BUITEN JE BOEKJE Dief komt bij bedrijf werken Gevangenis met tv is heus geen hotel )CHOLIERffl Kapersgeld zorgt voor zeilplezier Jatter Zonder straf werd het een knoeiboel Een knal voor je eigen kop ielyk 2 „Stoer doen en meelopen met vriendjes", is het oordeel van de heer Pasveer van de Mid delburgse politie over kinderen die winkel diefstallen plegen. Hoeveel van die kinderen er dagelijks op het matje van het bureau ver schijnen, kan hij niet zeggen: „Dat wisselt van dag tot dag, met een toename in de school vakanties". Volgens hem wordt er het meest in de groot winkelbedrijven gestolen: „In ieder geval is daar de pakkans het grootst omdat er veel ge surveilleerd wordt". „Meestal is kinderdiefstal het gevolg van het willen hebben en niet krijgen", zegt een woordvoerster van de warenhuisketen Vroom en Dreesmann. „Stelen ze een gummetje van een gulden en als ze gesnapt worden zitten ze daar. huilend en wel. Wat kinderen vaak niet beseffen is dat er van diefstal altijd aangifte gedaan wordt, ongeacht je leeftijd of watje ge stolen hebt". Excuses „Tot twaalf jaar wordt er nog geen proces-ver baal opgemaakt", zegt de heer Pasveer. „We nemen de kinderen apart en bellen de ouders. Die regelen meestal de straf verder wel". Als je ouder bent wordt het anders: „In dat geval komt er wel een proces-verbaal. Maar om te voorkomen dat iemand al zo vroeg met de kinderrechter in aanraking komt en een strafblad krijgt is sinds enige jaren het Halt bureau opgericht". De heer Van Es, filiaalhouder van Albert Heijn in Vlissingen, is heel positief over de werkwijze van Halt: „Als iemand hier iets ge stolen heeft komt die terug om zijn excuses aan te bieden. Er volgt een gesprek en dan moet er nog een bepaalde tijd gewerkt wor den!" Voor het stelen van een pakje shag is dat vier uur lang dweilen, vegen en magazijnvakken vullen. „Door die directe straf worden jongeren zich bewust van wat ze gedaan hebben", meent de heer Van Es. „Bovendien leren ze hoe een be drijf werkt. Het is zelfs voorgekomen dat één van de 'gestraften' later bij Albert Heijn wil gaan werken". I VM. DlEFSftó. MAX 3 08»]J - Muizen hebben soms hele lange staartjes. Zoals in Zierikzee. Daar profiteren nu nog elk jaar mensen van iets dat al 259 jaar geleden is ge beurd. Het begon rond 1700. Zierikzee was een belangrijke koopvaardijstad. Grote zeilschepen voeren naar het Zuiden: Middellandse-Zeegebied, Spanje, Portugal. De handel maak te de stad rijk. Er was echter een donkere wolk: kapers! Vooral de nauwe Straat van Gibral tar was er berucht om. Woeste rovers die schepen enterden en de zeelieden gevangen namen. Alleen met geld konden ze vrijgekocht wor den. Dat losgeld was niet mis. Het be droeg vele jaarsalarissen en de arme families moesten dan ook vaak alles verkopen en gaan bedelen om hun man of zoon weer terug te zien. Enteren In 1734 werd 'De Palmboom' geën terd. Weg schip! Weg bemanning! Reder (de eigenaar) Tonis van der Os was woedend. „Dit is de drup pel", riep hij. „Hier moeten we wat aan doen". Èn dat was het begin. Toriis richtte een soort fonds op. El ke zeeman moest een deel van zijn salaris afgeven. De matroos een beetje, de stuurman veel. Al met al ontstond een flinke bom geld, die bewaard werd in de houten kist. die je nu nog in het museum kunt zien. Maar kapen raakte uit de mode. Toch bleef de traditie bestaan en de kas raakte steeds voller. In de 18de eeuw hielp men er in de Vierde En gelse Oorlog gevangen zeelieden mee. Oud-zeevaarders mochten er van gratis in het Oude Manhuis in Zierikzee wonen. Weduwen werden geholpen. De Eendracht Toen in 1942 de laatste weduwe overleed werd besloten andere goe de doelen te zoeken. President-com missaris van de Slavenkas Huib Uil: „We geven onder meer renteloze le ningen. En om de zeetraditie hoog te houden verloten we elk jaar onder de middelbare scholieren een vakantie op De Eendracht, een machtig zeilschip. En ik kan alvast verklappen dat we nu ook iets voor de basisscholen gaan doen. Vanaf volgend jaar mogen ze om de beurt een keer op de hoogaars Vrouwe Elyse meevaren. gedicht Zo'n kleinigheidje, makkelijk zat. Jij kan zoiets. Wie zag er wat? Toch enkel maar je vrienden? Gelach. Een fluitje van een cent. Gesla op schouders. Stoere vent! Je vond dat je 't verdiende. Maar nu met je verdiende loon is alles niet meer zo gewoon. Gelach nog wel maar enkel spel. Heel pijnlijk voel je telkens weer vertrouwen doen ze jou niet meer. Marina van den Boogaart Wordt het STOP'? Of gewoon HO? Of toch wellicht HALT? De laatste keuze zou ik je niet aanraden. „Want dan ben je pas echt zuur", vertelt Nel van Wel- sum. Nel is medewerkster van het bureau Halt (Het ALTernatief) in Middelburg. „Hier kun je je j strafwerk komen halen, als je in de fout huppelt." Hoe? „Als je bijvoorbeeld vuurwerk afsteekt buiten de vastgestelde tijden". Een