Het moet soms hard Tackelaars nu zelf onderuit Sporthelden mm w WOENSDAG 15 JUNI 1994 3 „Meisjes, meisjes aan de kant! Wij zijn de beste van het land!". Dat werden ze tijdens het Neder landse kampioenschap voetbal in Zeist jammer genoeg niet. Maar kampioen van Zeeland, daar kan niemand meer omheen. En hoe! Al voor het derde jaar wonnen de meis jes van de St. Jozefschool uit Eede de felbegeerde wisselbeker. De jongedames zijn hartstikke fana tiek. Elk speelkwartier en ook 's avonds wordt er gevoetbald. Ie dereen doet mee. De hele school is voetbalgek. De prijzenkast puilt uit. Meester en coach Johan Baert: „In groep drie staan ze al te trappelen om mee te mogen doen. Elke gymles willen ze wel voetballen. Het is dus niet moeilijk elk jaar een team te vormen. Ook al zijn we maar een kleine school van 57 leerlingen". Alles is leuk „Voetbal is hartstikke leuk" vindt Carla (10). „Trainen in de zaal, over schieten, spelen. Alles is leuk". „En koppen, op doel schieten", vult vriendin Tineke (9) aan. Ze zijn de jongsten van het kampioenschaps team, maar onderschat ze niet. Zo klein als ze zijn, pikken ze zo de bal af van de grote meiden. Isabel (11), de stoere verdedigster doet al mee vanaf groep vier, zoals de meesten: „Mijn broer zat soms te pronken hoe goed hij het ook kon. Dus wou ik dat ook. In het begin sta je maar wat te klungelen. Maar je leert het zo. En nu zijn de jongens gewoon jaloers op ons. Want wij win nen de bekers". Afscheid Weten wat wel en niet mag of hoe je tussen de bal en de tegenstandster moet blijven, leren ze vooral van juf en coach Marion Roozen, die al even enthousiast als 'haar meiden' is. Aanvoerster Marika (11) en vriendin Sofie (12) gaan - na al hun doelpun ten - komend jaar naar de brugklas. Gedaan dus met de voetballerij. Het Nederlands kampioenschap als af scheid. Met grote spijt. Marika: „In de bus aren we heel ze nuwachtig. We wilden zo graag win nen". Sofie: „Mijn buik zat vol krie bels. Maar sommigen waren gewoon sterker. Die zaten allemaal op voet bal". Blessures Het gaat er wel eens hard aan toe. „Soms moet het hè", vindt Isabel, je bent verdediger of niet". Toch zijn er bij het meisjesvoetbal weinig blessures. Johan: „Er wordt meer rekening gehouden met el kaar. Het is sportief en gezellig. Jon gens zijn harder. Maar pas op. Dit zijn echte winnaars, ze gaan door. Na een tegendoelpunt worden ze twee keer zo fanatiek". Geen won der dat het hele dorp supportert. Hou je van bruut geweld op het voetbalveld? Dan kom je bij het wk-voetbal in Amerika minder aan je trekken dan voorheen. De Wereldvoetbalbond (FIFA) heeft na melijk een paar wedstrijdregels veranderd. En één daar van is speciaal voor tackelaars. Haalde je grof, smerig, handig of vals een tegenstander onderuit, dan kreeg je tot nu toe alleen een rode kaart als je de 'doelrijke positie' van een doorgebroken speler verpestte. Maar vanaf de eerte wk-dag is tackelen nu ook op het middenveld goed voor rood. Meteen, en ROOD is ERUIT. Zelfs als je 'alleen maar' van opzij, opzettelijk tegen zo'n dure enkel trapt, komt niet eerst nog een waarschuwing met GEEL. Ook voor zo'n super- wk-scheids even wennen. Buitenspel Stond een aanvaller buitenspel dan werd de aanval al tijd afgefloten. Zelfs een doelpunt werd afgekeurd. Maar als de speler die buitenspel staat nu duidelijk terug loopt en niet de bal heeft, mogen grensrechters niet meer afvlaggen. Minder dikke tranen dus. Maar met een beetje tactiek kun je hier best streken mee uithalen. Verlenging Bij een gelijkspel na 90 minuten wordt niet meer dom weg twee keer vijftien minuten verlengd. De wedstrijd stopt nu zodra het eerste doelpunt valt. Gebeurt dit niet binnen dat halve uur, dan moeten de teams het alsnog via strafschoppen uitvechten. Volgens de FIFA kan het duel zo minder inspannend zijn terwijl het toch veel spannender wordt. Puntentelling Extra inspannend is de nieuwe puntentelling bij de groepswedstrijden in de eerste ronde. Niet langer twee maar drie punten als je wint. Dat betekent