Kaalslag iepen dreigt Varkensblaas ronkt het jaar uit Chrysopilus Kever en schimmel slopen bomen heeft de iep verloren? Kijk nog maar eens naar die boom met die gele stip. Want al gauw zal hij omgezaagd worden. Geen be dankje, niks. Gewoon weg. Een boom is echt een kunststukje van Moeder Natuur. Hij maakt de omgeving mooier, zorgt dat duizen den vogels en insecten een huis heb ben. En of dat niet genoeg is, maakt hij ook nog de zuurstof die wij inade men. „Bomen kunnen veel verdragen", vertelt Lucien Kalle. Lucien woont in Terneuzen, is natuurbeschermer en bomenfanaat. „Ik ken bomen waar al 50 jaar flinke granaatscher ven in zitten. Die bomen herstellen zich en groeien door, Het gekke is dat soms iets kleins een boom kan laten sterven. Zo is het ook met de iepen". naar boven kan. Gevolg: boom gaat dood. Luzien: „Die schimmelziekte is zeer besmettelijk. Iepen geven het aan elkaar door via de wortels. Maar de grootste boosdoener is de iepespint- kever. Die is verzot op de bladsteel tjes van de iep. In hun vraatzucht kunnen ze heel snel heel veel bomen ziek maken. De kever is sterk en moeilijk te be strijden. Je moet er echt heel vlug bij zijn. Is een boom besmet: meteen omzagen, zodat hij in ieder geval geen andere meer kan besmetten. Je moet dus regelmatig alle bomen inspecteren. Door bezuinigingen kan dat steeds minder. Je ziet het re sultaat. Straks is half Zeeland kaal". De iep (ook wel olm genoemd) is een typisch Zeeuwse boom. Hij kan na melijk goed tegen de wind. Rietjes Lucien: „Een piepklein schimmeltje maakt de boom ziek. Onder de schors zitten honderden vaten. Een soort dunne rietjes. Hierdoor brengt de boom zijn voedsel van de wortels naar de bladeren. Als een boom ziek wordt, probeert hij zich te bescher men. De iep doet dat, door zo'n buis je af te sluiten. De schimmel kan ach dan niet verder verspreiden. Alleen, die schimmel is snel, voor de iep zo'n buisje heeft afgesloten, zit die schimmel alweer in een andere. Dus gaat de iep dat buisje ook dicht maken, enzovoort. Op den duur zijn er zoveel buisjes af gesloten, dat er geen voedsel meer In de gemeente Westerschouwen is het echt mis. Janine Lekkerkerk van de plantsoenendienst: „Er staat al op 10.500 iepen een gele stip. In 1977 was het ook heel erg. Ik denk wel dat bomen het in deze tijd moei lijker hebben, bijvoorbeeld door de lagere grondwaterstand. Het is net een soort griep. We heb ben wel ontzettend veel iepen, maar meer dan tienduizend ineens weg, is wel een erge kaalslag. Frans van de Eerste Yersekesche Koenckelpot Fanfare. foto Pieter Honhoff In Yerseke hoor je al meer dan 100 jaar het geronk van koenckelpotten op oudejaarsdag. Kinderen bespe len dan hun koenckelpot in ruil voor een extra zakcentje. De meeste win keliers houden die dag een bakje met kwartjes achter de toonbank. Rinus Scheele is onderwijzer op de Prinses Beatrixschool. Hij is mede oprichter van de Eerste Yerseke Koenckelpot Fanfare. - Wat is nu eigenlijk, een koenckel pot? Rinus: „Dat is een groot verf- of con servenblik. Dat bespan je met run- der- of varkensblaas. Als een soort trommelvel dus. Midden op die blaas maak je met een touwtje een dun stokje vast. Als je met je hand op en neer wrijft op dat stokje hoor je een typisch geronk." Slager Het lijkt makkelijker dan je denkt. Want hoe kom je bijvoorbeeld aan zo'n varkensblaas. Daarvoor moet je een slager hebben die zelf slacht. Die blaas moet je nat opspannen. Als hij droogt trekt hij strak. Je hand moet vochtig zijn als je te gen het stokje wrijft. Als een blaas te oud wordt droogt hij uit en barst. Je kunt hem dus pas op het laatst ma ken. - Waarom een fanfare van