zonder snavels Opgetuigd [30 december wordt er geschaatst! tichting Lekker Dier knokt voor welzijn dieren Als jij vanmorgen voor de kleer kast gestaan hebt met de vraag 'Trek ik vandaag een spijker broek en een t-shirt aan, of een spijkerbroek en een t-shirt?', dan is het boek waar dit stukje over gaat niet aan jou besteed. Of juist wel! (Sla de volgende alinea over en lees verder vanaf 'In deze feestelijke decembermaand') Als jij vanmorgen voor de spiegel hebt staan dubben en treuzelen... want je wist niet wat je aan zou trekken... een glamourachtig cee-en-aatje?... iets makkelijks van Drees en Vrooman?... een sportief Brismanshirt?... of toch liever die hippe Zeetolbroek?... lees dan verder. Eerste indruk In deze feestelijke december maand zijn er zoveel gelegenhe den die om speciale kleding vra gen, datje al gauw door je kleren- voorraad heen bent als je steeds iets anders moet verzinnen. Met Mijn Verkleedboek van Cheryl Owen kun je je garderobe op een heel eenvoudige manier met drieëndertig bijzondere kos tuums uitbreiden. En reken maar datje aandacht krijgt. Daar gaat het toch om, nietwaar? Want hoe je het ook draait of keert, mensen zien van andere mensen altijd het eerst wat ze aan hebben. Nou, en dan kan de eerste indruk maar beter een beste zijn. Wat zullen ze (om maar eens iets te noemen) bewonderend kijken als je als kerstboom gekleed naar de kerstviering op school gaat. Met een paai- stroken groen me tallic crépepapier, wat goudkleu rig plakplastic., dubbelzijdig plakband, kerstballen, glimmen de slingers en andere kleinighe den maak je van jezelf een fantas tisch theaterstuk. Of je daarvoor moet kunnen toveren? Welnee. Een beetje geduld is genoeg om lekker bezig te blijven. Het zou natuurlijk kunnen dat het boek ook andere kinderen op school op een idee brengt en dan ben je straks een boom in een groot kerstbos. Vind je dat verve lend, neem dan het zekere voor het onzekere en maak van jezelf een Cadeautje, of ga als Deftige Dame in het lang. als IJsfee. als Vadertje Tijd, of als Kerstkonijn. Potloodman Er staan in Mijn Verkleedboek nog veel meer tips. Maar om nou Kerst te vieren in een Vampieren- pak, als rijk behaarde Sterke Man, als Vogelverschrikker, Du veltje in 't Doosje, Zeerover, Pot loodman, of Slaapkop... nee zoiets doe je niet. Behalve na tuurlijk als je vindt dat alles kan en niks te gek is. want dan kun je ook als Kunstschilder, Leeuw, In diaan, Lappenpop en zelf als schaars geklede Zeemeermin of Zeemeerman. boeken Je hebt vast wel begrepen dat je met Mijn Verkleeedboek gemak kelijk een heel jaar zoet bent. Er valt altijd wel iets te vieren en zo maar voor de lol een verkleed- feestjë verzinnen is zo moeilijk niet. Cheryl Owen legt je in haar boek aan de hand van foto's en teke ningen duidelijk uit wat je nodig hebt, hoe je het moet doen en waar je op moet letten. Ze heeft alles in overzichtelijke blokjes bij elkaar gezet en materialen ge zocht die niet duur zijn. Handig is ook dat grote foto's je een indruk geven van hoe je er opgetut en op getuigd komt uit te zien. Mijn Verkleedboek kost 29.90 gulden en-wordt uitgegeven door Van Reeriist, Amsterdam. In dezelfde uilvoering be staan ook Mijn kerstkmdselboek. Mijn natuurkmitselboek. Mijn krealief knutselboek en Mijn kookboek. Jan Smeekens Koning Winter zat dit jaar wel heel vroeg op zijn troon. Helaas was zijn I verblijf in ons land voor de schaats- liefhebbers maai- van korte duur. Nauwelijks waren de schaatsen uit het vet, of het was uit met de pret. Maar de assistent van Koning Win ter, Ko Goeree uit 's-Heer Hendriks kinderen treurde daar niet al te lang over. De voorzitter van ijsclub de Poel heeft zijn plannen al klaar. Ko: ,,Op 15 december houden wij in het 's-Heer Hendrikshuus een schaatsinfo. Een avond, die geen en kele