Scouts bouwen Kameleon na Dromenland nodigt dé jeugd uit tot actie Solidariteit begint al bij twaalf jaar Met de nieuwe nier was spoelen voorbij Kunstbende: lefgozers en kakkers zien het zwart/wit LEIDEN - „Solidariteit begint niet bij 18 jaar, maar al bij 12 jaar," zegt dokter G. Persijn van Eurotransplant in Leiden. Tot nu toe moetje 18 jaar zijn, als je een geldig codicil wil tekenen. Persijn: „Een codicil is een verklaring waarin je zegt datje na je dood organen of weefsels afstaat voor transplantatie." Zo'n codicil kan een voorbedrukte kaart zijn of zelf geschreven. Je kan het krijgen bij de huisarts, apotheker, ziekenhuis, enz. Er ligt nu een voorstel bij de Tweede Kamer om de leeftijd te verlagen naar 12 jaar. Dokter Persijn is erg voor deze maatregel. „Deze groep kinde ren zit grotendeels op school en het codicil wordt vaak in de biologieles of maatschappijleer behandeld," zegt hij. „Het kind weet dus waarover het gaat en bespreekt dit met zijn ouders." Niertransplantatie komt het meest voor. Hart, lever en longen gebeurt minder. De donoren van deze organen zijn altijd over leden. Anders is dit bij weefsels zoals hartkleppen, huid en bot ten. Persijn: „Deze weefsels kun je invriezen en maandenlang bewa ren. Hoornvlies kun je op kweek zetten en wel dertig dagen goed houden." Omdat de vraag naar organen en weefsels steeds groter wordt, neemt de behoefte aan donoren ook toe. Denk er eens over! Van links af: Peter, Theo en Ruud (met nieuwe nier) van Dongen poseren even tijdens de volleybaltraining in 's-Gravenpolder. foto Dirk-Jan Gjeltema HEINKENSZAND - „Het was met mij een record. Met zeven tien dagen was ik thuis. Normaal lig je er een maand in," zegt Ruud van Dongen uit Heinkenszand. Met zijn broers Peter en Theo vormt Ruud een drieëiige drieling. Ruud: „Toen ik vier jaar was, deden in een maand allebei mijn nieren het niet meer." Ruud kon niet meer plassen. Toch moeten de afvalstoffen uitje lichaam, anders ga je dood. Dan moetje gespoeld worden. Dat heet met een deftig woord: nierdyalyse. Bij Ruud kon dat ge lukkig thuis gebeuren. Dat moesten zijn ouders leren. „Het moest bij mij vijf keer per dag gebeuren," vertelt Ruud. „En juf Ineke en juf Marjo hebben ook geleerd om mij te spoe len." Toen Ruud zes jaar was, kreeg hij in het Sophiakinderzieken- huis in Rotterdam een nieuwe nier. Eerst waren er twee pogingen mislukt. „Het ging daarna met een fantastisch goed," vertelt Ruuds vader. „Hij kon meteen al plassen, dat hoefde hij niet opnieuw te leren en hij had geen afstotings verschij nselen. Ruud leeft weer als een gewone, gezonde jongen. Hij mag alles eten en drinken. Twee dingen mag hij niet: met een crossfiets van de duinen en karate. Maai'ja, dat deed hij toch niet! THOLEN - Waar vind je die ene, beroemde, wonderlijk lompe motorboot met de zo bontge kleurde romp dat je met geen mogelijkheid kunt zeggen of het ding groen, grijs of geel is? Poppelepee.-.waaaat een moeilijke vraag zeg - maar niet heus! In Lenten natuurlijk. In het bootshuis achter de smederij van vader Klink hamer. En als-ie daar niet is dan vaart-ie ergens op het Sneekermeer. Die boot - dat weet toch iedereen - is de Kameleon van Hielke en Sietse Klinkhamer. Maar wat simpel lijkt, is vaak nog een hele sjor. Daar weten de scouts van de Heenetrechtgroep uit Tholen alles van. Vorig jaar gingen ze tijdens hun waterkamp in Friesland op zoek naar de Kameleon. „Nergens, helemaal nergens iets te vinden dat er zelfs van uit de verte ook maar een beetje op leek," zegt Boudie Hoogedeure. Hij is behalve doctoran dus in de economie ook scout en dus een jongen met pit. Niet voor een gat te vangen en altijd in de weer om een goede daad te doen. „Weer thuis in Tholen besloten we met onze groep de Friezen aan hun Kameleon te helpen. We kochten verf en stapten naar de Weten schapswinkel met de vraag hoe we de kleuren moesten mengen. We willen de boot net als in de boeken van H. de Roos zo vlekkerig schilderen, dat hij van een afstandje van kleur lijkt te ver anderen." Cadeautje Een geschikte boot vinden was moeilijker. Geld heeft de groep niet en de boten die de jongens konden krijgen waren of te klein of te smal. Uit