Scouts moeten de echte broek aan Werk vind ik heel belangrijk Loterij houdt de school open Kinderen slaan voor straf moet worden verboden Drukke dag op Dodenherdenking Dood en vernietiging beheersen het leven PZC'krullebatè 14E JAARGANG-NUMMER 4-12 APRIL 1994 AMSTERDAM - 4 mei: Dodenherdenking. Dit jaar is het vijftig jaar geleden, dat het grootste deel van Zeeland werd bevrijd van de Duitse bezetter. Daarom heeft Scouting Nederland aan de Zeeuwse scouts gevraagd of ze medewerking willen verlenen aan de do denherdenking. „Er doen zes scoutinggroepen mee", zegt John van den Dorpel. ..Drie uit Middelburg en één uit 's-Gravenpolder, Goes en Bruinis- se. in totaal 140 oudere scouts." De dodenherdenking vindt plaats op de Dam in Amsterdam en wordt rechtstreeks uitge zonden op tv en radio. Elk jaar is een andere provincie aan de beurt. John: ,,'t Is op zich een unieke gebeurtenis die eens in de twaalf jaar voorkomt. Als je nu lid bent van scou ting moetje je kans grijpen, want de rest van je scoutingtijd maak je dit niet meer mee." Vrij van school De hele dag is voor de meisjes- en jongenss couts geregeld. Ze worden 's morgens met bussen opgehaald en naar Amsterdam ge bracht. Voor eten en drinken wordt gezorgd. „De kinderen hebben die dag vrij gekregen van school", vertelt John, „en ze krijgen in Amsterdam instructie waar ze moeten staan en wat ze precies moeten doen. Ze zijn er de hele dag mee bezig en zullen 's avonds pas laat weer thuis zijn". Officiële uniform Belangrijke aanwezigen bij de dodenherden king zijn koningin Beatrix en prins Claus, de minister-president en mensen die in het ver zet hebben gezeten. John: „De scouts moeten de kransen die ter herdenking bij het monument worden ge legd, aanreiken. Ook moeten ze vlaggen hij sen en langs de route staan". Omdat het een officiële gebeurtenis is en om dat het op tv komt, moeten de scouts ook het officiële uniform dragen. Dat betekent dat ze de echte scoutingbroek moeten aanschaffen. „Eerlijk gezegd wist ik niet dat die bestond", grinnikt John, „maar ze krijgen nog wat kor ting en voor zes tientjes hebben ze er een ste vige broek bij, die ze nog vaak kunnen ge bruiken!" SARAJEVO - Eén van de tekeningen uit 'Ik droom over vrede' waarin kinderen uit alle oor logsgebieden van voormalig Joegoslavië laten zien hoe hun leven beheerst wordt door dood en vernietiging. Maar waarmee ze ook hun verlangen naar vriendschap en vrede tonen. Met de opbrengst van het boek wil UNICEF kinderen die overal ter wereld onder oorlogen lijden, helpen. MIDDELBURG - Voor Jeroen Wöhler (21) mag het iedere dag van de week donderdag zijn, want dan is het elke dag ook koop avond en mag hij tweeëneenhalf uur langer werken. Sinds een paar weken is koffiezetten, allerlei har tigs in de magnetrons schuiven en vooral de kassa aanslaan zijn lust en zijn leven. Jeroen werkt in Dustoch in Mid delburg en dat bevalt hem zo goed dat hij 's morgens in alle vroegte van huis gaat. De Kado- winkel-Galerie-Koffieshop in de Korte Geere gaat pas om tien uur open. en het gebeurt dan ook wei eens dat hij voor een gesloten deur komt. „Maar dat geeft niks, zegt hij. „Dan wacht ik gewoon even en ook als ik ziek ben ga ik toch. Werk vind ik heel belang rijk." Dustoch is een project van Ver standelijk Gehandicaptenzorg Walcheren. Je kunt er behalve lekker eten ook speelgoed kopen, sieraden, schilderijen, stropdas sen, zijden sjaals en nog veel meer prachtige cadeau-artikelen. Alles in de winkel is gemaakt door ver standelijk gehandicapten en alles wordt ook verkocht door mensen met een verstandelijke handicap. „Het is leuk werk." zegt Harriët Ramondt (30). „Maar ook heel moeilijk. Schilderen kon ik al, maar cadeautjes inpakken heb ik moeten leren en ook hoe je er een mooie strik om doet. Dat is niet gemakkelijk, want het moet met een plakbandje en vier klem-en ook nog netjes." De openingsdag was voor Harriët dubbelbijzonder. Ze was toen ja rig, maar had van tevoren al ge zegd dat ze toch kwam werken. Haar verjaardag kon ze altijd nog vieren en een cadeau uit de win kel wilde ze ook niet: „Dat schil derij daar vind ik heel mooi, maar we moeten aan onze voorraad denken." Nu zal het niet zo gauw gebeuren dat ze in Dustoch 'Nee-hebben- we-niet-meer' moeten verkopen. Meer dan twintig mensen zijn el ke dag druk in de weer met mooie spullen maken. Wel is het in de winkel soms zo druk dat