Jeugd weet nog weinig van sex Ieder bezoekje is weer een sprookje Veel boekenvragen kon ik zo beantwoorden Te vroege knal kost een paar uurtjes soppen DEN HAAG De meeste meisjes worden ongesteld als ze ongeveer dertien zijn. Tegen die tijd krijgen ze vaak seksuele voorlichting. Jongens worden op die leeftijd ook vaak voorgelicht. „En die seksuele voorlichting valt dus enorm tegen", zegt Mark Hinfe- laar. Deze ex-biologieleraar werkt nu als voorlichter van 's werelds grootste tamponfabriek. Ongeveer 60 jaar geleden maakte dit bedrijf de eerste tampon. Sinds die tijd lijkt er weinig veranderd te zijn. Mark Hinfelaar ondervroeg voordat bedrijf 1200 kinderen. Bijna alle kinderen vertelden dat ze goed waren voorgelicht. „Dus niet", vertelt Mark. „35 Pro cent van de jongens weet niet dat de eerste zaadlozing aangeeft dat ze vruchtbaar zijn. 30 Procent van de meisjes weet niet wat ongesteldheid is. Bij de meisjes weet 13 niet dat sperma via de penis het lichaam ver laat. Van de jongens weet 30 procent niet dat de ongesteldheid stopt als de vrouw in verwachting is. Hier schrokken we nogal van. Voor al omdat ze vaak zeggen dat Neder land zo openhartig is op seksueel ge bied". Zwemmen Wat heeft een tamponfabriek nu aan zo'n onderzoek? Mark: „We wilden weten welke ver keerde ideeën er bestaan over tam pons en ongesteldheid. Nog steeds denkt 20 van alle jongens dat een meisje ontmaagd wordt door het in brengen van de eerste tampon. En 70 van alle meisjes weten niet dat bewegen juist goed is tijdens onge steldheid. 20 Procent van de meiden denkt dat je niet mag gymnastieken tijdens de menstruatie. En 30 van de meisjes denkt dat zwemmen slecht is als je ongesteld bent. Helaas allemaal ou derwetse gedachten". Waarom wordt er zo slecht voor gelicht? „Teveel ouders laten het aan de school over", zegt Mark. „En op school weten veel leerkrachten er geen raad mee. Moeders lichten hun dochters meestal aardig voor. Maar de zoon moet het hebben van de foute beelden in films en op t.v. Tot slot 74 van alle kinderen wil len beter voorgelicht worden". foto Ruben Oreel KAATSHEUVEL - „In Nederland moeten nog vijf mensen wonen, die nog niet in de Efteling zijn geweest," zegt Karin Koppelmans. Zij is voorlichtster van de Efteling in Kaatsheuvel. „Dat is natuurlijk wat overdreven" gaat Karin verder, „maar de meeste mensen komen drie keer in hun leven in De Efteling: als kind, als ouder en als groot ouder. En ieder keer is de beleving anders." Dat 'onze Efteling' zo'n fantastisch attractiepark is, weten wij al lang. Maar nu weet de hele wereld het ook. Onlangs werd in Dallas (USA) de prijs uitgereikt voor het beste at tractiepark van de wereld: de Applause Award. Die prijs, een bron zen beeldje van twee klappende handen, ging naar de 40 jaar jonge Efteling. Specialist De 14-jarige Arthur den Hartog uit Middelburg is wat je noemt een 'Efteling-specialist'. Arthur: „Op m'n negende jaar ben ik er voor het eerst met de trein naar toe geweest. En toen dacht ik al: Goh, wat hebben ze hier mooie spullen." Sindsdien heeft Arthur geen jaar overgeslagen en als hij de kans krijgt, gaat hij twee keer per jaar. Hij moet er wel zelf voor sparen. „Meestal ga ik met een paar vrienden, niet meer met het gezin," ver teld AYthur. „Ik kijk altijd weer mijn ogen uit. Ik vind het nog steeds even leuk als de eerste keer." Een beste Vriend foto Lex de Meester Omdat Arthur er zo vaak geweest is, kent hij alle attracties uit zijn hoofd. Arthur: „Het allermooiste vind ik wel het Fata Morgana. En dan de Pegasus, een houten achtbaan. Ook de Halve Maan, het schommelschip en de Pagode, de vliegende tempel, vind ik heel mooi." En het sprookjesbos van Anton Pieck blijft natuurlijk het hart van De Efteling. Een tijdje terug stuurde Arthur een fax naar De Efteling, waarin hij informatie vroeg. En die kreeg hij. „Ik heb er toen een spreekbeurt overgehouden en omdat ik er zoveel over wist te vertellen kreeg ik een 9", vertelt hij tevreden. Arthur zou er best volgend jaar zomer willen