Barbie al 35 jaar niet te verslaan Wie nu leeft, nu zorgt Klas denkt mee over veilige weg Kinderen lezen van Vlissingen tot Parijs Club in Zierikzee waakt over de natuur DEN HAAG - Met het uitreiken van de Griffels erf Penselen werd afgelo pen zondag het kinder boekenjaar 1993 officieel afgesloten. Hét echte feest begint morgen. Dan wappert overal in het land weer de roodgeel- blauwe vlag van de Kin derboekenweek. Tien da gen lang krijg je op school, in de bibliotheek en in de boekhandel zo veel lekkers voorgescho teld dat zelfs kinderen zonder leeshonger zich de vingers zullen aflikken. Nooit eerder werden zo veel kinderboeken ge kocht als in 1993. Als elk boek (gemiddeld) ander halve centimeter dik zou zijn, kun je die drieëneen half miljoen exemplaren naast elkaar zetten langs de autoweg van Vlissin gen tot ver voorbij Parijs. Allemaal samen kosten ze (ook een record) maar liefst 52 miljoen gulden. Goed nieuws Het Nederlandse kinder boek is niet alleen in ei gen land heel populair. Steeds meer buitenland se uitgevers zijn razend nieuwsgierig naar wat hier geschreven en gete kend wordt. Buitengewoon goed nieuws is ook dat hoe lan ger hoe meer kinderen mee wilen doen aan De Nederlandse Kinderjury. Meer dan dertigduizend lezers tussen zes en zes tien stuurden vorig jaar een top-vijflijst in. Toen alle stemmen geteld wa ren bleken de meeste streepjes te staan achter Erge Nellie en Nare Nel lie van Rindert Krom hout, Confetti conflict van Carry Sleé en De voorspelling van Evert Hartman. Slecht nieuws Jammer genoeg gebeur den er in het voorbije kin derboekjaar ook een paar vervelende dingen. Het Kinderboekmuseum, dat in het mooiste kasteel van Nederland zou ko men gaat niet door: te weinig geld. En een heel bijzonder kindertijd schrift ging al dood kort nadat het geboren was. MikMak met verhalen, gedichten en tekeningen voor kinderen hield het maar zeven nummers vol: te weinig geld. Beste nieuws Het allerbelangrij kste nieuws van vandaag is natuurlijk deze dubbele kinderboekenkrant: de Krullebak en Oei Fanoy. Barbie viert dit jaar haar vijfender tigste verjaardag. Je hoeft enkel maar haar voornaam te noemen en haast iedereen weet over welke dure dame je het hebt. Ze is nog steeds oogverblindend mooi en razend po pulair. Met haar love-boot en schitte rende baljurken heeft ze al heel wat meisjesharten gestolen. Alleen al in Nederland wordt er elke 40 seconden wel ergens voor zo'n vijftig piek een Barbiepop gekocht. Kiesfeest Kim Maliepaard (9) uit Middelburg is de trotse bezitster van 12 Barbie's en 4 knappe Kennen (Barbie-man- nen). „Het leuke is datje steeds een leven voor haar kan verzinnen," zegt Kim. „Meestal speel ik kiesfeest. Dan vraagt Ken aan één van de Bar bie's of ze wil samenwonen. Als ze 'ja' zegt, proberen ze uit of het goed Bij de Kloetingse Ilse Kloet (8) zitten Barbie, de chocoladebruine Christie, 2 Skippers (dochters) met hun ba by's op de mini-tuinset. Echte Bar- bie-stoelen zijn net zo duur als gewo ne tuinmeubels, dus reken maai- uit! Binnen wachten nog 7 blote Barbie's tot ze mogen meedoen. Ilse's Barbie komt voorlopig niet aan de man: Nep-Ken „Wij hebben een nep-Ken," zegt Ilse, „daar mag ze van mij niet mee trou wen." Samen met haar zusje en de vriendinnen halen ze vrijwel dage lijks de Barbies uit de koffer. Vooral veel aan- en uitkleden. Sommige kleertjes zijn nog van hun moeder's pop geweest. Use: „maar ik praat ook met ze en ik laat ze elkaar ge heimpjes vertellen. Nee, niet mijn ei gen geheimpjes, die vertel ik alleen maar aan m'n knuffel." 