Plastic sloopt je ogen Stewardessen zijn net moeders Sterke botten Zomermiddag Zonnebril is in Paard mag op straat plassen 1 i i-1 I J Grabbelaar kent geen verveling O, die heerlijke zon! Wat een pestweer was het vorige zomer en wat zijn we nu goed begonnen. Behalve wat koude dagen en een donderbuitje hebben we al heerlijk kunnen bakken. In de zon ziet het leven er een stuk stralender uit. De warmte doet de meeste mensen goed. Zon is belangrijk. Niet enkel voor je humeur, maar ook voor je lijf. Zonder zon kun je niet leven. Het is de energie bron van al het leven op aarde. In je lichaam zorgt de zon voor vitamine D, wat belangrijk is voor sterke botten en je zenuwstelsel. Zonlicht bestaat uit verschillende soorten, waaronder infrarood (IR) en ultra-violetlicht (UV). Voor dit UV- licht moeten we oppassen. Het is een straling die in te grote hoeveelheden schadelijk is voor de mens. Zonder be scherming zouden we door die straling verbranden. Veel onderzoekers bewe ren dat te veel UV-straling huidkanker veroorzaakt. Bescherming Nu heeft de mens van moeder natuur wel een soort bescherming meegekre gen. Er zit pigment in onze huid: we krijgen een kleurtje en kunnen zo de straling beter verdragen. Hoe donker der de huid, hoe meer zon de huid aan kan. Probleem van deze tijd is, dat wij blan ken meer willen dan goed voor ons is. Kijk maar op het strand. Tegen de zon kunnen (dus bruin wor den) moet je langzaam opbouwen. Steeds een poosje en je huid helpen door je goed in te smeren. Vooral op het strand, het water en op skipistes. Want daar is door weerkaatsing het zonlicht vaak twee keer zo fel! Mijn teen graaft kuiltjes in het zand op het ruisen in de verte, sluimerend in de zonnebrand. Nog maar twaalf en toch al in je uppie naar The United States of America. Me nigeen droomt ervan, maar zou als op een vliegtuigtrap puntje bij paaltje komt gillend zijn of haar moeder om de nek vliegen. Niet dus Sander Meulmees- ter uit Middelburg. Hij is inmiddels twintig, maar herinnert zich nog als de dag van gisteren hoe hij als klein jongetje voor een maand van huis ging. Naar Washington DC. En al leen. „Het klinkt heel dapper," zegt hij. „Maar het viel allemaal best mee. In een vliegtuig kun je niet verdwalen, en ste wardessen zijn net moeders. Bezorgd, aardig en voortdurend in de weer om het je naar de zin te maken." Geen spijt Sanders sprong over de oceaan was niet zijn eigen idee: „Mijn ouders hadden iets over een uitwisselingsprogramma gelezen en zeiden toen 'Vooruit joh, dit is de kans van je leven'. Zelf was ik niet zo enthousiast en bovendien wist ik niet wat ik helemaal aan de andere kant van de wereld moest gaan zoeken. Maar ik heb er nooit spijt van gehad. En tijd om aan thuis te denken kreeg ik niet. De mensen bij wie ik logeerde sjouwden me overal mee naar toe. Naar New York, naar Baltimore, naar Het Witte Huis en van de ene McDonalds naar de andere. Mijn moeder had me gevraagd een dag boek bij te houden. Dat heb ik een tijdje gedaan, maar ik was elke avond zo afge draaid dat ik al sliep terwijl ik mijn tan den nog stond te poetsen." Vorig jaar is Sander naar Mexico ge weest: „Mijn jongere zus Heieen stu deerde daar en belde me op om eens langs te komen. Toen mijn vader en moeder zeiden 'Vooruit joh, dit is de kans van je leven' heb ik me dat geen twee keer laten zeggen. Want in een vliegtuig kun je niet verdwalen, en ste wardessen..." De zonnebril is helemaal terug, maar te lang achter achter elkaar dragen is voor jonge ogen gevaar lijk. foto Dirk-Jan Gjeltema De tijden dat je gepest werd met een bril zijn voor bij. Brillen zijn 'in'. Er is ook zo verschrikkelijk veel keus, dat niemand meer met een 'geen-gezicht- 1970' hoeft te lopen. Ook aan de glazen is veel ver beterd: model jampot is eruit. Zelfs de sterkste glazen kunnen tegenwoordig dun geslepen wor den. Ook de zonnebril is helemaal terug. Na het Dwayne Wayne-brilletje (wat omhoog geklapt kan worden) is het hard gegaan. „Toch moeten jongeren, maar vooral kinderen, erg oppassen met een zonnebril," zegt Giovanna van Driel van optiek Groeneveld