sssss Niemand levert zijn wapens in Aai eens een rog Opsieren gedicht krijgt ook veel aandacht Kindertelefoon krijgt steeds meer reacties mm amm - m if VN-soldaten in verwoest Cambodja PZC 'krullebatè SB 13E JAARGANG - NUMMER 4 - 6 APRIL 1993 VLISSINGEN - Cambodja, eens een welvarend land. Nu verwoest en straatarm na jarenlange oorlogen. Miljoenen doden. Vermoord door soldaten van de Rode Khmer. Of door soldaten van de Witte Khmer of het KPAF. Partijen in Cambodja, die allemaal de macht willen. Een burgeroorlog waar maar geen eind aan lijkt te komen. Zestienduizend VN-soldaten probe ren de vrede terug te brengen. Peter Meesen uit Vlissingen is er één van. Vier maanden verbleef hij in Sisop- h'ong, een klein stadje in Cambodja. Even was hij terug in Nederland en hing zijn blauwe baret gewoon thuis aan de kapstok. Peter: „Alle strijdende partijen in dat land hebben beloofd om hun wa pens in te leveren om vrije verkiezin gen mogelijk te maken. Wij moeten daar op toezien, dat dat ook ge beurt. Maai- niemand levert wat in. Elke nacht knettert om ons kamp het geweervuur. De volgende mor gen vinden wij de lijken. In de bosjes of zo maai- langs de kant van de weg." Elke dag is Peter met zijn witte truck op weg. Met 20 kilometer per uur sukkelt hij over de zandwegen vol kuilen en ossekarren. Stoppen in de berm is er niet bij. „Er liggen honderdduizenden land: mijnen," vertelt hij. „Bijna dagelijks komen slachtoffers naai- ons kamp om zich door onze dokters te laten opereren. Of liever gezegd ampute ren, want dat is meestal het geval." In het Nederlandse kamp werken ongeveer vijftig Cambodjanen. Als keukenhulp of als vuilnisman. „Bofferds," zegt Peter. „Hun loon is 7 gulden, tien maal zoveel als andere Cambodjanen verdienen." Op 23 mei beginnen de verkiezin gen. Duizenden radio's zijn uitge deeld om de bevolking hiervan op de hoogte te houden. „Een angstig be zit, zo'n radio." zegt Peter. „Ze ver moorden elkaar al voor een blikje fi-isdrank. Wat dat betreft zie ik het maar somber in." VLISSINGEN - Vanaf deze zomer kunnen jong en oud bij weer of geen weer in Vlissingen terecht in het Arsenaal, een nieuwe attractie in de buurt van Michiel de Ruyter. In de voormalige Pinksterkapel komt een nieuw theater. Op het binnenplein komt een enorme waterbak. In die bak kun je zien hoe Zeeland omgaat met het water. Dezelfde bak stond vorig op de wereldtentoonstelling in het Spaanse Sevilla. Daarnaast komt er in het Arsenaal het amusementscentrum De Carrousel. Aan het plafond, dat er uit komt te zien als de nok van een circustent, draaien antieke carrouselpaarden. Op de begane grond komt een reusachtig Gavioli-kermisorgel uit 1900 te staan, omringd met typische kermisspelen zoals grijpkranen en bulldozers. Ook flipperkasten, videospelen, auto- en vliegtuigsi- mulatoren zullen van de partij zijn. Op de balkon-etage kun je antieke jukeboxen vinden en antieke speelautomaten. Er zal ook een voorstelling zijn van bewegende speelgoedbeesten. In de biljartzaal komen Engelse snookerbiljarts en Amerikaanse poolbiljarts te staan. Maritiem Centrum Het Maritiem Attractie Centrum is het derde onderdeel van het Ar senaal. Je vindt er: modelboten in een waterbak van 25 meter, oud heidkamer van De Schelde bestaande uit 2000 voorwerpen van klinknagels tot enorme machines, een oceaantank met levende haaien en een model van de Titanic. Precies 1486 lampjes zetten het geheel in een geheimzinnig licht. Model van de 'Titanic' foto Lex de Meester In een namaakboot met hydraulisch systeem kun je met een groep een zeemansavontuur beleven. Er komt een aaibassin, waar je le vende roggen kunt aaien. Tenslotte kun je nog de 50 meter hoge uitkijktoren beklimmen. In het Arsenaal