Echt dino's zijn computerwerk Blad MikMak geeft jeugdauteurs de ruimte Basketbalfan: enkel m'n onderbroek geen Jordan Ik voel onder de plank: Jongens, dit is een graf MIDDELBURG - Zomaar van de ene op de andere dagje allergroot ste idool verliezen. Dat overkwam half vorige week honderdduizenden basketbalfans. De werelberoemde nummer 23 van de 'Chicago Bulls', Michael Jordan, zette toen een dikke streep onder zijn carrière. Geen nieuwe punten op zijn bovenste beste scorelijst. Voor basketballers niet langer de beste ter wereld om af te kijken. En het allerergst, niet meer zijn adembenemende spelshow op de buis. Enkel zzzz De Middelburgse basketballer Willem de Vos (15) kon het eerst niet geloven: „Natuurlijk zijn er meer basketidolen, maar Jordan is echt de top van de top. Als hij over het veld gaat zie je enkele zzzzz-schijnbewe- gingen. Ik kan uren op de video naar hem kijken. Spannende momen ten draai ik langzaam af of zet ik stil. Basktbal is haast alles voor mij". Dat kun je ook aan Willem zien. Zo gaat hij uitsluitend in Jordanspul- len verpakt de deur uit: „ik draag zijn hesjes, shirts, sokken, starterpet ten, broeken jacks, eigenlijk alles. Alleen mijn onderbroek is gewoon. Ik loop ook altijd op Jordan)-Nikes, dus ik hoop dat mijn voeten niet groeien. Alles bij elkaar heb ik wel voor een paar duizend gulden aan schoenen en petten. Mijn baantje bij de slager en m'n PZC-wijk kan ik echt niet missen". Blank/zwart Willem (nummer 65) speelt nu in het 2e kadettenteam van Dynamo '70, dus nog lang niet de eindstreep. Of je voor deze sport niet beter zwart kunt zijn? Willem: „Dan heb je wel je bouw mee, je lengte, een blanke is vaak minder van elastiek. Maar je lengte zegt niet alles. Ik ben 1 meter 75 en de ring hangt op 3 meter 5. Maar ik kan erbij en dat halen alle '2 meters' niet. Je moet gewoon niet harkerig zijn. Watje niet ziet kun je niet meer nadoen foto Ruben Oreel Is het voortaan anders, zo zonder Michael Jordan? Willem: „De wed strijden zullen veel minder show hebben. En die schitterende bewegin gen zijn we ook kwijt. Jammer, want watje niet meer ziet kun je niet meer nadoen. En dan die tong uit zijn mond. Maar om dat nu kunstma tig aan te leren...?" AMSTERDAM - Maandenlang heeft ze er dag en nacht mee rond gelopen. Elke dag spookte het hoor haar hoofd. Maar toen ze woensdag 29 september in een soort circus tentje op een reusach tig plein in Amsterdam het eerste nummer kon laten zien, vielen alle zorgen van haar af. Je zag dat ze dolgelukkig was. 'Ze' is Ida Schuurman, hoofdre dactrice van MikMak: „Éen jaar °f drie geleden begonnen we met een klein groepje mensen aan een nieuw tijdschrift vol verhalen, ge dichten en tekeningen voor basi- schoolkinderen te denken. Er ver schijnen in Nederland en Vlaan deren veel prachtige kinderboe ken met schitterende tekeningen, maar in jeugdtijdschriften merkte je daar toen vrijwel niets van. We bedachten dat schrijvers en illu stratoren het leuk zouden vinden als ze met hun ideeën ook nog er gens anders terecht zouden kun nen dan in een boek. In een tijd schrift. En omdat we toch aan het fantaseren waren, verzonnen we daar meteen maar een heleboel le zers bij." Donald Duck Ida Schuurman wist al heel snel precies wat ze niet wilde. Ze wil geen andere Taptoe maken en ook niet een blad dat op Donald Duck lijkt. Of op de Tina. Of op welk ander tijdschrift dan ook. Ze wilde iets totaal nieuws. MikMak dus. Het eerste nummer ziet er aan trekkelijk uit. Het is lekker groot, stevig papier, met een vrolijk ge kleurd omslag en binnenin veel tekeningen. Van Wim Hofman, Ted van Lieshout, Peter Vos, Har- rie Geelen en andere bekende en minder bekende illustratoren. Hun tekeningen staan bij verha len die ze zelf schreven, of bij ver halen van anderen als Joke van Leeuwen, Peter van Gestel, Toon Teilegen en Gerard Brands. Er staan brieven in (ook van kin deren), gedichten (ook van kinde ren), een paar bijzondere strips, leuke prijsvragen en nog wat klei ne dingetjes. Een vervolgverhaal achtige briefwisseling tussen Ted van Lieshout en Bart Moeyaert over wie er koning moet worden van Névla maakt je nieuwsgierig naar nummer twee. Dat is al klaar, zegt Ida Schuurman. „Maar wat er in staat wil ik nog niet ver klappen." MikMak is 24 