Snel mijn branddeken er over Hondshaai zwemt uit ei Jos Broeke volgt weer vanuit huis Eerst praten, dan pas vrijen RITTHEM - Sinds 1 januari heeft Zeeland zijn eigen weerman: Jos Broeke uit Ritthem. Na 27 jaar bij het KNMI te hebben gewerkt, kwam hij op straat te staan. Jos is nu zelfstandig ondernemer en heeft zijn bedrijf Meteo Zeeland genoemd. Hij be kijkt het weer vanuit zijn huis. „Het weer wordt in Zeeland op drie plaatsen waargeno men, in Vlissingen, Wilhelminadorp en West- dorpe," zegt Jos. „En via mijn pc heb ik die gegevens direct tot mijn beschikking." Zijn fax is aangesloten op het KNMI in De Bilt. In zijn achtertuin staat een regenmeter en aan zijn raam zit een sensor om de temperatuur op te meten. Heel belangrijk is de schotel op het aak van zijn garage: een satellietontvan ger. „En dan heb ik in de woonkamer nog een ba- rograaf, die de luchtdruk van de hele week registreert." Weer op bandje Onmisbaar is ook de telefoon. Jos moet zelf veel bellen, maar zal ook veel worden gebeld. Jos: „De mensen bellen me nu op en zijn stil. Ze verwachten dat er een bandje gaat lopen met daarop de weersverwachting." Als Me teo Zeeland goed gaat lopen, moet Jos nieu we telefoonapparatuur aanschaffen, anders moet hij dertig keer per dag zijn verhaal ver tellen. Zeeland is wat het weer betreft een apart ge bied. Het ligt een beetje meer naar het zuid westen en is omringd door water. De wind en de watertemperatuur hebben grote invloed op het weer. Jos: „Daarom regent het in Zee land vaak het eerst of is het daar het eerst mooi weer." In langere weersvoorspellingen gelooft Jos niet. Ook niet in de Enkhuizer Almanak. „Ik heb ze allemaal en het is best een leuk boek je. Maar het weer heeft geen geheugen. We gaan niet verder dan vijf dagen." Over zijn klanten zit Jos niet in: „Ik weet ze ker dat die wel zullen komen." PZC krullebak^ 15E JAARGANG - NUMMER 1 - DINSDAG 10 JANUARI 1995 UTRECHT - Over veilig vrijen nadenken... daar kun je niet jong genoeg mee beginnen. En dus hield de Nederlandse Stichting tot Bestrijding van Sexueel Overdraag bare Aandoeningen (SOA) vorig jaar een prijsvraag voor scholie ren over veilig vrijen. Ruim achthonderd jon gens en meisjes hoopten met hun inzending voor duizend gulden kleding te mogen aanschaffen, een mountainbike te win nen, of in ieder geval de populaire poster 'Ik vrij veilig of niet' thuis ge stuurd te krijgen. Uit een recent onderzoek is gebleken dat jongeren zich weinig aantrekken van voorlichtingscam pagnes over veilig vrijen. Ze weten ook niet goed hoe dat moet en hoe ze daar met hun vriend of vriendin over kunnen praten. Goede tips Tussen alle stripverha len, cassettebandjes met zelf gezongen liedjes, te keningen, gedichten, re bussen en echt gebeurde of bedachte verhalen blij ken heel veel goede tips te zitten om te voorko men datje met aids of een andere geslachtsziekte besmet raakt. De beste manier om vei lig te vrijen is volgens ve len er vóór het vrijen met je vriend of vriendin over te praten. En dan iets uit je mond laten vallen als „We moeten eerst iets re gelen". Of „Ik vind je zo lief, daarom heb ik maar een condoom gekocht". Maar ook wie erover pra ten naar of moeilijk vindt, kan met veel van de verzonnen tips zijn of haar voordeel doen. Een wel heel bijzondere sug gestie is een onderbroek dragen met een zakje er op om een condoom in te doen. Iets gewoner maar zeer bruikbaar is een con doom op het kussen leg gen. Zo'n ding zoge naamd per ongeluk uitje zak of tasje laten vallen, en iemand een bos bloe men met een pakje con dooms ertussen cadeau geven maken ook elk woord overbodig. Zelfs bij de drogist hoefje niet per se je mond open te doen: geef hem een briefje met je condoom- bestelling er op. Een van de opvallendste bijkomstigheden van de wedstrijd is dat zoveel kinderen jonger dan der tien jaar hebben meege daan. Een hondshaai is meteen zeltstandig. iuiu nuuci i ui cci