Chocolade is er nu puur Maak je eigen cadeaupapier Een hele doos vol Stichting garandeert eerlijke prijs voor bonen Boek inspiratie Max Havelaar 3 Jezelf verrassen met een cadeautje in een feestelijk papiertje dat een doos verbergt die acht boekjes be vat, is een lekker gevoel dat nog langer duurt als je die boekjes in de doos laat zitten, omdat je het pa piertje zo graag heel houdt. Even geduld nog. Eerst iets anders dat er wel mee te maken heeft. Al sinds 1985 komt uitgeverij Ploegs- ma in het najaar rond de Kinder boekenweek met iets bijzonders. Tot nu toe was dat steeds een inte ressant boek dat er mooi uitzag en toch weinig kostte. Dit jaar heeft men een boek bedacht in de vorm van een doos: De doos van Duimpje. Duimpje is het wereldberoemde jongetje waarover de Franse schij- ver Charles Perrault in 1675 in een schrift een verhaal verzon, dat zo begint: 'Er waren eens een houthakker en zijn vrouw die zeven kinderen hadden, allemaal jongens. De oud ste was pas tien jaar en de jongste was pas vijf. Het lijkt vertvonder- lijk dat de houthakker in zo'n kor te tijd zoveel kinderen had. Maar dat kwam omdat hij een voortva rende vrouw had, die er nooit min der dan twee tegelijk kreeg'. Precies, het jongetje van de kiezel steentjes, de broodkruimels en de zevenmijlslaarzen. Het sprookje van Klein Duimpje zoals dat al duizenden keren verteld werd, is een van de acht boekjes in de doos. De andere zeven vertellen een ver haal datje nog niet kende. Ze wer den geschreven door bekende en minder bekende auteurs die in het oorspronkelijke verhaal van Per rault allemaal iets vonden dat hen aan het fantaseren zette. Over de reus (Koos Meinderts) over zijn vrouw (Thea Dubelaar) en over zijn vegatarische zoon (Si- mone Kramer). Over de broer van Klein Duimpje (Marian van dei- Heiden), over zijn ouders (Jos Lammers), over de burgemeester van het dorp (Leonie Kooiker) en over Klein Duimpje zelf, die wel groter maar daarom nog niet aar diger werd (Henny Fortuin). De tekeningen op de buitenkant en in de boekjes werden gemaakt door Els van Egeraat. (De doos van Duimpje wordt uitgegeven door Ploegsma, Amsterdam en kost f 15,00.) Nog zo'n bijzondere uitgave is Spe len met Architectuur van David Eisen. Hij ontwierp een doos in de vorm van een boek mét een boek, vijfendertig rubber stempels en een stempelkussentje. De doos heeft aan de zijkant een magneti sche sluiting en lijkt ook van bin nen erg op Spelen met hiëroglie fen, dat vorig jaar door de Griffel en Penseeljury bekroond werd met de Boekensleutel. Veel kinde ren hebben dit spelpakket in een luxe doos van Catharine Roehrig cadeau gekregen (of zichzelf ca deau gedaan), want het is intussen al drie keer herdrukt. boeken Spelen met Architectuur- gaat over wat je elke dag ziet, maar waar je meestal niet bij stilstaat: muren, ramen, deuren en daken. Over huizen dus en over scholen, winkels, fabrieken, kerken en an dere grote gebouwen als kastelen en wolkenkrabbers. Over steden en dorpen en over wat architecten met. hun werk willen. In het boekje dat bij de doos hoort wordt uitgelegd waarom gebou wen er zo uit zien en niet anders. Daardoor ga je ook snappen hoe interessant architectuur is en hoe belangrijk. David Eisen leert je kijken, maar daagt je ook uit zelf aan de slag te gaan. Hij vertelt je hoe je beroem de gebouwen als de Aya Sophia in Istanboel kunt stempelen. Hij zet je aan het fantaseren over de toe komst. En het allermooist van al: hij laatje zien hoe je met de vijfen dertig stempeltjes en wat stevig papier driedimensionale gebou wen (je eigen huis bijvoorbeeld) kunt maken. En als je die moeilij ke stap eenmaal gezet hebt, voel je je-zeker-weten-zelfs in staat een hele stad te bouwen. Spelen met Architectuur wordt uitgegeven door Piramide. Am sterdam en kost f 49,90. Jan Smeekens Illustratie door Els van Egeraat in De doos van Duimpje. De Stichting Max Havelaar bestaat sinds 1988 en helpt kleine koffie- en cacaoboeren in de Derde Wereld. Max Havelaar is de titel van een be roemd boek uit 1860. De schrijver, Multatuli, werkte in Indonesië. Hij zag hoe daar (toen al!) de koffieboe ren uitgebuit werden. Hij vond dat verschrikkelijk en kwam voor ze op door er een boek over te schrijven. Omdat Max Havelaar de eerste was