CADEAUTJES Doe je duim tussen de deur Uitpakken is ergste wat er bestaat Lachen, gieren brullen Kwijt Sint heeft geen kind aan zielige kerstman Leven als een vrek kan iedereen Over een ding zijn ze het allemaal eens: „Het leukste van een cadeautje is het uitpakken, lekker spannend." Zes kinderen van de basisschool De Drieklank uit Oost burg vertellen over een geliefd onderwerp: cadeaus. Andy (10) treft het: hij is op 2 december jarig, bijna gelijk met Sinterklaas: „Dan krijg ik altijd een heleboel ca deautjes tegelijk. Maar het is natuurlijk wel jammer datje daarna een hele tijd niets meer krijgt." Bijna bij alle kinderen is 5 december nog pakjesavond. Met uitzondering van Michiel: „Met Kerst krijg ik altijd geld, dat is wel zo fijn want dan kun je zelf kopen wat je hebben wilt." Verjaardagen Met verjaardagen is het natuurlijk altijd prijs: „Vooral als je 10 wordt," weet Janneke (10). „Dan krijg je een heel groot cadeau: een fiets, horloge of een gouden kettinkje." En dan kan het ook nog gebeuren flat je wel eens iets krijgt waar je niet zo blij mee bent: „Twee jaar geleden kreeg ik zooooo'n dik boek," zegt Ruben (11) met zijn vin gers een eind uit elkaar. „Dat heb ik nu nog niet uit." Bij cadeaus krijgen hoort natuurlijk ook cadeaus geven. „Toevallig is vandaag mijn vader jarig," vertelt Rachida (11). „Ik heb van mijn eigen zakgeld een cadeau gekocht." Overigens blijken vaders wel een probleem: „Die weten nooit wat ze willen. En als je zelf een chocoladeletter krijgt moetje oppassen, anders is die zo op!" Cadeautjes voor vrienden of vriendinnen kosten onge veer 7,50 gulden of een tientje: „Meestal krijgen we dat geld van onze ouders." Cadeaus krijgen op een moment datje dat niet verwacht is misschien wel het leukste: „Zo heb ik zomaar- drie keer een boek en twee keer een autootje gehad," herinnert Harm (10) zich precies. „En voor Sinterklaas wil ik graag lego of geld." Dat weet Sint dan alvast. Om aan extra cadeaus te komen hebben de kinderen nog een paai- gratis tips uit de praktijk: „Zorg voor een goed rapport, haal je zwemdiploma, doe je duim tussen de deur zodat die er bijna afligt, laat je opereren aan je amande len, word ziek net een dag voor de schoolreis, en ga vooral veel op bezoek bij je ooms en tantes." foto Peter Nicolai Stel je wilt iemand een grappig cadeau geven. Maar je kunt zelf niks verzinnen. Want je hebt te weinig gevoel voor humor. Dan kun je een grap altijd nog kopen. In veel Zeeuwse cadeauwinkel tjes zijn grapjes te koop over bier' drinken, sigaretten roken, sex, geld en de w.c. Het goedkoopst zijn de fopzak- jes (ƒ2,50) met suikerklontjes van zout, rups-pil, asbakvuur werk, suikerklontje met vlieg enz. Daarna komt de bril die wa ter spuit 4,50). Als je harder wilt lachen moet je dieper in je beurs tasten: Sexgrappen: Een onderbroek met de tekst: 'Hallo, waai- zijn we nou helemaal meebezig' 11,50). Een onderbroek met olifantens lurf van voren en een touwtje voor tussen je billen 8,95). W.c.-grappen: Een overtrek voor de w.c.-bril met tekst 'Parkeren niet langer dan 5 minuten' 19,95). Recycling w.c.-papier, dus zogenaamd w.c.-papier dat je opnieuw kunt gebruiken. Met veel bruine verf (poep ha ha) 9,96). Een opa met blote billen als w.c.-rolhouder 29,95). Geldgrapje: Een plastic boompje waaraan plastic brief jes van 100,- groeien 24,95). Kladblok op briefje van 1000.