pagina's dik, ver schijnt tien keer per jaar en kost f 50,00. Je kunt ook een proefabon nement nemen van drie nummers voor f 15,00. Draai 05270-12256 en je komt alles te weten wat je wilt weten. NIEUW-NAMEN - „Dit is een landschap zo als Zeeland erbij heeft gelegen in de jaren duizend. Gewoon een overstroomd gebied, zonder cultuur, zonder bewoning", meent Ri chard Bleyenberg uit Nieuw-Namen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij heeft het over het Verdronken Land van Saeftinghe. Richard, geboren en getogen in Nieuw-Na men kent het Land van Saeftinghe als z'n broekzak. „We speelden er als kind veel. Glij- en in de blubber, vissen, zwemmen en stro pen. Ik dacht altijd: Wat er in het water zit, is van ons en pakken watje pakken kan". Zonder gaatjes Richard, al een eindje in de zestig, is al jaren één van de vijftien amateurgidsen van de Stichting Het Zeeuwse Landschap en hij gidst elke week twee a drie groepen door Saeftinghe. Maandag 27 september was hij met vijf kinderen op pad, toen er iets onge looflijks gebeurde. Richard: „We lopen in een ongerept gebied, het is prachtig weer en het water loopt die dag lekker laag weg. Plotseling roept een meisje 'Hé, meneer, ik sta op een plank!'. Ik voel zo naast haar voeten en inderdaad, het is een lange plank van wel twee meter. Ik voelde ook dat er wat onder zat en ik zeg: Jongens, dit is een graf. Iedereen wilde het zien. Die heupen, die ribben, die wervels ach ter mekaar en dan kwam de schedel aan de beurt en zie je die tanden. Kijk eens hoe mooi die tanden nog zijn van die mensen, hele maal zonder gaatjes!" Jetje Het was al het zevende skelet, dat op die plek in Saeftinghe is gevonden. En omdat Jet de plank ontdekte, vindt Richard, dat het ske let, het gaafste, wat ze tot nu toe gevonden hebben, 'jetje' moet heten. De beenderen worden nu onderzocht om te zien hoe oud ze zijn. Richard heeft wel een idee. „Ze lagen met hun voeten naar het oos ten en met hun hoofd naar het noorden. Dat heet katholiek begraven. Rond 950 heeft St.- Willibrord het katholieke geloof hier ge bracht. Volgens mij zijn die skeletten van de eerste katholieke mensen in Nederland." De vondst is uniek en iedereen is heel nieuwsgierig, wat de uitkomst van het onder zoek zal zijn. VLISSINGEN - Van een mug een olifant maken. Dat betekent zoiets als enorm overdrijven. Wat te den ken als-ie van een mug een dinosau rus maakt. Dat is pas knap overdre ven van Steven Spielberg, maker van de film Jurassic Park. Het verhaal is simpel. Een miljonair bouwt een pretpark op een eiland en bevolkt dat met dino's. Die dino's zijn gemaakt uit muggenbloed. De ze muggen prikten levende dino's zo'n 180 miljoen jaar geleden. De in- sektjes bleven goed bewaard in een druppel hars. Iemand wil dat mug genbloed pikken. Alles loopt uit de hand en de dino's uit het park. Ou derwets gezellig even de wereld op nieuw veroveren. Kjeld van de Hoef (13) uit Middel burg ging met zeven vrienden plus pa Bert kijken naar Jurassic Park. Kield: „Het is één van de mooiste films die ik gezien heb. Ik heb gela chen en ik ben me af en toe rot ge schrokken. Je weet niet wat je ziet als er ineens zo'n 60 meter hoog beest over het scherm stapt." Alle dino's in de film zijn bedacht door een slim computersysteem. De film is dus zonder beesten opgeno men. Daarna heeft de computer de dinosauriërs erin getekend. Dat is zo knap gedaan dat het net echt lijkt. Zelfs de spierbewegingen, de scha duw en de diepte kloppen. Kassa Vader Bert is bioloog. Bert: „Het he le verhaal is verzonnen. Van bloed kun je geen dino's maken. Weten schappelijk klopt er niets van deze film. Zo moet je het ook niet bekij ken. Gewoon lekker meefantaseren met Spielberg. Ik vond het heel erg indrukwekkend Wat het geld betreft kan de film al niet meer stuk. Dinopoppen, shirts, boeken, stic kers, posters vliegen de deur uit. Het Kjeld van de Hoef: ik ben me ook rot geschokken. is een echte rage geworden. Kjeld: uitverkocht. In de pauze verkochten „We moesten in Vlissingen een week ze dinospullen." van te voren bestellen. De zaal was Vader Bert durft te wedden dat er foto Ruben Oreel een Jurassic Park 2 komt. Dat zal dan gaan over die verloren dino-em- bryo's.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 1