Liefde van Jan verzandt h i; 1 AX' 1V ';i Drama moet een apart vak zijn Allemaal smoesjes V.V\- 1 Boodschappen wijken voor een veiliger Veerse Dam a Vu 3 Terwijl je dit leest, doen de laatste dompers hun karwei. Weg alle har tje-Jan - IK HOU VAN JOU - Petra 26-7-93 - STOP BORSELE - Doei! - Ik kom zo thuis. De boodschap van Rijkswaterstaat komt er dik bovenop: wel anderhal ve meter! De Veerse Dam krijgt een nieuw (zand)jasje. Door de wind en de zee was van de stranden van Vrouwenpolder en Kamperland te veel zand verdwenen. Dat zou ge vaarlijk kunnen zijn. Vandaar dat er zand bijmoest. Scheuren Dat zand wordt uit zee gehaald. In dit geval van voor de kust van Noord-Beveland. Een zandzuiger zoog het van de zeebodem op en spoot het via een lange buis op de plaats van bestemming. Het is een tamelijk makkelijke en goedkope manier om ergens aan zand te ko men. Behalve met de stranden zat Rijks waterstaat al een tijd met nog een probleem: de Veerse Dam. Zijn as- falt-jasje begon steeds meer te ver slijten. Arie Broere van Rijkswaterstaat: „De Dam is van 1961, dus al 32 jaar oud. Hij is gemaakt van caissons, daarover een dikke laag zand en daar weer asfalt over. Asfalt kan wel tegen een stootje. Maar op den duur komen er door de warmte en de druk toch scheuren in. Aan de kant van het Veerse Meer was nog nooit groot onderhoud gepleegd en dat was nu echt nodig. Repareren of nieuw as falt is duur en het gaat toch weer scheuren. De keus om de dam een nieuwe jas van zand te geven was gauw gemaakt. Zeker omdat we daar toch al zand op moesten spui ten. Zand is goedkoop, een prima bescherming en het ziet er nog leuk uit ook!" Al een paar weken geleden zijn de dumpers (grote zandauto's) begon nen. Ze 'dumpen' het opgespoten zand aan de andere (Veerse Meer- )kant van de dam: 2800 meter lang, 19 meter breed, anderhalve meter dik. Totaal 80 duizend kubieke me ter zand. Alleen de trappen worden wat vrijgehouden. Helm erop Meteen is ook begonnen met het in planten van helmgras. Arie Broere: „Helm houdt het zand vast, prima tegen wegwaaien. Groeit snel, mak kelijk te onderhouden. Enkel om de paar jaar uitdunnem, anders ver stikt het. Duindoorn en vlierstrui ken komen vanzelf. Het is zo groen." Wie nog per se een boodschap kwijt moet zal dat op het overgebleven stukje asfalt bij het parkeerterrein Vrouwenpolder moeten doen. Want de rest is vanaf deze week: het Veer se Duin. Komend jaar wil Rijkswaterstaat ook beginnen de weg langs de dam veiliger te maken. ''S T'- A W'X I "J bï a*'ï- i - Helmgras moet het zand op de Veerse Dam vast houden. P A VT f l*- V: -r i i 1 foto Lex de Meester Drama hoeft geen drama te zijn, ze ker niet als je er een vrije dag voor krijgt. Onlangs was dat het geval in De Stenge in Heinkenszand: twee- tot driehonderd leerkrachten leer den er van alles over 'dramatische vorming'. En de leerlingen hoefden niet naar school. Was het maar ie dere week dramadag. „Dramatische vorming heeft alles te maken met toneelspelen en toneel maken," zegt Eveline Mulder, die provinciaal consulente voor dat vak is. Dat betekent dat alle Zeeuwse leerkrachten altijd bij haar terecht kunnen als ze vragen of wensen heb ben op het gebied van toneel. Jammer genoeg of gelukkig maar doen ze dat niet allemaal, Eveline zou het in dat geval wel erg druk krijgen: „Ik probeer het weinige te doen wat ik in mijn eentje kan. Dat is natuurlijk niet zoveel, dat is echt een drama!" Playbacken Het staat voor haar als een paal bo ven water dat er op scholen meer aan drama gedaan moet worden: „Leerkrachten weten er zo weinig van, en ze weten ook niet hoe ze het moeten aanpakken. Bij maandslui- tingen doen ze maai" wat, meestal playbacken. Of alles wordt gedaan door dat ene kind dat toevallig veel van toneel houdt. En dan is er nog af ten toe een musical van Benny Vre de, maar dat vind ik eigenlijk geen toneel." Tijdens de onderwijsdag zat Eveline in de gang om haar, speciaal voor scholen gemaakte project 