Kans olieramp 'heel erg klein' Ze vernielen natuur Ik houd van spanning Komst crossterrein verdeelt Reimerswaal Eenderde van jeugd krijgt geen zakgeld VLISSINGEN - „Ik durf de Wester- schelde een veilige rivier te noe men," zegt de heer A. G. Nauta. Hij de voorzitter van het Loodswezen Scheldemonden, de vereniging van loodsen op de Westerschelde. „De Westerschelde is een moeilijke rivier met veel stroming en ondiepe plekken. Maar we hebben goede re gels en afspraken. Er is sinds kort een verscherpte loodsplicht afge sproken, samen met België. Dat be tekent dat een schip op de Wester schelde altijd een loods aan boord moet hebben. Die kent de weg en dat is dus veel veiliger." Via de Schelderadarketen wordt een schip gecontroleerd. Nauta: „Dat is een rij met radars langs de -- rivier. Alle schepen moeten zich met hun radio melden aan de controleto ren. Ze moeten dan om een loods vragen." Ook bij noodweer is er een oplos sing. Nauta: „Dan zijn er nog twee mogelijkheden. We hebben een 24- uurs helikopterdienst voor de lood sen. En als dat ook niet kan, werken we op afstand met de radio. Vanuit de controletoren aan de wal geeft de loods dan advies over de radio aan de stuurman van het schip." Nauta acht de kans op een ramp met een olietanker op de Westerschelde 'heel erg klein'. „Vervoer over water is het veiligst. De rivier is ruim en breed. Op schepen gaan ze voorzich tig om met gevaarlijke lading, zoals Loodsplicht geldt nu voor alle schepen. olie. Ik denk dat de goederentrein tussen Vlissingen en Antwerpen veel gevaarlijker is dan de tankers op de Westerschelde. En mocht er bijvoorbeeld een mi lieuramp gebeuren. Dan sluiten we de Westerschelde af en werken we snel samen met de rijkswaterstaat. foto Lex de Meester rijkspolitie, de burgemeester en de brandweer. Nee, ik ben echt niet bang. De Westerschelde is echt vei lig." KRUININGEN - Krijgt Rei merswaal een groot crossterrein? De inwoners van deze Bevelandse gemeente zijn het daarover niet eens. Op 18 maart houdt ook de gemeenteraad zich bezig met dat probleem. Inzet is een contract met de Stichting Geluidproduce- rende Sporten. Wat is er aan de hand? Aan de oostkant van het Rijn- Scheldekanaal ligt de Anna Ma- riapolder. De gemeente zou graag zien, dat daar in de toekomst re creatie komt. Burgemeester Verbree: „Er is veel belangstelling voor dat gebied. De industrie wil daar fabrieken bouwen en de provincie wil er honderden windmolens neerzet ten". Race-circuit Nu heeft de stichting bij de ge meente een plan ingediend om er een crossterrein voor geluidpro- ducerende sporten aan te leggen. „Geen race-circuit", zegt Verbree nadrukkelijk, „maar een onver hard/half verhard crossterrein". De gemeente is niet bereid er één cent aan uit te geven, maar heeft wel een contract met de stichting opgesteld. Daarin worden een he leboel zaken afgesproken. Als de raad het contract sluit, volgt er een onderzoek, de MER (milieu ef fect onderzoek). De burgemeester: „Daarin moet op heel vragen antwoord gegeven worden zoals: Hoe is het geluids overlast; welke wegen komen er; past het in het polderlandschap; wat gebeurt er met de natuur; hoeveel mensen komen er naar toe enz." Intussen zijn de voor- en tegen standers in het geweer gekomen. Voorstander Sjaak Bo one uit Ril land heeft-zo'n 500 handtekenin gen verzameld. „Ik vond dat er ook eens een positief bericht moest komen. Er zijn ook veel mensen voor het circuit." Betrouwbaar Tegenstander J. Dijkema denkt daar anders over. „De betrouw baarheid van de informatie die de gemeente ons geeft, vind ik ruim schoots onvoldoende. Als je nu ja zegt, weet