KK effent het pad naar CNN Flup en Ju bedrijf verkoopt dromen Stoere vakantiewerker is vaak de klos Boer staat drie dagen in de schijnwerpers PZC ^krullebatè 13E JAARGANG-NUMMER 6-8 JUNI 1993 KERKWERVE - „Als je bij ons op school zegt: Johan, Ramon, Wouter, dan zeggen ze gelijk KK," zegt Wou ter. Johan Boot, Ramon Meijer en Wouter van Cleef zitten op de christelijke basisschool Samuël in Kerkwerve. Sinds enige tijd geven zij de Kerkwerfse krant, de KK uit. Het begon allemaal met het vak taalexpressie. Daar zat een op dracht bij: Maak een krant. Dat zag Wouter wel zitten. „Ik wil toch sportjournalist worden bij CNN en je moet ergens beginnen." Johan is de hoofdredacteur. Hij schrijft de meeste stukken en typt ze thuis op de computer en print ze uit. „Laten we eerst maai* een krantje voor onszelf maken," dacht Johan, „misschien verkopen we die wel een beetje." Ramon is het laatst bij de redactie gekomen. De jongens hebben alle drie een computer thuis en alledrie werken ze met tekstverwerkings programma Word Perfect 5.1. Er zijn al vijf kranten verschenen en ze zijn druk bezig met nummer zes. De krant kost vijftig cent en wordt voornamelijk op school verkocht. „We hebben een reserveringslijst en wie betaalt komt op die lijst te staan," zegt Wouter. Moppen Het aantal lezers stijgt. Van de laat ste krant werden 28 exemplaren ver kocht. Johan: „De eerste nummers werden allemaal geprint. Maar ik heb nu een adresje waar ik gratis mag fotoco- piëren. We moeten wel zelf voor het papier zorgen." Kinderen mogen gratis adverten ties in de KK zetten. Ook moppen is een vaste rubriek. Verder veel ver halen over dorpsgebeurtenissen. Wouter: „Ze hebben een basket in het dorp gezet met gras eronder. Wie gaat er nu met een bal op gras stuite ren. Dat moeten toch tegels zijn!" En Ramom gaat achter de op brengst van de bazaar aan. Ramon: „Een ongeluk op de snelweg is ook nieuws en dat de glijbaan in de speeltuin gemold is zetten we er ook in." Over politiek schrijven ze niet. „La ten we maar eerlijk zeggen waarom niet," zegt Wouter. „We hebben er geen verstand van. We zijn geen Den Haag vandaag! De redacteuren van de Kerkwerfse Krant in druk beraad: van links af Ramon Meijer, Cleef. Johan Bot en Wouter van foto Pieter Honhoff VLISSINGEN - Deze zomer bestaat het Flup Ju bedrijf twintig jaar. Dat wordt gevierd, maar voordatje naar het feest gaat moetje natuurlijk wel even weten wat dit bedrijf precies is. Rob Maaskant uit Nieuw en Sint Joosland is er al sinds de oprich ting bij: „Flup en Ju waren de bijnamen van de twee mensen die er indertijd mee begonnen zijn," legt hij uit. „En het bedrijf is de groep die er omheen gevormd is. Maar het betekent ook bedrijvigheid, we zijn altijd bezig." Maar dan wel anders dan de bedrijven die zaken doen. zegt hij: „In plaats van huizen of auto's verkopen wij dromen!" Wat dat precies inhoudt kun je niet beschrijven, denkt Rob: „Daar voor moet je het zien." Vuurbeelden Toch weet hij genoeg te vertellen om je nieuwsgierig te maken: „We werken met beelden die we zelf maken: ijzeren of houten voorwer pen, insekten, vogels, beesten, even groot als wij zelf. Die vormen het verhaal en we bespelen ze met lange hengels. Een soort poppenthea ter, waarbij de bespeler ook in beeld is, gekostumeerd en wel. Er is vuur waardoor de objecten vuurbeelden worden. En altijd is er live muziek als ondersteuning en begeleiding." De voorstellingen zijn nooit hetzelfde: „Dat hangt af van de plaats waar we spelen, dat kan van alles zijn: een plein of straat, de oever van een rivier of bij een flat of zelfs een fabriek." Maar altijd wordt er buiten gespeeld: „Buiten is voor iedereen. Daar mee kunnen we heel dichtbij de mensen spelen." Twintig jaar Flup en Ju: vuurbeelden. En dat daar altijd veel kinderen tussen zitten is voor Rob heel lo gisch: „In een gekke droom zie je ook vreemde