Lachen helpt pijn vergeten Dertig dagen vasten stelt niet zoveel voor Dier heeft het in Zeeland zo slecht nog niet Ouders tolerant, maar voor jeugd kan er nog meer PZC skrullebalc 13E JAARGANG-NUMMER 3-9 MAART 1993 iHi®® ,.,Wur@j3 AMSTERDAM - Even lachen om de malle fratsen van de clown. Even je pijn, de spanning en je zorgen verge ten. En even niet denken aan die nare prikken en de medicijnen, waar je je zo beroerd van voelt. Als dat lukt, dan zijn de cliniclowns in het Am sterdams Medisch Centrum tevre den. Sinds kort zijn ze op de afdeling waar jeugdige kankerpatiëntjes worden verpleegd, graag gezien be zoek. „Deze patiëntjes hebben het vaak heel moeilijk", vertelt kinderpsy chologe Agnes Hylkema. „Ze mis sen hun ouders, de school en het spe len op straat. Bovendien zijn ze vaak doodziek van de medicijnen die ze moeten slikken. Hun wereld is wel heel erg klein geworden. Een hele dag witte jassen om je heen. Leuke en prettige dingen lijken dan zo ver weg". De Stichting Cliniclowns Nederland probeert hier iets aan te doen. „Het idee is ontstaan in 1987 in Amerika", vertelt Lorine Schortinghuis van de ze stichting. „Vorig jaar hebben we het uitgepro beerd in ons land. Dat was een suc ces. Vandaar dat we vorige maand officieel zijn gestart in het AMC". De patiëntjes bepalen zelf of ze wel of geen clown naast hun bed willen. Het optreden wordt helemaal aan gepast aan de patiënt. Een gekke grimas, een leuke goocheltruc, een onhandigheidje of zo maar even lek ker babbelen over van alles en nog wat. Collega's De twee clowns zijn vaklui; ze zijn medisch geschoold en kunnen heel goed met kinderen omgaan. Agnes: „Dat is heel belangrijk. Aan voelen wat een patiëntje aankan en leuk vindt". Voor de kinderen in het AMC zijn de Cliniclowns bij een patiëntje in het Amsterdams Medisch Centrum. clowns met hun fopneuzen en hun kleurige pruiken inmiddels een ver trouwd beeld. Ook de doktoren en de verpleegsters zien hun nieuwe collega's graag komen. Als het aan de Stichting Cliniclowns foto Vincent Mentzel ligt zal het AMC niet het enige zie kenhuis blijven waar de clowns voor een glimlach zullen zorgen. MIDDELBURG - Maandag 22 februari werd in Mekka in Saoedi- Arabië de negende maan van het maanjaar zichtbaar. Daarmee be gon voor een paar honderd miljoen islamieten overal ter wereld Ra madan, een maand van dertig dagen waarin ze van zonsopgang tot zonsondergang niets eten en niets drinken. Nog twee weken zullen ze op de tanden moeten bijten, want pas op 23 maart begint Savval en dan mag er vier dagen achter elkaar gefeest worden. „De eerste dagen vond ik het moeilijkst," zegt Ferhan Topal. „Ik moest heel erg wennen. De honger - dat ging nog wel, maar dorst - daar kan ik niet tegen. Normaal al niet en dus helemaal niet als ik ook nog moet voetballen. Maar nu weet ik niet beter en probeer ik gewoon tien uur lang niet aan eten en drinken te denken." Ferhan wist op 22 februari heel goed waar hij aan begon. Vorig jaar, elf was hij toen, voelde hij zich sterk genoeg om voor het eerst een volledige Ramadan met zijn ouders mee te vasten: „Het viel me ei genlijk wel mee," vindt hij achteraf. „Dertig dagen vasten stelt niet zoveel voor als je weet dat mensen in Afrika elke dag van het jaar honger hebben." Een dag begint voor Ferhan in deze tijd 's morgens vroeg om een uur of vijf. Hij eet dan een paar boterhammen, gaat om half zes nog even terug naar bed tot kwart voor acht en zorgt dat hij om half negen op school is: „De eerste uren is er niets aan de hand, maar later op de dag merk ik dat ik meer moeite moet doen om me te concentreren. Ik kan dan minder goed nadenken. Dat andere kinderen in de pauze iets lekkers eten kan me niet zo veel schelen. Je kunt bij ons op school glacékoeken kopen, een mars, chips, cola en nog veel meer. Sommige kinderen proberen me daar Ferhan bij opa aan tafel. foto Lex de Meester een beetje mee te plagen. Ze komen dan heel dicht bij me zitten smakken of zoiets. Soms zeg ik dat ze niet zo raar moeten doen, maar meestal komen ze me later zelf vertellen dat ze het heel flauw van zichzelf vonden." Pas om een uur of vijf begint Ferhan te voelen dat hij al