die de boeren wilde helpen, heeft de Stichting zijn naam gekozen. Sinds kort bestaat de organisatie ook in België. Frankrijk en Zwitser land. En in Duitsland en Engeland, maar dan onder een andere naam. Dankzij Max Havelaar: werken voor eerlijk loon. foto Chris Pennarts De kinderboekwinkel in Amsterdam had dit jaar een wel een heel leuk idee: Ontwerp je eigen pakpapier en stuur dat in voor een wedstrijd. Jammer genoeg kun je niet meer meedoen want de 600 inzendingen zijn al binnen en vorige week was de prijsuitreiking. De winnaar mag voor 200 gulden boeken kopen en zijn in- pakpapier wordt echt gedrukt en een jaar lang in de winkel gebruikt. De wedstrijd is dan wel voorbij: het blijft, natuurlijk leuk om voor jezelf cadeaupapier te maken. Je kunt dat doen door bijvoorbeeld te stempelen of te spatten op papier. Het is ook heel mooi om je papier te marmeren, je krijgt dan grillige lijnen en vormen in allerlei kleuren. Hier volgt een recept: Neem een grote platte bak en doe er 4 cm water in. Om het water dikker te maken doe je ook behangërslijm (Glutofix) bij: één afgestreken eetle pel op één liter. Dit moetje goed door roeren en ongeveer een dag laten staan. Als de lijm goed opgelost is heb je een soort dikke room en daar giet je weer een scheutje slaolie of terpentijn op. Voor de verf gebruik je gewone plak kaatverf: rood, blauw én geel is ge noeg. De verf verdun je in een klein glaasje met water, zodat die gedrup peld kan worden. Druppelen Met een rietje druppel je nu de verf in de bak. Doordat de olie waterverf af stoot gaat de verf kringelen. Met een stokje of een kam kun je heel voor zichtig door de verf roeren, zodat er grillige patronen ontstaan. Dan pak je een vel tekenpapier aan de twee smalle kanten vast, zodat het in het midden doorbuigt. Je laat het zo voorzichtig in de bak glijden en strijkt er licht overheen. Nu wordt het echt spannend: pak het papier bij de twee hoeken beet en trek het om hoog. Even laten uitdruppen en dro gen op een krant. Zo kun het ene pa pier na het andere maken, steeds met verschillende patronen en kleuren. En misschien vind je je cadeaupapier wel zo mooi, datje het allemaal aan de muur hangt... Eindelijk is het er! Sinds 13 oktober. Heerlijke, maar ook eerlijke choco lade: Max Havelaar Chocolade. Chocolade wordt gemaakt van ca caobonen. Al bij de Azteken waren ze een belangrijk betaalmiddel. Zo kostte een meloen vier, een konijn tien, en een slaaf wel honderd bo nen. In 1528 nam de ontdekkingsrei ziger Cortez ze mee naar Europa. En sindsdien zijn we er dol op. Met 2.4 kg chocola per persoon per jaar staan we op de negende plaats. Eerste is Zwitserland met 5,1 kg en België is een goede tweede met 4,6 kg. Bijna alle koffie- en cacaobonen ko men uit arme landen rond de eve naar. Cacaobomen kunnen wel vijf tigjaar worden. Pas na vier jaar ge ven ze vruchten: 20-40 kleine 'rugby ballen', met. elk 30/40 cacaobonen er in. Fabrikanten uit rijke landen kopen de bonen voor een prikje. Vaak krij gen de boeren zo weinig, dat ze niet eens genoeg verdienen om eten voor hun gezin te kopen. De meeste boeren hebben het eind- produkt chocolade zelfs nog nooit gezien. Ook Mexicaanse koffieboeren had den het erg moeilijk. Toen men ze wilde steunen zeiden ze: „Geef ons een eerlijke prijs voor onze bonen. Dan hebben we dat geld niet nodig". Enkele mensen in Nederland" von den dat zo'n goed idee, dat ze met fabrikanten zijn gaan praten. Een paar daarvan wilden best meewer ken. Sindsdien kopen die hun bonen rechtstreeks bij kleine boeren en be talen daarvoor een redelijke prijs. Die boeren verdienen nu twee keer zoveel en kunnen ervan leven. En toch is hier in de winkels de koffie maar ietsje duurder. De Stichting Max Havelaar helpt zowel de boeren als de fabrikant en zorgt dat alles eerlijk verloopt. De produkten kun je herkennen aan het logo. Rita Oppenhuizen van de Stichting: „De koffie was meteen een succes: hoe meer mensen er om vragen, hoe meer winkels het gaan verkopen. En dat is goed voor de boeren. De cho colade ligt nog vooral in kleine su permarkten en wereldwinkels en ook bij Jamin. En een tip voor scho len: er is ook cacaopoeder voor drankautomaten te koop!" y yriOSS V VjCj

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 3