- 13.50). Doodskistspaarpot met eng handje als je er iets in doet 12.95). Drinkgrapjes: Bierglas met prikkeldraad met tekst 'Ont wenningskuur' 8,95). Omge smolten colaflesje 19,95). Rookgrapje: Asbak met tekst 'Morgen stop ik' 33.50). En zo kan ik nog uren doorgaan. Wat te doen als je dit allemaal belachelijk duur vindt: Gebruik je fantasie en wees origineel! gedicht 440 keiharde pieken zou aan speelgoed -vorig jaar per kind, PER KIND! zijn uitgegeven. Nou, met zo'n onderzoek ben je mooi klaar. Ik weet niet hoe ze eraan zijn gekomen. Maar zeker is: 't was niet bij mij. Mijn speeltuin is nauwelijks toegenomen. 440 hoe komen ze erbij! Ik weet niet waar mijn deel is gebleven. Maar wil die extra of dubbel heeft, het alsjeblieft alsnog aan me geven. Bij voorbaat dank je, zeer beleefd! Marina van den Boogaart De oude Sint maakt de stramme leden fit door lekker warm bad. De kerstman is eigenlijk een zielig figuur. Hij komt nergens vandaan. Hij gaat nergens heen. Hij komt als een veredelde postbode even (te veel/weinig) cadeaus brengen. Meer is het niet. De kerstman komt niet op scholen. Jingle bells en Oh denneboom. Meer muziek is er niet voor de kerstman. De kerstman is een decorstuk in een overvolle etalage. „Hij is zelfs nooit jarig", zegt echte Vlissingse heiligman: Jos van der Lijc.ke (53). Al vanaf z'n achttiende is hij bisschop voor kinderen. Dit jaar zal hij voor de twintigste keer officieel Vlissingen bezoeken te paard. Hij kreeg onlangs zelfs een medaille van de burgemeester. Gouden koets Sint: „De laatste jaren heb ik een goed paard met veel ervaring. Hij behoort tot de groep paarden die de gouden koets trekt met de koningin. Deze schimmel schrikt niet meer van een rotje of van een grote massa mensen". De Sint in Vlissingen is kindvriende lijk. Hij heeft de gewoonte om niet te lang te blijven zitten. Als er aan z'n baard getrokken wordt gaat hij mee met z'n hoofd. Hij roept dan hard 'au!' „Mijn Pieten slaan met de roe de maat, niet de kinderen". In al die foto Dirkjan Gjeltema jaren heeft Jos al veel meegemaakt. In boten, brandweerwagens en op tandems is hij gehaald. Zelfs gitaar spelend: uiteraard op een Spaanse gitaar. Hij kwam op scholen, bejaar denhuizen, sportclubs en perso neelsfeesten. In de zomervakantie wordt hij al ge beld. Ook komt hij soms thuis bij en kele gezinnen. Sint: „Ik kom bij vaste klanten. Mensen die niet overdreven doen met cadeaus. Die nog koffie schen ken met een rietje. Veel liedjes, cho colade en speculaas. Echt ouder wets gezellig dus. Ik spéél het dan niet. ik ben het. Zodra ik dat pak aan heb geloof ik erin". Volgens Jos zal de Sint nooit versla gen worden door de kerstman. „De Sint zal altijd de belangrijkste kin dervriend zijn". Een echte vrek is niet gek. En zeker niet gierig, zoals het woordenboek be weert. Een echte vrek is spaarzaam, milieuvriendelijk en heeft een hekel aan overbodige luxe. Hanneke van Veen is samen met haai man Rob van Eeden de oprichtster van de Vrekkenkrant. Hanneke: „Je moet dit, koop dat. Steeds dikker, be ter, duurder, mooier. Ik was het zo beu. 