VERZAMELEN Zelfs mijn haar mocht niet weg Speentje is uit, dinosaurus moet Panini-boek: in het begin gaat het vlot met plaatjes Hebbe Monsters verjagen enge spin Paar raakt verslaafd aan de fles 2 I De Italiaanse uitgever Panini heeft het allemaal bekeken: eerst een boek uitgeven dat voor nog geen twee gulden te koop is. Een prachtig platen boek, alleen de plaatjes ontbre ken! Die kun je bijkopen in dichtgeplakte zakjes van zes. En omdat je niet weet welke plaatjes daar inzitten kan het wel even duren voordat je de 300 illustraties in je boek com pleet ingeplakt hebt. Afvragen Of de uitgever de zaak niet een beetje voor de gek houdt heeft Mark Joosse (11) uit Goes zich nog niet afgevraagd. Tot nu toe heeft hij veel plezier van zijn verzameling: „In 't begin gaat het goed, maar als je boek voor de helft vol is, wil je ook de an dere helft en dat is moeilijk, wantje krijgt steeds meer dub bele plaatjes." Auto's In dat geval moet je op zoek naar andere kinderen, die ook zo'n.Panini-boek hebben, zodat je kunt ruilen. Een Krullebakje bood uitkomst, maar ook ad vertenties in de supermarkt: „Dat is wel spannend, plaatjes waar ik niets meer mee deed heb ik zodoende kunnen ruilen, soms gewoon per post. Daar door heb ik eindelijk mijn boek over auto's compleet kunnen maken. Alleen de miniatuurau tootjes die erbij horen heb ik nog niet allemaal." Ondertussen is Mark de trotse eigenaar van vijf complete boe ken. En omdat hij ze allemaal gelezen heeft kun je hem alles vragen over Prehistorische die ren. Auto's en Het leven op aar de. Kriebels Of Mark nog andere Panini- boeken zal kopen weet hij niet: „Als je al een paar boeken ge kocht hebt, krijg je steeds infor matie over nieuwe uitgaven en dan gaat het weer kriebelen. Maar het hangt ook van het on derwerp af. Ik hou niet zo van boeken over filmsterren of stripverhalen." De verzamelwoede van Mark gaat verder dan Panini- plaatjes: „Postzegels, automer ken (spotten), en Matchbox speelgoedauto's. Alles wat an dere kinderen van mijn leeftijd wegdoen bewaar ik." gedicht Plots is de wereld mooier dan ie was. Daar, zomaar achter dat vensterglas HET pronkstuk van je verzameling! Meteen nekhaarkriebels van dat ding. Kloppende slapen, je hart in je keel, maar zo ongeïnteresseerd als wat: „Dat ouwe prul -ja dat- Hoeveel?" Marina van den Boogaart Er was een tijd dat hij 7,5 meter eierdozen had. Maar daar is een boer met een winkel tje nu zeker tien jaar gelukkig mee. Leen- dert Baljeu (10) uit Serooskerke (W.) verza melt. Leendert: „Vroeger knutselde ik nogal veel. Van een kennis kreeg ik 28 eierdozen. Ik was er hartstikke blij mee, maar mijn moe der wou ze niet in mijn kamer. Ik verstopte ze overal op zolder, in de kast, onder het matras van mijn stapelbed. Het werden er steeds meer. Op den duur had ik drie sta pels tot aan het plafond. Maar intussen was ik óok aan rommelmarktspullen begonnen. Op den duur was mijn vader al die troep zo beu. Het was of de dozen, of de rommel weg. Nou, dat was niet moeilijk". Geld verdienen „Eerst deed ik het voor het hergebruik van spullen. M'n vader knapte iets dan eerst op. Maar na een jaar denk ik daar niet meer zo over na. Het leukste is geld verdienen. Men sen gooien zoveel weg. Zoals strips bij het oud papier. Pas lag er een teil bij het vuil- nis: voor een tientje verkocht. In een schrif tje houd ik alles bij. Ik heb zeker al 120,- verdiend. Niet gek hè?" Alles kan hij gebruiken. „Buitenlanders willen vooral schoenen. Volwassenen speel goed, zeker voor hun kinderen. Je verdient goed, maar het is toch vooral gezellig op de rommelmarkt. Ik heb er veel vrienden. Soms krijg je wel eens wat van iemand die vroeg weggaat. Zoals dat stereosetje. Had ik mooi nog vijf gulden van. Of die zwem vliezen. Zelf gekocht voor 1,25, ook vijf gulden". Sleutelhangers Leenderts nieuwe liefde: confetti. foto Lex de Meester Leenderts nieuwe liefde is confetti, zelf ge maakt met de perforator. Het gaat niet snel, maar de grote doos is al haast vol. Waarom eigenlijk? „Nou, gewoon leuk en om zoveel mogelijk te hebben! Verder niks. O ja, ik spaar ook sleutelhangers". Een verzamelaar in hart en nieren? (Even nadenken) Leendert: „Ik denk het wel. Vroeger wou ik al per se mijn haar hou den als het geknipt was". Sebastiaan Hoogers (13) uit Oost- Souburg spaart monsters. Dat be gon al toen hij vijf was. „Ik was toen heel erg bang voor spinnen. Ik be dacht dat monsters die spinnen wel konden verjagen." Zijn eerste monster kostte twintig- gulden. Hij kreeg nog maar een gul den zakgeld per week. Reken maar uit hoe lang hij moest sparen. Ondertussen heeft hij al een aardige verzameling, zelfs uit het buiten land. „We mogen altijd