Skeelers vinden rem een gevaar Zuid-Afrika kiest Mandela Kameleon blijft in Zeeland Van Dale Junior weet 't antwoord Concert voert kinderen naar wortels muziek THOLEN - De Kameleon is klaar en vaart. De stalen motorboot van de boe- kentweeling Hielke en Sietse Klinkha mer blijft waarschijnlijk in Zeeland. De loodsen van de Heenetrechtgroep, de Thoolse scouting, hebben een jaar aan de schuit gebouwd en zijn er nu zo aan ge hecht geraakt dat ze hem eigenlijk niet meer kwijt willen. Themapark Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de naar de boeken van Hotze de Roos ge bouwde boot het Friese Terhorne als thuishaven zou krijgen. In dat dorpje aan het Sneekermeer komt een Kameleon themapark. In augustus worden daar de eerste Kame leon-dagen gehouden. Ook de Thoolse vlet is dan te bewonde ren, maar of die daar blijft....? Kleur Overigens zijn de Thoolse scouts heel te vreden met hun Kameleon. Alleen de kleur, die volgens de boeken van dichtbij anders oogde dan van veraf, is nog niet in orde. Maar daar wordt aan gewerkt. VLISSINGEN - „Iedereen had ze en ik was toch bijna jarig, dus ik dacht: dat lijkt me wel een leuk cadeautje", zegt de 14-jarige Erik van den Hoo- ven uit Vlissingen. Hij heeft het over skeeleren, de nieuwste rage voor de jeugd. Het is een soort rolschaatsen maar dan op vier wielen. Erik: „Ik kon al rollerskaten, dus het leren skeeleren vond ik niet zo moei lijk". In het begin ga je lekker. Je hebt geen last van je enkels of je kui ten. „Maar ik kreeg wel last van mijn binnenvoet, daar heb ik blaren op gehad", zucht Erik. Wie skeelers koopt moet flink in de buidel tasten. Gewone kosten al gauw zo'n tweehonderdvijftig gul den en goeie het dubbele. Streethockey Erik skeelert meestal met wat vrien den op een pleintje. Dan zijn ze geen gevaar in het verkeer. „We hebben een speciale stick gekocht en een balletje en we spelen dan veel street hockey", vertelt hij. „Daar krijg je wel eens pijn in je rug van". Erik van den Hooven: veel streethockey. foto Dirk-Jan Gjeltema Als Je skeelers koopt, zitten er rem- blokjes van achteren. Maar die haalt iedereen er af. Erik: „Het is een beetje rottig. Als je ergens vanafwil springen en die rem zit er nog aan, dan kan je daarmee ergens achter blijven haken en dan val je zo voor over". Maar je moet toch wel eens tot stil stand komen? „Dan draaien we even een pirouette of je sleept je ene voet er achteraan", zegt Erik. Kleding Er bestaat nog geen aparte kleding voor het skeeleren. Maar het is wel verstandig als je knie- en polsbe schermers draagt. Erik is er van overtuigd dat deze nieuwe rage een blijvertje is. „Ik ga er zeker mee door. In de winter niet natuurlijk. Het is een leuke bezig heid en je bent lekker buiten", vindt hij. De Nederlandse Skeelerbond be staat al en ijsclub De Poel uit Goes heeft subsidie aangevraagd om een skeelerbaan aan te leggen. Dan wordt het echt 'echt'. MIDDELBURG - In Nederland waren er voor de zoveelste keer verkiezingen. Twintig procent van alle Nederlanders boven de achttien jaar ging gewoon niet stemmen. Geen zin in. Dit ver haal zouden ze in Zuid-Afrika niet geloven. Daar hebben ze vijftig jaar gevochten voor vrije verkiezingen. Voor het eerst mochten alle mensen, van alle kleuren, hun regering kiezen. „In Zuid-Afrika ging zowat ie- dereeen stemmen. Sommige mensen probeerden zelfs twee keer te stemmen. Veel mensen stonden de hele dag in de rij voor het stemlokaal. Zonder eten en drinken. In de felle zon." Aan het woord is Jo Korstanje uit Middelburg. Hij mocht naar Zuid-Afrika om de verkiezingen te controleren. Jo: „Ik werk voor de vakorgani satie FNV. Onze bond heeft al tijd geprotesteerd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Van daar dat iemand van ons met het vliegtuig over mocht komen om Mandela eerste zwarte president van Zuid-Afrika te controlereren of alles volgens de regels ging". Veel mensen wisten niet hoe ze moesten stemmen. Om zeven uur gingen de stemlokalen open. Jo: „Ik was er al om zes uur. Om te helpen met verzegelen van de stembussen. Het duurde drie da gen. De eerste dag mochten al leen oude en gehandicapte men sen. Er was een zwarte zieke man die bijna dood ging. Hij had zijn hele leven gehoopt, op verkiezin gen. Een paar uur