Het zijn kleine schatjes En Sinterklaas moet blijven... Goud van oud Sjaak Herman bouwt paradijs voor boomkikker EG. kun je dat eten? Ook als je weet dat EG de afkorting is voor Europese Gemeenschap weet je nog lang niet alles. Daarom stapten Luella en Anna (12) naar de Ne derlandse minister-president (MP) Lubbers, om hem er eens over door te zagen. ,.Als er één Europa is, worden wij dan een Europese pro vincie?", vragen Luella en Anna. MP Lubbers: „Nee, zo moet je het niet zeggen. Het is meer zoals in Amerika, de Verenigde Staten van Ameri ka dus. Ik denk dat wij dan de Verenigde Staten van Europa zijn." -En onze vlag, onze koningin, Sinterklaas en ons leger? En onze taal natuurlijk, houden we die? MP Lubbers: „Ja, die gaat gewoon door. En Sinterklaas moet ook blijven. Dat vind ik wel. Maar of we ons leger moeten houden? Misschien komt er wel een Europees leger." Natuurlijk is dit lang niet alles over de EG, met zijn 340 miljoen inwoners. Voor opgroeiende kinderen wordt het ook anders. Makkelijker reizen bijvoorbeeld, in het bui tenland stage lopen, dat je Nederlandse diploma daar ook wordt erkend. En als je overal met Ecu's kunt beta len, scheelt dat veel gehannes en kosten met geld wisse len. Dit alles en nog veel meer staat in de gloednieuwe bro chure EG, kun je dat eten?, van het Europees Parle ment. Het blad is vooral voor basisscholen en brugklas sen. Voor oudere jeugd er is een videofelm gemaakt. Scholen kunnen voor gratis krantjes of de videoband bellen naar Den Haag: tel 070-362 49 41. Boomkikker gaat ten onder aan Nederlandse netheid. „Het zijn echte zonnekloppers. Ze pikken ieder straaltje zon. Door hun groene schutkleur vallen ze nauwe lijks op. Bovendien zijn ze klein, drie tot vier centimeter, en zeer ernstig bedreigd. Er zijn er dus maar heel weinig". Sjaak Herman (van de Stichting Landschaps Verzorging) vertelt over één van zijn liefdes: de boom kikker. „Het zijn schattige beestjes. Zo'n klein, glad groen dotje met zuignapjes-pootjes. Je zou ze willen aaien". Voor die kleine dotjes gaat Sjaak iets groots doen. Iets waar hij al ja ren mee rondloopt: een echt boom kikkerparadijs maken. Met een poel, een moerasje, enorme braam- en meidoornhagen. Een paar hon derd knotbomen („Voor steenuilen. Ik ben zot van knotbomen"), veel bloemen en een enkele koe om te zorgen dat het gras niet alles over woekert. Zo moet Zeeland er hon derdjaar geleden haast overal uitge zien hebben. De grond heeft hij al gekocht. Een stuk land van zowat drie hectare (=ruim vijf voetbalvelden) langs de dijk Retranchement-Sluis. „Je bent gek", hebben sommigen gezegd. „Voor dat geld kun je wel een leuk huis kopen". Sjaak: „Een auto, vakantie. Voor ons hoeft dat allemaal niet zo. Er zijn meer mensen die zoiets willen. Ik wil ook laten zien dat en hoe het kan". „Je moet weten", vertelt hij. „Boom kikkers kwamen voor de oorlog in heel de streek voor. Nu nog maar op een paar plekjes hier in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Limburg en de Achterhoek. Je kunt ze zowat tel len." Eigenlijk is de boomkikker een moe rasdiertje uit het tropisch oerwoud. Je vraagt je af wat doet die hier in dat kouwe landje? Nu heeft. West- Zeeuwsch-Vlaanderen de meeste zonne-uren van Nederland. Mis schien daarom. Hij is koudbloedig en heeft dus warmte nodig om actief te worden. Van kou wordt hij sloom, net als andere amfibieën. Sjaak: „Vooral bramestruiken zijn ze ontzettend zot op. Vijand reiger zal zich ook niet gauw aan de stekels wagen Daar zitten ook veel insek- ten, al die vliegende dingen zijn heerlijk voor ze. Schoon, zoet stil staand water - niet te diep - hebben ze in april/mei nodig om zich voort te planten, net als kikkers. Al van ver hoor je dan hun kek kek kek. Zo roe pen ze elkaar. Kwaken kunnen ze niet. Verder wil hij ruigte, troep: sta pels hout, losse stenen en zo om on der te overwinteren. Je ziet dat er nogal wat nodig is. Vervalt een van de voorwaarden, dan is het gebeurd met vriend boomkikker. In ons landje met het netheidssyndroom is hij bij de boeren hierdoor al bijna verdwenen. En dat is jammer". Veel plekjes „Voor de verspreiding zijn juist veel plekjes nodig. Denk maai- aan een waterplas. In een keer lukt het je niet, maar met stapstenen kun je er wel over. Nou, ik wil zo'n stapsteen voor boomkikkers maken. En het land wat ik heb gekocht ligt ideaal tussen twee gebieden waar ze nog zitten". En als ze nou niet komen? „Ook niet erg. In zo'n paradijsje zullen genoeg andere (vaak ook bedreigde) dieren en planten een plekje vinden, zoals de kamsalamander of de orchidee". 