Panda moet worden gered Poëziekaarten Vuurwerk eist alweer slachtoffers Ranger Rob Boone zet zich in voor natuur DINSDAG 13 DECEMBER 1994 3 Als ze je zouden vragen wat het laatste gedicht was datje gelezen hebt, zul je misschien verbaasd reageren met „Ik zou het niet we ten." Of „Ik lees nooit gedichten." Toch is de kans groot datje kort daarvoor nog oog in oog met een gedicht hebt gestaan zonder je ^dat te realiseren. Want op veel scholen, in veel bibliotheken en in tal van andere openbare ge bouwen worden al sinds vijftien jaar de muren opgesierd met de zogenaamde Poëzie Poster van de Stichting Plint uit Eindhoven. Op die posters worden gedichten gecombineerd met speciaal er voor gemaakte illustraties van bekende kunstenaars. De kolossale posters van 60 bij 80 centimeter bestaan ook op brief- boeken kaartformaat, verpakt in mapjes met telkens zes poëziekaarten. Voor kinderen van 8 tot 14 ver scheen kort geleden Een hoofd vol wuivende veren met gedich ten van Gil van der Heyden, Mark Insingel, Nannie Kuiper, Paul van Loon, Bas Kompa en Annie M. G. Schmidt. Het mapje kost ƒ7,50 en dat is klein geld voor zes kaarten die je kunt ge bruiken waarvoor ze bedoeld zijn, maar die ook zo bijzonder zijn, maar die ook zo bijzonder zijn dat je ze het liefst naar jezelf ver stuurt. In Zomers is de titel van de bun del waarin Leendert Witvliet van zijn mooiste gedichten bij elkaar bracht. De meeste zijn eerder ver schenen in niet meer verkrijgbare bundeltjes als Vogeltjes op je hoofd uit 1980 en 'Sterrekers' van vier jaar later. Zestien gedichten zijn nooit eerder in een boek ge publiceerd. Leendert Witvliet schrijft drome rige gedichten. Er lijkt niet veel in. te gebeuren, maar als je je door ze laat meenemen blijken ze heel veel in je te kunnen oproepen: Een dode mol Een dode mol in haar jaszak, een zachte, aardse mol ach, haar moeder vond dat vies, maar zij zei, een zachte mol voel maar, en vies, ach nee, als er witte wormpjes uit komen, dat is pas vies, nu nog een zachte mol, voél maar. Marit Törnqvist maakte bij elke gedicht en sfeervol, stil tekenin getje. In zomers kost ƒ22,90 en wordt uitgegeven door Querido, Amsterdam. Heel anders is het uitbundig geïl lustreerde boek Een" Caribisch Dozijn met 55 van heel ver ge haalde versjes en gedichten van dertien dichters uit het Caribisch gebied. De meesten van hen wo nen al jaren in wereldsteden als New York en Londen, maar geen van allen zijn ze vergeten hoe het was toen ze klein waren. Door daarover te schrijven vertellen ze je niet alleen over het leven van mensen hier ver vandaan, maar ook over jezelf. Want sommige dingen zijn overal. Zoals in 'Over stroming': Er kruipt water langs de muren, er druipt water van 't plafond. Er glipt water naar de buren, door de slaapkamer, van het bal kon. Hoor het water van de trap üj stromen, het lijkt sprekend op een sluis. Vader heeft een bad genomen. We vergaan met man en muis! Cathie Felstead maakte bij elk gedicht een kleurige tekening waardoor de bundel eruitziet als een feestelijke marktkraam afge laden vol met heerlijke vruchten. Het boek verschijnt bij Lale, Nij megen en kost 29,90. Jan Smeekens Drie weken voor oud en nieuw is dit de stand: één dode en enkele ernstig gewonden door knoeien met vuur werk. Paul, Dennis, Vincent- en Alberto moeten er voor zorgen dat er niet nóg meer slachtoffers vallen. In een nieuwe campagne met harde tv- spotjes en grote posters wijzen de vier jongens op de gevaren van vuur werk. Allen raakten bij vorige oud- en-nieuwvieringen zwaar gewond: één mist een oog, een ander raakte een aantal vingers kwijt en Alberto verloor zelfs zijn rechterhand. Ze we