Een heel kort riedeltje Zee ruist in bed Zomermorgen Vroege vogelaar Je pept elkaar op voor bessen Raap alles op voor je museumpje Het grapje: 'Ze zijn niet geboren, maar aangespoeld' zou kunnen gelden voor Sjoerd (11) en Joline (13) Gelok uit Koudekerke. Hun ouders zijn in het gelukkige bezit van een strandhuisje. Niet zo'n verkleedkotje, nee, een echt huisje aan het strand waarin je kunt slapen. Dat kan bijna nergens in Nederland. Dat is geluk hebben en dat nog wel op het enige zuidelijke strand van Neder land: tussen Vlissingen en Koudeker ke. „We hebben daar geen t.v., dat hoort daar niet. Want we zijn toch de hele dag op het strand aan het spelen", vertelt Joline. Sjoerd: „Het lekkerst slaap ik als het stormt of regent. Je hoort de zee dan in je bed. En het water stroomt soms on der ons huisje door. 's Morgens om tien uur de zwembroek aan en hup de zee in. Daarna lekker douchen en wat op het strand spelen tot het ontbijt klaar staat. Als je vroeg bent zie je massa's konijnen in de duinen. Of fazanten die gillen. En de hele dag krijsen de meeu wen boven je hoofd". Joline: „Het is erg leuk op ons strand je. Ik ken alle mensen van paalhoofd 31. We hebben zelfs een Strand vereni ging. Dat kost een tientje per jaar. Dan kun je disco krijgen of een speurtocht of rijden op zo'n motordriewieler, zo'n motortrike. Ook kun je brood bakken. Kampvuren zijn nu verboden op het strand". Sjoerd: „Vissen doen we ook vaak. Garnalen, schol of zeebaars. Soms vin den we wel eens zeekatten of noordzee krabben. Iedereen die wormen helpt spitten mag mee eten van de vangst. Dat is de regel van ons strand". Ik rook de ochtend energie toen ik nog in de lakens lag. Dit wordt een perfecte dag. PZC'krullebatè 14E JAARGANG - NUMMER 7 - ZOMER 1994 M- Marcel Klootwijk: de ortolaan is de mooiste vogel. foto Dirk-Jan Gjeltema Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. „De kunst is ech ter om te ontdekken welk vogeltje aan het zingen is", vertelt Marcel Klootwijk (15) uit Grijpskerke. Hij is vogelkenner bij uitstek. Sinds drie jaar verza melt hij gegevens over allerlei verschillende vo gels. Hun uiterlijk, waar ze voorkomen, het ge luid dat zij voorbrengen en hun speciale kenmer ken. Via de vogelwerkgroep Walcheren wisselt Marcel zijn gegevens uit met andere vogelaars. Wie vo gels wil bekijken en horen moet er wel op uit. Met verrekijker en bandrecorder. Marcel: „Laatst hoorde ik via de vogellijn dat er een cettizanger was waargenomen. Een heel zeld zaam vogeltje. Om 9 uur 's avonds kwam ik het op het spoor. Ik herkende het geluid, een heel kort riedeltje. Dan is het een kwestie om het heel voorzichtig te benaderen, zodat je het ook kunt waarnemen". Bij nacht en ontij stapt Marcel uit zijn bed. Vo gels hebben allemaal hun speciale tijden om te zingen of om te eten. Rond 12 uur 's middags zijn vooral de roofvogels actief. Fraaie zangers zijn dat overigens niet. Na drie jaar kent Marcel de vogel- stekken als zijn broekzak. „Bij Breskens kun je de graspiepers, de kwikstaarten en de ooievaars goed bestuderen", vertelt hij. „Heb je meer inte resse voor zeevogels, dan moetje bij Westkapelle zijn". De echte hoogtepunten zijn de ontmoetingen met heel bijzondere vogels. Marcel: „Onlangs kreeg ik een tip, dat er bij ons in de buurt een Amerikaanse goudplevier