ze er ineens zomaar door het cadeaupapier heen zijn. Toch breekt er dan geen paniek uit, want Lianne Warners (21is er ook nog. Met wat viltstiften en een stapel witte papieren zakjes zorgt ze er voor dat geen twee klanten met hetzelfde cadeaupapiertje naar Jeroen moeten om af te reke nen. En die is daar zo goed in dat hij tot nu nog elke dag na sluitingstijd tegen Harriët en Lianne heeft kunnen zeggen: „We mogen niet klagen." SLUISKIL - Ouderdom komt met gebreken. Dat geldt voor mensen, maar zeker ook voor ge bouwen. Schoolgebouwen bijvoorbeeld. Vol trots sloeg men in 1917 de eerste paal voor de Sint Antoniusschool in Sluiskil. „Maar in de jaren zestig moest het gebouw al driftig worden verspijkerd," vertelt directeur Henk Allonsius. „De hele gevel werd vernieuwd. We waren van de problemen af, dachten we." Mis dus. Tintig jaar later, in 1980, waren de nieu we kozijnen al verrot. Goede raad was heel duur. Henk: „Er kwamen weer nieuwe kozijnen. Ditr maal met dubbelglas. En er kwam nieuwe zon wering. De helft werd betaald door het basis schoolbestuur en de andere helft werd geleend van de gemeente Temeuzen. Maar het beteken de wel dat de pot met geld op was." Op dit moment zijn twee lokalen dringend aan een opknapbeurt toe. Gelukkig heeft de Anto niusschool een actieve ouderraad. „Sinds oktober van het vorig jaar hebben we al lerlei acties op touw gezet." vertelt voorzitter Harald van de Vloed. „Alle 143 kinderen en hun ouders zijn daarbij ingeschakeld. Intussen heb ben we in Sluiskil ongeveer drieduizend loten verkocht. En onlangs was er een oliebollenactie. Bovendien staat er nog een rommelmarkt op het programma en eind april volgend jaar volgt het klapstuk: een grote fancy fair. Hopelijk heb ben we dan geld genoeg om die twee lokalen te schilderen en van nieuwe vloerbedekking te voorzien." Directeur Allonsius is in zijn nopjes met zo'n ou derraad: „Een prima stel mensen," vindt hij. Ook inspecteur B. Schuur van het basisonder wijs is lovend over deze actie. „Gelukkig komen we deze situatie in Zeeland niet veel tegen. De meeste gebouwen zijn pico bello in orde. En als je het gebouw goed onderhoudt, dan blijft het in goede staat. Elke school krijgt voor het onder houd geld van de minister. Maar toch kan het gebeuren dat er ineens veel geld nodig is. En dan kan de minister daar niet voor opdraaien en zijn portemonnee trekken. Als ouders op deze ma nier geld bij elkaar halen zoals in Sluiskil, dan is dat een goede zaak. Goed onderwijs begint met een goed schoolgebouw." AMSTERDAM - Wel eens een draai om je oren gehad of een tik voor de billen of gewoon een pets? En wasje dan mishandeld? Prof. J. de Boer van de universiteit van Amsterdam, hoogleraar in het personen- en familierecht, weet er alles van. Hij schreef er een brief' over naar de Tweede Kamer. De Boer: „De regering heeft een wetsvoorstel gemaakt om de regeling van het ouderlijk ge zag te vernieuwen". Er staat nu in het Burgerlijk Wetboek over de ouderlijke macht: 1. Een kind van welke leef tijd ook is aan z'n ouders eerbied en ontzag verschuldigd. 2. De ouders zijn verplicht hun minderjarige kinderen te verzorgen en op te voeden. Zweedse voorbeeld Dit komt nog uit de vorige eeuw en moet ver nieuwd worden. Prof. De Boer: „Ik stel voor, dat we het Zweedse voorbeeld volgen. Daar staat in, dat 'kinderen niet mogen worden on derworpen aan een lichamelijke straf of enig andere vernederende behandeling'. Dat is meer geschreven vanuit het kind en dat vind ik alleen al daarom beter". Wat betekent dit nou? Je moet wel uitleggen, wat 'straf inhoudt. De Boer: „Straf is iets, wat je toch min of meer weloverwogen doet. Dat was natuurlijk vroeger zo. Als het kind 's middags iets fouts had gedaan, dan ging het 's avonds over de knie. Dat is nou echt licha melijke straf'. Maar als een kind iets gevaarlijks doet en de ouder schrikt of wordt driftig en geeft een tik, dan is dit eigenlijk geen lichamelijke straf. Mishandeling De Boer hoopt dat als dit in het Burgerlijk Wetboek komt, het ook zal helpen in de strijd tegen de kindermishandeling. Het wordt be kend; er komt voorlichting over en er zal op school over gesproken worden. „Dan weten de kinderen dat ouders hen niet mogen slaan, tenminste niet als straf', zegt. De Boer. foto Ruben Oreel Jeroen (1) en Harriët: Mag het ietsje meer zijn'

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 1