een hele dag niet gegeten heeft. Toch moet hij dan nog anderhalf uur geduld heb ben: „Om half zeven gaan we aan tafel. We eten warm en meestal heeft mijn moeder ook iets speciaals klaargemaakt. We genieten dan echt van ons eten. Praten doen we weinig, maar het is altijd heel gezellig met z'n allen aan tafel." MIDDELBURG - Mensen lijken steeds beestachtiger om te gaan met de dieren. Langs de weg staan grote foto's over dierenmis handeling. Meneer Van der Woude uit Hil versum is inspecteur voor de die renbescherming. „Er lijkt inder daad meer dierenverwaarlozing voor te komen. Ik spreek van mis handeling als een dier bewust pijn wordt gedaan of bewust geen eten meer krijgt." Dierenverwaarlozing komt vaak door onwetendheid. Dieren krij gen dan verkeerd eten of ze wor den onjuist behandeld. Van der Woude: „Het is moeilijk vast te stellen of er meer dierenverwaar lozing is. Ten eerste zijn er steeds meer huisdieren, vooral knaag dieren. Daarnaast zien we ook mensen uit andere culturen die anders met dieren omgaan. In sommige landen worden katten alleen als muizenjager gehouden. Die beestjes leven in het donker en zitten altijd vast aan een lijn. In het buitenland is dat soms geen verwaarlozing, maar in ons land vinden we dat wel." In Zee land is het dierenleed een stuk minder. Meneer Plaisier uit Krab- bendijke werkt voor de dierenbe scherming in Zeeland. „Boerderijdieren worden het meest verwaarloosd op het eiland Tholen. Als het dier te weinig geld ople vert krijgt het ook minder eten en minder verzorging. Dat gebeurt natuurlijk niet bij alle boeren uit Tholen. Maar als je naar de cijfers kijkt staat Tholen er wat slechter voor. Als het foute boel is halen we de verwaarloosde dieren weg. De rechter geeft dan soms een flinke boete." Verwaarlozing bij honden en kat ten valt in Zeeland erg mee. Plai sier: „Het komt nog wel eens voor in Goes, Middelburg en Vlissin- gen. Ik kom nog wel eens een hond in een kist op het balkon te gen. Meestal begin ik niet gelijk zwaar te straffen. Vaak gaat het na een gesprek al beter. In Zeeland is gelukkig erg weinig bio-industrie. Zeeuwen staan nog dicht bij de natuur. Dat is wel zo prettig voor onze dieren." UTRECHT - „De generatiekloof bestaat vooral in de hoofden van de ouders. Ouders zijn negatiever over jongeren dan de jonge ren over hun ouders. Dat blijkt uit ons onder zoek," zegt Wim Meeus van de Utrechtse uni versiteit. Hij is daar hoogleraar jeugdstudies. Sinds 1991 doet Wim, samen met ongeveer tien mensen, een onderzoek dat Wending in de levensloop heet. Maandag 1 maart ver scheen het eerste deel van hun onderzoek in boekvorm. Wim: „We volgen jongeren van 12 tot 24 jaar gedurende zes jaar. zodat we een heleboel kunnen zeggen over hun ontwikke ling en daarnaast de invloed van de ouders, want die worden ook ondervraagd." Onderzoek Wim is er tegen, dat er vaak zo etiketterig over de jeugd wordt geoordeeld, zonder dat daar een grondig onderzoek tegenover staat. Wim: „Je moet, wil je iets verantwoords over de jeugd zeggen, heel veel normale jeugd on derzoeken. En als je dat onderzoek maar vaak genoeg herhaalt, kan je zien hoe de jeugd is en wat er verandert." Zo hebben Wim en z'n medewerkers ontdekt, dat de jeugd van nu veel toleranter is dan hun ouders. „Ze zijn progressiever, verdraag zamer; ze kijken minder neer op allerlei groe pen buitenlanders," zegt hij. Problemen Ook in hun denken en mening over vele din gen in de maatschappij, zoals andere vormen van samenleving, abortus en euthanasie is de jeugd toleranter geworden. Wim: „We hebben eigenlijk een trend ont dekt. Als ouders hun mening over iets veran derd hebben, dan heeft de jeugd dat nog een beetje sterker gedaan." Uit het onderzoek is ook gebleken, dat onge veer 30% van de jongeren psychische proble men heeft. Die gaan van licht: zich ongeluk kig voelen en gestresst zijn, tot zwaar: de pressief en denken aan zelfdoding. „We hebben ontdekt, dat naarmate de jonge ren ouder worden, de problemen toenemen en dat ze meer bij meisjes, dan bij jongens voorkomen. We vinden dat een serieuze be dreiging," oordeelt Wim.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 1