ten dus waar ze over praten. Vorig jaar meldden zich 1800 vuur werkslachtoffers bij ziekenhuizen: vijftig van hen hadden zeer ernstig letsel. En ook toen viel er een dode. De slagzin van de vuurwerkcampag ne luidt net als vorig jaar: Je bent een rund als je met vuurwerk stunt. Negen van de tien slachtoffers zijn jongens: wie stoer wil doen betaalt daar soms voor met een paar vingers en heel soms met zijn leven. Vorig jaar werd vijf miljoen kilo vuurwerk verkocht. Daar bovenop kwamen nog de partijen illegaal vuurwerk. Afgekeurd Ook dit jaar is weer veel onveilig vuurwerk in omloop. De Keurings dienst heeft bij testen al bijna de helft van de partijen vuurwerk afge keurd. Alle vuurwerk dat nu wordt verkocht is illegaal en geeft een groot risico op ongelukken. Wie voor oud en nieuw gaat knallen lóópt kans op een boete of straf. De Halt Buro's werken daarvoor samen met de politie. Jongeren van twaalf tot en achttien jaar die worden be trapt, kunnen kiezen uit een boete van 50 tot 250 gulden of een alterna tieve Halt-straf. Ze moeten dan een aantal uren werken in instellingen die lijden on der de vuurwerkoverlast, zoals be jaardentehuizen, brandweer, diere nasiels of gemeentereiniging. Zorg datje in 1995 nog tot tien kunt tellen: op je vingers! da's op de hele wereld over. Die zijn beschermd, maar stropers gaan ge woon door met jagen. En ook wor den hun bamboebossen gekapt. Dat mag helemaal niet, want dat is hun eten. Zonder eten gaan ze ook dood." Als de stropers in China (want daar leeft de panda) worden gepakt, krij gen ze de doodstraf. Rob: „En toch gebeurt het nog! Dat vind ik heel erg. Daarom doe ik mee. We moeten nu nieuwe leden zoeken. Van dat geld betalen ze dan in China echte Rangers om de panda beter te kun nen beschermen." Een Ranger die twee nieuwe leden vindt, krijgt een leuk Operatie Pan da T-shirt. Een shirt heeft Rob al zo goed als binnen: vriendje Jordy en zusje Lin da willen allebei wel lid worden. Rob: „Maar ik ga ook nog langs de deuren. Dat is altijd leuk." Lid van het Wereld Natuur Fonds was Rob al toen hij nog niet eens drie was. De Panda en de TamTam werden al driftig doorgebladerd voor hij zelfs kon lezen. Vorig jaar won hij-de knuffel-schildpad omdat hij de meeste eieren voor de Turtle- aetie had verkocht: Rob Boone (10) uit Oost-Souburg is wat je noemt een Ranger in hart en nieren. Rangers zijn de jeugdleden (8-18 jaar) van het WNF. Met zijn 50.000- en vormen ze de grootste jeugdclub van Nederland. De afdeling Zeeland telt ongeveer duizend leden. Ooievaars Jeugdleden betalen 24 gulden per jaar en krijgen elke maand de Tam Tam. Rob: „Er staan veel leuke din gen in over de natuur en acties. Maar het eerste lees ik de brieven en de activiteiten. Want die zijn heel leuk. Elke maand als er wat leuks in' de buurt gedaan wordt, ga ik mee. Bijna altijd dus! We zijn pas met een stel naar het Zwin geweest. Veel ooi evaars daar, die had ik nog nooit in het echt gezien. En lekker met je laarzen door het water soppen. Werken op de kinderboerderij was ook heel leuk. En Neeltje Jans, en vooral die keer kleine herfst-beest- jes zoeken in het bos van Oostkapel- le. O ja en wilgen knotten. Dat was wel hard werken. Je moest eigenlijk twaalf zijn, maar ik mocht gelukkig toch mee." De Rangers zijn niet enkel voor zich zelf actief. Ze helpen ook hun moe der-club bij acties. Daar is het WNF heel blij mee, want de Rangers doen belangrijk werk en brengen veel geld en nieuwe leden binnen. Operatie Panda Momenteel zet het WNF zich in voor de laatste panda's. Rob weet er al al les van: „Er zijn nog maar 800 pan-

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 3