knallend rotje of een rate lende Chinese mat kan je dus een heel ellendig Oud en Nieuw bezorgen. „Het vuurwerk wordt in beslag genomen en je krijgt een boete van 75 piek", vertelt Nel. Gelijk betalen ofOfeen Alternatieve straf. Op te halen bij het bureau Halt. En dat kan van alles zijn. Nel: „Een middagje vuurwerk folders bezorgen op een Wal- chers dorpje. Of auto's gaan wassen in een garage. In ieder geval stuk voor stuk onplezieri ge karweitjes". Vorig jaar kreeg HALT bijna vijftig vuurwerkklanten. Opge pakt door de politie. In Vlissin gen hadden ze daarvoor een speciaal vuurwerkteam. Dat heeft daar uitstekend gewerkt. Ook dit jaar zal de politie overal extra de vuurwerkpiraten in de gaten houden. Speciaal voor de scholen is er een lesbrief over vuurwerk gemaakt. Nel: „Samen met een video band kan deze les misschien een bijdrage leveren aan het voorkomen van overlast". Wie dus half december al Oud en Nieuw wil gaan vieren, is dus gewaarschuwd. Want die krijgt een wel heel onverwachte knal: Voor zijn eigen kop! Vroeger moest je naar voren komen en je kleine handje op het hoge bu reau van de meester leggen. Die pakte dan een gemeen dun stokje en gaf er een paar flinke klappen op. Of je kreeg twee grote ezelsoren van karton op je hoofd gebonden, waar mee je een uurtje of zo voor de klas moest staan. Sommigen praten dan over 'die goeie ouwe tijd'! Gelukkig gaat het nu anders. En als het op alle Zeeuwse scholen zo toe gaat als op de Reynaertschool in Hulst zijn we gauw over het onder werp 'straf uitgepraat: „Bij ons op school wordt niet zoveel straf uitge deeld." „Maar dat we daarnet straf kregen omdat we zaten te zingen vind ik stom. Vooral omdat de rest zat te praten. Moesten we een rekenkaart halen en de hele pauze sommen ma ken!" Thuis gaat het ongeveer zo: „Als ik iets heb gedaan, een brutale mond of zo, moet ik naar boven, naar mijn kamer. Dan ga ik maar een tijdje op bed liggen tot m'n papa komt." En behalve af en toe een 'tik of een neepje' blijft het daarbij. „Maar zonder straf zou er geen we reld bestaan, alleen een grote knoei boel met moorden en racisme. Door dat er straf is kan iedereen naast el kaar leven." En de volgende is is nog diepzinni ger: „Kijk, het zit zo: als je geen straf hebt, heb je ook geen vrienden. Het hoort erbij dat je stout doet, dus je moet met straf leven." „Er is natuurlijk wel een groot ver schil tussen met een stok over de sloot springen en een kind vermoor den." Stoer „De meester zegt: 'je doet stoer door gewoon te doen'. En dat vind ik ook: het is dapperder om met een kleintje te spelen dan het in elkaar te slaan." En wie weet er nog een betere defini tie dan deze: „Straf is soms niet leuk, soms onrechtvaardig, maar het hoort er gewoon bij." Met dank aan Lotje, Samira, Jan Willem, Wendy en Ilona. Strafwerk schrijven na schooltijd foto Charles Strijd De ergste straf die je in Nederland kunt krijgen is levenslange gevan genisstraf. Je wordt dan twintig jaar opgesloten. De doodstraf be staat al ruim 120 jaar niet meer in ons land. Nederland is het tweede land van Europa wat betreft het aantal boe ven. Er zitten 7.700 mensen in de gevan genis. Daarvan is driekwart Neder lander. Bijna de helft van de gevangenen is •verslaafd aan drugs. Bijna twee derde komt na de straftijd nog eens in de gevangenis terug. Van alle gevangenen zijn er dertig vluchtgevaarlijk. Die kunnen dus ontsnappen. Zulke boeven komen meestal in de gevangenis van Vughfc, Eind volgend jaar kunnen ze ook in de nieuwe gevangenis van Middel burg terecht: de Torentijd. De di recteur, de heer Van den Akker ver telt: „Er komen hier 144 cellen. Het wordt één van de strengste gevan genissen van Nederland. Het hele gebouw kost 35 miljoen gulden en er komen 150 mensen te werken. Rond het gebouw komt een muui- van vijf meter hoog. Daarvoor ko men twee hekken van vier meter hoog. Maar als je er in klimt buigen ze terug. Klimmen heeft dus geen zin. Er komen flinke tralies voor de ra men. Ze komen hier tenslotte niet voor zweetvoeten". Geen hotel Van den Akker heeft zelf vier dagen in de bak gezeten. Gelukkig als proef. „Ik werd er compleet gek van. In een cel van tien vierkante meter zitten is heel erg. Ondanks die t.v. Het is beslist geen hotel. Er wordt hier heel wat afgejankt". Meneer Bos is hoofd van de open afdeling Nederhof: „Bij mij zitten mensen aan het eind van hun straf. Ze gaan overdag gewoon naar hun werk. Voor de rest zitten ze in de cel. In het weekeinde mogen ze naar huis. Ik wil de mensen leren een nieuw leven te beginnen. Het is heel moei lijk om weer een huis, een baan en vrienden te vinden. Het zijn vaak mensen die altijd pech hebben ge had. De maatschappij geeft deze mensen meestal geen eerlijke kans. Daardoor komen ze vaak weer gemakkelijk op het verkeerde pad".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 2