Feest tot de cola op is Wie vervelend is, vliegt de bus uit Robinson Crusoë Ik viel in 'n sloot en was wakker Stroop-drol Zomernacht KRULLE BAKJES w.c. Robinson Crusoë had geen keus, maar Vincent van der Vliet zoekt het avon tuur willens en wetens. Er is nog een verschil tussen de twee. De beroemde Engelsman bleef achtentwintig jaar eenzaam op zijn eiland, maar de vijftienjarige Middelburger gaat naar huis als de cola op is. Vincent laat al sinds zijn zevende bootjes stran den op de Haringvreter middenin het Veerse Meer. Aanvankelijk waren het polyesterbootjes, maar sinds een jaar heeft hij een kajuitbootje van drie meter. „Mijn eerste bootjes waren nog kleine dingetjes," zegt hij. „Prima voor een tochtje 's morgens weg en 's avonds thuis, maar niet ruim genoeg om op te kunnen slapen. En dat heb ik altijd heel graag gewild. Naar de Haringvreter varen en daar dan een paar dagen blijven. Lekker doen waar ik zin in heb, pas eten als ik honger krijg en zo laat mo gelijk met de sterren onder zeil." Met volle teugen geniet hij van de feestjes die hij op het eiland voor zichzelf organiseert. Hij neemt een voorraad limonade mee, een grotere voorraad cola en nog het een en ander om te barbecuen. En als hij rond middernacht nog trek heeft, zet hij dood gemoedereerd koers naar Veere voor een frietje met. Bang is Vincent nooit geweest. Hij heeft weieens rare dingen op het eiland gezien, maar dan zorg de hij altijd dat hij er op tijd van tussen was. „Spanning en avontuur is mooi, maar het moet wel leuk blijven. Ik heb ook geen zin om mijn va der en moeder onnodig ongerust te maken. Ik zou het heel vervelend vinden als zij 's nachts wakker liggen, terwijl ik in mijn slaapzak naar het water lig te luisteren. Of als marine-officier in een droom rond de wereld vaar." Vincent rekent erop dat die droom ooit werkelijk heid wordt. Tot zolang is hij tevreden met zijn tochtjes over het Kanaal door Walcheren naar zijn eiland, en geniet hij van wat zijn ouders zeg gen als hij weer thuis komt: „Jongen, wat fijn dat je terug bent. Blijf je nou een poosje thuis?" Jasper Nijssen ging aan de wandel: je ziet alles, maar je verbeeldt je ook van alles. foto Ruben Oreel Koop ergens buiten de provincie Zee land een koffiebroodje of een krente- bol en je weet vrijwel zeker hoe het ding er uit zal zien en hoe het smaakt. Maar met 'zomaar ergens' een bolus loop je de kans een of andere uitge droogde deegdrol voor je neus te krij gen. Want de enige echte malse-kleef- stroopdrol-bolusbakkers wonen in Zeeland. Het bakkersgeheim van een goede bo lus is het draaien. Daar zijn geen ma chines voor. Wel hebben ze speciale bakplaten, die helemaal onder de stroop zitten. De bolus bakt eigenlijk in die stroop. Maar voor ze lekker in hun kuiltje liggen te pruttelen heb je een ontzettende puinhoop, want die stroop loopt overal heen. Op elk Zeeuws 'eiland' is het recept een tikje anders. Zo zijn de stropdrol- len van Beveland iets platter en droger dan de vette mokkes van Schouwen. Maar lekker! „Niemand draait dezelfde bolus", zeg gen de Zeeuwse bakkers, „het is net een soort handtekening." Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Eindredactie: Anneke van den Doel en Willem Verstuijf. Redactie: Marina van den Boog- aart, Jaap Clement, Leen van Dui- vendijk, Sam Karstens, Hans Seg- boer en Jan Smeekens. i_ De nacht komt toch nog onverwacht de slaap te snel. De zon gloeit in mijn hele vel. Het maantje lacht. Goes, één uur in de nacht. De eerste dis cogangers melden zich op de Westwal bij een van de zeven discobussen. Voor chauffeur Sascha Roest (20) het begin van een aantal nachtelijke ritten door Zuid-Beveland. Hansweert, 's-Graven- polder, Biezelinge. „De discobus is een uitkomst voor de echte stappers", vertelt hij. „Mensen die een avondje uit willen, kunnen drinken zoveel ze maar willen. Ze weten dat ze veilig