Breskens was één grote puinhoop Scheiden doet lijden 0 Hulp bij incest, dan weer een mop Per dag worden gemiddeld tien fietsen gestolen mMï Zeeland ruilt afvalzak voor container PZCskrullebakv 14E JAARGANG-NUMMER 8-DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 shit, r IS HOOG WATER 1 r MIDDELBURG - „Over verliefdheid bellen alleen meiden. Er is geen knul die belt en zegt: Ik ben zo verliefd," zegt Sharon. Zij en Anneke zijn twee van de vijftien vrijwilligers die bij de Kindertelefoon Zee land helpen. „Zaterdag 17 september bestaan wij tien jaar en daarom geven we een feest op de Markt van Middelburg," vertelt An neke. „En daal" willen we alle Zeeuwse kinderen ontmoeten," vult Sharon aan. Het feest begint om 12.00 uur en rond de klok van 17.00 uur is het afgelopen. DJ's van Radio Maximaal praten de hele middag aan elkaar. Er is een optre den van een dansschool, er is karaoke, een belang rijke infomarkt voor jon geren en als klap op de vuurpijl treedt de pop groep Kam Je Haar op. Record Sharon: „We proberen een record te vestigen, name lijk de langste felicitatie van Zeeland." Er ligt een rol van honderd meter papier op de Markt en elk kind (geen volwas senen!) mag daar zijn feli citatie op schrijven. Beide dames doen dit vrij willigerswerk ongeveer twee jaar en ze kappen er voorlopig nog niet mee. Anneke: „Hoewel het soms heel inspannend is en veel van je vraagt, is het toch ook vaak erg leuk." „Je weet nooit als je de te lefoon oppakt wat je te wachten staat," merkt Sharon op. „Soms gaat het over de ergste dingen, zoals mishandeling of in cest en soms belt een kind en vraagt of, ik een leuke mop wil horen!" Seksualiteit Het aantal kinderen dat de Kindertelefoon belt neemt nog altijd toe. Vo rig jaar belden driedui zend kinderen. Ze belden over de bekende proble men, maai* de vragen over seksualiteit zijn sterk toe genomen. Anneke: „Voor al jonge kinderen wilen weten wat allerlei woor den betekenen. Daarom hebben we een Sexalfabet uitgegeven." De Kindertelefoon is ge garandeerd anoniem. Elk kind wordt serieus te woord gestaan en elk ver haal blijft geheim. Anneke en Sharon zijn natuurlijk wel op het feest, maar ver kleed en vermomd: Ano niem. Kindertelefoon: 06 - 0432, gratis overdag van twee tot acht, elke dag. BRESKENS - „Maandag 11 september 1944, half vier. Stralend weer. Ik was een schoffie van twaalf jaar. De oorlog was voor ons kinderen een avontuurlijke tijd. We hadden vrij van school dus dat betekende feest, maar die dag was anders...", begint de heer A. Vergouwe zijn verhaal over het dodelijke bombardement op Breskens. Afgelopen zondag 11 september, precies vijftig jaar later, werd dit bombardement herdacht. Ook werd een oorlogsmonument onthuld. Breskens dacht terug aan de maanden toen het samen met het grootste deel van Zeeland na zware strijd van de Duitse bezetter werd bevrijd. Bommen „Je hoorde ontiegelijk harde knallen die doordreunden tot in je botten. Alles schudde en kraakte," zegt de heer Vergouwe. Vliegtuigen van de bevrijders wierpen bommen op de haven zodat het Duitse leger geen gebruik meer zou kunnen maken van de veerboot. Daarbij werden ook enkele woonwijken geraakt. Ongeveer tweehonderd inwoners van Breskens vonden de dood tussen de brandende puinhopen. De Duitse troepenmacht slaagde er toch in te ontsnappen. „Ik kreeg een golf van verwoesting over mee heen en raakte buiten bewustzijn," vervolgt hij. „Toen ik bij kwam voelde ik bloed in mijn nek lopen. Ik raapte een stuk vitrage op en draaide dat om mijn hoofd." Toen hij versuft door een kapotte muur naar buiten kroop was Breskens één grote chaos van verwoeste huizen. Met vitrage om het hoofd en een pot boter die iemand hem in de armen had geduwd, liep hij het dorp uit naar het huis van zijn broer. „Mijn zusje Betsie heb ik nooit meer weer gezien." Op verschillende plaatsen in Zeeland wordt de komende maanden de bevrijding herdacht. Jongeren houden een afvalrace met nieuwe containers. Nadat er eenmaal troep in gegooid is, kun je dat beter uit je hoofd laten... foto Lex de Meester VLISSINGEN - We horen er weer bij. Tot vorige