Droom wordt werkelijkheid 'Het leek soms wel de ark van Noach' Scholieren strijden om Zeeuwse voorleestitel Miniatuur gaat meer op het echte Walcheren lijken PZC krullebak 14E JAARGANG-NUMMER 1-11 JANUARI 1994 VLISSINGEN - Dromen zijn bedrog. Maar wie deze helm op zijn hoofd zet, gaat toch twijfelen. Je stapt binnen in de wereld van Virtual Reality. Een droomwereld, waarin je zelf de hoofd rol speelt. Onlangs waren deze droomappara- ten in De Carrousel in Vlissingen te gast. Voor velen de kans om de werkelijkheid te ontvluchten en een droomwereld binnen te gaan. Eerst de droomhelm op, drie kilo elektronica op je rug en dan begint het avontuur. Je belandt op een soort schaakbord met pilaren en trapjes. Gewapend met een elektronisch ge weer ga je op jacht naar je tegenstan der. Via je joystick kun je je verplaatsen in de ruimte en met een druk op de knop knal je je belager neer. Totdat, onver wachts een reusachtig groene vogel komt aanvliegen. Schakel je die te laat uit, dan pakt hij je op en laat je van grote hoogte neerkletteren. Je valt dan echt als een baksteen uit de lucht. „Het apparaat is in Engeland ge maakt," vertelt Maxwell Thomas, de instructeur. In Amerika en in Duits land is het al een groot succes. Jeroen Roose uit Middelburg wil het allemaal wel eens met eigen ogen be kijken. Vijf minuten lang levert hij een verbeten gevecht. Het publiek kan zijn heldendaden volgen op een beeldscherm. „Een te gekke ervaring," verzucht hij als hij terug is in de werkelijkheid. „Net als in de film van Steven King, de Loanmowerman." „Er is een duidelijk verschil met de bekende beeldschermspelletjes," ver telt Maxwell. „Hier zit je niet achter het beeldscherm te kijken, maar je zit er middenin. Je doet mee met wat je ziet. Een nabootsing van de werke lijkheid dus." Operaties Behalve voor spelletjes kan het appa raat ook voor andere zaken worden gebruikt. Doktoren kunnen operaties - denkbeeldig - met dit apparaat uit voeren. En architecten kunnen het huis al la ten zien, voordat het is gebouwd. Je wandelt als het ware door de keuken Stapt de droomwereld in: Een te gekke ervaring. foto Ruben Oreel en de badkamer en kan precies zien hoe het gaat worden in het echt. Je kunt zelfs alles aanraken en deuren openen en sluiten. Kortom, de moge lijkheden zijn onuitputtelijk. Grote voordeel? Operatiefouten of andere missers zijn niet echt gebeurd. Gewoon je droomhelm afeetten en net doen of je hebt gedroomd. VENLO - „Bij ons leer je datje op je achttiende iemand uit het kanaal moet kunnen redden," zegt Leo Wolterman. Hij is voorzitter van de Van Dixhoorn Reddingsbrigade uit Middelburg. Woensdag voor kerst werd de brigade opgeroepen om een reddings ploeg naar Limburg te sturen. Samen met Chris Simons en Peter-Kees Verbuys ging hij met hun reddingsvlet op een trailer naai' Venlo. Ze maakten heel wat mee! Chris: „Je kan oefenen en oefenen, en dat hebben wij goed gedaan, maar bij een echte ramp is het toch anders. Je hebt nu geen EHBO nodig. Je moet mensen opvangen die radeloos zijn." Ze hebben zo'n dertig mensen uit ondergelopen boerderijen, huizen en flats gehaald. Ze zijn twintig uur op het water in touw geweest. „We hebben niet alleen mensen geëvacueerd, maar ook honden, katten, konijnen en zelfs een papegaai. Het leek soms wel de ark van Noach," grapt Leo. Soms wilden geredde mensen naar hun huis terug om nog wat op te halen. Chris: „Daar konden we niet aan beginnen. We zijn geen taxi." Ook zij hebben last gehad van de 'ramptoeristen'. Peter-Kees: „De mensen bedoelden het wel goed, maar liepen toch in de weg met video- cameras's. Ramptoerisme: weg ermee!" Als de straatverlichting uitvalt en je moet in het donker, in onbekend gebied de weg vinden, dan levert dat grote problemen op. Leo: „Twee dingen heb je absoluut nodig. Stafkaarten en plattegronden van het gebied en mensen die de plaatselijke situatie heel goed kennen. En PP|gp gg 0'%- goede overlevingspakken zijn ook heel erg nodig. Want van steeds in het water, uit het water word je niet alleen nat, maar ook heel koud." Terwijl ze aan het redden waren ging het gewone leven door. 