op de laatste vakantiedag iets kopen uit de streek waar we zijn. In Frankrijk zag ik een schitterend blauw monster. Elke dag ging ik voor de etalage kijken. Die vakantie duurde maar en duur de maar. Eindelijk op de laatste dag mocht ik hem kopen." Een echte monsterverzamelaar houdt van eng en van fantaseren. Een monster moet afwijken van ge wone mensen, is niet aardig en haat mensen en dieren. Een beetje mon ster is zeer agressief. Aan alleen maar monsters sparen heeft Sebastiaan niet genoeg. „Ik kijk graag naar horrorfilms. Zo als Aliens. Boeken van Stephen King zijn ook lekker om te griezelen. Maar het allermooiste zijn de strip boeken van Storm. Don Lawrence maakt monsterlijk mooie tekenin gen." - Wat vind je nu echt eng? „Als iemand die ik goed ken een on geluk krijgt. Dat vind ik heel eng." Ondertussen is hij niet meer bang voor spinnen. In een vogelspinnen- museum hield hij zelfs een echte vo gelspin vast. „Echt eng is het als mijn broer me laat schrikken door hard boe te roe pen." Op Noord-Beveland hangt een merkwaardig luchtje. Vooral boven Kortgene. Daar staan bij Jan en Rie- kie Suykerbuyk meer dan 1500 par- fumflessen. „Het gaat niet om de luchtjes, het gaat om de fles. Van alle parfums die we hebben, heb ik er nog nooit een tje gebruikt. Wij letten vooral op de mooie vorm, de ontwerper van de fles, de fabriek die de fles maakt en het soort glas of kristal dat er ge bruikt is. Wij willen alleen heel bij zondere en erg mooie hebben', zegt Riekie. „Gelukkig heb ik m'n man ook zo gek gekregen om te helpen verzamelen." Jan: „We begonnen acht jaar gele den. Eerst wilden we er zoveel moge lijk hebben. Maar dan krijg je dus ook dubbele of lelijke. Dus je wordt strenger. Je wilt alleen de allermooi ste hebben. Dan wil je net die ene hebben die niemand anders heeft. Je moet oppassen dat het geen ver slaving wordt." Veilingen Om die ene mooie fles te vinden rei zen ze heel wat af: Engeland, België. Frankrijk en Duitsland. Ze gaan naar veilingen en ruilbeur zen. Naai' antiekzaken en rommel markten. Op 13 en 14 november gaan ze naar de Jaarbeurs in Utrecht. Daar vind je 3000 tafels met van alles wat je kunt verzamelen. Dus ook parfumflessen. Riekie: „Wij houden vooral van fles sen van rond 1920. De stijl uit die tijd heet Art Deco. Onze lievelingsont werper is Lalique uit Parijs." In Nederland zijn maar tien mensen bekend die parfumflessen verzame len. Er zijn wel 270 verzamelaars van kleine miniatuurflesjes. Museum In Winkel, dat ligt bij Alkmaar, is een parfumflessenmuseum. In de toekomst komt er een tweede mu seum in Nederland. Het liefst in Kortgene. Want dat is de grote droom van Jan en Riekie Suyker buyk. Wie heeft de grootste, bijzonderste, gekste of leer zaamste verzameling van Nederland? De Verza melkrant, het maandblad voor Verzamelaars hield een verkiezing voor de Verzamelaar van het jaar. Ook in de categorie voor kinderen waren er veel inzendingen. Snoeppapiertjes Miranda Hazenberg van de redactie is verbaasd over wat kinderen allemaal verzamelen: „Je kunt het zo gek niet bedenken: mineralen, gummy- poppetjes, koalabeertjes, miniatuurparfumfles- jes. Een meisje spaarde ongeveer 20.000 snoeppa piertjes! - heel interessant omdat je de grafische ontwikkeling van 1950 tot nu kunt zien. Een jon gen van dertien jaar loopt alle rommelmarkten af op zoek naar oude Philips-radio's." En wat te denken van een zevenjarige jongen, die zich helemaal heeft toegelegd op het verzamelen van afgestoken vuurwerk? „Dat lijkt me een beetje gevaarlijk, dat moedigen we maar niet aan," zegt Miranda, die de opsomming van verza melingen onverstoorbaar afmaakt: „Buttons van tractoren, zeepjes, gummetjes, speelgoedbeer tjes, alles wordt verzameld. En zoals je ziet: verza melen hoeft helemaal niet duur te zijn." Echte trends in het verzamelen zie je alleen bij de vluchtige verzamelingen, zoals Miranda die noemt: „Laatst liep iedereen met zo'n speentje om z'n nek en ineens zie je ze dan niet meer. De grote trends nu zijn die dinosaurusjes en plaatjes van Beverly Hills 90210. Vaak worden zulke ma nies aangewakkerd door televisieserie's. Maar het kan wel de aanleiding worden om een echte verzamelaar te worden." En dat is wat de Verzamelkrant het liefste wil: „Wij zijn een blad voor een breed publiek, of je nu Biedermeier meubelen of pieppoppetjes verza melt, dat maakt niet uit". Zaterdag 13 november worden de prijzen voor de Verzamelaar van het Jaar uitgereikt. Dat doet Ted de Braak in de Jaarbeurs in Utrecht. Kun je gelijk al die prachtige verzamelingen bekijken... Sebastiaan: echt eng is het pas als iemand een ongeluk krijgt. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 2