dingen naast elkaar. Dat prikkelt de fantasie." Het Flup en Ju bedrijf viert de verjaardag in september en zal dan verschillende keren in Zeeland te zien zijn. Ook zijn er tentoonstel lingen van hun objecten in Vlissingen en Middelburg. BREDA - „Er gebeuren met de werkende vakantiejeugd erg veel ongevallen en ieder ongeval is er één teveel", zegt mevrouw De Boer-Wierda. Zij is inspecteur bij de Arbeidsinspectie in Breda. Daar hoort Zeeland ook bij. „Vo rig jaar zijn er zo'n 600 ongelukken bij ons gemeld. In werkelijkheid is het aantal nog hoger." De arbeidsinspectie houdt een landelijke actie. In één week, die begint op 19 juli, worden in Neder land 4000 bedrijven bezocht. Mevrouw De Boer: „We bezoeken voornamelijk industriële bedrij ven in de sectoren van voedings- en genotmiddelen, metaal- en tex tielindustrie." Na de actieweek wordt een ver slag gemaakt, de gegevens wor den verwerkt en het resultaat gaat naar de pers. Lopende band Wat mag er niet? Mevrouw De Boer: „Jeugdigen mogen niet met gevaarlijke machines werken. Ze mogen ook niet 's avonds of 's nachts werken. Zwaar tillen mag er ook niet aan te pas komen en lopende bandwerk is ook verbo den." Jongeren hebben vaak te weinig ervaring in het vakantiewerk. Ze zijn minder kritisch en willen graag een beetje stoer doen. Dat vergroot de kans op ongelukken. Mevrouw De Boer verwacht dat het onderzoek op een aantal si tuaties zal stuiten die niet mogen. De inspecteurs die met het onder zoek belast zijn, hebben opspo ringsbevoegdheid. „Dat bete kent," legt mevrouw De Boer uit, „dat ze bij zware overtredingen een proces-verbaal kunnen geven. Bij lichte overtredingen komt er eerst een waarschuwing." Alle scholen voor voortgezet on derwijs hebben informatiemate riaal gehad. Hierdoor kunnen jon geren die een vakantiebaantje pakken, te weten komen wat hen te wachten staat. Ook de jongerenorganisaties van het CNV en de FNV hebben zich met de zaak bemoeid. Het CNV stuurt een voorlichtingskrant 'Debuut' naar de scholen. De FNV kun je bellen: 06-82 12 147. KAPELLE - „Het gaat mij te ver om te zeg gen, dat bij elke boer die niet komt de be drijfsvoering in de war zou raken," glimlacht meneer R. Hoiting, „maar de ZLM Manifes tatie heeft vanouds een naam en is een be langrijke gebeurtenis." De ZLM Manifestatie is een breed opgezette tentoonstelling, waar de land- en tuinbouw van Zeeland en Noord-Brabant zich van hun beste kant laten zien aan een groot publiek. Twee jaar geleden is de heer Hoiting al met de voorbereidingen begonnen. „Maar één mens kan zo'n manifestatie niet doen," vindt hij. „We hebben een heel goed team dat en thousiast zijn werk doet." Veiling De ZLM Manifestatie is vijfjaarlijks en wordt deze keer gehouden donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 juni in en op het terrein van de veiling in Kapelle. Hoiting: „We zijn erg blij met deze locatie. In de grote veilinghal komen 200 stands en bui ten de hal kunnen 3000 auto's geparkeerd worden." Vijf jaar geleden werd de manifestatie op Neeltje Jans gehouden. Toen kwamen er ruim 15.000 mensen. Nu verwacht men er wel 20.000. Border collies Hoiting: „Omdat ons publiek al lang niet meer bestaat uit alleen maar agrariërs heb ben we geprobeerd een gevarieerd program ma te maken. Voor elk wat wils." Donderdag opent de commissaris van de ko ningin officieel de manifestatie. Voor het eerst zijn er kinderen uitgenodigd van de ba sisscholen op Zuid-Beveland. Zij krijgen een aantrekkelijk programma aangeboden met border collies, video's en een ijsje kan er ook nog wel af. Er is een prijsvraag en ze moeten het gewicht van een grote stier raden. Hoiting: „Vrijdag is de 'dag van de levende have', het rundvee en de schapen. En zater dag is de dag van het Zeeuwse paard. Dan zijn er shows, keuringen en springwedstrij- den."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 1