eindelijk hebben ze het bootje dat hen het ge- schikst leek maar in stukken gezaagd. Dat zijn ze nu met zijn negenen en één meisje breder en langer aan het maken. En ze hebben haast. „Want," zegt Boudie „van de zomer gaan we op nieuw naar Friesland. Niet om nog eens beter te Er wordt hard gewerkt aan de toekomstige Kameleon. foto Willem Mieras gaan zoeken, maar om onze Kameleon cadeau te doen aan de inwoners van Terhenge. In dat dorpje aan het Sneekermeer zijn mensen bezig een compleet Kameleondorp te bouwen. Is er iets mooiers te bedenken dan over een paar maanden met onze hele groep het beroemdste jongensboekdorp van Nederland binnen te va ren?" MIDDELBURG - Dromen doe je nor maal gesproken 's nachts. Maar op 26 maait kun je het voor één keer ook eens overdag doen. In Middelburg op het Meiveld kun je een hele dag lek ker zwerven in Dromenland. Voor een dag wordt het terrein bij de kinder boerderij omgetoverd in een Droom land, waar van alles te beleven valt. Droomprins John van Dorpel is de or ganisator en bedenker van deze ge beurtenis. John: „Het leek me een goed idee om alle organisaties voor de jeugd op een dag en op een plek bij elkaar te krijgen. Op die manier kan het publiek een indnik krijgen wat er allemaal voor en door de jeugd wordt gedaan. En dat is niet mis. Zo is er het Jeugd Rode Kruis. Wat die doen, daar hebben velen geen flauwe notie van. Maai' er bestaat ook nog zoiets als de jeugdbrandweer. Wat houdt dat in? Hoe kom je er bij en wat valt er te doen? En vergeet ook niet het die renasiel, de kinderboerderij. Alle maal zaken waar kinderen bij betrok ken zijn." Op 26 maart valt het allemaal met ei gen ogen te bekijken. „Maar de be doeling is dat de kinderen op die dag vooral meedoen," vult John aan. Bijvoorbeeld met het spel van de scoutinggroep Kazan de Wolf. Die scouts bouwen zelfs een superkabel baan op het terrein, die je regelrecht naar de speeltuin vervoert. En wie zijn geluk wil beproeven kan meedoen aan de carviarace op de kin derboerderij. Regelmatig is er een op treden van de muziekgroep Blue Spi rit. En wie denkt dat hij of zij een pri ma brandweerman of -vrouw is kan dat tonen bij het blokjesspuiten. Om tien uur 's morgens opent de Mid delburgse wethouder Douwes dit evenement met het hijsen van elf vlaggen tegelijk. Het wordt tevens een vurige opening zodat de jeugd brandweer paraat zal zijn. Tot vier uur 's middags kan iedereen kijken en meedoen in dit Dromenland. Tip van John: Doe kleren aan die vuil mogen worden want een jeugdwasse- rij is er niet. MIDDELBURG - 'Hé jullie daar! Lefgozers, branieschoppers, weg- kruipers, langslapers, stoeipoezen, kakkers, macho's en alto's van 14, 15,16,17 en 18 jaar: alle smoezen om niet aan de Kunstbende mee te doen kennen we al.' Zo begint de wervelende folder over de wedstrijden van de Kunstbende. Ook Zeeland doet voor het vierde jaar mee. Via alle middelbare scho len en bibliotheken' kun je informa tie krijgen. Dit jaar is het thema: zwart/wit en alles wat er tussen zit. Je kunt dus flink je ei kwijt over racisme, discri minatie en vooroordelen. Afspraken Je kunt kiezen uit zeven manieren om je kunsten te tonen: ontwerpen, dans, muziek, theater, taal, fotogra fie/video en 'alles mag'. Alles is dus mogelijk. Bij alle onderdelen horen afspraken. Bijvoorbeeld hoeveel regels, hoe groot of hoe lang. Bij muziek is play back en soundmix verboden. Dat vinden ze niet origineel. Bij het onderdeel 'alles mag' kun je denken aan strips, mode of zelfs koekjes bakken. Voorronde De Zeeuwse voorronde is zondag 1 mei in de Stadsschouwburg van Middelburg. Tot 15 april kun je je opgeven. Alleen of in groep. Tijdens de voorronde bekijkt een deskundi gejury of je inbreng echt origineel is en of het duidelijk ergens over gaat. De winnaar krijgt eerst een oefen- weekeinde aangeboden om het on derdeel nog eens goed door te ne men met bekende vakmensen. Finale Zaterdag 25 juni is landelijke fi nale in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Men hoopt op deze manier te berei ken dat meer jongeren mee gaan doen met kunst en cultuur. Duizen den jongeren gingen je voor.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 1