DIKKE MAATJES Lekker samen in bad Ze doen echt alles voor je Meestal wil ze wel met me trouwen Op den duur ruik je dat niet meer Je hebt altijd iemand om mee te spelen 2 DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 „Mijn moeder is gewoon Lises soort tweede moeder en Lises moeder is een soort mijn tweede moe der," zegt Daniëlle Uitter- hoeve uit Middelburg'. Zij is al vanaf de kleuter school hartsvriendin van Lise Doorns uit Poppen- damme. Ze zien elkaar al tijd in het weekend en vaak ook nog een paar keer door de week. In bed „Vorig jaar zaten we nog samen op de basisschool," zegt Lise. „Maar nu zit Da niëlle in de brugklas en ik in groep acht." Beide mei den zijn twaalf jaar. Ze doen natüurljk heel veel samen. Daniëlle: „Als we bij elkaar slapen in het weekend, gaan we samen in bad." Lise: „En vroeger gingen we ook nog samen in bed." Ze lenen gemakkelijk el- kaars tandenborstel als dat nodig is. Winkelen Samen naar de stad ge beurt ook vaak. Dan moe ten ze boodschappen doen en gaan winkels kijken om 'dingetjes' te kopen. Lises ouders hebben een zeilboot. „Daar gaan we vrijdags naar toe en we komen 's zondags terug," vertelt Lise. „We varen vaak naar België of naai de eilandjes in het Veerse Meer," vult Daniëlle aan. Ze hebben allebei twee zwemdiploma's. Knecht „Omdat we dol op paar den zijn, nemen we later een boerderijtje met po ny's en paarden. Lekker zelf rijden. En we nemen een man erbij, die werkt. Dat is onze stalknecht." Ze zitten allebei te glunde ren! „Ze zijn anders, maar zo ontzettend vriendelijk, vriendelijker en spontaner dan normale mensen". Zo omschrijft Tomas Mahu (17) uit Hulst zijn vrienden waar hij eens in de 14 da gen zijn vrije zaterdagmid dag mee doorbrengt. 'Jitsers' worden ze ge noemd. „Scouting voor ge handicapten", legt Tomas uit. Sinds een jaar is hij één van de groepsleiders bij de Jitsers, een groep van ongeveer 16 geestelijk gehandicapten van 18 tot 43 jaar. Kampweek „We doen altijd een scou- tingprogramma met ze", vertelt Tomas, „hoewel het verder niet zo op pad vinderij lijkt. We hebben altijd een thema: muziek, koken en bakken, sport, spel of toneel spelen. Aan 't eind van het seizoen hebben we altijd een kampweek, dat is het leukste, want dan leer je ze echt kennen. Hoewel je 's avonds wel afgepeigerd bent". Tomas is zelf jaren lid ge weest van scouting. Vanaf zijn vijfde tot zijn veer tiende jaar groeide hij van bever tot rowan. Na twee jaar pauze en een cursus over begeleiding van ge handicapten, heeft, hij nu zijn hart verpand aan de Jitsërs. Enthousiast „Je leert het meeste door heel. gewoon met ze om te gaan. Het zijn eigenlijk kinderen, maar je moet ze behandelen als volwasse nen, want dat zijn het ook. Als je iets duidelijk uitlegt en zorgt dat je hun aan dacht hebt, doen ze alles voor je. Enthousiast zijn ze uit zich zelf genoeg". Afgelopen week stond in het teken van carnaval: „Toen hebben we elkaar geschminkt. Eén van hen was als zebra geschminkt, prachtig om te zien, zoals die zich in zijn rol inleefde! Het is iedere keer weer leuk om er naar toe te gaan". Daniëlle (links) en Liese. foto Ruben Oree! Bas Staal, Addie Rijcken en Tomas Mahu. foto Oscar van Beest Hazel McGovern (net 9) en Clanny Wil- lemse (10) uit Middelburg, zijn al drie jaar op elkaar. Verkering, heet dat vol gens Hazel. Zij vindt Clanny de aardig ste, knapste, leukste en liefste. Maar soms kan Clanny wel eens jaloers zijn. Of mokkig. Als hij moe is. Hazel is aardig en heeft een leuk ge zicht," zegt Clanny in één adem. „Ze is in elk geval minder krengerig dan an dere meiden." Kortom, dit zijn wel erg dikke maatjes. „De verkering ging gewoon vanzelf," zegt Clanny. „Ik vroeg het en ze zei ja. We hebben nog meer vrienden en vrien dinnen. Maar dat is anders. Wij kunnen gewoon heel erg goed met elkaar op schieten. Sommige