3 Illustratie uit Robin Hood door Dick de Wilde. Heb jij dat ook...dat je in de boek winkel niet kunt kiezen... dit- .dat...toch maar liever...of be ter... en datje dan ineens in plaats van met een boek met het water in je handen staat? Bereid je dan daar op het ergste voor. Alle boekhandels worden voor de Kinderboekenweek van 13 tot en met 23 oktober stampendvol ge reden met de spikstesplinterder- nieuwste boeken die allemaal hetzelfde willen: opgepakt wor den, gekocht en gelezen. Het zijn de lieverdjes van de boekhan delaren. Ze krijgen het mooiste plekje op een speciale tafel (som mige mogen zelfs naast de kassa) en hoeven nog niet in de overvolle kast bij al die andere, splinter nieuw maar van een tijdje gele den. Je vindt er de sprookjes van Hans Christian Andersen, alle boeken van Roald Dahl, de boeken van Guus Kuijer over Madelief, een hele rij Thea Beckmans en hon derden andere boeken die al be stonden toen jij nog geboren moest worden. En juist bij die boeken hoefje nauwelijks te twij felen. Je kunt zelfs bijna lukraak kiezen, want ze hebben in de loop van de tijd zoveel kinderen ver maakt dat ze keer op keer her drukt moesten worden. En dat is voor een boek nog altijd de beste reclame. De Engelse schrijfster Rosemary Sutcliff schreef in 1950 een dik boek over een man die bijna ze venhonderd jaar geleden de bos sen van Sherwood onveilig maak te en daardoor mateloos populair geworden is. De roemruchte da den van Robin Hood werd in 1970 in het Nederlands vertaald, kreeg een jaar later een Zilveren Griffel en is een poosje geleden voor de vierde keer herdrukt. Het eindigt heel wat verdrietiger dan de ro mantische film met Kevin Cost- ner van een paar jaar geleden en heeft al helemaal niets te maken met de geestige Walt Disney te kenfilm. Maar als je van geschie denisachtige verhalen houdt, spannend verteld en zo opge schreven datje denkt er zelfbij te zijn. dan ben je voor f 19,90 twee honderdnegentig bladzijden lang van de wereld. Wilde woud In 1963 kreeg Tonke Dragt voor De brief voor de koning de Prijs voor het Beste Nederlandse Kin derboek. Twee jaar later al lag het vervolg in de winkels. Niet niks, want Geheimen van het wilde woud is 363 pagina's kleine letter tjes dik (f 19,90). De negende druk heeft een iets goedkoper jasje aangekregen, maar voor de rest is alles hetzelf de gebleven: fantastische avon turen van verzonnen ridders en toch van alle tijden. Wil je het ook nog eens van een ander horen? boeken Bijna dertig jaar geleden schreef een zekere Hans Bijl, twaalf jaar en lid van een leesclubje er dit over op: 'Het is een fijn boek, en ik raad het je echt aan'. Dat je tegenwoordig kunt kiezen uit honderden pas geschreven boeken, is prachtig en heel bij zonder. Maar gelukkig zijn er ook uitgevers die zich veel moois van vroeger herinneren. Zo heeft uit geverij Leopold niet alleen Robin Hood herdrukt en het boek van Tonke Dragt, maar ook Komplot op volle zee van Henk van Kerk wijk (f27,50 en 159 pagina's dik). De schrijver kreeg er in 1969 de Prijs voor het Beste Kinderboek voor en het is nu bijna vijfentwin tig jaar later nog altijd een span nend en leerzaam verhaal over twee zeventiende-eeuwse jon gens die op hun reis naar Afrika te maken krijgen met zeeschuimers, piraten, een geheimzinnige brief en een mysterieuze moord., Jan Smeekens

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 3