Baasjes leren dier oplappen Telefoon stond niet stil na zege Noortje Josje is weer thuis, maar vraag niet hoe Techniek in VS maakt kopiëren mens mogelijk PZC^krullebatè 13E JAARGANG - NUMMER 10-9 NOVEMBER 1993 MIDDELBURG - „Je hoeft niet elk botje van een hond of kat te kennen, maar je leert wel hoe een poot glo baal in elkaar zit." zegt dierenarts Ruijs uit Middelburg. „Hoe kan je weten of een poot gebroken is, als je niet weet waar de gewrichten zitten en wat de normale stand van een poot is," vervolgt hij. Vanaf 1 december gaat Ruijs een cursus 'Eenvoudige EHBO en ken nis van uw huisdier' geven. Hij is daarvoor gevraagd door de Sopia- Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Ruijs: „De cursus gaat voorname lijk over honden en katten en omvat tien bijeenkomsten. Zeven theorie lessen, een praktische les, waarbij je je eigen huisdier mee mag nemen, een gastles en een les over bijzonde re dieren zoals reptielen bijvoor beeld." Ongeluk Je leert over de botten, gewrichten en bloedvaten van de dieren. Je leert ook het herkennen van ziektes en vooral hoe je bij een ongeluk moet handelen. Verkeersongelukken ko men het meest voor. Examen „Het is heel belangrijk dat de dieren na een ongeluk vervoersklaar wor den gemaakt," vindt de dierenarts. „Goed verbinden, een noodspalk aanleggen, zelfs mond-op-hond-bea- deming kan voorkomen. Zo kunnen veel dieren gered worden." Datje de cursus serieus moet volgen en niet vrijblijvend kan zitten luiste ren, blijkt uit het feit datje na afloop een echt examen moet doen. Ruijs: „Het betekent dat de cursist huis werk zal moeten maken om zijn di ploma te halen." Kinderen Het is voor het eerst dat zo'n cursus in Zeeland wordt gegeven. Als het aan de dokter Ruijs ligt, niet voor het laatst. „Als het aanslaat wil ik er graag mee doorgaan," zegt hij. „Nu is de cursus voor volwassenen van acht tot tien uur 's avonds, maar voor kinderen moet zoiets ook mogelijk zijn op woensdagmiddagen." De lessen worden gegeven in het Dierenasiel van Middelburg, Oostperkweg 9. Wie nog mee wil doen, kan bellen: 01180-13579. Speciale voorkennis is niet nodig. BRUINISSE - Een leven zonder 'Annemiek?' Noortje Wehimeijer (13) uit het Schouwse Bruinisse kan het zich maar moeilijk voorstellen. Maandenlang trok zij met dit lied kriskras door het land. „Een onvergetelijke tijd", zegt ze nu. „Het absolute hoogtepunt was Hoogeveen. Daar was de finale van het Vara-songfestival Kinderen voor Kinderen. Tot mijn grote verrassing won ik daar met 'Annemiek' de eerste prijs, de Gouden Microfoon." Het leverde haar een optreden in het radioprogramma 'Denk aan Henk' op. In Hilversum ontmoette ze bekende mensen, zoals J an Douwe Kroes- ke. „Daar ben ik samen mee op de foto gezet", glundert ze. Als 'artieste' kreeg Noortje te maken met 'beroemd-zijn'. „Van alle kanten kwamen de reacties", vertelt ze. „De telefoon stond niet stil en ook de postbode bracht de nodige felicitaties". Via de VARA kwam er zelfs een verzoek van twee jongetjes uit Hooge veen. Of Noortje maar even een foto met handtekening wilde opsturen. „Dat doe ik beslist", lachte ze breeduit. Een paar maanden heeft Noortje kunnen wennen aan alle belangstel ling voor haar persoontje. Verslaggevers, radiomensen en fotografen verdrongen zich om haar. „Best vermoeiend, maar ik had het niet graag willen missen". Integendeel. De roem. de aandacht en het succes smaken naar meer. Dansen, zingen en toneelspelen is voor haar het einde. Winnares Noortje Wehrmeijer droomt van de toneelschool. foto Pieter Honhoff De toekomst is al ingevuld: „Eerst mijn opleiding afinaken en dan de toneelschool", zegt ze zeer beslist. Ook zonder 'Annemiek' zal haar dat wel lukken. OOST-SOUBURG - Josje Alme- „Aan Wim Hofman hadden we ge- strand gezien was. heeft nogal wat De twee hoofdprijzen gingen kinders leeft!!! Ze werd ontvoerd, vraagd een beginnetje te verzin- ellende moeten doorstaan. In veel Christa de Jongh (10) uit M: OOST-SOUBURG - Josje Alme- kinders leeft!!! Ze werd ontvoerd, was dikwijls de weg kwijt, is in de