koen ckelpotten? Rinus: „Vroeger ging het een beetje rommelig in ons dorp. Er liepen los se groepjes door het dorp. Dit jaar lopen alle kinderen gezamenlijk achter de fanfare aan." Er zijn al meer dan 30 leden. Een bakker wil voor de fanfare en alle kinderen gratis oliebollen bakken. „Dan mag hij nou al wel beginnen." Illustratie uit Gecamoufleerde dieren. Wat niet kan lukt toch: er gaan zeventien boeken in dit stukje. Niet omdat het zulke kleine boek jes zijn, datje ze binnen de zwarte lijnen hier omheen naast elkaar kunt leggen, maar omdat ze alle maal erg op elkaar lijken. Je kunt zien dat ze allemaal afkomstig zijn uit dezelfde Engelse boeken- fabriek van series Dorling Kin- dersley. Ze hebben veel wit van binnen en zijn stuk voor stuk geïl lustreerd met duidelijke foto's en heel precieze tekeningen. Het grootste boek (27x36 cm) en duurste is de Sesam junior atlas van de dieren. Bij een atlas denk je meteen aan een boek met kaar ten, maar deze atlas heeft nog een boel meer verrassingen. Er staan meer dan driehonderd bijzondere dieren in getekend en dan zo na- boeken tuurgetrouw dat je je ogen niet gelooft: het is net of ze er 'ns voor zijn gaan staan om op de foto ge zet te worden. Elk dier wordt in zijn eigen bio toop afgebeeld. Dat wil zeggen dat alle dieren die in een bepaald gebied leven (in de woestijn bij voorbeeld) bij elkaar op de blad zijde staan. Een landkaart en fo tootjes van het gebied laten zien hoe het biotoop er uitziet. Korte stukjes tekst vertellen net genoeg over elk dier om nog nieuwsgieri ger naar de plaatje te kijken. Behalve hoe groot de dieren in het echt zijn, kom je ook te weten wat hun wetenschappelijke naam is. En dat is nooit weg, want wie weet hoe het nog eens van pas komt dat je van de Borneose Slijkspringer kunt zeggen dat hij ook wel Periophthalmus chryso pilus genoemd wordt. De 'Sesan Junior Atlas van de Dieren' wordt uitgegeven door Bosch Keu- ning, Baarn. Het langst in Nederland verkrijg baar is de serie Ooggetuigen. De eerste boeken in deze informatie ve reeks verschenen een jaar of vier geleden en elk jaar komen er twee keer vier delen tegelijk bij. Kostuums, Ffilm, Paarden en Schepen zijn de nieuwste parel tjes aan dit snoer, dat zo mooi is datje het liefst alle twintig kralen ervan bij elkaar wilt sparen. Dat de boeken er mooi uitzien is belangrijk, maar belangrijker nog is dat er op de knap uitge knipte foto's bij de korte verhaal tjes veel te ontdekken valt. Zo veel zelfs dat je al kijkend een vrij compleet beeld van een onder werp krijgt. 'Ooggetuigen' wordt uitgegeven door Van Holkema Warendorf Houten. Elk deel kost 19,90. Het goedkoopst zijn de boeken in de serie Wondere wereld. Met de onlangs verschenen delen Vlieg machines, Auto's, Gecamou fleerde dieren en Gepantserde dieren zijn er nu zestien, die 15,90 per stuk kosten. Vergeleken met de andere twee series in dit stukje zijn ze minder spectaculair geïllustreerd (over zichtelijker) en beter te begrijpen voor kinderen die lezen nog een - beetje moeilijk vinden. Over de Jacksons kameleon op de foto hierboven wordt bijvoorbeeld ge zegd: „Van alle kleurveranderende dieren hebben de kameleons de meeste mogelijkheden. Om ze te laten opgaan in hun omgeving kan hun huidkleur zwart, bruin, geel, groen, blauw en felrood wor den. Ze veranderen ook van kleur als ze het koud of warm heb ben, bedreigd worden - of verliefd zijn! 'Wondere Wereld' is een uitgave van Standaard Uitgeverij, Antwerpen. Jan Smeekens Hg' tekenaar daarbove je niks, beters dexe kop hoort op pagina twee van u n e> a UI Of lü S y» lL J O Q 5 tL

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 3