Wil Vol bakje kost lamme armen Duo deint mee met Oranje Sail ademt lucht van teer en touw Schaaksucces OBS PZC'krullebatè 14E JAARGANG-NUMMER 6-15 JUNI 1994 BURGH-HAAMSTEDE - „Er wa ren toen twee van die oude vrouw tjes en ik speelde zo'n nummertje en die twee gingen een volksdansje doen." lacht Laurens Troost (12) uit Burgh-Haamstede. Hij speelt al vijf jaar op zijn accordeon. Hij krijgt les op de muziekschool in Zierikzee. al die tijd van de dezelfde leraar. Binnenkort beginnen ze weer: de braderiedagen. rommelmarkten en promotiedagen. Laurens: „Dan sta ik vroeg op en ga met m'n accordeon naar de Noord- i straat in Haamstede. Ik speel zo'n 1 dertig nummers steeds opnieuw, f want er komen steeds andere men sen luisteren." Laurens speelt niet echt bekende nummers. Hij speelt allerlei volks liedjes uit een boek van de muziek- school. j ..Je krijgt er wel lamme armen van en pijn in je schouder zo'n hele dag," verzucht hij. Maar daar staat wel wat tegenover! Want na zo'n dag spelen, is Laurens' portemonnee weer aardig gevuld. „Ik verdien er ongeveer 75 gulden mee," zegt hij. Als kinderen op straat muziek willen maken, is daar geen speciale vergunning voor no dig. Officieel moet een kind, dat straatmuzikant wil zijn dat een dag van te voren even bij de gemeente melden. „Wij gaan daar heel soepel mee om," zegt Danny de Vos van de gemeente Westerschouwen. „Wij vinden het plezier, dat er aan beleefd wordt en de gezelligheid die het uitstraalt heel belangrijk." Het leren spelen op een accordeon is Laurens niet meegevallen. Laurens: „Het is eigenlijk een lucht- instrument. Als je eraan trekt kan je spelen en als je duwt kan je ook spe len en als-ie dicht. is. kan je niet spe len.' Links zitten knopjes. Dat zijn de bassen. Rechts zitten toetsen net als op een piano en een orgel. „Omdat je die bassen niet kan zien, is het spe len moeilijk. Je moet dan voor de spiegel gaan zitten om te oefenen." legt Laurens uit. Hij blijft nog een jaar op les. Dan heeft hij z'n B-di ploma. „En dan kap ik er mee!" MIDDELBURG - Verstand van voetbal heeft Peter Adriaanse niet. maar de uitslag van de we reldbekerfinale voorspelt hij zonder een tel na te denken: „Ro- mario maakt al heel snel een-nul. Daarna scoort Ronald Koeman uit een vrije trap de gelijkmaker. Vlak voor het einde bezorgt Pe ter van Vossen met een frommel- doelpunt Nederland de beker. Zeker weten." Dat hij het zo goed weet. komt omdat hij als de tweede helft van het Zeeuwse duo 'Muis en Leeuw' heel in de verte familie is van Dutchy, de mascotte van het Nederlands elftal. Normaal speelt hij theater voor kinderen en als het zo uitkomt verzorgt hij met Eric Holm een liedjespro gramma. Deunen zat ..Eric is wel een voetbalkenner." zegt hij. „En toen we het er op weg naar een voorstelling een keer over hadden hoe we het we reldkampioenschap voetballen zouden doorbrengen, kwamen we vanzelf op het idee van een feestje met veel mensen. Daar hoort muziek bij en dat is met al die gezellige voetbaldeunen van de laatste maanden, makkelijk zat." Peter is er heel eerlijk over: „We pikken met ons liedjesprogram ma 'Muis en Leeuw gaan naar Amerika' een graantje mee van alle gekte rond de trots van Ne derland. Met zijn vijftienmiljoe nen kunnen we in de komende weken de hele wereld aan en dat laten we horen ook." Peter en Eric beginnen hun Zeeuwse zangreis met meedei- ners op donderdag 16 juni: „Het is dan braderie in Middelburg en daar lopen drie dagen lang zo veel mensen rond. dat het net is alsof je op een tribune in Ame rika zit. Natuurlijk zijn we dan van top tot teen aangekleed en uitgedost met alles dat ook maai* een beetje oranje is. En wie met ons mee wil doen hoeft zich niet te schamen." Spulletjes Oranjespul vinden is zo kort voor de aftrap op 18 juni geen probleem. Er is genoeg te koop, maar veel winkeliers denken dat het publiek nog even de kat uit. de boom kijkt. Want fanatieke Oranjesupporters herinneren zich nog als de dag van gisteren hoe ze vier jaar geleden al na een week voor gek liepen omdat het Nederlands elftal er in Italië niets van bakte. Dat willen ze geen tweede keer meemaken. Muis en Leeuw gaan naar Ame rika op donderdag en vrijdag om 16.15 uur en op zaterdag om 11.00 uur op de Burg in Middelburg. Daar kun je ook te weten komen hoe laat ze 's avonds hun andere theatervoorstelling op straat spelen. Muis en Leeuw in de trein VLISSINGEN - Als kleine stipjes aan de hori zon zullen ze verschijnen: de oude dames van de zee. De