staan. Christiaan traint Quarry Hill vier keer per week door over hindernissen te springen of door oefeningen te doen om goed te kunnen springen (dressuur). Het grote succes is niet het enige doel: „Natuurlijk zijn die beker en die strik leuk, maai- gewoon een buitenrit ma ken daar geniet ik zo van. Juist omdat ik merk dat mijn pony het zo leuk vindt." Tot slot: „Als het dit jaar goed gaat met mijn pony, dan gaat het met mij ook goed." cc "D D H 2 Hij is best streng hoor," zegt zijn vader. „Als ik de motor van de auto te lang laat draaien krijg ik al op mijn kop." 'Hij' is Arend Kooman (12) uit Middelburg. Gewoon een leuke knul die wil genieten van de natuur. Arend: „We ma ken veel te veel rotzooi. Ik hoorde pas dat er per dag 1000 auto's naar de schroothoop gaan. Per dag! Ik weet het nog niet. maar als ik misschien la ter een auto wil. dan hoop ik dat ze op stroom of zonne-energie lopen. Of an ders een kleintje." Papier apart, glas, blik apart, com- postvat, biobak, niet overal licht aan: in huize Kooman al jaren vaste prik. „Het is jammer dat ze nog geen goede plasticscheiding hebben." zegt Arend. „Ik wil natuurparken in plaats van af valbergen en dat zou al een hoop hel pen. Het stikt van het plastic." „Er zijn hier veel scholen in de buurt. Bij ons achter is een paadje en een sloot, heel leuk. Dat hebben mijn zus en ik eens opgeruimd, zo vies was het. Een paar vuilniszakken vol blikjes, snoeppapier, troep, hartstikke vies! Basisscholen maken haast geen rot zooi. Vooral die grote scholen doen dat. En de gemeente doet ook niks. Zelfs niet toen er olie in de sloot dreef. Door al dat afval krijg je trouwens rat ten, ik zie ze regelmatig. Ik wil gewoon niet dat er straks alleen nog huizen zijn met daartussen rotzooi. Te veel afval verteert niet en voor je het weet is de natuur verziekt." Arend is ook al vijf jaar enthousiast Ranger. Op veel excursies is hij pre sent. „Ik vind het vooral leuk om wat te doen," zegt hij. „Bijvoorbeeld pru nus rooien in de duinen. Dat is een boompje dat ze ooit uit Amerika heb ben gehaald, maar dat doet het hier veel te goed. Ze verstikken de normale planten. Daarom zagen we ze om." Arend heeft twee liefste wensen: „Dat niet alles volgebouwd wordt, en dat het moois wat er nog is blijft, zoals die mooie hobbel-bobbel-weilandjes vlak bij. Maar vooral dat mensen niet opge ven, maar blijven zoeken naar beter en schoner." 5. Gwendolyn Zwaving Wie speciaal is valt wel op. De wereld kent een knappe kop een stoere sporter, aandacht en bewondering zat. Met kunst of kunde bereik je dat. Maar waar ik vaak aan denken moet is hoe een simpel kind dat doet in deze wereld winnaar zijn, de een zo groot de ander klein. Een kind moet zoveel rottigheid door en blijft maar lachen. Daar heb ik bewondering voor. Marina van den Boogaart 8. Prïscilla van Veen Het begon met ei li Daarna ging hi n pagina van NRC-Hi ven. En eind vorig ji verij Querido van die Michiel Nales is pas gens sommigen nu a voor de toekomst, voorbeeld raakte zi van zijn boek 'Alles een brief dit over op; is warm, dierbaar boe die buitengewoon ai lig, en origineel, dal Het zou me niets vei ook fictie gaat schri boek misschien. Maa heel ander boek zijn Over zichzelf praten de krant vindt Michi' fotografie Dirk-Jan Gjeitema, Pieter Honhoff, Lex 2. Jan Oving 6. Marian Pankov en Nelleke Romijn

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 2