ZWART WIT Alles door elkaar is pas gezellig Ouders kiezen alleen op kleur De goede, de slechte Woede Door publiek gaat het pas goed mis CERECHTICHEID DENKEN EN C Alle mensen zijn evenveel waard 2 DINSDAG 9 MAART 1993 Bato (11) en Boy (13) komen allebei uit Joegoslavië. Ba- to (uit Servië) woont al lang in Nederland. Boy (uit Kroatië) pas sinds drie jaar. „In het begin was ik tolk," zegt Bato. „Zonder hem had ik nooit Nederlands ge leerd en ook geen andere vrienden kunnen maken," denkt Boy. Roxanna Dabro (12) is in Vlissingen geboren, haar va der komt uit Liberië: „Een keer, toen ik nog in groep zes zat, heeft iemand me voor nikker uitgescholden. Die heb ik toen meteen met een lijmpot op z'n kop geslagen, daarna is het nooit meer gebeurd." René (11) en Mark (12) hebben allebei Nederlandse ou ders. Ze vinden het spannend als er een buitenlands kind op school bijkomt: „Leuk om iemand te helpen en rond te leiden." „Maar ze moeten wel Nederlands leren," vindt René, „anders kun je geen vrienden worden." Alex 12) is in Duitsland geboren, maar woont ook al een tijdje in Zeeland. „Wij zijn een beetje een gemengde school," vindt hij, „niet helemaal want er zijn bijna geen Turkse of Marokkaanse kinderen." Ze zitten allemaal in groep 8 van de Bouwen Ewout- school uit Vlissingen en allemaal zien ze de voordelen van zo'n gemengde school: „Het is gezellig, zo alles door elkaar. Je leert een beetje vreemde talen kennen en je wordt nieuwsgierig naar andere landen en culturen." Wat Bato betreft kunnen er gerust nog wel meer bij: „Al komen ze van Mars, mij maakt het niets uit!" De rest is wat voorzichtiger: „Het mag natuurlijk niet zo zijn dat buitenlandse kinderen zoveel aandacht nodig hebben, dat de rest daardoor slechter gaat leren. Het moet een beetje goed verdeeld zijn." Moppen Moppen over buitenlanders horen ze ook vaak: „Som migen zijn echt te erg. Die over Somaliërs en de Bijlmer ramp. Maar er zijn ook wel leuke bij. Deze b.v.: 'Wat krijg je als je een Afrikaanse pinda bij een Nederlandse kaas kop zet'? Pindakaas dus." Van links af: René de Ridder, Alex Schrijvers, Roxanna Dabra Freeman, Mark van der Kooy, Bato Vasic en Boy Kosanovic. foto Ruben Oreel De donkere. Zwart haar, zwarte baard, zwart paard. In elke film of stripverhaal haal je de slech terik er zo uit. De mooie, blonde ridder op het witte paard mag de held uithangen. Al heel erg lang gebruiken mensen licht en donker om vooral duidelijk te zijn over wat goed en wat slecht is. Vooral dat laatste. Zwarte kunst Dat toverheksen juist zwarte capes dragen, komt niet zo maar uit de lucht vallen. Al in de middeleeuwen werd toverij - iets waar mensen bang voor wa ren - zwarte kunst genoemd. In de 14de eeuw noemde men de pest de Zwarte Dood. Zwart werd vroeger bijna altijd ge bruikt om iets slechts of akeligs aan te duiden. Ook nu nog. Alles zwart inzien, zwart werk, zwarte markt, ie mand zwartmaken, zwartgal lig, een zwarte bladzijde uit de geschiedenis, de zwarte Piet krijgen, het zwarte schaap zijn, op zwart zaad zitten. Het is alle maal niet best. Nee, dan wit! De witte vlag zwaaien, witte vredesduiven, een witboek vol goede plannen, een wit voetje halen. Tot nog niet eens zo lang geleden be schouwde men 'witte' mensen zelfs als een beter ras. Verwend nest Maar zoals altijd, zorgen we zelf weer voor verwarring. Wit tebrood, wittebroodsweken: heerlijk, verwennerij. Maar een wittebroodskind is een verve lend, verwend nest en dat kun je dus beter niet zijn. Iemand die wit ziet, voelt zich beslist niet goed. Zwart geld witwas sen mag niet. In sommige landen is niet zwart, maar wit de kleur van de rouw. We willen afspraken zwart op wit hebben, maar zwart-wit denken vinden we niet eerlijk. gedicht Je zou ze in elkaar willen rammen. Schoppen. Ze allemaal onder de grond willen stoppen. Oppassen moet je om niet eenzelfde haat te krijgen door wat racisten doen en zijn. Om wat ze schreeuwen en wat ze geloven. Racisten verscheuren niet enkel de wereld maar brengen er ook 't slechtste in boven. Marina v. d. Boogaart. Onder een spandoek lopen is één ding. Achter de tekst op het span doek staan is een tweede. Nienke van Splunder (10) uit Souburg doet het allebei. „Alleen maar nadenken over gerechtigheid is niet voldoen de", zegt ze. „Je moet ook iets doen. Anders verandert er nooit iets". Discriminatie. Vreemdelingenhaat. Geweld tegen buitenlanders. Het is bijna dagelijkse kost. Actie Vorige maand gingen de mensen in Souburg de straat op. Jong en oud liep mee in een protestoptocht te gen racisme. Onder hen ook Judith de Haan (11). Een Ethiopisch meisje, dus met een opvallend kleurtje. Van elke honderd Zeeuwen hebben er vijf een ander, buitenlands kleur tje. Een jaar of vijf geleden gingen witte en zwarte kinderen samen naar de