je niet waaraan je be gint". Hoe het ook uitpakt, het duurt nog wel vijfjaar voor er iets gerea liseerd zal zijn. OOST-SOUBURG - Kinderen tussen 6 en 16 jaar krijgen sinds eind '92 gemiddeld veer tig cent per week meer zakgeld. Als ze ten minste zakgeld krijgen. Want eenderde van de jeugd krijgt niks. Dat heeft de Nederland se Stichting voor de Statistiek pas weer uit gezocht. De leeftijdsgroep 6 tot 9 jaar heeft nu een dubbeltje meer. De 13- en 14-jarigen twee kwartjes. En de kinderen van 10 tot 12 jaar gingen erop achteruit, van 3,90 naai- gemid deld 3,70 per week. Het voordeel is wel dat deze kinderen meteen snappen wat een 'ge middeld' bedrag is. Groot verschil In groep 7/8 van de Souburgse Openbare Ba sisschool De Belt kijgen ze wel zakgeld. Be halve Dennis, maar die loopt wekelijks voor 20 piek een folderwijk. Sommige kinderen hebben een tientje per week. En sommigen 12,50 of 15,- in de maand. Dat moetje dan wel zelf verdelen, anders ben je steeds blut. De laagst betaalde heeft 2,- per week. De meeste kinderen krijgen wekelijks ongeveer drie piek. Gemiddeld komt deze 7/8 groep op zo'n 4,13 uit. Dat is zonder het bezorgloon van Dennis. Leergeld Opvoeders vinden dat zakgeld eigenlijk leer geld is. Je kunt alles uitgeven of ervan spa ren. Zelf beslissen hoeveel geld je over hebt voor een cadeautje. Kiezen om iets goed koops nu meteen te kopen. Of wachten tot je genoeg hebt voor iets mooiers dat duurder is. Volgens het onderzoek moet een van de drie kinderen er ook wat voor doen. Zoals afwas sen of hun eigen kamer stoffen en zuigen. De kinderen van De Belt sparen haast alle maal. „Dat is best goed". Voor later, compu terspelletjes, een mountain-bike, treinen, knuffelberen, een walk-man of voor hun rij bewijs. Emiel ziet zelfs kans om van zijn 2,- voor een computer te sparen. Gelukkig is er ook rapportgeld, verjaardagsgeld of geld van opa en oma. Titia vult haar 2,25 aan op de rommelmarkt. Niemand is jaloers als een an der meer op zak heeft. „Als je maar zakgeld krijgt, want zónder is echt waardeloos!" VLISSINGEN Lucien Joziasse (13) uit Vlissingen hoeft niet meer in militaire dienst als hij 18 wordt. Hij zou wel graag willen. Maar vanaf 1 januari 1998 worden jongens niet meer opgeroepen om soldaat te worden. De Tweede Kamer moet deze voorstellen overi gens nog bespreken. Ronald Janse (14) uit Vlissingen, moet nog net wel in dienst als hij 18 wordt. Maar helaas: hij wil liever niet. Ronald: „Ik vind het voor mij niet nodig. Ze vergaderen steeds meer in plaats van te hten. Ik wil later conducteur of treinmachinist wor den. Dus voor m'n beroep is militaire dienst niet nodig. Het slechtste van het leger vind ik dat ze de natuur kapot maken. Als je bijvoor beeld kijkt naar de Veluwe. Die hebben ze bijna helemaal ingepikt". Ruilen Ronald moet dus wel, maar wil liever niet. Zou hij niet kunnen ruilen met Lucien? Nee dus! Lucien: „Ik zou graag 14 maanden soldaat worden. Maar als ik acht tien wordt is het net afgeschaft. Van het leger kun je veel leren. Zoals alleen ergens voor staan en dan opkomen voor jezelf. Ik zou niet te hoog willen worden. Want dan moetje al die jochies aanpakken. Maar als je te laag bent, tel je niet mee. Het liefst was ik iets tussenin geworden. Commando of zo. Ik houd van spanning en gevaar. Later wil ik iets met computers doen. Dat leer je ook in het leger". Vanaf 1998 bestaat er alleen een beroepsleger. Dat leger krijgt dan meer taken voor de Verenigde Naties. Dus minder vechtwerk en meer vredewerk. Lucien Joziasse (links) en Ronald Janse. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1993 | | pagina 1