VLISSINGEN - Het hondshaaitje Eva, dat pas geleden werd gebo ren in Het Arsenaal in Vlissingen. heeft inmiddels gezelschap gekre gen van nog drie hondshaaitjes. Hun oppasser en verzorger is Jan van der Veen, bioloog. Sinds sep tember verzorgt Jan alle vissen in Het Arsenaal. Jan: ,,'s Morgens begin ik met het controleren van de waterkwali teit. Ik maak ook de voeding voor de vissen klaar." De vissen worden om de dag ge voerd en niet elke dag. „Als je ie dere dag zou voeren, heb je kans dat de grote en snelle vissen alles opeten en de kleintjes niks krij gen," legt Jan uit. „Om de dag geef ik zoveel voedsel, dat alle vis sen echt gegeten hebben." De hondshaai is een bodemsoort, die in de Noordzee als zomergast in de periode april-september voorkomt. Hij leeft van kleine diertjes zoals schelpjes en inktvis- jes. Deze haaiensoort is niet le- vendbarend, maar legt eieren. Jan: „Het vrouwtje legt een door zichtig ei van ongeveer 7 centime ter lang. Aan de vier hoeken zit ten lange plasticachtige draden, waarmee ze het ei vast zetten aan de stuk wier of een rotspunt. Door het contact met het water gaan de draden slingeren en zo trekt het ei zich stevig vast. Het ei blijft zo de komende negen maanden zitten. In het ei zie je dan een grote dooi er. Dat is het voedsel voor het haaitje. Na twee maanden zie je een klein wurmpje. Na negen maanden is de dooier op en het ei geheel gevuld met haai. Dan scheuren de hoekjes open en kan het nieuwe leven er zo uit zwem men. Ze zijn meteen zelfstandig en hebben geen vader of moeder meer nodig." Aaien Volwassen hondshaaien worden ongeveer 80 tot 90 centimeter lang. Je kan ze gerust aaien, want ze zwemmen ook in het aaibassin. Een mannetje herken je aan de buikvinnen. Ze hebben daar twee extra flappen, die ze gebruiken bij het paren. Het vrouwtje heeft de ze penseelvormige vinnen niet. In het voorjaar worden er weer nieu we hondshaaitjes verwacht. OSSENISSE - Wat kun je zelf doen als er in huis ineens iets fikt? Mensen van de brandweer en bijvoorbeeld van de Nederlandse Brandwonden Stichting vinden dat je dit vooraf alvast moet uitzoeken. Kinderen ook. Daarom was er bij de landelijke Brand Preventie Week ook een vragenwedstrijd en een kleurplaat voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. De zevenjarige Marcha Moreus uit Ossenisse won de eerste prijs. Marcha vindt het heel gewoon om bij brand alvast een soort plan te hebben: „Eerst probeer ik mijn deken erover te gooien en een emmer water of zo. Dan toch maar snel naar de buren lopen en 06-11 bellen. Dan komt de brandweer of de politie met de ambulance. En als ik mezelf verbrand, dan hou ik het onder de kraan. Dat moet!" Branddeken Die deken van Marcha is een echte branddeken. Hij hoort bij haar prijs. Zo ook een rookmelder. En een film met tips over vluchtwegen en het voorkomen van brand en brandwon den. Plus nog een fiets. Als het kan moet je kleine brandjes natuurlijk doven voor het een echte vuurzee wordt. Als dat bij die grote brand in Antwerpen in de nieuwjaars- Marcha Moreus: Na een brandoefening op school weetje weer wat je moet doen... foto Charles Strijd nacht was gelukt, waren er misschien geen zes doden en 141 gewonden ge weest. Marcha: „Mensen zijn soms best slor dig met vuur. Dan gooien ze hun siga ret buiten zomaar in het bakje. Daar moet je toch eerst op stampen om hem goed uit te maken. Laatst was daar bijna brand door. Gelukkig let ten wij thuis goed op. We zetten geen kaarsen bij de gordijnen of bij de kerstboom en we blijven er altijd bij." Op veel scholen houden ze weieens brandoefening. „Dat vond ik toen wel goed, want dan weet je weer wat je moet doen. Maar die rookmelder (brandalarm) ziet ze nog niet zitten. Ook niet nu ze weet dat je door de rook extra vast kunt gaan slapen? Marcha: „Wij schudden pappa heus wel wakker. Of eh...?"

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1995 | | pagina 1