'Vanwege Toneel' te laten zien. Daardoor heeft ze zelf weinig gezien van wat er ver der te beleven viel. „Wel hoorde ik steeds enthousiast geroep en gejuich, een teken dat de voorstellingen en activiteiten goed in de smaak vielen. Daar ben ik wel erg blij mee. Het wordt tijd dat leer krachten eens goed uitzoeken wat ze allemaal met zo'n vak kunnen doen. En dan niet als een hulpmid deltje bij de taalles en zo, maar echt als een apart vak. Je gaat toch ook geen les handvaardigheid gebrui ken om aardrijkskunde uit te leg gen?" Illustratie uit Het weer en de tijd van Joke van Leeuwen We moesten aldoor aan ons zieli ge zusje denken en daarom durf den we niet langs die grote hond. Vreselijke hoofdpijn kregen we daarvan en toen moesten we ook onze voetbalschoenen nog poet sen, omdat we bij de bakker maar niet aan de beurt kwamen... en toen was de brug ook nog dicht. Smoesjes, smoesjes, allemaal smoesjes van de meneren en me vrouwen die Zeeuwse kinderen afgelopen zondag een leuk uitje met Juffrouw Bok hadden kun nen bezorgen en die van aaal- lesü! en nog een heeeleboel ande re kinderboekzaken ozo reuze reuze interessant vinden, maar dat nou net niet. Waar gaat dit over?, vraag je je misschien af. Wel, overal in Ne derland en (ver) daarbuiten werd zondag 10 oktober de eerste Euro pese Theater Voorleesdag gehou den. Duizenden kinderen en vol wassenen, amateurs en beroemd heden, voetballers, popzangers, dominees, je kunt het zo gek niet bedenken, lazen in schouwbur gen, theaters en dorpshuizen het verhaal Vreemde juffrouw Bok van Annie M.G. Schmidt voor. In het Nederlands natuurlijk, maar in het buitenland ook in het En gels, Frans, Duits en nog veel meer talen. Nee wat jammer nou, wist ik niks van, had ik graag aan meege daan! Is het volgende week nog een keer? Nee, jammer hè. Maar laat ditje een troost zijn: geen en kel ander Zeeuws kind heeft het mogen meemaken. Zeeland deed, als enige provincie in Nederland, niet mee. De redenen ken je. Volgend jaar misschien. Maar dan moet wel eerst het huis aan kant wezen, en het moet natuur lijk ook mooi weer blijven. Dat snap je. Kinderboekenweek Over de Kinderboekenweek nu maar, want dat belooft vanaf morgen tot en met 23 oktober weer een groot feest te worden. Het is al de negendertigste keer dat de CPNB dit lees- en boeken feest organiseert, maar dit jaar gaat men er extra stevig tegen aan. Want wat wil het geval? Ne derlandse kinderen krijgen teveel speelgoed en te weinig boeken. Dat zit zo. Tussen 1 juli 1992 en 1 juli 1993 hebben Nederlandse ouders met z'n allen maar liefst vijfenveertig miljoen gulden aan kinderboe ken uitgegeven en meer dan een miljard aan speelgoed. Per kind komt dat neer op vierhonderd gulden aan speelgoed, vijftien gulden aan boeken en dat ver schil is veel te groot. Daar gaat dus wat aan gedaan worden. Niet door ouders te vertellen dat het wel wat minder kan met speel goed, maar door ze ervan te over tuigen dat ze meer aan kinder boeken moeten besteden. (Horen ze het ook eens van een ander.) Het aardigste watje in de komen de tien dagen in de boekwinkel kan overkomen, is dat je bij de kassa te horen krijgt: „Alsjeblieft, dit boek krijg je cadeau van je boekverkoper." 'Hij' of 'zij' bedoelt met dit boek het Kinderboekenweekgeschenk' 1993. Het heet Het weer en de tijd en werd geschreven door Joke van Leeuwen. Het is een span nend en geheimzinnig boek over een jongen die voor het eerst van zijn leven een prijs wint in een kleurwedstrijd. Hij mag met zijn ouders helemaal gratis twee nachtjes naar een vakantiehuisje in een dichtbij buitenland. Het wordt een onvergetelijk week end. Joke van Leeuwen komt op 17 ok tober met een vertelvoorstelling- van haar boek Wijdweg naar Middelburg. Ze speelt in de schouwburg en als je er bij wil zijn, kost dat je vijf gulden en moet je niet te lang wachten met plaatsbespreken. De voorstelling- heet Nachtwerk. Jan Smeekens

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 3