Duik in de slootprut Pan-ne-koe-ke, pan-ne-koe-ke Meisjes verzamelen Natuur barst open in mei: doe ook wat! Paul Hekhuis naar Wereldmuziekconcours Kerkrade DINSDAG 11 MEI 1993 In mei is de natuur op z'n mooist. Geen enkele maand zijn de bomen groener. Bermen vol fluitekruid, overal bloemen, bloeiende mei doorns, vlinders. Zwaluwen die te rugkomen. Alle vogels in hun beste pak op de versiertoer. De hele na tuur lijkt wel net geverfd. Behalve kijken en genieten is het vooral leuk om zelf dingen te doen. Op pagina 2 (links dus!) staat hoe je stekelbaarsjes kunt vangen. Maar er is meer te beleven. Onderzoek eens slootprut. Als je de inhoud van je schepnet in een witte schaal uitspoelt, kun je de rugge- zwemmertjes, eenoogkreeftjes of watermijtjes nog beter zien. Slootplankton is zo klein dat je het beter met een netje van nylonkous kunt vangen. Als je onderaan de teen open knipt en om een glazen potje bindt, komt het daar meteen in. Wil je het echt goed bestuderen, plak dan twee kleine glasplaatjes aan drie kanten aan elkaar met wat stopverf zodat je een minibakje krijgt. Als je daar met een rietje of pipetje wat slootwater indruppelt, kun je de watervlooien van heel dichtbij zien. Of maak eens gipsafgietsel van al lerlei sporen. Zet een strookje kar ton rond het spoor. Vloeibare gips er voorzichtig ingieten. Kwartiertje la ten drogen en alles met wat grond erbij meenemen. Thuis schoonbor- stelen. Als je verf of inkt op het spoor doet, kun je er zelfs afdrukken van maken. Het is leuk om zo een hele dierenver zameling aan te leggen. Met gips kun je ook afdrukken van takjes en vruchten maken. Of maak je eigen mierennest of wor- menbak. Een esdoornfluitje. Een nestkast voor wespen. Ooit een lege zeeslak opengevijld? Varens in een flessetuin gekweekt? Kikkervisjes houden. Een verenverzameling aan leggen. Deze en nog wel 50 andere ideeën staan in het boek Op onderzoek in de natuur van Michael Chinery. Be halve doe-dingen en veel mooie te keningen staat er ook leuke infor matie in over verrekijkers, boerde rijdieren, (on)eetbaar natuurvoed- sel en heeft het boek een handige op- zoeklijst. (Op onderzoek in de natuur - Michael Chinery, uitgeverij De Hoeve, prijs 19,90) Trommelen. Met de vingers op de ta felrand. Met mes en vork op je bord. Of simpelweg met twee stokken op een kartonnen doos. Zolang Paul Hekhuis (9) uit Middelburg het zich kan herinneren heeft hij getrom meld. Sinds een klein jaar roert de Little drummerboy echt de trom bij het Drum- en Bugelkorps Johan Fri- Pan-ne-koe-ke, pan-ne-koe-ke. Paul kan dit ritme wel dromen. Eindeloos herhalen, todat je het goede ritme uit de pols kunt trommelen. Daarna kwam Am-ster-dam, een an der ritmisch hoogstandje. Met de blote handen op zijn knieën t hij een kleine demonstratie van zijn vorderingen. Natuurlijk wordt het echte trommelen niet ver geten. „Op een oefentrommel," lacht hij. „Die klinkt niet zo hard." Prettig voor de buren dus. Omdat marcheren met een trommel voor je buik voor hem nog wat lastig bespeelt hij de cymbals, koperen bekkens. „Met een bandje eraan, zo dat ze niet uitje handen kunnen val len." legt hij uit. Wereldtitels Vol verwachting kijkt Paul uit naar de grote dag, 17 juli. „Dan gaan we met Johan Friso en het korps Julia na naar Kerkrade," vertelt hij en thousiast. «Daar wordt gedurende een aantal weken het Wereldmuziekconcours gehouden. Korpsen uit de hele we reld blazen en trommelen daar om wereldtitels. Behalve de muziek wordt er ook heel erg gelet op het fi guurlopen. Daar zijn we dus nu ook druk voor aan het oefenen." Op muziek van de Beatles (All you need is love, Penny Lane, enz.) zal Johan Friso gaan proberen hoge ogen te gooien. En dat doen ze dan samen met