schaatsliefhebber mag missen. Iedere schaatser kent het probleem van botte schaatsen. Wij laten daar zien hoe je dat zelf op kunt lossen. Bovendien verzorgen enkele beken de schaatscracks een droogtraining. Ook is er een wielerwedstrijd op een rollenbank. En wie met te kleine schaatsen komt, wordt ook van dat probleem afgeholpen. Schaatsen ruilen kan namelijk ook. Verder is er een kraam, waar je de nieuwste snuf jes op schaatsgebied kan zien en ko pen." En of Koning Winter nu wel of niet in het land is, maakt Ko weinig uit. ,,Op 30 december wordt er hoe dan ook geschaatst", vertelt hij. „Ieder een die van schaatsen houdt kan dan mee met een busreis naar Ge leen. Op. de kunstijsbaan krijg je schaatsles om de fijne kneepjes on der de knie te krijgen. En dat alles voor maar tien piek. Uit en thuis. En mocht er hier ijs liggen, dan houden we hier een schaatsdag. Zo simpel is dat." En wie nu al de schaatskriebels heeft gekregen, kan Ko onder num mer 01143-5726 om meer informatie vragen. Dieren voor de slacht kwamen al lang niet meer buiten. Schuren vol, steeds meer op hetzelfde,plekje. Om maar zoveel mogelijk te produceren. Geert: „Van geboorte tot slachthuis in het donker, hoogstens een gloei- 0 lampje. Een rooster onder de poten, zodat poep automatisch afgevoerd kan worden. Je hebt geen idee hoe verschrikkelijk het - nu nog! - in de bio-industrie aan toegaat. Want zo heet dat tegenwoordig. Weet je wel dat er per jaar ruim 450 miljoen die ren 'doorgedraaid' worden?" Mishandeling Geert Laugs geeft een paar voor beelden van dierenmishandeling. Kippen in een legbatterij: 25 op een vierkante meter. Bij kippen wil er al tijd één de baas zijn, dus ze pikken elkaar (pikorde). Oplossing: de sna vels worden (onverdoofd) afge brand. Kalveren: Groeien op in een nauwe kist met te weinig goed voedsel, zo dat ze bloedarmoede krijgen en hun vlees mooi blank blijft. Varkens: Van nature knagers, wroe- ters. Hebben ruimte nodig. Van ver veling en ellende vreten ze eikaars oren en staarten op. Biggen worden na een paar dagen (onverdoofd!) ge castreerd. Fokzeugen: Liggen aan de ketting. Zodra ze biggen hebben worden die weggehaald en begint het opnieuw. Geert: „En zo kan ik nog wel even doorgaan. Wat wij van de Stichting Lekker Dier willen bereiken is een natuurlijk bestaan voor dieren. Bui ten kunnen grazen, daglicht, genoeg ruimte, goed voedsel en geen ver minkingen. En dat de mensen beter gaan nadenken over wat ze eten: 'Wil ik dit wel?' en dat ze minder en béter vlees kiezen. Van ons hoeft echt niet iedereen vegetariër te wor den." TIP: Alles waai' 'scharrel' voorstaat lijkt diervriendelijk, maar is dit be slist nog niet. 'Biologisch' wat meer en 'ECO' het meest. Weet watje eet. Prettige kerst! Meer informatie: 030-311115. erst is voor veel mensen een soort tfeest. Veel vlees, luxe, groente, nisjes, toetjes. Je zou haast denken it het om een vreetfeest in plaats ineen vredesfeest gaat. Vrede voor dereen? Een goed moment om ie- and van de Stichting Lekker Dier an het woord te laten. Lekker Dier imtop voordieren in de bio-indus- ie. eert Laugs: „Veel mensen denken j vlees nog steeds aan een boerde- f koe in de wei, lekker gras. Koe in stal, lekker hooi. Boerin die komt ielken. Een varken, het paard, een mnetje. Scharrelende kippen op et erf. Zoals je het allemaal leert op e kleuterschool. Prachtig, maar iet echt. Die droom is al sinds de weede Wereldoorlog voorbij". ndustrie roeger aten de mensen niet veel lees. Soms maar één keer in de /eek, of nog minder. Maar sinds de iren '60 is dat gigantisch toegeno- ïen. Jederland werd rijk en dat was op afel te zien. Koeien, varkens, kip- len. Ze waren niet aan te slepen, leeteelt werd een industrie om aan le grote vleesvraag te voldoen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 3