Joden hebben weer een huis Los het erwt-raadsel op Doden van kinderen gaat elke dag door Ginsterveld wint op duidelijkheid PZ(Tkrullebaks mmi 14E JAARGANG -NUMMER 11 - DINSDAG 13 DECEMBER 1994 MIDDELBURG - Vraag Anne Stringer 17 j wat haai- op het gebied van mensenrechten dwars zit en ze barst los: ..Bijvoor beeld de straatkinderen in Brazilië. Ze worden als on gedierte gedood, in plaats van hulp te krijgen. Af en toe komen ze in het nieuws. Maar het. gaat el ke dag door". Hamburger Heel fel is Anne ook op een bekende MC-burger-gi- gant: ..Haast, niemand weet dat. ze tropische wou den kappen om er soja- schroot te kunnen verbou wen. Dat dient weer om duizenden dieren vet te mesten om ze in hun ham burgers te kunnen prop pen. Hun graan halen ze trouwens ook uit een hon- gerland. Zon gezellige tent', zegt men dan. 'zo leuk met. die clown'. Daar word ik niet goed van. Amnesty Nu Anne alweer een paar jaar jeugdlid is van Am nesty International weet ze nog meer over onrecht dan voorheen. Eerst schreef ze naar gevange nen: nu organiseert, ze een maandelijkse schrijfpauzé op haar school, het CSW in Middelburg: ..Ik ben soms verbaasd dat men sen soms zo weinig weten wat er aan de hand is. Ot ze zien enkel maar hoe fout het buitenland is. Zo van 'kijk es hoe goed wij zijn'. Echt niet dus!" Onderzoek Nu 1995 het jaar van de verdraagzaamheid is star ten krantenorganisaties in de hele wereld een on derzoek naai" wat de jeugd wil verbéteren. Via de PZC krijgen alle Zeeuwse scholen bericht. „Ik hoop dat leerlingen echt een mening hebben" zegt. Anne Stringer, „dus niet enkel zakgeld of later thuiskomen. Natuurlijk is 'al dat gekort, op je studie beurs ook belangrijk. Maar kijk ook es naai' wat Nederland met z'n vluch telingen doet. Iedereen gaat er maar van uit dat ze hier enkel komen om te profiteren. En 'alleen maar honger' is niet meer genoeg om erin te mogen. Van mij mogen die ge woon blijven". We hebben geen geld en ons land is vol: „Dat. zeg gen wèl de mensen met macht en geld plus drie huizen. Wie via via wordt teruggestuurd, en mis schien alsnog gedood, maakt ze blijkbaar geen bal int. Maar wel vooral in dat gouden koetsje blij ven rijden. Bah!" MIDDELBURG - Wat voor een christen een kerk is en voor een moslim een moskee, dat is voor een jood de synagoge. „In 1705 mocht er hier in Middelburg een synagoge gebouwd worden, op voorwaarde, dat het vanaf de straat niet zichtbaar zou zijn", zegt Eli Birnbaum. Hij is secretaris van de Joodse gemeente in Middelburg. De 'sjoel' heeft dienst gedaan tot de Tweede Wereldoorlog. Eli: „Ze werd toen door de Duitsers in beslag genomen. Het werd een opslagplaats voor in beslag genomen radioapparatuur zoals illegale zenders". In 1944 werd het dak van de synagoge door een granaat geraakt, waardoor aan het gebouw ernstige schade werd toegebracht. „Na de oorlog is het gewoon gesloopt en wat er nog over was aan mooi houtsnijwerk en meubilair is spoorloos verdwenen", vertelt Eli. Vervolgens gebeurde er meer dan veertig jaar niks. De restanten lagen er verwaarloosd bij. Tot 1987. Toen Rabbijn W.J. E. van Dijk zingt samen met Jaïr Sanders en Jehasoen Fierstein tijdens de inwijding van de de synagoge. foto Dirk-Jan Gjeltema werd, onder de bezielende leiding van de Middelburger Aad Vos, de Stichting Synagoge Middelburg opgericht. Eli: „Doel was om zoveel geld te verzamelen, dat de synagoge opnieuw gebouwd kon worden". Dankzij vele, vele giften en subsidie van de gemeente en de provincie, was het vorig jaar zover. De nieuwe synagoge kon eindelijk gebouwd worden. Dinsdag 29 november werd de synagoge plechtig in gebruik genomen. „We hadden natuurlijk geen bouwtekeningen meer, maar door tekeningen en interviews met mensen, die nog in de ouwe sjoel gekerkt hadden, wisten we hoe ongeveer gebouwd moest worden". Diensten Nu heeft de Joodse gemeente weer een 'huis' om samen te komen. Eli: „We zijn van plan om één keer per maand een vrijdagavonddienst te houden, zo'n twee keer per maand op zaterdag". Verder zal het gebouw geregeld te bezichtigen zijn als monument voor het publiek. De ark met de nieuwe deuren en de kleden zijn erg de moeite waard. Eli: „En we zijn ook van plan om aan ieder die dat wil Hebreeuwse les te geven". Kinderboekenmuseum in Den Haag opent deuren DEN HAAG - Hoe zou een Annie M.G. Schmidtrschnitzel a f 9,40 smaken? Kun je met een Willem Wilmink-wafel van f 2,75 