nadat hij hui lend. gestemd had ging hij dood." Nelson Mandela, de zwarte lei der van de politieke partij ANC, is de grote winnaar van de ver kiezingen. Hij is de nieuwe presi dent van ongeveer 23 miljoen Zuidafrikanen. Misschien dat de negers van Zuid-Afrika nu een beter leven krijgen. Tijdens de verkiezingen stonden zwarte en witte mensen voor het eerst samen in de rij. Voor het eerst drongen de witten niet voor! UTRECHT - 't Is simpel: toen Monique Huij- gen en Marja Verburg een paar jaar geleden constateerden dat er nog geen woordenboek bestond voor kinderen vanaf acht jaar. wisten ze wat ze moesten doen...er zelf eentje schrij ven. Twee jaar lang zijn ze er bijna dagelijks mee bezig geweest. Op 20 april zat het karwei er op en konden ze met een triomfantelijke blik hun Van Dale Junior Woordenboek Ne derlands in de lucht steken. „We hadden samen al eerder aan een woorden boek gewerkt," zegt Marja Verburg. „Van leer krachten kregen we steeds te horen dat ze heel tevreden waren over ons Van Dale Basiswoor denboek, maar dat het te moeilijk is voor kin deren in groepen vijf en zes. Er staan te veel woorden in en de uitleg is voor hen toch nog te moeilijk. Het eerste wat we gedaan hebben is woorden schrappen. Van de meer dan 25.000 woorden in het Basiswoordenboek hielden we er 8.044 over. Al te moeilijke woorden als 'punctueel' hebben we weggelaten, maar ook heel gemak kelijke als 'huis'. Toen we daar mee klaar wa ren, konden we aan het leuktste deel van het werk beginnen." Op elke bladzijde van de Junior Van Dale kun je merken dat Marja Verburg en Monique Huijgen met veel plezier hun best hebben ge daan moeilijke woorden zo duidelijk mogelijk uit te leggen. Zo zeggen ze van 'verliefd': als je verliefd op iemand bent, vind je hem de aller leukste en de allerliefste. Je wilt graag bij hem zijn. En van 'o-benen': als iemand o-benen heeft, staan zijn knieën een beetje naar buiten. Zo lijken zijn benen net op de letter O. Vooral in die korte, tweede zinnetjes hebben ze steeds geprobeerd heel precies te zeggen wat het belangrijkste van iets is. 'Loops': een loopse vrouwtjeshond wil graag met een man netjeshond vrijen. Daarom is ze onrustig. Er staan ook een heleboel grapjes in het boek. Het woord 'rebus' bijvoorbeeld wordt uitge legd met een echte rebus waarin je een vraag gesteld krijgt die je niet met 'Nee!' kunt beant woorden. Bij 'notenbalk' zie je de eerste twee maten van een bekend liedje, en bij 'tobben' en 'triomfan telijk' kom je te weten hoe het met Paul zijn zwemles is afgelopen. MIDDELBURG - Vrijdag swingen 330 Mid delburgse kinderen. Tijdens het zeventiende Middelburgse Jazzfestival is er een optreden in de Stadsschouwburg, deze keer voor bo venbouwleerlingen van de basisschool. De band Champagne Charlie geeft dan een knetterend concert. Zanger en gitarist Sjef Hermans van de groep denkt dat veel kinderen nog weinig weten van muziekgeschiedenis. Sommige kinderen denken dat de muziek van nu zo uit de lucht is komen vallen. Dat klopt dus niet. Houten poot Sjef: „De muziek van nu is eind 1800 begon nen. De negerslaven in Amerika zongen hun blues. In Amerika mochten negerslaven niet trommelen zoals ze in Afrika gewend waren. De slavendrijvers waren bang dat de negers boodschappen zouden seinen op hun trom mels. Dus dan maar zingen. Later kwam de banjo er bij, eigenlijk een trommel met sna ren. Rond 1920 kon je arme drommels op straat op gitaar zien spelen. Vooral gehandicapten, want die waren toen erg arm. De popsterren van toen heetten Blind Lemon Jefferson (blinde citroen) of Peg Leg Howelll (houten poot). Een mondharmonica was goedkoop. Verder kon je muziek maken op een wasbord met vingerhoedjes, een bas van een sinaas- appelkist en met lepels." Uitverkocht Het is de bedoeling dat kinderen meespelen tijdens het concert. Bijvoorbeeld op een 'ar- me-mensen-saxofoon', dus de kazoo. Die maakt het geluid van een vloeitje op een kammetje. De Middelburgse band Champagne Charlie is vrij uniek. Het concert ook. Alle kaartjes voor het optreden zijn uitverkocht. Vrijdag kennen de 330 kinderen meer mu zieksoorten dan house. Ze gaan terug naar het begin van deze eeuw: de blues en de jazz. Swing it out!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 1