80 miljoen Kim vindt het maar jammer dat Barbie's in fabrieken gemaakt wor den. „Ik houd niet van fabrieken, want ze lozen giffen in de zee. Het is zonde als er door die giffen een orca of dolfijn doodgaat," zegt Kim be zorgd, „konden ze maar met de hand gemaakt worden." Maar als je weet dat er bijvoorbeeld in 1993 zo'n 8© miljoen Barbie's zijn gemaakt en verkocht, dan snap je zo dat 'hand werk' beslist niet kan. Ter ere van Barbie's 35-jarig jubi leum is binnenkort de 'allereerste' Ook Ilse Kloet heeft voor een kapitaal aan Barbie-spul foto Dirk-Jan Gjeltema Barbie opnieuw te koop. Ze draagt dan het zwart-wit zebrapakje en de inklapbare zonnebril waarmee ze in 1959 als mannequin bekend werd. Dus meiden.... ga alvast maar spa ren! ZIERIKZEE - De wereld verbeter je niet in een dag. En zeker niet in je uppie. Dat beseffen de oprich ters van Greenworld donders goed. „Het gaat slecht met de na tuur," zegt Jasper van Mer (11) uit Zierikzee. Zijn twee vrienden Fe lix Schoonen (11) en Steven Kouijzer (10) zijn het roerend met hem eens. Elke zaterdag wordt er op zolder bij Jasper vergaderd. Er worden plannen uitgebroed en acties voorbereid. „Het aantal leden is gestegen tot achttien," meldt Felix trots. Voor anderhalve piek ben je lid. Vol wassenen betalen 3,50. Wat krij gen de leden daarvoor terug? Steven: „Ze mogen de vergade ringen bezoeken. En in januari ontvangt ieder lid een krantje." Redacteur Felix is druk doende de kopij te verzamelen. Boven dien moet het museum ook nog de komende maanden op poten worden gezet. De verzameling posters, braakballen en botten verhuist dan van zolder naar een speciaal ingericht schuurtje. „Be zoek op afspraak," vertelt Felix. Tenslotte zitten de actievoerders nog op school. Vandaar. Dierendag De achttien leden hebben de kas aardig gespekt. Maar de kost gaat natuurlijk voor de baat uit. Felix: „We hebben punaises moeten ko pen en een plakboek. Bovendien willen we ook een proefpakket ko pen bij Greenpeace." Gelukkig blijft er nog wat over voor een speciale actie. Vandaag gaan de drie naar het dierenasiel. Steven: „Op dierendag willen we wat doen voor de dieren. We gaan dan voedsel brengen, dat we in de dierenwinkel hebben gekocht." De reacties op Greenworld zijn over het algemeen positief. Al zijn er natuurlijk ook mensen, die het allemaal wat overdreven vinden. Maar daar trekken deze drie he ren zich niets van aan. En als je de natuur wilt redden, dan is het logisch, dat je in je ei gen tuin begint. Nietwaar? Van links af: Jasper van Mer, Felix Schoonen en Steven Kouijzer ruimen afval op. foto Dirk-Jan Gjeltema OOSTKAPELLE - De Dorpsstraat van Oostkapelle is smal. Vooral tijdens het sei zoen gaat er ontzettend veel verkeer door heen. Eind augustus overleed een negenjarig meisje als gevolg van een verkeersongeval in de Dorpsstraat. De kinderen van haar school De Knotwilg vinden dat er iets moet gebeu ren. We praten met Adriaan, Robin, Jacque line, Elske, Jason en Tijs. Het eerste wat ze deden was een handteke ningenactie. Ze vroegen aan de mensen: Wilt u uw handtekening zetten voor een veilige Dorpsstraat?. Dat wilde bijna iedereen wel Toen naar de burgemeester met de lijsten. Die beloofde er iets aan te doen. Wat moet er volgens de kinderen gebeuren^ „Het beste zou zijn dat er helemaal geen auto meer doorheen mag. Het vrachtverkeer voor laden en lossen komt dan maar voor achten of na zessen. Die kleine parkeerplaatsen moeten gewoon weg. En fietsers alleen maar aan één kant en niet aan twee zoals nu. Als het marktdag is kan het toch ook helemaal afgesloten worden? En kan dat niet. dan moeten er in ieder geval verkeersdrempels komen. Er moet iets gebeuren. Dat hebben ze beloofd. En gebeurt er niets, dan gaan we weer actie voeren." Werkgroep Inmiddels is er een werkgroep gevormd om het probleem aan te pakken. De heer De Voogd, staffunctionaris van de gemeente Domburg, is secretaris van de werkgroep. „We hebben een keer vergaderd en we zijn het met de kinderen eens," zegt hij. „De vei ligheid in de Dorpsstraat moet voor het vol gende seizoen geregeld zijn. En we willen ook een vertegenwoordiger van de jeugd in de werkgroep." Een oplossing is niet zo eenvoudig te vinden omdat de werkgroep rekening moet houden met allerlei belangen. „Maar we zijn aan de slag gegaan," zegt De Voogd. „We zullen ad vies vragen, bijvoorbeeld aan Veilig Verkeer Nederland, welke maatregelen voor de vei ligheid moeten worden genomen."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 1