de miniguards en de Co- c(us €.v\ scUeAif>ck\lv4.v\ lourguards, de vlaggedragers van Johan Friso. De agenda van Paul is redelijk vol: optredens in Vrouwenpolder, De Ef- teling. Goes, Middelburg, enz. Ter wijl hij vertelt trommelt hij met de vingers op tafel. Hij kan het gewoon niet laten. Er heeft geen woord over in de krant gestaan, maar in Cadzand moeten ze het gezien hebben. Daar werd tijdens de Europese kampioenschappen Flapzeilen- met-hindernissen de twaalfjarige Belgische kampioen Joris Breu- ker door een stevige rukwind zo hoog opgetild, dat hij achter een wolk verdween. Joris is al geruime tijd spoorloos. Sommigen beweren dat hij de En gelse ploeg traint, anderen zeg gen dat hij ergens als windmolen dienst doet. Geloof je het?.... Maar het is wel een leuk verhaal. De geschiedenis met Joris staat te lezen in Goed Gek! een verhalenbundel met twintig malle verhaaltjes van Gie Laenen en grappige tekeningen door Kristien Aertssen. Gie Laenen is in België een be kende schrijver van serieuze kin derboeken. Een enkele keer wil hij wel eens iets anders doen. Dan verzint hij verhalen die niet kun nen. Over FC De Elf Benen, een beroemde voetbalclub van spe lers met één been. Over de vader van Vera die lang zaam in een krokodil veranderde en met zijn dochter via het riool naar Kinsjasja verdween. Over prinses Anne-Marie Van Demus Aldegonde. Ze ging op zoek naar een sprookjesprins, kuste daar om achthonderd negenenveertig kikkers.... De hofhond... alle varkens en stie ren uit de koninklijke spekslage rijen... honderden brutale regen wormen, en was al vijfentachtig toen ze plotseling bedacht dat haai- even oude kater misschien wel eens... Meisjes Niet alle verhalen in de bundel zijn alleen maar dwaas. Er staan ook verhalen in waar je om moet lachen en die eigenlijk heel ver drietig zijn. Vaak gaat het dan om kinderen en volwassen die diep in hun hart graag anders zouden willen zijn, maar op een verkeer de manier gelukkig proberen te worden. Het vrolijkste verhaal is dat over Rikkie en Michel. De twee jon gens verzamelen meisjes en heb ben aan die hobby hun handen vol. Op een late zomeravond ko men ze elkaar tegen in het park. raken aan de praat, kijken elkaar diep in de poppetjes van hun ogen, en de rest kun je wel raden, want van het een komt nogal eens het ander. Kwartet Als 'het een' achter de rug is en 'het ander' het geval, zeggen men sen soms: Nat hooi raakt licht aan het broeien. Wat dat spreek woord precies betekent kun je le zen op het vouwblad bij Spreek woordenkwartet 2. Dit bijzonde re spel werd bedacht door Roby Bellemans van de Zeeuwse Kin der- en Jeugdboekhandel in Axel en is bedoeld voor Nederlandse kinderen in het buitenland. Maar wat goed is voor ver weg, is zeker goed voor dichtbij. Het spel telt tweeëndertig kaar ten met ieder vier spreekwoor den. Elk kwartet is geïllustreerd door een andere illustrator en het zijn niet de minsten die er zulke mooie plaatjes van gemaakt heb ben: Kristien Aertssen, Jansje Bouman, Gerda Dendooven, Jo han Docks, Jan Jutte, Joke van Leeuwen, Mance Post en André Sollie. Vorig jaar verscheen al Spreek woordenkwartet 1 dat precies hetzelfde formaat heeft. Je kunt de twee spellen dus door elkaar husselen en dat maakt spelen er mee nog leuker. Jan Smeekens Gie Laenen: Goed gek! met tekenin gen van Kristien Aertssen. Houtekiet, Antwerpen 24,50. Spreekwoordenkwartet 2, Zirkoon, Amsterdam: 12,50 en cU-e a eu scUelpdcéveH oord.-6 ia o-e-er cveoö door 0 fooSi/i«2?* o(oov -evA ctaov -Z42 U.o< £va olöov OVIS^ cl<xV- CAooa jlzsa. ?JL. Voor Paul nu dus even geen pan—ne—koe—ke: Links Ralf Eversen en rechts Linda van Wijngaarden. foto Ruben Oreel.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 3