'Weg ermee', dacht ik. Ik wil sim pel en zuinig leven. Geen geld meer weggooien. Het milieu was het twee de punt. Al die onzinverpakkingen tasjes, waterverspilling. Rob en ik hadden onze buik er van vol. Toen lazen we over een Amerikaanse zuinigheidsclub. Meteen waren we enthousiast. Zoiets vilden we ook: de Vrekkenkrant was geboren. Dat er meer mensen zo dachten wis ten we wel. Maar zoveel... Na een in terview liep het meteen uit de hand. Zeker 100 kranten, zes keer op t.v„ de radio. Het houdt niet op. Na ander halfjaar hebben we al 3000 leden, een paai- honderd in het buitenland". Dubbeltjes Hanneke: „Het gaat over kwartjes en dubbeltjes. Dus iedereen kan het. (la chend) Ja, we zijn zelf heel vrekkig. Ons leven is echt veranderd. Niet minder goed, maai- wel veel leuker. Je kunt heel simpel bijna overal op be sparen. Maai- we drinken nog steeds Max-Havelaarkoffie. Dat vinden we belangrijk. Gierig zijn we niet. Maar wist je datje haai- net zo schoon wordt met maar een kwart van de shampoo? Knip eens een lege tube tandpasta open. Je schrikt je rot. Kun je zeker nog vijf keer mee poetsen. Cadeautjes Voorbeelden van echte vrekkenca- deautjes zijn: spaarvarken, kaas schaaf, thermosfles, flesseschraper. stekjes. Verjaarskalender van eigen foto's en grapjes. En wist je dat choco lade meer dan een jaar goed blijft? Een kerstkrans is gewoon een ban ketletter met een kers. Na Sin terklaas is alles halve prijs. Conclu sie? Juist!!! Hoe leuk is het om een cadeautje te krijgen als je cadeau-angst hebt. De Zierikzeese Joeri (15) krijgt al buik pijn als hij er alleen nog maai- aan dénkt als hij een cadeau moet krij gen. Want cadeau-angst, is heus niet uitgevonden om werkloze psycholo gen aan klanten te helpen. Cadeau-angst bestaat echt. Sociale angst „Cadeautjes uitpakken is voor mij zo'n beetje het ergste wat bestaat", zegt Joeri. „Ik krijg het dan hartstik ke benauwd, mijn handen trillen als een gek en het water staat in mijn nek. Ik weet gewoon niet waar ik kij ken moet. Op zo'n moment haat ik zo'n beetje de persoon die mij een cadeautje geeft, die mij dit aandoet dus". De Utrechtse psycholoog Hans Kamsma was de eerste die vaststel de dat deze kwaal vrij veel voor komt. „Denk niet dat mensen bij me komen met de mededeling dat ze aan cadeau-angst lijden. Dat is al tijd maai- een onderdeeltje van een veel groter angst-pakket, het hoort bij wat we sociale angst noemen. Zo'n beetje één op de tien mensen heeft weieens een periode in z'n le ven van angst en onzekerheid in de omgang met mensen. Zo kun je bij voorbeeld straatangst krijgen, niet in een lift durven of niet in ruimtes waai- veel mensen zijn. Angst om iets cadeau te krijgen hoort daar ook bij". Jongelui diegepest worden op school, met een echtscheiding te maken krijgen of die zich eenzaam voélen, lopen volgens Kamsma ex tra kans zo'n angst op te lopen. „Nie mand merkt het, ze doen juist erg hun best om contacten te maken. Dat bezorgt hen trillende handen, blozen en andere ellende. En daar krijgen ze dan ook weer angst voor. Zij hebben (tijdelijk) hulp nodig an ders is er geen houden meer aan". Goed oefenen Nu hij er openlijk over praat ziet Joeri de toekomst een stuk minder zwaai-. „Die angst is plotseling geko men, denk ik, en met een beetje hulp gaat het vast wel weer weg. En wat betreft de komende pakjesavond en de kerstcadeaus? Eigenlijk is dit best een goede tijd om eens flink te oefenen".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 2