Sommige gedichten zijn geheim Vlinder vouwt zijn vleugels uit Kom in de boekmobiel Veel plaatjes is nog te doen Klassieker in modern jasje Als het leven kort is kinderboekenweek Uit: Griezelhandboek van Paul van Loon (Elzinga) Zijn het er honderd of tweehon derd? Of nog meer? Als het over haar geschreven gedichten gaat, is Annelies de Rooy (10) uit Vlis- singen de tel kwijt geraakt: „Ik weet het echt niet meer," zegt ze bescheiden. Annelies schrijft al jaren gedich ten. „Vanaf groep drie," vertelt ze. Geen rijmpjes dus, maar ech te gedichten. Over allerlei onderwerpen. Over het strand, over vlinders of over een dwerg die luistert naar de naam Kabout. Alle gedichten worden bewaard. In schoolschrif ten. Maar het liefst werkt ze op de computer. Annelies: „Gedichten hoeven niet persé te rijmen. Ook de leng te is vaak heel verschillend. De Annelies de Rooy inhoud is soms grappig, maar soms ook weer niet. Dat hangt van het onderwerp af." Werken in de bieb is haai* grote ideaal. Net zoals Annie M.G. Schmidt vroeger is begonnen. „Dat is mijn grote voorbeeld," vertelt Annelies. Niet alle gedichten laat ze ande ren lezen. Annelies: „Sommige gedichten zijn geheim. Die houd ik voor mezelf. Die gedichten gaan over wat ik voel, over wat ik beleef." Gelukkig heeft Annelies nog een gedicht dat iedereen mag lezen. Het mag van haar zelfs in de Krullebak. Die kans laten we niet onbenut. Dan kunnen alle lezers zien, dat Annelies een dichteres van grote klasse is. Als het leven kort is Moet je ervan genieten Je maakt er een feest van- Met veel vrinden En veel visite Je lacht en grinnikt over een paardje dat hinnikt Soms Jaat je een traan En je doet rustig aan Je geeft om het milieu Oorlogen ben je beu Soms maak je een reis naar Schotland, Ierland of Parijs. Toch komt er een dag dat je sterven zal soms zomaar plots soms door een val. Ze zijn er in alle soorten en ma ten, van heel eenvoudig tot inge wikkeld. Maar met poppen heb ben pop up-boeken niets te ma ken. „Dat is een Engels woord en betekent 'opzetboek', - iets dat er uit komt", zegt Coby Verheem uit Terneuzen. „Het mooiste mo ment is als je er één open doet". Voorzichtig slaat ze een boek open en een wondermooie vlin der vouwt zijn vleugels uit, klaar om weg te vliegen. „Ik noem het papierkunst", zegt Coby. „En dan heb je er ook nog die je kunt laten bewegen door aan lipjes te trekken of te duwen. Heel bijzonder hoe zoiets in el kaar steekt". Behalve kinderboeken verza melt ze al jaren pop ups. „Ik ben gek op papier en plaatjes. En ik vind dat zulk soort boeken niet verloren mogen gaan". Daarbij maakt Coby geen onder scheid tussen nieuwe en oude boeken: „Het is natuurlijk wel bijzonder om een zeldzaam boek je van 200 jaar oud te hebben, maar daar gaat het bij mij niet om. Een mooie nieuwe uitgave is net zo goed met mensenhanden tot stand gekomen". Handschoentjes Dat uitklapboeken heel kwets baar zijn en eigenlijk met fluwe len handschoentjes aan bekeken moeten worden, wil Coby wel toe geven, maar dat ze daarom niet geschikt zijn voor kinderen, vindt ze onzin. „Als kinderen wil len krassen of scheuren dan geef je ze een schetsboek of een oude Libelle. Kinderen moeten ook le ren om zorgvuldig met boeken om te gaan en daavoor is zo'n uit klapboek juist heel geschikt." Natuurlijk wil iedereen weten hoeveel boeken ze al heeft, maar dat weet Coby niet: „Ik ben wel honderd keer begonnen met tel len en ooit kwam ik tot 6.000. Maar dat is niet zo belangrijk, ik heb die boeken niet om mee te geuren. Ik wil het wel uitdragen en laten zien aan mensen, die het leuk vinden". En dat kan: tot 20 oktober is er een tentoonstelling met pop ups uit haar collectie te zien in cultu reel centrum 'De Hoekzak' in Oostburg. „Het is hartstikke handig als je van lezen houdt", zeggen Jan van de Berg (11) en Frans van der Weele (11), „want dan kan je een boek pakken als je je verveelt". Toch is lezen wel het laatste waar ze zich aan wagen. Hoe dat komt. ligt heel eenvoudig. Als je leest, moetje stil zijn en rustig kunnen zitten. Kletskousen en woelwaters als Jan en Frans hebben daar veel problemen mee. „Kijk, zo'n dunnetje van tien bladzijden en veel plaatjes is nog te doen", zegt Frans, „maar zo'n Dik-Tromachtig boek duurt veel te lang. Dan ga ik veel liever buiten spelen". Lezen op