kinderen zijn wel eens jaloers. Dan roepen ze: Kijk, daar heb je dat verliefde mietje. Dat vind ik niet leuk. Maar ik zeg gewoon niks te rug. „We spelen heel vaak samen," zegt Ha zel. „Ook logeren we vaak bij elkaar. Sommige flauwe kinderen zeggen dan: foto Ruben Oreel in één bed zeker. Dat vind ik stom. Clanny slaapt gewoon op m'n kamer. We kletsen veel en hebben veel lol." Clanny: „Als ik een mandarijntje eet tel ik altijd de partjes. Ik zeg dan: ze trouwt wel met me, ze trouwt niet met me enz. tot het laatste partje. Meestal wil ze met me trouwen. Ik hoop het." Hazel wil later 16 kinderen hebben en dierendokter of leeuwentemmer wor den. „Ik ben ook paardengek." Clanny wil zanger worden, net als Mi chael Jackson. Hij wil maar één kind hebben. „Want m'n moeder zegt dat de laatste de leukste is. Dus één is ge noeg." Mijn allerbeste vriendin? Leonie Hen- drikse (12) uit Kapelle hoeft over die vraag niet lang na te denken. „Sheila natuurlijk," lacht ze. „Zij betekent heel veel voor mij. Wij doen alles samen, tenminste bijna alles." Samen naar school gaan is er niet bij. De reden is simpel: Sheila is een paard. Leonie: „Ik kreeg haar een jaar gele den. Sinds die tijd trekken we elke dag met elkaar op. Voor schooltijd ga ik haar eerst voeren. Mangels, suikerbie ten en hooi. Na schooltijd kleed ik me snel om en ga ik met haai* rijden. Vaak staat ze al bij het hek in de wei op me te wachten." Als er niet gereden wordt gaat Leonie Sheila trainen. „In de wei bouw ik dan een hindernis," legt ze uit. „Niet te hoog, want Sheila moet het nog leren." Soms heeft Sheila geen zin en weigert ze te luisteren naar de opdrachten van Leonie. „Maar meestal is ze heel erg lief," zegt Leonie vergoeilijkend. Midden in het weiland ligt de drinkput. Frederik is twee minuten jonger dan Thomas en Thomas is twee kilo zwaar der dan Frederik. Voor de rest zie je weinig verschil. „We vinden het stom als mensen den ken dat tweelingen precies op elkaar lijken en hetzelfde voelen en denken. We zijn ééneiig. We worden wel vaak door elkaar gehaald, maar toch zijn we heel verschillend. Misschien niet met eten, want we houden allebei van frites en pizza". „Maar ik houd niet zo van die fleurige truien", verduidelijkt Frederik. „En hij heeft alles heel rommelig, terwijl mijn kamer altijd heel netjes is. Onze ka mers zijn echt heel verschillend!", zegt Thomas. Allebei zijn ze twaalf jaar, ze zitten alle bei in Middelburg op de Westburch groep acht en fietsen elke dag samen van Grijpskerke, waar ze wonen, naar school. „We zijn ongeveer even slim", zegt Frederik. „Als ik iets niet weet vraag ik het aan Thomas, maar samen Thomas (links) en Frederik. foto Ruben Oreel huiswerk maken doen we niet; ik erger me als hij hardop zit te leren". „We gaan niet ons hele leven achter elkaar aan lopen, je moet je eigen gangetje gaan", vindt Frederik. Maar voorlopig blijven ze nog bij elkaar en be spreken uitvoerig el- kaars bezigheden. „Het is heel handig om met z'n tweeën te zijn. Je hebt altijd iemand om mee te spelen. We helpen elkaar en komen voor elkaar op". Nadelen? „Die zijn er misschien wel, maar daar kan ik niet opko men", zegt Frederik. Vorige maand tijdens de vorst zakte Sheila par does door het ijs. Leonie: „Ze wist niet wat ijs was en wilde gewoon drin ken. Gelukkig kon ze er zelf uitkomen en man keerde niets." Twee keer per week krijgt de stal een grote beurt. Sheila kijkt toe en Leonie doet uiteraard het werk. „Dat hoort er foto Willem Mieras ook bij," zegt Leonie. En die stank dan? „Dat went. Op den duur ruik je dat niet meer." Leonie weet Sheila's ver jaardag uit het blote hoofd: 28 oktober. „Ik heb toen voor haar acht ste verjaardag een sui kerbietentaart ge maakt. Die heeft ze toen smakelijk in haar eentje opgepeuzeld."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 2