ALTIJD WEER Pesten is gelukkig voorbij Ik praatte als Daffy Duck Alarmnummer is geen speelgoed Na een ongeluk kan plots alles Moet het regenpak mee in de fietstas? Klas 2 2 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 Een nieuw schooljaar is altijd weer een veran dering. Of je nu over gaat, bent blijven zitten of van de basisschool naar het voortgezet onder wijs gaat. Nathalie Harms (11) en Michael Mannaert (10) moesten dit schooljaar echt opnieuw begin nen: een ander huis, een andere school en een heel nieuwe klas. „Ik vond het allemaal erg spannend," zegt Na thalie. „Of 't wel een leuke klas zou zijn en zo, tot nu toe is het best wel leuk." Op haar vorige school ging het niet zo best: „Ik zat in een klas en daar haatten ze me altijd. Waarom weet ik eigenlijk niet, maai- ik werd altijd uitgescholden en geslagen. En de school deed er niets aan. We zijn nu naar een andere wijk verhuisd. Ik kon wel op de oude school blijven, maai- ik wilde niet." Huiswerk Nu zit Nathalie in groep 7 van de Willibrord- school in Terneuzen, net als Michael, die twee jaar in België heeft gewoond. „In België is het op school veel strenger," is zijn ervaring. „Als je iets uithaalde kreeg je heel veel straf. En je had school tot vijf uur. Ik moest met de bus, dan was ik van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur van huis. En dan moest ik nog een hoop huiswerk maken. Alles leren over stoffelijke en bijvoeglijke naamwoorden en zo." Pesten Michael is blij dat hij weer in Terneuzen woont: „Nu hoef ik maar een klein eindje op de fiets en kan ik tussen de middag thuis eten." Na zo'n paar weken op een nieuwe school kun je er nog niet veel van zeggen, maar het twee tal ziet hun nieuwe schooljaar zonder zorgen tegemoet. „Ik heb nog geen vriendinnen hier," zegt Na thalie, „maai- dat komt nog wel. Ik word in ie der geval niet meer gepest." „En ik was op het plein aan het spelen en ze vroegen gelijk of ik meedeed met voetballen," zegt Michael. Nathalie Harms en Michael Mannaert (voorgrond) zien hun nieuwe klasgenootjes wel zitten. foto Charles Strijd Zomer '94. Een recordzo- mer. Een zomer die je niet snel zult vergeten. En dat geldt zeker voor weerman Peter Allaard. Voor hem was het een saaie zomer. Hoezo saai? Peter: „Wekenlang was het weer stabiel. Er veran derde niets. Elke dag een blauwe lucht met een stra lend zonnetje. Leuk voor vakantiegangers. Maar als weerman heb je liever wat afwisseling in het weer". Computer Drie keer per dag verzorgt Peter met zijn collega's van het Hydro Meteocen- trum in Middelburg een weerbericht. Uit heel Europa stromen de gegevens van honder den waarnemingsstations via de computer binnen. De temperatuur, de neer slag, de windrichting, alle gegevens komen keurig netjes op een grote kaart te staan. Uit al die gege vens wordt dan een weers voorspelling samenge steld voor onze provincie. Lastig stukje „Zeeland is wat het weer betreft een vrij lastig stuk je Nederland", legt Peter uit. „Dat komt door de af wisseling van land en wa ter, die allebei invloed hebben op het weer. De koers van buien en de hoe veelheid neerslag is dan niet altijd precies te bepa len. Op Walcheren kan het gieten, terwijl het in de rest van Zeeland droog blijft". Vanuit zijn ooghoek houdt Peter de buienra dar in de gaten. Bewegen de beelden op de monitor laten zien, dat zich boven Zeeuwsch-Vlaanderen een onweersbui ontwik kelt. Mist Voor Peter geen verras sing. „Dat zat er al dagen aan te komen. En voor wie regelmatig naar de radio luistert en de krant leest is het ook geen verrassing. Het weerbericht maken we voor iedereen. Ook voor scholieren. Die weten 's morgens of het regen pak mee naar school moet. Of ze horen, dat de mist een hele dag blijft hangen en dat de wegen spekglad kunnen zijn." Kortom, het weer laat je niet los, elke dag WEER! Marjolein van der Vlies (14) uit Sint Annaland is geboren met een hazelip. Hoe vaak ze intussen ge opereerd is? „Met de buisjes in mijn oren meegerekend toch zeker een keer of tien," zegt ze opgewekt. „Meteen na mijn geboorte voor het eerst en op 12 augustus ging ik ook weer onder het mes. En dat is vast, niet voor het laatst. Want littekens groeien niet mee. Dus als het er gens gaat trekken moet het weer." Behalve die hazelip had Maijolein een fikse spleet in haar gehemelte. En in haai- neus zat gewoon niets. Dan moet je dus alles doorslikken zonder dat je weet waar je je tong moet laten. Marjolein: „Meteen na mijn ge boorte hebben ze mijn lip keurig dichtgenaaid. Mensen hebben er geen idee van dat je mond en je neus samen nog steeds een groot gat zijn. Denk niet dat je zo nor maal kunt eten. Tot voor kort was ik bijvoorbeeld steeds een hap rijst kwijt. Die zit dan ergens in je neus. Of er komt na een paar dagen weer een bruine boon in je mond te voorschijn. Telkens oorontste king, niet kunnen snuiten als je