'n Vreem de ervaring. Chris: „De bakker was gewoon open en in Venlo was er gewoon koopavond en in in de flats waren de mensen beneden weg en boven werd er kerst gevierd." In het voorjaar gaan de drie Zeeuwse redders terug naar Limburg. Nog eens met de mensen praten die ze daar ontmoet hebben. MIDDELBURG - Heeft jouw school sinds kort ook een voorlees- kampioen? Nee. niet een meester of juf die met veel trucs en gevoel voor drama zelfs het saaiste boek span nend maakt. Ook niet degene, die zonder één fout te maken hardop een heel boek uitleest. Maar ie mand als Kelly Stokkerman uit Middelburg. Kelly zit op de Beverburch en is pas negen, maar ze kan zo voorle zen dat alle kinderen van die school plus hun meesters en juffen met de rillingen over hun rug en al le haartjes op hun armen overeind, ademloos naai' haai' blijven luiste ren. Zo mooi dus. Kelly is niet de enige die dat kunst je voor elkaar krijgt. Er lopen in Zeeland nog twintig van zulke kin deren rond. Volgende maand ko men ze met z'n eenentwintigen bij elkaar om uit te maken wie zich een jaar lang voorleeskampioen van Zeeland mag noemen. In mei vorig jaar kregen alle acht duizend basisscholen in Nederland een brief van de Stichting Lezen. Er stond in dat op 26 mei 1994 in Utrecht De Nationale Voorleesdag zal worden gehouden. Het allerbelangrijkste die dag is de grote finale waarin twaalf kinderen (uit elke provincie één) met elkaar zullen strijden om de titel voorlees kampioen van Nederland. Leuke wedstrijd Zo ver wil Kelly nog niet vooruitkij ken: „Ik had niet eens gedacht dat ik alle voorronden op school zou kunnen winnen," zegt ze. „En wie zegt dat ik straks Zeeuws kampioe ne word? Ik vond het in ieder geval wel een heel leuke wedstrijd tot nu toe. Het was ook een hele heisa op school. Wij hebben twee gebouwen en daar zit een paar kilometer tus sen. Voor de finale zouden we met z'n allen op de fiets naar het andere gebouw gaan. Maar omdat het toen zo stormde dat de bladzijden uit mijn boek waaiden, werd alles uitgesteld. En toen kreeg ik ook nog griep." Kelly kan volgende maand op de steun van alle kinderen van haar school rekenen. En zeker op die van haar fanatiekste supporter: „Mijn opa. Toen ik om te oefenen hem een stukje wilde voorlezen, viel hij in slaap." MIDDELBURG - „We willen de maquette zelf grondig op de schop gooien," zegt Henk Baurdoux. Hij is directeur-bedrijfsleider van Miniatuur Walcheren in Middelburg. Henk en zijn medewerkers hebben plannen ge maakt om Miniatuur te veranderen naar de werkelijkheid. Daarvoor is geld nodig. Henk: „We hebben subsidie gevraagd bij Middelburg, Vlissingen, de Provincie en alle gemeenten van Walcheren. Verder hopen we nog wat sponsorgeld te krijgen. We hebben anderhalf miljoen nodig." In januari neemt de gemeenteraad van Mid delburg een beslissing. Henk denkt dat ie wel over de brug komen. „Miniatuur Walche ren is de tweede attractie van Zeeland, na Neeltje Jans. Het is echt iets bijzonders Ringdorpen Wat gaat er allemaal van dat vele geld gebeu ren? Het belangrijkste is, dat Miniatuur er net zo uit komt te zien als in het echt. Henk: „Nu zijn alle dorpen ringdorpen, maar in werkelijkheid is dat niet zo. Vrouwenpol der is een dijkdorp dus dat wordt veranderd in een dorp, waar de huizen aan de dijk lig gen. En Westkapelle is ook geen ringdorp. Daar wordt het ronde weggehaald en er komt een recht straat naar de Zeedijk." Verder is men van plan om een uitkijktoren te bouwen, zodat de mensen vandaar een mooi uitzicht hebben over de Miniatuur. En er komt een gebouw, waar men tentoonstel lingen kan houden over de geschiedenis van Walcheren. Onderdelen In de wintertijd, als Miniatuur gesloten is, wordt er in de werkplaats hard gewerkt aan nieuwe onderdelen. „We zijn nu bezig om de dorpskern van Koudekerke helemaal te ver nieuwen zoals het echt is," zegt Henk. „En ook de boulevard van Vlissingen wordt ge deeltelijk vernieuwd met de Zeevaartschool en het Loodswezen." „Als de winter niet te streng is, komen we in '95 met een heel nieuw Miniatuur Walcheren te voorschijn," hoopt Henk.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1994 | | pagina 1