Disco in Rijksmuseum Niels Holgerson scheert voorbij Interview Alice Kinderen bouwen hun eigen vlieger Nieuwe wet moet vogels en dieren beter beschermen DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 3 Een rijtje: Alice, Robinson Crusoë, Dik Trom, Dokter Doolittle, Gulli ver, Kruimeltje, Paddeltje, Peter Pan, Pinokkio, Meneer Prikke- been, Baron van Miinchhausen, Ot en Sien, Winnie-de-Poeh, Tom Sawyer, Piet de Smeerpoets, Mi chael Strogoff, Olivier Twist, Tijl Uilenspiegel... natuurlijk... alle maal namen van beroemde perso nen uit boeken die iedereen kent. Het zal je weinig moeite kosten het lijstje langer te maken met Afke, Pietje Bell, Hansje Blinker, Heidi, Mary Poppins, Remi, Roodkapje, Long John Silver, Oom Tom en ve le anderen. Sjakie ook? En Pluk? en Dikkie Dik? Ja, die horen er ook bij. En toch weer niet! Hoezo, die niet? Het gaat hierom: Maak een interview met je favorie te held uit een oud avonturenboek en win een beroemd kinderboek, of boeken tien klassieke kinderboeken (want dat kan ook), of (nog leuker) een reis met je klas naai- uitgeverij Al- tiora in België. Hoe je dat schaap moet scheren? In elke goede boekhandel ligt het eerste nummer voor je klaar van 'De Robinsonkrant' en daar staat alles precies in. Maai' in het kort komt het hierop neer. Bedenk een aantal vragen die jij jouw held of heldin uit een lievelingsboek zou willen stellen. Laat hem of haar antwoorden en stuur dat interview voor 2 januari 1995 op naar Uitge verij Gottmer Becht/P.R., Post bus 160, 2060 AD Bloemendaal. Het interview mag geschreven zijn, maai'je kunt ook met een cas settebandje of een videoband mee doen. De enige voorwaarde waar je interview aan moet voldoen is dat het om iemand moet gaan uit een heel oud en beroemd kinderboek. Heel oud betekent in dit geval dat de schrijver of schrijfster ervan al heel lang geleden gestorven moet zijn. Met Dikkie Dik, Pluk. of Sja kie val je dus zeker weten buiten de prijzen. Waarschijnlijk schoot je bij de al lereerste naam in dit stukje al on middellijk de titel van het be roemdste kinderboek aller tijden te binnen. Het werd geschreven door dominee Charles Lutwidge Dodgson die tijdens een roeitocht je op de Theems in 1862 zijn zeven jarige vriendinnetje Alice Liddell zo'n 'prachtig verhaal vertelde, dat ze hem vroeg' het voor haar op te schrijven. Dan kon ze er vaker van genieten. Een jaar later met Kerst was het af. In 1865 werd er een boek van ge maakt en sindsdien is Alice in Wonderland in bijna alle talen van de hele wereld vertaald. In het Ne derlands voor het eerst in 1898 en daarna nog negen keer opnieuw. De laatste keer door Nicolaas Mat sier, die nu ook het net zo beroem de vervolg op Alice's avonturen heeft vertaald. Uitgeverij Van Goor heeft, er een schitterend en lekker dik boek van gemaakt on der de titel De avonturen van Ali ce in wonderland achter de spiegel. Behalve een prachtig uitgevoerd boek van 266 pagina's heb je met deze uitgave voor het eerst het complete verhaal in handen dat Lewis Carroll (want zo noemde de schrijver zich) lang geleden voor Alice en jou verzon. Dus niet alleen haai' merkwaardige ontmoetingen met Fiedeldij en Fiedeldop (die je misschien kent als Tiedeldom en Tiedeldie) en Wiggel Waggel (beter bekend als Humpty Dumpty), maar ook de gedichten die andere vertalers altijd onvertaald gelaten hebben. De avonturen van Alice in tvonderland achter de spiegel kost 49,90 en werd geïllustreerd door Sir John Tenniel. Jan Smeekens foto Dirk-Jan Gjeltema Bastiaan, Sara, Nicolai en Andrea testen hun nieuwe zelfontworpen vlieger. Heb je Niels Holgerson laatst voorbij zien scheren? Of zag je Dik Trom tus sen de wolken hangen? Dan zag je ze vliegen! De vliegers van Maartje Kor- stanje. Sara van Paaschen, Andrea Lievense, Jochem Verburg, Nicolai Jacobs en Bastiaan de Nennie: de winnaars van de vliegerontwerpwed- strijd van de bibliotheek in Middel burg. Samen met echte beroeps-vliegerma- kers van de Kite Gallery schilderden de winnaars hun boekenhelden op de éénlijners (vlieger aan één touwtje). Een middagje werk aan de winkel. Het ontwerp van Jochem (9), vliegerfanaat én uilenfan, laat zich makkelijk raden. 