of lekker fel spel, of juist rekken en rekken na het eerste doelpunt. Aan dat laatste is natuurlijk geen bal an. Foto uit De jonge voetballer Vergeleken met Dennis Berg kamp was Tom Reedijk natuur lijk gewoon een boerekoolvoet- baller. Hij mag dan een blauwe maandag in het Nederlands Elf tal gespeeld hebben, en met zijn club AFC kampioen van Neder land geweest zijn, maar zijn mid deleeuwse traptechniek, passeer bewegingen en spelinzicht waren van het jaar nul en ruim daar voor. Toch is Tom een van de populair ste helden uit de vaderlandse kin derboekvoetbalgeschiedenis ge worden. En misschien is hij zelfs wel een poosje het grote voor beeld geweest van mannen als Blind, Van Vossen en Koeman. Tenslotte als die (toen ze klein waren, een jaar of tien of zo) nog wat meer deden dan een balletje tegen de muur trappen. Van lezen hielden, om maar eens iets heel ander te noemen. Over Tom Reedijk en zijn kornui ten Mannus Pinke, Keesje Brum- mer, Eddy Loomans en hoe ze al lemaal nog meer mogen heten, schreef J. B. Schuil in 1915 De AFC-ERS, dat tot op de dag van vandaag gelezen wordt. Door jon gens dan, want die vinden, zolang ze niet wijzer zijn. het gedoe van de AFC-ers met het bruine mon ster op de groene grasmat je van hét en het einde. Voor hen nou ja, voor sommigen) is er niets mooier dan lezen over kranige jongens die met een droge, harde knal ontzettend kunnen uithalen; of de bal op hun slof' nemen en BOEM 2-lü! Voor meisjes valt aan de AFC-'ers waarschijnlijk weinig plezier te beleven. Wat moet je als meisje met een stelletje rekels van wie je steeds te horen krijgt dat je hen best bewonderend mag komen aanmoedigend, maar dat je voor de rest toch vooral een schepsel bent van die andere, vervelende soort. De AFC-'ers werd een paar jaar geleden voor de zoveelste keer herdrukt, maar is in de boekwin kel niet meer te vinden. Wel in de bibliotheek, en helemaal scheef gelezen. Dat zegt genoeg. Als je van voetbal gezonde hartkloppingen krijgt, en niet te kwasterig bent om van een be roemde prof iets aan te nemen, dan is De jonge voetballer een boek dat je zeker moet lezen en vooral bekijken. Het werd ge schreven door Garry Lineker, een van Engelands allerbeste voetballers. Hij speelde voor Tot tenham Hotspurs F.C., voor Bar celona en voor het Japanse 12 Grampus Eight. Met het nationa le team van Engeland deed hij" twee keer mee aan het toernooi om de wereldbeker. Niet de eerste de beste dus. In 32 pagina's brengt hij je alles bij wat je moet weten en kunnen om een nog betere voetballer te worden dan je al bent. De spelre gels natuurlijk en waar je op moet letten als je voetbalschoenen aanschaft. Maar ook - en daar gaat het voor al om - hoe je het beste kunt pas sen. de bal onder controle hou den, dribbelen, koppen, tackelen, op doel schieten, en hoe je de bal terug in het spel brengt nadat de scheidsrechter voor een vrije trap, een ingooi, of een corner ge floten heeft. De laatste hoofd stukken gaan over keepen, aan vallen en verdedigen. Het spreekt vanzelf dat je zelfs met zo'n beroemde privé-trainer als Gary Lineker niet zomaar een-twee-drie de beste van je club wordt. Daar komt nog heel wat meer voor kijken. Maar de duide lijke foto's waarop hijzelf met en kele jongens én meisjes voor doet wat hij in het kort heeft uit gelegd, kunnen je wel helpen om beter te snappen watje eigen trai ner bedoelt en graag van je wil zien. boeken Bij het toch al zo bijzonder boek krijg je ook nog eens een grote poster (80,5 cm bij 64 cm) met daarop het complete wedstrijd schema van de Wereldbeker-1994 en vier vellen met samen 200 stic kers van alle deelnemende lan den. Het zijn er genoeg om alle 24 deelnemers tot en met de finale te volgen. De jonge voetballer wordt uitgegeven door Bosch Keuning. Het kost 19,95. Jan Snieekens Meisjesteam van basisschool in Eede is Zeeuws voetbalkampioen: de jongens zijn nu jaloers. foto Charles Strijd W>e2LO S W\'v\ beinaclevivic^ van oU bal fueV aped

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 3