zou zijn. En inder daad, ik kwam hem op het spoor. Dit was pas de vierde keer, dat deze vogel in ons land was gesig naleerd". Marcel is inmiddels expert in het herkennen van vogelgeluiden. Thuis heeft hij op banden zo'n beetje alle vogelriedels staan. In zijn 'toptien' ne men de wielewaal en de nachtegaal een hoge klassering in. „Die zingen echt heel prachtig", verzucht hij. Maar ook het uiterlijk schoon is belangrijk. De keuze valt niet mee. Uiteindelijk wordt het de or tolaan. „Voor mij is dat de mooiste vogel die er is", aldus Marcel. Lekker weer, dus vaak naar buiten. Aan zo maar plat op het strand liggen hou je - behalve een kleurtje - weinig over. Maar een wande ling levert toch al gauw een handvol schelpen, mooie steentjes of een zak vol bijzondere rom meltjes op. Hartstikke s leuk, maar wat moet je ermee. Om er thuis ook nog een poosje van te kunnen genieten, is het leuk zelf een soort ten- toonstellingsbak te ma ken. Je kunt natuurlijk een letterbak nemen, maar het is veel leuker er zelf een te maken van aller lei lege doosjes die je op een blad karton of in deksels van schoenen dozen plakt. Luciferdoosjes, een opengeknipt tandpas tadoosje (binnenkort bestaan ze niet meer!), allerlei verpakkingen. Het is ook leuk er een paar ronde vormen tus sen te stoppen, b.v. een leeg tomatenpureeblik- je. Leuke kleur Als je ze naar je zin ge schikt hebt, plak je ze vast en schilder je de he le boel in een leuke kleur. Laten drogen: je eigen leuke-herinnerin- gen-opr aapmuseumpje is klaar. Nu op stap en vullen maar! Everdine (links) en Guillaumine Bur ger: trek maar oude kleren aan. foto Willem Mieras „Je leert veel meer over de natuur en je krijgt er respect voor," vinden bessentrek- sters Everdine (.13) en Guillaumine (14) Burger uit Kapelle. Hun vader is kwe ker van hard en zacht fruit. Eind juni, begin juli begint de pluk van de rode bessen. Om een uur of acht beginnen ze. Onhandig „Je hebt er geen speciale kleding voor nodig, maar wel oude!", weet Everdi ne. „Je gaat wel eens op een bes zitten en dan word je hartstikke vies," vult Guillaumine aan. Ook handschoenen zijn niet nodig. Die zijn eerder 'onhan dig'. „Je pakt het steeltje net boven de tros bessen beet, vlak bij de stam en dan knikje 'm eraf," zegt Guillaumine. Die steeltjes met de rode bessen gaan op z'n kop in de bakjes. Everdine: „Dat vindt mijn vader mooier staan." Veiling Dagelijks gaan de bessen naar de vei ling in Kapelle. De pluk duurt wel zes weken en de zussen Burger gaan dan ook nooit 's zomers met vakantie. Maar dat vinden ze niet erg, want ze zijn de hele vakantie buiten. „Bessen- trekken is leuk en gezellig en je ver dient er een aardig zakcentje mee," vinden ze. Ze worden per bakje be taald, dus hoe meer je plukt, hoe meer je verdient. Strijd Guillaumine: „Er is ook wel onderlin ge strijd. Gewoon, dat je mekaar op pept om nog meer bessen te trekken." Gelukkig is het niet zo streng. Wie even wil pauzeren om uit te rusten en wat te drinken, mag dat gewoon doen. De meeste voldoening hebben ze aan het eind. „Als we voor onszelf iets kun nen kopen, waar we hard voor gewerkt hebben!" Everdine gaat spullen voor haar hob by paardrijden kopen, en zus Guillau mine 'iets leuks' voor zichzelf of nog even sparen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 5