'De Luie Uil' stond model. „Ik heb alleen nog geen mooi paars voor de veren gevonden. Dan maar een blauwe uil. da's ook mooi." De vlieger van Nicolai (4) is al droog. „Ze hebben 'm in de magnetron ge stopt," zegt hij en wrijft over de grote knalgele zon die hij net heeft geschil derd. „Als het weer zomer is ga ik er mee vliegeren." Ook op Sara's (12) vlieger staat een zon, maar dat is alleen omdat er an ders zo'n kale plek overblijft. In het midden schildert ze een paars met ro de vlinder. „Ik heb de vlinder uit een boek over dieren nagetekend en een beetje zelf bij verzonnen." Rupsje Nooitgenoeg kruipt nog zon der voelsprietjes over Bastiaans (4) vlieger. „Hij at door een zure bom, een plakje kaas. drie bananen, maai' hij kreeg noöööit genoeg," vertelt hij. „Daarom heet hij Rupsje Nooitge noeg." Bastiaan zelf kreeg er wel ge noeg van: „De voelsprietjes doe ik wel een andere keer," zegt de vermoeide winnaar. Illustratie uit Alice in Wonderland "Meneer Griezel was heel goed in het vogelvangen. De lijm die hij gebruik te heette MUURVAST. Daarmee smeerde hij de bovenkant van alle takken in... Het deed er niet toe wat voor soort - vinkjes, spreeuwen, mus sen, kraaien, meesjes, roodborstjes, wat dan ook - allemaal gingen ze de pan in voor de vogelpastei van woensdagavond". Er wonen duizenden Griezels op de wereld. Griezels met echte lijmstok ken, zoals in Spanje. Griezels met ge weren en vangnetten in Frankrijk en Italië... Zomaar drie landen waar vo gelpastei nog heel gewoon is. Maar zelfs je buurman kan een Grie zel zijn. Alleen al in Nederland zijn er 35.000 mensen die vogels, herten, vos sen en wat al niet meer neerknallen. Voor hun plezier. Ze zeggen vaak van niet, maai' daar komt het meestal wel op neer. Nico de Haan van de Vogelbescher ming' Nederland weet zo'n beetje alles wat er van vogels te weten valt. Nico: „Het is gewoon absurd, maar het mag nog ook. Nog wel, want hopelijk wordt al volgend jaar de nieuwe Flo ra- en Faunawet aangenomen. Dan stopt in ieder geval de jacht op trek vogels. Zoals de watersnip, de houts- Jagers veroorzaken trouwens onge looflijk veel schade in de natuur, meent De Haan. „Ze knallen niet en kel weerloze dieren neer. Ze verstoren de broodnodige rust. Eén schot maakt een natuurgebied een week lang waardeloos, zo erg schrikken vo gels daarvan. En de duizenden kogel tjes vergiftigen bovendien de bodem, waardoor veel watervogels sterven aan loodvergiftiging." Voedsel Nico de Haan zet zich al heel veel ja ren enorm in om Nederland meer diervriendelijk te maken. Waarom? Nico: „Al was het alleen al omdat Ne derland een erg belangrijk land is voor trekvogels. We hebben hier rust en voedsel voor ze. Zonder dat zou den veel vogels niet eens sterk genoeg worden om die duizenden kilometers naar Afrika te kunnen vliegen om te overwinteren. Die wet. moet er echt komen. De meeste jagers jagen in de belangrijke natuurgebieden waar ie dereen in Nederland voor betaalt. Prijsschieten rond de slaapplaatsen. En dat mag zomaar, terwijl jij - te recht - niet eens naast de paden mag lopen. Alsof je zo af en toe disco in het Rijksmuseum toestaat. Absurd!" nip, veel eendesoorten. Vogels die geen schade veroorzaken. Maar ook andere dieren zullen meer beschermd worden. Er is een grote enquête ge weest. Wel 97% van alle Nederlanders vindt dat jagen niet mag. Daar kan de regering toch niet omheen."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 3