Muizen bepalen lot van kerkuil Witte aan het spit: hoe verzin je zoiets Maar één op drie kinderen kan naar school Lege kratten gejat? Halt geeft je voor straf super-werkje PZC'krullebatè 13E JAARGANG - NUMMER 8 - 14 SEPTEMBER 1993 ,pl GRIJPSKERKE - „Mijn vader is een vogelaar en hij wilde zelf graag vogels hebben," zegt de elfjarige Da niël Goedbloed uit Grijpskerke. „Hij heeft hoog in de schuur een ou we naaimachinekist. opgehangen met een koker naar een kapot raampje. Binnen een maand zat er een paartje kerkuilen in." Daniël hoeft de kerkuilen niet te ver zorgen. Het zijn nachtdieren. Over dag slapen ze en 's nachts gaan ze op jacht naar voedsel. Daniël: „Ze eten voornamelijk veld muizen en soms een molletje of een vogeltje." Kakkenisje Kerkuilen leggen vijf tot zes eieren en ze gaan broeden als het eerste ei is gelegd. Dus je krijgt een opeenvol ging van grootte bij de jongen. Is het een goed muizenjaar, dan worden ze allemaal groot, maar is het een slecht muizenjaar dan haalt het kleinste jong, het 'kakkenisje', het niet. „Een keer per jaar komt meneer Schaap om de jongen te ringen- ,"zegt Daniël. „Dan zetten ze een he le lange ladder tegen de kist en dan vliegen het mannetje en het vrouw tje eruit. Dan kan je ze echt zien." Braakballen Veel jongen overleven het niet. Als ze uitgevlogen zijn, moeten ze eerst nog leren muizen vangen en dat is een heel gespecialiseerd iets. In hun eerste winter sterft 90 procent." Natuurlijk heeft Daniël op school een spreekbeurt over de kerkuilen gehouden. „Ik had een hele zak met braakballen meegenomen," vertelt hij. „Alle kinderen kregen er een paar. Ze hebben veel schedels en botjes van verschillende beestjes ge vonden." Tot en met zondag 21 november is de tentoonstelling De kerkuikuil in Daniël Goedbloed: 90 proeent van jonge uilen overleeft de eerste winter niet. foto Lex de Meester Nederland in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle te bekijken. Door middel van foto's, teksten, ge prepareerde uilen, een film, geluids opnamen en een computerspel komt de bezoeker van alles aan de weet over deze interessante vogel. De tentoonstelling is iedere dinsdag tot en met vrijdag en op zondag te bezichtigen van tien tot vijf; op za terdag van half twee tot vijf. 's Maandags is het museum gesloten. MIDDELBURG - „We kenden de tentoonstelling Wit over Zwart al en we wilden die graag naar Zeeland halen. Omdat het in oktober Zeeland Cultuurmaand is, met die mooie poster van een zwart Zeeuws meisje, is het ons gelukt." Dat zegt Harry Been uit Middelburg. Hij is voorzitter van de Werk groep Pluriforme Samenleving Zeeland. „Pluriform betekent een samenleving waarin iedereen op de een of andere manier netjes en vriendelijk voor elkaar is," legt Harry uit. De tentoonstelling Wit over Zwart is begonnen in het tropenmu seum in Amsterdam. Daar was het een groot succes net als later in Brussel en Eindhoven. Harry: „Om nog meer publiek te bereiken is een kleinere, reizende versie samengesteld. Deze bestaat uit een zestigtal panelen, waarop honderden posters zijn afgebeeld." De tentoonstelling laat zien, hoe in het verleden (en heden) in de westerse wereld zwarten werden (en worden) afgebeeld. Sjors en Sjimmie Duidelijk wordt, dat deze beeldvorming over zwarte mensen heel eenzijdig is. Getoond wordt hoe witte mensen stereotiepen maken van zwarte mensen. Harry: „Kijk maai' eens in een stripboek als Kuifje in Afrika of de boeken van Sjors en Sjimmie hoe de zwarten daar zijn neergezet. Dat is toch ongelooflijk! Of een tekening, waarop je ziet dat zwarten een witte aan het spit rijgen. Hoe zijn ze op het idee, gekomen, dat dat bestaat?" Er zijn heel wat uitdrukkingen, waarin 'wit' en 'zwart' gebruikt wor den. Wit staat voor goed, onschuldig, schoon en heeft een positieve betekenis. Zwart staat voor slecht, vuil, duivels en heeft een negatie ve betekenis. „Beelden uit Afrika laten ons ook altijd narigheid en ellende zien, stervende kinderen en oorlog," vindt Harry. De tentoonsteling is van 1 tot 15 oktober te zien in de Wandelkerk naast de Abdijtoren Lange Jan in Middelburg. Elke dag, behalve 's zondags, geopend