werken. Nog even ge duld. 8 april 1993 gaat De Efteling weer open! NIEUWDORP - Het Meest Bele zen Kind van Zeelandzo mag de elfjarige Ank Michielsen uit Nieuwdorp zich een jaar lang noe men. Ze kreeg vorige maand van Max Velthuijs de Ahoy, Fanoy-be- ker gevuld met boekenbonnen, omdat ze De Grote Zeeuwse Kin derboeken Puzzel foutloos opge lost had. „Ik heb gehoord dat veel mensen het heel knap van me vinden", zegt ze, „maar ik ga er niet over lopen opscheppen. Ik vind lezen leuk en veel vragen kon ik zo beantwoorden". Toch is Ank alles bij elkaar wel een week of vier bezig geweest met de puzzel. Ze zocht naar ant woorden in de schoolbibliotheek, ging ervoor naar Heinkenszand en maakte zelfs twee keer een reis naar Middelburg. Daar vond ze in de Zeeuwse Bibliotheek en bij boekhandel Fanoy de antwoor den die ze nog miste. Loting Ank heeft op haar kamer rond haar beker een tentoonstellinkje ingericht: „Ik heb hem goed in het zicht midden op een tafel gezet met eromheen de boeken die ik met mijn boekenbon betaald heb. Ik kon er in één keer maar liefst acht boeken van Thea Beckmann mee kopen". Natuurlijk doet Ank volgend jaar weer mee: „Maar ik hoop dat er dan maar één echte winnaar is. Ik vind het wel een beetje zielig dat er nog acht andere kinderen wa ren die alle antwoorden goed had den. Dat ik heb gewonnen is dus ook een beetje toeval. Onze na men werden op een briefje ge schreven en toen werd ik er uitge loot. Het duurde heel lang en het was heel spannend". Ank hoeft zich overigens niet on gelukkig te voelen over die loting: „Er kan er maar één de winnaar zijn", zei René Diepstraten toen hij hoorde dat hij het niet was. „Ik hou aan mijn boekenbon van vijf endertig gulden in ieder geval een goed boek over". Winnaars Maar eerlijk is eerlijk - omdat iets pas echt waar is als het in de krant neeft gestaan, volgen hieronder ie namen van alle kinderen die de 79 vragen foutloos beantwoord lebben: Joyce Barten, Mike Bar- fen, Frans Diepstraten, René Diepstraten, Suzanne Kolff, Ank Michielsen, Neels Smeekens, Es ther Valckenier von Geusau en Laura Wennekes. GOES - „De actie houdt in dat iedereen, die door de politie op voortijdig vuurwerk afste ken wordt betrapt naar HALT verwezen kan worden", zegt Sjoukje de Koeijer. Zij is HALT-medewerkster voor de Bevelanden, Tholen en St. Philipsland. Sjoukje: „Halt betekend Het ALTernatief. Jongeren tussen de twaalf en achttien jaar .die iets hebben misdaan, gaan niet naar de rechter, maar krijgen van ons een vervangen de straf. Vakken vullen in winkels, als ze ge stolen hebben en repareren en schoonmaken waar vernielingen zijn aangericht." Soppen In de maand december gaat het om voortij dig afsteken van vuurwerk. Als een jongere door politie betrapt en gepakt wordt, moet die zich binnen twee dagen bij het HALT-bu- reau melden. Sjoukje: „In de eerste drie weken van decem ber is het zo, dat we ze én drie uur laten werken én een uur voorlichting geven. In de laatste week sparen we ze een beetje op en dan gaan ze naar de brandweerkazerne. Dan fnoeten alle brandweerauto's en de kazerne worden gesopt." België Vuurwerk mag alleen verkocht en afgesto ken worden op 30 en 31 december. Wat nu afgestoken wordt - en dat gebeurt overal - is illegaal gekocht. „Dat gebeurt in auto's die bij winkelcentra of bij scholen staan of in schuurtjes," vertelt Sjoukje. „Het komt vaak uit België. Daar mag het wel verkocht worden, maar niet uit gevoerd." Er is nog iets anders aan de hand bij dat voor tijdig afsteken. Omdat het geen zuivere han del is, weetje nooit of het vuurwerk van vorig jaar is. „Dat is heel gevaarlijk, want als er vocht bij gekomen is ontploft zo'n strijker of rotje veel sneller", zegt Sjoukje. Veel hinder ondervinden honden van het vuurwerk. Kalmeringspillen slikken in de cember is geen uitzondering. Sjoukje: „Oude mensen zijn ook vaak bang. Sommige straten durven ze helemaal niet meer in. En moeders met kinderwagens wor den ook vaak belaagd."

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 1