de man Tachtig zakken Annie's kind woont in Kapelle Afvalberg groeit nog in Zeeland DINSDAG 6 APRIL 1993 3 In deze tijd van het jaar worden in schuurtjes en stallingen overal in het land Piraten, Tornado's, Optimisten, Schokkers en Jollen wakker uit hun winterslaap. Ook hun eigenaars beginnen kriebels te voelen en kunnen bijna niet meer wachten tot de eerste mooie dag er opuit... het wijde water op, de horizon tegemoet. Voor kleine kapiteins, maar ook voor kinderen die alleen in hun dromen het roer van een (zeil)- bootje vasthouden, schreef Mi chelle Blaauw Het kleine zeil- boek. Ze vertelt erin over boten in de oertijd, laatje met een paar be roemde zeezeilers meevaren en wijst je de weg in watersportland. Het grootste deel van haar boek gaat over alles watje weten moet als je echt het water op gaat: waar komt de wind vandaan; wat moet ik doen als de barometer ineens terugloopt en hoe zeil ik recht vooruit terwijl mijn boot schuin vooruit wil? Ze geeft je zeilies, vertelt hoe je droge kleren houdt en legt de verkeersregels te water uit. Het spreekt vanzelf dat je in dit praktische boek veel scheeps praat tegenkomt. Stuurboord en bakboord natuurlijk, maar ook scheepstermen en alle woorden die 'watermensen' onder elkaar gebruiken vanaf het optuigen van een boot tot en met het op doeken ervan aan het eind van een dagje zeilen. Je kunt aan alles merken dat Mi chelle Blaauw zelf zeilt en dus weet waar ze het over heeft. Maar ze blijkt ook in staat stapje voor stapje iets uit te kunnen leggen zonder saai te worden. Waar dat al te moeilijk werd kreeg ze hulp van Fred de Heij. Hij tekende wat niet in woorden is te zeggen zó, dat je meteen begrijpt wat er be doeld wordt. 'Het kleine zeilboek' ivordt uitgegeven door Ploegsma, telt 96 pagina's en kost 27,50. Een van de gedurfdste zeiltoch ten en zeker de beroemdste zee reis allertijden is de expeditie van Columbus naar China en Indië. Wij weten dat die toch niet is geëindigd in de afgrond achter de rand van de wereld, maar vijfhon derd jaar geleden hebben veel mensen met de vinger tegen het voorhoofd de Pinta, Nina en San ta Maria zee zien kiezen. Met Het vriendje van de admi raal kun je de hele reis nog eens overdoen. Het boek werd ge schreven door Hans Werner, die een paar jaar geleden het scheepsjournaal van Columbus in het Nedelands vertaalde en daardoor op het idee kwam van een kinderboek waarin een jon getje 'ongeveer precies' mee maakt wat lang geleden echt is gebeurd. Voordat Tonto scheepsjongen werd op de Pinta had hij van de wereld niet meer gezien dan de boeken bergen rondom zijn huis en een dorpje in de verte. Wie zijn vader en moeder waren wist hij niet en behalve de oude vrouw Celestina kende hij niemand. Na haar dood was hij door een man die er uitzag als de duivel, meegenomen naar Palos en daar aan boord gebracht van het schip van kapitein Mar tin Alonso. Maar wat er van hem verwacht werd en wat hij op zee ging doen was hem niet verteld. Het vriendje van de admiraal is een spannend boek, omdat je stukje bij beetje te weten komt wat Martin Alonso van plan is met de jongen die zo goed kan luisteren, maar nooit wat zegt. Daarnaast is het ook een interes sant boek. Het vertelt je bijna van dag tot dag hoe het in 1492 ge weest moet zijn. En ook nog zó, dat je denkt bij Columbus aan boord te zijn. 'Het vriendje van de Admiraal' werd uitgegeven door Van Reemst, is 127 pagina's dik en kost 24,90. Jan Smeekens 't Honk heeft er al jaren een, maar verder hebben hebben nog geen scholen zich ingeschreven". Zwerfafval Een probleem apart is het vele zwerfafval in Nederland. Mevrouw De Jong van de Stichting Nederland Schoon: „We moeten af van het idee gooi maar neer, ik betaal er toch voor dat het opgeruimd wordt? Je bent verantwoordelijk voor je eigen rotzooi". Ze hoopt dat alle 3000 scholen die het pakket van de Stichting hebben aangevraagd, ook meedoen aan de wedstrijd, die er aan verbonden is. Dat kan tot 1 mei. Eén van die scholen is De Drempel in Lewedorp. Meester De Kok: „El ke maand ruimen we de omgeving op. Ik vind dat de kinderen positief zijn en dat kan ik niet van alle vol wassenen zeggen. Laatst kreeg een jongen uit mijn klas haast een draai om zijn oren. Iemand gooide wat op straat en hij zei er wat