van tien tot vijf. Alle scholen zijn uitgenodigd en de toegang is geheel gratis. DEN HAAG - Honderd miljoen kinderen (100.000.000) op de we reld gaan niet naar school. Ze wil len graag, maar kunnen niet. Om daar wat aan te doen begint Terre de Hommes op 24 september een grote scholenactie. Jouw klas kan er ook aan meedoen en wordt daardoor misschien wel de be roemdste klas van Nederland. Van elke zes kinderen op de hele wereld kunnen er maar twee naar school. Vaak verdienen ouders van kinderen in arme landen zo weinig, dat ze niet eens genoeg geld hebben om eten en kleren te kopen. En als je zo weinig verdient is zelfs een paar gulden schoolgeld per maand niet op te brengen. Er zijn ook veel kinderen die niet naar school kunnen omdat ze de hele dag op hun broertjes en zus jes moeten passen. Hun ouders werken allebei. Bittere noodzaak, want alleen met zijn tweetjes ver dienen ze net genoeg om hun ge zin in leven te kunnen houden. Er komt nog eens bij dat veel lan den zo arm zijn dat niet eens scho len kunnen bouwen. En niet naar school gaan betekent dat je geen vak kunt leren, altijd arm blijft en te weinig verdient om het hoofd boven water te kunnen houden. Met geld van mensen uit Neder- ladnd wil Terre des Hommes scholen bouwen in ongeveer vijf endertig Derde-Wereldlanden. Daar zijn nog zo weinig scholen dat kinderen vaak kilometers langs gevaarlijke ravijnen en over eenzame bospaadjes moeten lo pen om een paar uur les te krijgen. Buiten les Dat Afrikaanse, Aziatische en Zuidamerikaanse kinderen weten hoe belangrijk onderwijs is, bewij zen ze door bij de bouw van een school mee te helpen. Ze maken stenen, sjouwen zand en metselen muren. Ze kunnen soms zelfs niet eens wachten tot het gebouw klaar is en willen alvast buiten les. Als je met Terre des Hommes kin deren in arme landen zo wilt hel pen dat ze onze hulp later niet meer nodig hebben, moetje op 24 september om 20.20 uur naar Ne derland 2 kijken. In het program ma De beroemdste klas van Ne derland vertelt Ivo Niehe hoe je een steentje kunt bijdragen aan de toekomst van jouw leeftijdge nootjes en hoe je met je klas een heus televisie-optreden kunt ver dienen. MIDDELBURG - „Vroeger was het zo dat een jongere werd opgepakt en proces-ver- baal van verhoor werd opgemaakt en dat ging naar justitie. En dan duurde het acht tot twaalf maanden voordat je er wat van hoor de". Aan het woord is Nel van Welsum van het Re gionaal Haltburo Walcheren in Middelburg. „Nu is het zo, dat de overtredende jongere al na twee dagen op het Halt-buro zit", vervolgt Nel. Halt betekent: Het ALTernatief. Als een jon gere tussen de twaalf en achttien jaar een strafbaar feit begaat en door dc politie wordt betrapt, bestaat de mogelijkheid een alter natieve straf te krijgen in plaats van voor de rechter te komen. Dan krijgt die jongere ook geen strafblad. Nel: „De officier van justitie belast met kin derzaken, bepaalt of een overtredende jonge re naar Halt wordt verwezen. Wij roepen daarna de jongere met zijn ouders op voor een gesprek. De ouders en de jongere moeten akkoord gaan met de alternatieve straf'. Kratten De meest voorkomende overtredingen zijn winkeldiefstal, vandalisme en heling. „En wat de laatste tijd toeneemt is het stelen van kratten en die weer inleveren voor het statie geld", zegt Nel. Een van de doelstellingen van Halt is, dat de jongere altijd iets terug moet doen voor de benadeelde. Het slachtoffer wordt in beeld gehouden. Heb je iets gestolen in een groot winkelbedrijf, dan zal je daar naar terug moe ten en er vier of acht uur of nog langer te werken. Het ligt er aan, watje gestolen hebt. Voorlichting Nel is erg tevreden over de medewerking die ze van bedrijven en instellingen krijgt. „Naast de alternatieve straffen hebben we nog twee andere taken", zegt ze. „We geven voorlichting op scholen en we voeren cam pagnes". Nel heeft een lespakket samengesteld waar mee al vanaf groep vijf gewerkt kan worden. Nel: „Ik zou heel graag elke dag een keer op school voorlichting willen geven". Wie belangstelling heeft: tel. 01180-14101. Na 4 oktober g

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 1