thuisgebracht worden. Wel zo prettig voor de veiligheid op de weg.". De student rechten kent na twee jaar zijn pappenheimers. „Vaak zijn het hele gezellige ritten", vertelt hij. „Veel lol on derweg, gezellig kletsen en zingen". Maar het kan ook anders. Sommige 'klanten' zijn agressief. Willen niet betalen of maken er in de bus een rotzooi van. Sascha: „Bij problemen helpen de chauffeurs elkaar. En wie onderweg ver velend doet, wordt de bus uitgezet en kan verder naar huis lopen". Vogelpoep Gelukkig overheerst de gezelligheid. De meeste discogangers zijn vrolijke drin kers. Na een aantal jaren kennen de klanten Sascha. En omgekeerd. Een en keling is zelfs bereid de bus aan de bui tenkant schoon te maken. Sascha: „Een dronkaard likte zelfs op een nacht de vogelpoep van mijn bus. Scheelde mij mooi weer wat werk". Rond vier uur 's nachts zit het werk er voor hem op. Nog even de discobus weg brengen en dan snel naar huis. Voor de alcoholcontrole hoeft hij niet te vrezen. „Drinken en rijden gaat niet samen", zegt hij nuchter. En als student in de rechten weet hij maar al te goed hoe zwaar de straffen zijn als je met alcohol op achter het stuur kruipt. Jasper Nijssen uit Middelburg beleefde een vreemd nachtelijk avontuur. Hij was op Te koop: Super Soaker 200, z.g.a.n., 35,-. Rudi, tel. 01184-67194. Te koop: postzegels 3 albums. Wilbert, tel. 01180-11147. Te koop: roze kinderwa gen 50,-; div. Barbie spullen o.a. bed, bankstel, kast, samen 25,-; winkel kassa weegschaal inv. 35,-; Duftiehouse 5,-; rollerskates mt. 37 15,-; keuken met acc. 15,-; FP act. center 10,-. Mirjam, tel. 01184- 67486.- Te koop gevr.: Duplo treinrails. Dorine, tel. 01184-67194. Gevr.: oude telefoonkaar ten of ruilen. Björn Dusar- duyn, tel. 01100-33839, Zuidvlietstr. 34, Goes. Te koop gevr.: tafelten nistafel. Te koop: afstand- bestuurbare wagen, Pan ter Classic, Nikko, 50,-. Jaap, tel. 01180-13931. Te koop gevr.: Maxicosi. Laurent, tel. 01102-43221. Te koop gevraagd: spel letjes voor Game Gear, maakt niet uit welke. Jel- le, tel. 01180-16966. Te ruil: Super Nintendo spelletjes. Mortal Kombat en Turtles. Boy, tel. 01184-70873. Gratis af te halen: jonge poesjes, 8 wk. oud. Flo- rien Moens, Aagtekerke, tel. 01188-2942. vakantie met z'n broer en ouders in het noorden van Frankrijk. Ze hadden een volledig ingerichte tent gehuurd. Op die camping stonden zo'n vijftig van die tenten. Ze zagen er allemaal het zelfde uit. Het gebeurde midden in die nacht. Jasper werd wakker want hij voelde dat hij moest plassen. Jasper: „Ik zei tegen m'n vader dat ik even naar de w.c. moest. Ik liep in het donker over de camping. Toen ging ik plassen op de w.c. Maar m'n vader vond het wat lang duren en ging op zoek. Ik dacht dat ik m'n broer bij me had en praatte tegen hem. Ik verliet de w.c. maar ging de verkeerde kant op. Ik dacht dat m'n broer zich verstopt had achter een bosje en riep: Ik heb je! Toen viel ik in een droge sloot en schoot wakker". Jasper had geslaapwandeld. Je kunt gewoon lopen, je ziet alles maar je ver beeldt je ook van alles. Je zit dan tus sen dromen en wakker zijn. Bang Jasper: „Ik was dus verdwaald en werd bang. Toen dacht ik dat ik onze auto weer zag en ging de tent binnen en riep dat ik er weer was. „Ik ben je vader niet", riep een vreemde meneer, toe vallig ook in het Nederlands. Ik zei dat ik m'n tent kwijt was. Die meneer hielp me zoeken en vroeg welk merk onze auto was. Ik zei dat het een Citroën BX was. Die wist hij wel te staan. Zo kwam ik weer thuis. M'n ouders en m'n broer waren erg ongerust. Ze waren blij dat ze me weer zagen. M'n vader zei dat ik geslaapwandeld had". Als je vannacht naar de w.c. moet, knijp dan eerst even in je vel. Je weet maar nooit! Vincent van der Vliet geniet op zijn eiland: spanning en avontuur is mooi, maar het moet wel leuk blijven. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 8