komen ook cadeau winkeltjes en terrassen. Michiel de Ruyter zal een prachtig uitzicht hebben op het Arsenaal. Vooral omdat zijn scheepsjongen Paddeltje als beeld op het plein komt te staan. HULST In Hulst zitten ze nog te blozen. Vooral de leerlingen uit groep 6, 7 en 8 van de Nobelhorst. Hun school kwam als beste van Nederland uit de bus voor het ma ken van gedichten. Sinds drie jaar doen Nederlandse kinderen mee aan een poëziewed strijd van Unicef. Officieel heet die: Stichting Werelddag voor kinderen en poëzie. Dit jaar deden 20.000 kinderen mee. Het thema was 'De wereld om je heen'. Bert Everaard is leerkracht van groep 7 van De Nobelhorst. Bert: „Op 20 maart gingen we met drie kinderen van onze school naar Het Land van Ooit. Daar kregen we te horen dat we als school ge wonnen hadden". Ze blonken uit doordat de vorm van het gedicht zo mooi aansloot bij de inhoud van andere gedicht jes. „We hebben veel aandacht be steed aan het opsieren van het ge dicht", vertelt Bert. Martine Dosselaer (10) tekende een mooie poes en schreef er het volgende gedichtje in: poezen zijn heel lief mijn poes is mijn hartedief droppie is haar naam ze zit vaak voor het raam haar kleur is zwart dat is heel apart dat hele mooie zwart Joris van Gulick (12) schreef: de wereld om mij heen die is heel erg verschillend soms fluisterend of hard gillend soms samen of alleen. Joris: „We kregen eerst een aantal lessen over rijm, ritme en gevoel. Daarna moesten we in dichtvorm schrijven. Het was erg leuk. Vaak maak ik thuis limericks. Mijn ge dicht heeft vier coupletten. Ik werkte er drie kwartier aan". De hoofdprijs bestaat uit 1000,- voor de school. „Daar gaan we na tuurlijk mooie boeken en dicht bundels voor kopen", zegt Bert Everaard. „Want we blijven het belangrijk vinden om veelzijdig met taal om te gaan". MIDDELBURG - 'Acht tot acht' heet de ac tie die zaterdag 10 april wordt gehouden. Je kan dan van 's morgens acht tot 's avonds acht de Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland bellen: 06-0432. „Het is een landelijk nummer, dat de kinde ren gratis kunnen bellen", zegt Ger Wolters. Hij is al zestien jaar directeur van de telefoni sche hulpverlening. Kinderen tot twaalf jaar kunnen op de actie zaterdag de oplossing van een woordpuzzel doorbellen. Die puzzel vind je in een huis- aan-huis-krant in heel Zeeland. Bij de Kindertelefoon werken 23 vrijwilli gers. Ger. Verliefd De Kindertelefoon kan je bellen van twee uur 's middags tot acht uur 's avonds. Elke dag. Ook in de vakanties. „Dan wordt er juist heel veel gebruik gemaakt van de Kindertele foon", vertelt Ger. „Vakantietijd kan ook een verdrietige tijd zijn als je verliefd wordt en die ander niet wil". Het aantal telefoontjes neemt alleen maar toe. Ger verwacht, dat er dit jaar meer dan drieduizend keer gebeld zal worden. Omdat het nieuwe landelijke nummer gratis is, kan het niet meer achterhaald worden. Ger: „Je kan bij de PTT tegen betaling een computeruitdraai krijgen, waarop je precies kunt zien welke nummers er gebeld zijn. Dan kan iedere mishandelende volwassene ach terhalen of er iemand in huis naar de Kinder telefoon, de vertrouwensarts of de huisarts gebeld heeft. Bellen naar 06-432 wordt niet geregistreerd"! Kwartje Als je in een telefooncel belt, moetje wel een kwartje bij je hebben, om de verbinding tot stand te brengen. „Het is een soort contactsleuteltje, datje na het gesprek weer terug krijgt", zegt Ger. Problemen worden lang niet altijd opgelost. Ger: „De vrijwilligers leren omgaan met hun machteloosheid is een belangrijke taak. Soms is het maar heel beperkt wat je kan doen. Maar 't blijft ontzettend leuk werk".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 1