school ..Het allerergste vind ik samen in de klas le zen. Dan doe ik dus gewoon niet mee", zegt Jan beslist. „Veel te saai. Als ik een beurt krijg, weet ik alleen nooit waar we zijn". Niet meelezen is bepaald niet zonder risico's. Een hele bladzijde overschrijven is de straf die je boven het. hoofd hangt. Maar Jan en Frans vinden alles best. zolang ze 'm maar niet hoe ven te lezen. Op de vraag wat ze met boeken doen die ze voor hun verjaardag krijgen, biecht Jan eer lijk op dat hij zelfs het van Frans gekregen stripboek niet aangeraakt heeft. Heel even kijkt Frans hem boos aan. Maar als 'collega niet-lezer' begrijp hij het wel en vergeeft het hem onmiddellijk. „Er is mij gevraagd of ik het zag zitten om daar een ontwerp voor te maken, want zoiets be stond nog niet," zegt Ruud van Leerzem, leerkracht van groep 3/4 van de Torenhoveschool in Middelburg. Hij werkt mee aan een project om het lezen te bevorderen en daarvoor heeft hij een leesmobiel ontworpen. Ruud: „Het is een verrijdbare kast, waar maximaal vier kin deren aan kunnen werken. Er zitten twee bureaubladen aan, waarop de kinderen kunnen werken. Er zit een tentoonstel lingsplank aan. waarop de boe ken kunnen staan; er zit licht in, een cassetterecorder, kop telefoons en cassettebandjes." De boekmobiel staat nu zo'n zeven maanden bij Ruud in de klas en het gebruik ervan is in het lesprogramma opgeno men. Bij de lees/taallessen zijn er verschillende activiteiten zoals spelling, lezen, stellen, teksten en nu ook de leesmo biel. Ruud: „Alle kinderen komen één keer in de twee weken in de leesmobiel. Ze vinden het leuk en zijn er enthousiast voor. Ze maken tekeningen en schrij ven verhalen over de boeken." Werken aan de boekmobiel. De boekmobiel biedt vele an dere gebruiksmogelijkheden. Je kan er werk van de kinderen op presenteren of hem als the- makar gebruiken. „Je kan er de bekroonde kinderboeken opzetten. Dan heb je een kin derboekenweekmobiel," grapt Ruud. Hij heeft de boekmobiel niet al- foto Lex de Meester leen ontworpen, maar hem ook nog zelf gebouwd. „Ik heb er met m'n ontwerp rekening mee gehouden, dat een handige ou der er ook één voor de school kan maken," zegt Ruud. Zelf gaat hij er nog een maken, maar dan alleen voor gedich ten. Dat wordt dan een 'poëzie- mobiel'. Robinson Crusoë, Tom Sawyer, jyio- by Dick, Oliver Twist, Michael Stro- goff, Tijl Uilenspiegel...Als je aan je vader, moeder, opa, oma, zelfs de opa of oma van je vader of moeder vraagt wie dat waren, dan raken ze er waarschijnlijk niet over uitge praat. „Er zijn een aantal prachtige boe ken die een waarde voor de eeuwig heid hebben," vindt jeugdboeken auteur Ed Franck uit het Belgische Hasselt. „Deze klassiekers behoren tot onze cultuur en waarom gaan we wel met kinderen naar een museum of kathedraal als we niet zorgen dat deze boeken onder de aandacht blij ven?" Langdradige boeken Er is alleen een probleem met oude kinderboeken: „Soms zijn ze wel de gelijk langdradig. 200 Jaar geleden werd er heel anders gelezen. Als je die boeken zo laat dan blijven de kinderen er gewoon vanaf, die ko men niet eens door het eerste hoofd stuk van Robinson Crusoë. Terwijl dat toch een boek is dat ieder kind kan aanspreken," is de mening van Ed. „Als je met je ouders en leraren op je hoofd zit is het goed om te lezen over een man, die alles naar zijn eigen hand zet. Daarbij is het gewoon een spannend boek en ik heb niets te gen spannende boeken." Herschrijven Sinds enkele jaren is Ed Franck be zig sommige boeken, die de volwas senen nog zo goed uit hun jeugd kennen, te herschrijven: „Dat is nog niet zo makkelijk, allereerst moetje het taalgebruik moderniseren, de zinslengte aanpasssen en al te lange passages of encyclopedische infor matie gewoon weglaten." Iets aan het boek toevoegen is uit den boze: „Voor zo'n oud meester werk, dat de tand des tijds heeft doorstaan, moet je respect bewa ren. De kem mag niet verloren gaan." Acht klassiekers zijn tot nu toe op nieuw bewerkt en uitgegeven. De laatste heet De Schimmelruiter, een boek dat Ed zich nog uit zijn ei gen jeugd herinnert. „Toen ik het herlas was ik er onmiddellijk weer door gecharmeerd." Uit: Een huis met zeven kamers van Joke van Leeuwen (Omniboek) foto Charles Strijd j

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 2