van. En ik kreeg zowat ru zie met een man die zijn hond op de schoolstoep liet poepen. Daar be taalde hij hondebelasting voor, zei hij". Vragen Waar kun je nog stekeltjes vangen? Wat eet een donderkopje? Weet je een leuke natuurclub? Ik zag toch zo'n vreemde vogel.... Iedereen die vragen over de natuur heeft, moet die maar gauw opschrij ven en met je naam, adres en leeftijd opsturen naar: KRULLEBAK NATUUR Postbus 18 4380 AA Vlissingen Wie weet wordt je vraag dan in de volgende Krullebak beantwoord. Raadsel. Wie klom 's morgens vroeg om kwart over zeven op de trap om de giraf een klontje te geven? Wie kreeg rode laarsjes voor de regen, kan drie letters spellen, mooie pop petjes tekenen en al bijna rekenen? Wie gleed met een vaart tot aan 't kwastje van de giraffestaart en weet sindsdien dat de grond van Artis heel erg hard is? Oplossing.... Wil je nog even naden ken?.... Vlug vlug, want hier komt ie: Dikkertje Dap Dikkertje Dap werd geboren op 3 ju ni 1950 op de kinderpagina van het Parool. Hij zal toen een jaar of vijf, zes geweest zijn, maar is in al die tijd geen spat veranderd. Als je hem kent uit Ziezo (het dikke boek uit 1987 met 347 kinderversjes van An nie M. G. Schmidt) en het plaatje op pagina 28 daarin vergelijkt met hoe hij er uit zag toen Wim Bij moet hem in 1950 tekende in de versjesbundel Het Fluitketeltje, zul je zien dat hij precies dezelfde is gebleven: niets gegroeid, hetzelfde lekkere ronde koppetje en nog steeds gekleed in de nu wel heel ouderwetse korte broek met bretels, of galgen zoals die on dingen toen heetten. Natuurlijk wist je na die eerste zin Wat we met zijn allen weggooien veroorzaakt overal in Nederland gi gantische bergen troep waar we geen kant mee opkunnen. De heer Raas van het OLAZ (de or ganisatie die over al het afval in Zee land gaat): „Hier wonen ongeveer 360.000 mensen. In 1992 werd 332 miljoen kilo afval gestort, waarvan 76 miljoen kilo door de gemeenten. Blijft over: 256 miljoen kilo. Gemid deld is dat 711 kg per inwoner, onge veer 80 volle vuilniszakken per per soon! Er is vorig jaar 23% meer gestort dan in 1991. Het lijkt erop dat een groot deel daarvan verpakkingsmateriaal is". GFT Per 1 januari 1994 verplicht minister Alders de gemeenten groente, fruit en tuinafval (GFT) gescheiden op te halen. Daar moet compost van ge maakt worden. Meneer Raas: „Dat zal bij ons niet lukken. Maar we hopen dat de nieu we compostfabriek in het Sloe in de zomer van '94 klaar is". Compost In Kapelle kunnen inwoners voor een zacht prijsje (ƒ64,-) hun eigen 'compostfabriekje' kopen. De heer Stroo van de gemeentereini ging: „Na één maand had een op de tien gezinnen al een compostbak be steld. Een succes dus. En terecht. Een appeltje koop je nou eenmaal niet geschild. Het scheelt echt veel afval op de stoep, en je houdt er al na een jaar een prima grond verbete raar aan over. van dit stukje al meteen dat het om Dikkertje Dap ging en misschien heb je het versje zelfs eerst uit het hoofd opgezegd voordat je verder bent gaan lezen. Dikkertje Dap is immers het beroemdste kinder boekkind van Nederland. Beroem der nog dan Hansje Blinker, Bartje of Ot en Sien. Want iedereen die na 1950 is geboren, is met heni opge groeid. En nu dan het grote nieuws: vanaf 14 april woont Dikkertje Dap in Zee land... in Kapelle, vlakbij de biblio theek en dat is vlakbij de plek waar zijn 'moeder' in 1911 werd geboren. Annie M. G. Schmidt is inmiddels eenentachtig, maar heeft beloofd dat ze volgende week een dagje uit Amsterdam naar Kapelle komt, om het portret van haar misschien wel liefste kind zelf te onthullen. Artis Of ze het ventje zal herkennen? „Waarschijnlijk niet", zegt de Am sterdamse beeldhouwer Hans Bayens. „Ik ken natuurlijk de teke ning van Wim Bijmoer, maar ik vond het veel interessanter een Dikkertje Dap te maken zoals ik denk dat hij is. Voor de giraf ben ik een paar keer in Artis wezen kijken, maar voor hem heb ik gewoon een paar kinderen als voorbeeld gekozen". Kinderen zijn van harte welkom bij de onthulling van Dikkertje Dap. Je moet dan op 14 april rond kwart voor drie in de Van er Biltlaan in Kapelle zijn. Vijf minuten later gebeurt het. foto Willem Mieras Kinderen verzamelen zwerfvuil.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 3