basisschool. Maar daar is verandering in gekomen. De heer Van der Wouw uit Middel burg onderzocht het ontstaan van zwarte scholen in Zeeland. „Ouders kiezen de basisschool voor hun kind. Ze weten vaak niet of het een goeie of een slechte school is. Als ze merken dat er zwarte kinderen op zitten sturen ze soms hun witte kin deren liever naar een andere school. Judith: „Zelf merk ik op school of op straat gelukkig niets van discrimi natie. Maar toch liep ik mee, omdat ik vind dat alle mensen evenveel waard zijn". Ook Beanne Maliepaard (9) en Janet Beekman (9) waren van de partij. „Mijn moeder heeft uitgelegd waar om de mensen de straat opgingen", vertelt Beanne. „Er moet gewoon een einde komen aan de rassen haat". In heel Nederland ging vorige maand een actie van start onder de leuze: Racisme, een zwarte bladzij de UIT onze samenleving. Er komen spotjes op de televisie. Er komen posters te hangen bij bushal tes en stations. De bedoeling is de mensen te waarschuwen voor het Zwarte scholen ontstaan doordat de witte kinderen naar een andere school gaan. In Terneuzen vertrok ken in één jaar 60 witte kinderen van de ene naar de andere school. Dus de ene school heette zwart en de andere wit. Zo zijn er al acht zwarte scholen ont staan in Middelburg, Vlissingen, Souburg, Terneuzen en Goes". Extra aandacht Sommige ouders denken dat zwarte scholen slechter zijn. „Helaas wel", zegt Van der Wouw. „Buitenlandse kinderen hebben extra aandacht gevaar van de vreemdelingenhaat en de discriminatie van mensen met een andere kleur, geloof of opvat ting. Ziekte Judith: „Tijdens de demonstratie werd gezegd dat discrimatie een vi rus is, een ziekte. Die ziekte moeten we uitroeien". Nienke is het helemaal met haar eens. Op haar trui draagt ze een but ton met de tekst: Nederland bekent kleur. - Nienke, Beanne, Judith en Janet. Vier Souburgse meiden, die klem- durven te bekennen en zonodig weer de straat op gaan om te demonstre ren. Gerechtigheid is denken en doen. nodig door hun taalachterstand. Ouders menen dat dat ten koste gaat van hun witte kinderen. Maar een school met zwarte kinderen krijgt meer leerkrachten. Daardoor blijven de klassen kleiner. Daar pro fiteren die witte kinderen ook van mee. Ouders kiezen alleen op kleur. Als de ene school 10% méér zwarte kin deren telt dan de andere school is het al foute boel. Zo'n school wordt dan al snel een zwarte school ge noemd. In de Randstad is een school met 10% zwarte kinderen nog gewoon De doos met zwarte en witte veters staat al klaar bij de Zeeuwse sport raad. Ter gelegenheid van de finale wedstrijd van het jeugdvoetbal in april worden ze uitgedeeld. „Natuurlijk doen we er wel een dui delijke uitleg bij", zegt Dig Vleugel, bestuurslid van het Zeeuwse jeugd voetbal èn onderwijzer uit Bruinis- se. „Die veteractie is bedoeld om kinde ren duidelijk te maken dat racisme een verkeerde zaak is. Voetbal is een teamsport en je hebt je teamgeno ten nodig, net zo goed als je tegen standers. En dan maakt het niet uit hoe je eruit ziet, als hij of zij maar een goede teamgenoot is!" Topklasse Al meer dan tien jaar is Dig Vleugel actief in de begeleiding van het jeugdvoetbal. Merkt hij dat het ra cisme op de velden in die tijd is toe genomen? „Op gewone zaterdagmorgens bij het simpele jeugdvoetbal merk je er niets van. Maar in de hogere regio- nenen, bij de topklasse gebeurt het, dat staat als een paal boven water. Maar pas vaak als ouderen zich er mee gaan bemoeien: publiek, dat langs de lijn staat en begint te roe pen. Kinderen zijn uit zichzelf niet racistisch, ze imiteren volwasse nen". Op mensen langs de lijn, supporters, heb je geen vat, vindt Dig: „Dat is een taak voor de verenigingen om daar op toe te zien en op een goede manier aan te pakken". Veel aandacht Ook vindt hij dat het probleem weer niet al te veel aandacht moet krij gen: „In Zeeland komt racisme in het voetbal gelukkig nog weinig voor. Door er alsmaar aandacht aan te schenken komen individuen die er nog nooit aan gedacht hebben, misschien op het idee om het ook te gaan doen". Wat dat betreft vindt hij de zwarte- en-witte-veteractie een prima idee. „Op zo'n manier reageer je erop, voordat het gebeurt. Zonder de aan dacht van het spel af te leiden laatje weten waar je voor staat". een witte school. In Zeeland ben je dan al zwart". Volgens de onderzoeker moeten kin deren in een gezond land leren met verschillen om te gaan. „Als je de jeugd gescheiden opvoedt kan een land daar later problemen mee krij gen". Van der Wouw vindt dat alle scholen ouders moeten kunnen uitleggen waarom ze goed zijn. „Dan zal blij ken dat zwart of wit niks te maken heeft met goed of slecht. Een zwarte school mag niet de klompenschool van de toekomst worden". foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 2