windjammers, de schoeners, de hoogaarzen en de tjalken. Met bollende zeilen zullen ze zich op 1 juli melden op de rede van Missingen. En dat allemaal ter ere van Sail Vlissingen '94. •En dat festijn wordt een grandioos succes." Daar is Marielle Bakker, voorlichtster van de organisatie vast van overtuigd. „Oude tijden zullen herleven." vertelt ze. ■De tijd van de zeezeilvaart. Toen matrozen hoog in de mast klommen om de zeilen te re ven. Toen de bootsman de dekjongens met zwabber en puts water het eikehouten dek liet schrobben. Geen snelle loodsboot, maar een roeisloep met gespierde kerels aan de riemen, zal de loods aan boord van het schip brengen." Twaalf schepen hebben zich tot nu toe aange meld. Het grootste schip is de Khersones. een stalen volschip van 108 meter. Statig en stil zullen ze als zwanen langs de Boulevard voor bijdrijven. Op weg naar hun tijdelijke lig plaats. de binnenhaven bij het station. Vier dagen lang zijn ze daar te bewonderen en te bekijken door het publiek. Vier dagen lang hangt daar de geur van touw vermengd met teer. En 's avonds zullen de verlichte masten als kerstboomtoppen hoog uitpieken boven Vlissingen. T entoonstellingen Rondom de binnenhaven worden verschillen de tentoonstellingen gehouden. De aller nieuwste loodsboot de Voyager ligt daar. Er staan tonnen en boeien uitgestald. En wie het vanaf het water wil bekijken, kan zich insche pen bij de Keersluisbrug. Op zaterdag en zondag kunnen de kinderen om half twee en vier uur aan boord stappen van een zeilbootje voor een tocht over het wa ter. Dan zijn de klanken te horen van de twaalf koren en bandjes, die verspreid over het ter rein zullen optreden. Met zeemansliedjes na tuurlijk. Want ook vroeger werd er volop ge zongen aan boord. In alle talen als de zeilen werden gehesen. Of als het anker werd opge haald. Bij het afscheid op de kade of bij thuis komst na een lange reis. Vrolijke en droevige klanken. Op 4 juli is het allemaal weer voorbij. Dan zul len alle schepen nog eenmaal in een lange sliert tijdens de Parade of Sail langs de Boule vard glijden. Gadegeslagen door vele tiendui zenden bezoekers zullen ze weer op weg gaan waar de wind hun voert. LEUSDEN/OOSTBURG - De tienjarige Koen Leenhouts van de Openbare Basis school Oostburg is topscorer geworden tij dens het Nederlands kampioenschap scha ken voor basisschool-teams. Bovendien werden Koen en zijn team 4e van Nederland. De OBS Oostburg is dan ook tij delijk omgedoopt tot Oostburgse Beste School. In de finale in Leusen bleef Koen met 14.5 punt in 15 wedstrijden ongeslagen. De enige die dit ooit eerder presteerde is de te genwoordige schaakgrootmeester Jeroen Pi ket. Het succesvolle OBS-schaakteam bestaat uit: Anne Wil Stroo, Jacky Bron, Koen Leen houts, Jonathan Andeweg en de eerste-bord- speler Peter van de Linde. Het vijftal werd eerst kampioen van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar keken ze niet van op. Koen: „Nee, dat is normaal bij ons. We zijn zes keer achter elkaar kampioen van Zeeland geworden en zeven keer in het to taal." Eerste keer In de landelijke strijd zaten 36 ploegen. Die werden verdeeld in zes keer zes en de eerste drie van elke groep gingen door naar de hal ve finale. „Die hebben we toen gehaald," zegt meester en trainer Jan Cruson. „En in die halve finale werd gespeeld in drie groepen van zes. Als je dan eerste of tweede wordt in je groep dan zit je in de finale met zijn zes sen. En dat is ons ook gelukt." Zaterdag werd de finale in Leusden gespeeld. Voor de eerste keer hebben de Oostburgers het zover gebracht. Kortste partij Het schaakteam heeft onderweg heel wat meegemaakt. Peter: „Ik speelde in de halve finale de kortste partij die ik ooit gespeeld heb: zeven zetten. Mijn tegenstander gaf op, want hij gaf eerst zijn toren weg en toen zijn dame!" En Anne Wil weet nog: „Ik stond een toren voor en ik kon hem mat zetten. Maar ik zag het niet." Koen en Jacky spelen het liefste een dame gambiet. „We hebben voor de finale niet apart ge traind," zegt Jan Cruson. „Deze ploeg traint al ongeveer vier jaar." En dat komt omdat alle kinderen van hun basisschool schaakles krijgen: drie kwartier per week. Zodoende kunnen alle kinderen als ze van de basisschool afkomen redelijk scha ken. De finale was ook al aanleiding voor een feestje. „We hebben lekker Joegoslavisch ge geten," glunderen de kinderen. Laurens Troost: oude vrouwtjes deden een volksdansje. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 1