in Middelburg. „Hun ogen groeien nog. Dragen ze vaak een zon nebril, dat wennen de ogen aan donkerte. Dat maakt de kans op overgevoeligheid voor licht la ter groot. In het donker gaan de pupillen name lijk verder open, zodat er meer licht in het oog kan vallen. Fijn, want hierdoor kun je 's avonds beter zien. Maar overdag is dat niet goed. In het licht moeten de pupillen juist klein zijn. Als de pupillen verder open staan, word je snel moe. Maar boven dien is de kans op onherstelbare beschadiging groot. Het UV-licht van de zon is namelijk ook gevaarlijk voor het oog. Hoe groter je pupil, hoe meer van dat schadelijke licht naar binnen kan. Dus draag je een zonnebril, dan moet die in ieder geval een UV-filter hebben om de straling tegen te houden." Giovanna: „Veel ouders denken de ogen van hun kind te beschermen door ze zo'n leuk donker plastic brilletje op te zetten. Maar in feite doen ze dus precies het omgekeerde. Als een kind er niet om vraagt, is een zonnebril niet nodig. Als het echt last heeft van de zon of gevoelige ogen heeft, koop dan in elk geval een goede, met UV-filter. Er zijn er al vanaf 30 gulden. En ook voor jongeren: pas op. Niet te donker kiezen, niet te lang achter elkaar dragen en zorg voor een UV-filter." Wie in Zeeuwsch-Vlaan- deren woont en zich de ze vakantie verveelt heeft dat helemaal aan zichzelf te danken. Door voor 11 gulden een 'Grabbelpas' te kopen kun je kiezen uit onge veer 500 activiteiten, speciaal voor kinderen van zes tot achttien jaar. Van paardrijden tot diepzeeduiken, van hamburgers maken tot beeldhouwen. Uitstap jes, excursies, optre dens, elke dag kun je weer een nieuwe keuze maken. Vaak is het gra tis, soms moetje wat bij betalen. En je kunt het allemaal lezen in de Grabbelpaskrant. Kleine dorpjes „Grabbelpas bestaat al een achttal jaren in Bel gië," zegt mede-organi sator Stefaan Segaert. „En dat de kinderen uit Zeeuwsch-Vlaanderen nu ook mee kunnen doen betekent een gro te verruiming." De activiteiten zijn dan ook 'grensoverschrij dend' en vooral gericht op de kleine dorpjes. „Kinderen moeten zich wel van te voren voor een activiteit opgeven," waarschuwt Stefaan, die verder nog weet te vertellen dat er al 1200 pasjes verkocht zijn. Ben je ook geïnteres seerd? Bel dan de grab- belfoon: 01170-52775. Bereden politie be waart de openbare orde in Renesse. foto Pieter Honhoff Zodra de zomervakantie uitbreekt zie je ze weer: de bereden politie in Renesse en soms op het strand. De hoofdagenten Tineke v. d. Heide en Freek Zwaag- man waren vorige week aan de beurt. Tineke: „We zijn met z'n vieren en we hebben elke avond dienst in Renesse. Die dienst begint om negen uur 's avonds en duurt wel tot drie uur 's nachts en soms nog later." Arrestant Om de beurt doen ze met z'n tweeën dienst. Freek: „Onze hoofdtaak is het bewaren van de openbare orde in Re nesse." De politieruiters werken niet alleen. Ze werken altijd samen met een 'back up'. „Dat is een politieauto van Renes se, die je op kan roepen via de porto foon," zegt Tineke. Als ze iemand aan houden is er in korte tijd een auto, die de arrestant naar het bureau brengt. Lik op stuk Sinds een paar jaar bestaat er in Re nesse het lik-op-stuk-beleid. Als je op r straat plast, ga je direct mee naar het bureau. Je moet meteen boete betalen. Dan mag je eruit. Betaal je niet, dan blijf je zitten. „Dat hier zo'n beleid moet zijn is niet voor niks," vindt Freek. Maar het helpt wel. Over auto's lopen, lantaren palen kapot schoppen, plassen op straat en andere baldadigheden: het wordt allemaal minder. „Onze aanwe zigheid moet vooral preventief werken," vinden ze. 's Nachts wachten ze sowieso de slui tingstijd af. Dan kijken ze wie er de straat op komt en hoe snel ze weg zijn. „En als wij van de politie in de meer derheid zijn, dan mogen we naar huis toe!" Nog even een kopje koffie op het bu reau, de paarden ingeladen en naar de stal gereden. Na de verzorging kunnen ze eigenlijk naar hun hotelkamer. „En dan slapen we als een roos," glimla chen de beide politieruiters.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 6