hele provincie gezien en zelfs in Rome. Ze sliep in bunkers, in boe renschuren. maar ook onder de blote hemel. Ze heeft gevaren, mocht met een luchtballon de lucht in en kreeg een enkele keer een lift. Maar het allerbelangrijkst blijft: ze is gezond en wel weer thuis. Bij haar moeder meestal, want vaders had ze niet zo veel. -Wat heb ik genoten van al die verhalen," zegt Rebecca van Wit- tene. Ze werkt bij Omroep Zee land en was jurylid in de schrijf wedstrijd Hallo Hallo Wie....?; „Aan Wim Hofman hadden we ge vraagd een beginnetje te verzin nen van een verhaal dat door kindren van acht tot twaalf afge maakt kon worden. We hoopten dat veel kinderen mee zouden doen. maar dat hij er zoveel aan het werk zou zetten - daar hadden we niet van durven dromen. Uit alle hoeken en gaten van de pro vincie stroomden inzendingen binnen. Vaak geestige verhalen, soms verdrietige en altijd plezie rig om te lezen." Ellende Josje. die in het verhaal van Wim Hofman voor het laatst op het strand gezien was, heeft nogal wat ellende moeten doorstaan. In veel verhalen werd ze ontvoerd en dan ging het er niet zachtzinnig aan toe. Gelukkig liepen al die angsti ge avonturen steeds goed af en kwam Josje dankzij de politie, want dat blijft hoe dan ook je bes te vriend, altijd weer veilig thuis. Hoofdprijzen Van de zevenendertighonderd (3700) inzendingen vond de jury het verhaal van Andrea Onder- dijk uit Wemeldinge zo bijzonder, dat ze een eervolle vermelding kreeg. Andrea is pas acht en toch al een belofte voor de toekomst De twee hoofdprijzen gingen naar Christa de Jongh (10) uit Middel burg en Anne Seghers (11) uit Hulst. Christa schreef op school eerst een verhaal dat te lang was en ver zon later thuis een korter: „Ik was er helemaal beduusd van dat ik juist daarmee zo'n mooie radio- cassettespeler won." Anne stuurde Josje naar de Bies- bosch: „Ik dacht dat dat een groot bos was en liet haar daar een paar dagen kamperen. Later hoorde ik dat het er een en al water is. Vol gend jaar ben ik te oud om mee te doen. Dan moet mijn zusje de eer van de familie hoog houden." ARNHEM - Het lukt heel vaak, maar soms gebeurt het niet: in verwachting raken. „Dan proberen we een reageerbuisbevruchting," zegt dokter Kloosterman uit Arnhem. Hij is vrouwenarts van beroep en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Verlos kunde en Vrouwengeneeskunde. Klosterman: „Normaal heeft een vrouw één eitje per maand. Door hormonen te slikken krijgt ze er wel een stuk of tien. Die halen we eruit en doen er het zaad van de man bij. Na anderhalve dag in de broedstoof kijken we in de miscroscoop of de eitjes bevrucht zijn. We zoeken dan de beste op en plaatsen die in de baarmoeder. En dan hopen we maar dat ze zwanger wordt, want het gaat nog vaak mis." Klonen Deze methode is in Nederland al zo'n tien jaar in gebruik. Met redelijk succes. In Amerika zijn ze nog verder gegaan. Daar hebben ze een 'kloon' gemaakt. Dat is tech nisch heel moeilijk, maar de heer Klooster man legt het uit. „Als een eitje bevrucht wordt, dan noemen je dat een embryo, dé kiem van een mens. De kiem gaat zich delen, eerst in tweeën, dan in vieren, in achten enzovoort. Om dat klompje celletjes zit een kapseltje. Dat halen ze eraf en ze nemen bijvoorbeeld twee cellen weg en laten er twee zitten. Dan groeit dat uit, net zoals je in het voorjaar een boom snoeit. Je knipt er een tak van af en er komt op die plaats weer en nieuwe tak. Je kijgt dus pre cies dezelfde mens nog een keer. En dat noem je een kloon." Het idee datje op bestelling een geheel gelij ke twee-, drie- of meerling kunt krijgen, lokt niet zo erg aan. „Het is helemaal niet nodig," vindt dokter Kloosterman. „Wat we wel doen is het em bryo onderzoeken op bepaalde afwijkingen. En als we die vinden, dan plaatsen we het eitje niet terug, want dan zou er een zwaar gehandicapt kind geboren worden." De vraag: Wat kan, mag dat? wordt steeds moeilijker te beantwoorden. Een goed verband is vaak genoeg. foto Dirkjan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 1