verkouden bent. Daar word je niet goed van." Patatje Pas op 12 augustus kreeg de chi rurg haar gehemelte voor het eerst echt dicht. Weer een mond vol slijm en bloed: „Die keer dat ik een blokjesbeugel had, ook zo lekker!" Intussen zijn de eerste zes weken met vloeibaar voedsel voorbij: „Geen patatje en zo. Dat vind ik ook niet echt geweldig. Dan kom je op de middelbare school met een bekertje pap aanzetten. Nu eet ik tenminste weer brood zonder korstjes. Nou ja, de klas went er lichtelijk aan." Daffy Duck „Zonder de steun van mijn ouders en zonder mijn humor had ik het nooit gered," zegt Marjolein. „Van al die jaren spraakles heb ik trou wens best gebaald. Vreselijk saai, al ben ik blij- dat mijn ouders von den dat het moest. Want ik praatte als Daffy Duck en ik zeg toch wel graag wat. Dan is het prettig als ze je (zoals nu) normaal verstaan. Volgens mij wen je namelijk wel aan iemands gezicht. Maar een slechte spraak went nooit. Dus bij een volgende operatie ga ik ge woon weer." Voor alle automobilisten is het ondertussen weer duidelijk dat 'wij weer naar school gaan'. Die spandoeken vertellen ook dat het voor een kind nog steeds gevaarlijk is om naar school en naar huis te gaan. Sinds 1987 bestaat het Regionaal Overleg voor de Verkeersveiligheid in Zeeland (ROVZ) om die onveiligheid te bestrijden. Henk Rhe- bergen is verkeersdeskundige: „Wij probele- ren de activiteiten van de verschillende instel lingen op elkaar af te stemmen. We zetten din gen op de rails en kijken dan wie daar allemaal bij kunnen helpen: de politie, Veilig Verkeer, de scholen of de schoolbegeleidingsdienst." Controle Zo is de spandoekactie onderdeel van een heel project. Met een lespakket voor scholen en controle door de politie, onder meer van fiet sen en bromfietsen. „Eigenlijk is het jammer dat deze actie alleen maar in september is," vindt Henk. „Het zou beter zijn om dat over het hele jaar te spreiden. Aan het begin van het scholjaar zijn die fietsen meestal wel in or de. Zo'n verlichtingscontrole moetje eigenlijk in november doen." Niet alle scholen willen veel tijd aan lessen ver keersveiligheid besteden. Zeker niet die voor het voortgezet onderwijs. Henk: „Ze nemen vaak niet eens de tijd om te kijken of het zinnig is. Het lijkt wel of er eerst iemand moet veron gelukken, dan kan er ineens een heleboel." Spelen Henk is daarom maar wat blij met, het uitge breide project dat nu in Hulst op een school voor speciaal onderwijs wordt uitgevoerd: „Op de school wordt een middag per week aan verkeersonderwijs gewerkt. Er wordt een me thode ontwikkeld waarbij kinderen spelender wijs inzicht krijgen in het verkeer. Een gewel dig voorbeeldproject, waarvan ik hoop dat veel scholen het overnemen!" De stoere tas gevuld met alles wat er op het lijstje stond die jij niet zwaar vond en braaf zeulde elke dag: daar denk je nu aan als van vroeger met een wat verlegen glimlach. De eerste lessen alles mee? Ja, kom nou zeg je zit in TWEE Je bent toch zeker geen pieper meer? Voor jou is 't hier allang alweer... Marina van den Boogaart Stel dat er thuis een ernstig ongeluk gebeurt. Echt ernstig dus. De zieken wagen moet onmiddellijk komen. Je belt 06-11, het alarmnummer. Maar dat lukt niet. In gesprek. Nog eens proberen. Weer niet gelukt, steeds in gesprek. Ondertussen wordt de situatie thuis levensgevaarlijk... Dit lijkt een nachtmerrie, maar he laas is het werkelijkheid. Meneer Van Laren is hoofd van de 06-11 meldkamer. „Onze alarmcen trale is vanaf '89 in Middelburg ge vestigd. Iedereen kent ondertussen het alarmnummer uit z'n hoofd. Per etmaal komen er zo'n 14 echte hulp vragen binnen. De telefoon van de 06-11 centrale rinkelt helaas veel meer. Soms wel 40 of 50 keer per et maal. Dat komt door de vele valse meldingen. Dat kan 's nachts zijn. Maar overdag vaak door kinderen. Vooral de woensdagmiddag en de zaterdag is berucht bij ons. Wij vin den het zomaar bellen geen kwajon gensstreek. Het kan mensenlevens kosten als elke seconde telt. Tijdens het bekijken van de centrale komen er drie valse meldingen bin nen. Ton Muller werkt ook bij de politie. Ton: „Binnenkort is het afgelopen met valse meldingen. Wij kunnen dan achterhalen wie er gebeld heeft. Als een kind zomaar gebeld heeft, bren gen wij later dat kind eens een be zoek. En dan loopt het niet af met een sisser. Alle gesprekken worden altijd opgenomen op een geluidsband. Het 06-11 nummer is van levensbelang en geen speelgoed. Dat zouden ouders en leerkrachten vaker moeten vertel len aan hun kinderen". Er is ook een videofilm beschikbaar bij de politie. Je kunt dan zien hoe ernstig het is om zomaar 06-11 te bel len. Alleen bellen als er onmiddellijke hulp nodig is van politie, ambulance en brandweer, verzoekt Muller met klem. Marjolein van der Vlies: de klas went er lichtelijk aan.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 2