week was Zeeland de enige provincie waar men kapotte par- keermeters, bagger uit goot of sloot, koffieprut, poe- pluiers en nog erger troep ongestraft in plastic zakken kon proppen, die vervolgens met duizenden andere op een grote hoop gesmeten en verbrand worden. Begin 1995 heeft elk Zeeuws huishouden minstens één zoge naamde GFT-container. Zo'n groot, groen geval waar veel mensen in de rest van Nederland al veel langer heel erg down van zijn. Met zijn driehonderdvijftigduizenden zorgen we in Zee land per jaar voor honderdvijftig miljoen kilo afval, 't Is ongelooflijk, want dat is per persoon (pasgeboren ba- bietjes meegerekend) maar liefst 428 kilogram. Aan fietswielen, pindadoppen, sinaasappelpitten, lege fles sen, volle stofzuigerzakken, versleten schoenen... We stikken langzaam maar zeker in onze eigen troep. Zak van Max Voordat het echt te laat is moeten we nu met zijn allen aan de slag. Met afval sorteren: oude kleren in de Zak van Max of naar het Leger des Heils, klein chemisch af val in de milieubox, puin naar de sloop, ongekleurd glas in de witte wijkcontainer naast de groene bak voor bont glas, grote hopen grof vuil naar Stortplaats Midden-Zee land, oud papier naar de club, en groente-, fruit- en tuin afval in de gft-container. Met dat laatste ding is lang niet iedereen gelukkig: „Ik weet niet waar ik er mee naar toe moet," zegt mevrouw Fijnhout-Van Bladeren uit Vlissingen. „Kinderen in de buurt hebben er een prachtig speeltuig bij, maai* ik weet me geen raad met dat logge geval op wiebelwieltjes. Ik moet het over het grindpad naast mijn huis een pestpok- ke eind naar de stoep slepen en dat krijg ik niet voor mekaar. Niet omdat er zoveel in zit, maar het is zo'n on handig ding. En erg hygiënisch is die bak ook niet. Er kruipen rare beestjes in rond, en er vlakbij stinkt het verschrikkelijk. Tegen die vieze lucht kun je een spray kopen, zeggen ze. Maar ik moet nu al botje bij botje leggen en elke cent in tweeën bijten. Laat de gemeente die dingen maar aan het leger verkopen. Prima schuttersputjes. Kant en klaar, onverwoestbaar en waterdicht." MIDDELBURG - Met leuzen als 'Hou wat je hebt! Gebruik dat slot!' en 'Fietsendiefstal, u kunt er wat aan doen!' probeert de politie de diefstal van fietsen te beperken. Maai* het ziet er naai* uit dat ook dit jaar het aantal gestolen fietsen in Zeeland weer zal toenemen. Leo Kuijl, ruim 29 jaar bij de politie en nu voor lichter van het district Walcheren: „In Zeeland worden drie- tot vierduizend diefstallen ge meld. In werkelijkheid zijn het er meer, want niet alle diefstallen worden bij de politie ge meld. Het betekent dat per dag gemiddeld tien fietsen worden gestolen!" Grote stad Fietsendiefstal is een grote-stadsprobleem. Twee van de drie fietsen worden in de stad gestolen, de rest op het platteland. Leo: „En dan vooral in de zomer op de plekken waar veel fietsen staan, bij de duinovergangen, sporthallen en zwembaden." En in grote steden vooral bij de stations. „Een derde van de fietsendiefstallen in Middelburg vindt bij het station plaats," verklaart Leo stellig. Dus als je met je fiets op stap gaat, weet je al van te voren dat er plaatsen zijn waar je een verhoogd risico loopt. Niet op slot Leo is steeds weer verbaasd, als hij hoort via een steekproef, hoeveel mensen hun fiets ge woon niet op slot zetten. „De mensen zelf kun nen er ook veel aan doen om het aantal fiets diefstallen te verminderen," vindt hij. „Op slot zetten is wel het minste. Je fiets er gens aan vast zetten (op slot) is nog veel beter. En natuurlijk je postcode en je huisnummer laten graveren. Dat is een unieke combinatie, die de politie helpt bij het terugvinden van de fiets." Verder is het heel verstandig je fiets te verzekeren. Stallingen De overheid wil het autogebruik terugdrin gen en het fietsgebruik bevorderen. Leo: „Ik vind dat ze moeten zorgen voor goede en soms ook bewaakte fietsenstallingen. Ze bouwen toch ook parkeergarages? De men sen hebben er best een kleine vergoeding voor over om de diefstal van hun rijwiel te voorkomen."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 1