je maag vullen, of moet je in de snackbar van het Kinderboekenmuseum in enen ook nog maar een Theo Thijs- sen-saucijs (f 3,80) in het vet laten leggen? Voor smulpapen en Holle Bolle Gijsen die nu spoorslags naar Den Haag willen: de snackbar bestaat niet. Het is een geintje, een van de vele grapjes waarmee bezoekers van het Kinderboekenmuseum lekker worden gemaakt. Nederlands eerste en dus enige Kinderboekenmuseum werd vori ge week geopend. Eigenlijk is het een grote non-stop tentoonstelling in het Leterkundig Museum maar dan over jeugdliteratuur. „We la ten al veertig jaar een heleboel bij zonders zien van schrijvers voor volwassenen," zegt plaatsvervan gend directeur Aad Meinderts, „maar van auteurs voor kinderen hadden we niets. Een jaar of zes ge leden zijn we daarom allerlei inte ressante dingen gaan sparen die met kinderboeken te maken heb ben. Brieven van schrijvers, de schriften waarin ze hun verhalen opschreven, foto's, zeldzame boe ken, de schrijverstrui van Toon Tellegen en vooral originele illu straties uit boeken. Natuurlijk kun je in het museum ook de boeken zien die kinderen nu lezen, maar het belangrijkst zijn de dingen waarvan er geen twee bestaan." Kauwgumballen Behalve lezen en kijken kun je in het Kinderboekenmuseum vooral veel doen: dichtregels uit een kauwgumballenautomaat trek ken, in het detectivekamertje het raadsel oplossen van de verdwe nen erwt uit het beroemde Ander- sensprookje, een liefdesgedicht van Ivo de Wijs afmaken, je ogen de kost geven in spannende kijk kastjes en naar inspirerende mu ziek luisteren. Een van de opvallendste onderde len van het Kinderboekenmuseum is de dertig meter lange schilderij- enwand over het onderwerp lezen. Zo'n vijftig bekende illustratoren hebben er iets moois voor ge maakt. „Met de oprichting van het Kin derboekenmuseum laten we zien dat de kinder- en jeugdliteratuur met zo bijzonder en belangrijk is als de literatuur voor volwasse nen," zegt Aad Meinderts. „Een mooier cadeau hadden we onszelf en alle Nederlandse kinderen op onze veertigste verjaardag niet kunnen geven." (Het Kinderboekenmuseum maakt deel uit van het Letterkun dig Museum, Prinses Irenepad 10, Den Haag. Telefoon 070-3471114. Het is elke dag van de week open, behalve op maandag.) BURGH-HAAMSTEDE - Zeelandcamping Ginsterveld uit Haamstede is gekozen tot de beste camping van dit jaar. „Mijn eerste reactie - ik wist het al in okto ber, maar ik mocht niets zeggen - was: Pri ma, leuk. maar er zijn nog een heleboel cam pings die net zo goed zijn, misschien nog wel beter." zegt Leo van de Graaf. Samen met- zijn broer Kees runt hij al 29 jaar het bedrijf Toen hun vader de grond kocht, was het ver wilderd en verwaarloosd. „Dus groeide er veel brem. En oudere Zeeuwen noemen de brem: ginst. Vandaar onze naam Ginster veld," legt Leo uit. Steuntje Nu de prijs eenmaal echt is geworden, is Leo er wel content mee. „Je komt in de krant, je krijgt bloemen en felicitaties op allerlei ma nieren. En daardoor word je echt wel blij. Het geeft je alvast een steuntje in de rug voor het komende seizoen. Een van de redenen dat ze de beste camping zijn geworden is hun duideUjkehid. Leo: „Van het begin af aan heb ik gezegd: of ik nu een campingplek verkoop of een pond suiker of een auto: ik moet de mensen precies ver téllen wat ze kunnen verwachten en ik moet zorgen dat het goed is. Klaar!" Toiletten En als je er dan ook nog bij lacht en een beetje aardig tegen de mensen bent en niet al te zakelijk, dan is het dik voor mekaar. Een andere duidelijkheid. Leo: „Bij ons zijn de toiletten schoon. En dan bedoel ik ooH echt brandschoon. Ze worden drie maal peir dag gedaan door een echtpaar dat er bijna Woont. Én dan poetsen ze ook nog de spiegel en laten de kranen glimmen." Ook hun klantvriendelijkheid en de voorzie ningen op de camping hebben meegehblpen om nummer één van Nederland te worden. In de maanden juli en augustus en met. He melvaart en Pinkesteren is er een recreatie team voor de kinderen tot en met veertien jaar. Ginsterveld is steeds bezig een eigen publiek met hun eigen sfeer te krijgen. Omdat hij nu de beste is, verwacht Leö. dat het volgend jaar 'donders druk' zal worden. „We blijven bezig, want als je dat niet doet, ga je achter lopen," vindt Leo. N fotostudio Rob Mostert Kinderen kijken in het kabinet Vlinders in je buik.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 1