Kans op inslag is klein Deuren Wat is een komeet? Iedereen kan zijn eigen spel maken Komeet koerst af op de aarde 3 Weetje nog hoeveel plezier jij en je vader en moeder hadden met het lichtje in de koelkast? Dat ze jou vroegen de deur open te doen... en weer dicht - en dat jij dan niet zeker wist of het lampje wel uit was. Waarna je de deur weer open.... Als je nu nog met veel genoegen aan de eindeloze spelletjes kunt terugdenken, dan is het nieuwe boek van Tonke Dragt waar schijnlijk iets voor je, want in Aan de andere kant van de deur speelt ze soortgelijke maar toch heel andere spelletjes met je. Nee boeken wacht even - je moet nog iets leuk vinden: 349 pagina's vol lettertjes kleiner dan deze. Tonke Dragt behoort tot de be langrijkste Nederlandse auteurs van jeugdboeken. Haar eerste boek Verhalen van de tweeling broers verscheen in 1961 en haar tweede, dat Brief voor de koning heet werd in 1964 bekroond met de Prijs voor het beste Neder landse Kinderboek (een soort Gouden Griffel). In 1976 kreeg ze voor alle boeken die ze tot dan ge schreven had, de allerbelangrijk ste prijs die een jeugdschrijver in ons land kan krijgen: de Neder landse Staatsprijs voor Kinder en Jeugdliteratuur. Van al haar boeken is De Zeven sprong het bekendste, omdat het een aantal jaren geleden op de te levisie te zien was als een span nende jeugdserie. Drie jaar geleden schreef Tonke Dragt Het geheim van de klok kenmaker. Dat mysterieuze boek was een beginnetje voor een boek-in-tweeën waarvan ze de ti tel toen al kende: Zeeën van Tijd. Het eerste deel had ze vorig jaar af willen hebben, maar Aan de an dere kant van de deur was zo moeilijk om te schrijven en zo in gewikkeld om te drukken, dat het twee maanden geleden pas klaar was. Het kost 34,90 maar voor dat geld krijg je alles wat je van een boek verwachten mag. Het is spannend, geheimzinnig en op el ke pagina heb je volop gelegen heid mee te denken; er staan heel bijzondere plaatjes in, het is mooi gedrukt en door uitgeverij Leo pold prachtig uitgegeven. Een boek van meer dan driehon derd pagina's navertellen in een paar regels is heel moeilijk en in dit geval zelfs onmogelijk. Je moet er maar tevreden mee zijn dat het gaat over een jongen van dertien, die in een winkeltje met van alles en nog wat in een kist tussen tweedehands boeken een lorrig, beduimeld, misschien wel vierdehands boekje vindt. Het heeft niet eens een omslag meer, sommige bladzijden zijn losge raakt en de eerste pagina's zijn zelfs verdwenen. Als Otto 's avonds begint te lezen doet hij om precies twaalf uur echt wat in de eerste zinnen ge schreven staat: 'Elke deur is iets bijzonders. Door een deur ga je van de ene plaats naar de andere; je komt altijd ergens anders. Neem de deur van je eigen kamer. Waarom zou je daardoor niet eens op een andere plek kunnen ko men - buiten of binnen, bekend of onbekend?' Otto's deur komt uit op een ste nen hal met een ijskoude vloer en 'een steile trap die naar beneden gaat. Wat hij vervolgens in de Ja- nuaraanse Ambassade mee maakt ismaar vooral goed voor zoveel leesplezier dat je het boek telkens weer in de openbare bibliotheek zult willen lenen en met heel veel spijt iedere keer weer terug moet brengen. Zelf ko pen dus. Duur? Sinterklaas komt er aan! Weetje toch wel?! Jan Smeekens Nog 134 jaar en dan is het klats boem en daaag! De komeet Swift-Tuttle botst dan met de aarde. „Tja", zegt Jan Verbeem van de Sterrenwacht in Middelburg. „Je moet natuurlijk niet je kop in het zand steken. Het kan. Wat die Australische astro noom heeft berekend is geen onzin. Maai' ik vind dat die meneer een beetje voorbarig is geweest om dat zomaar de wereld in te gooien. Er kan in die tijd nog zoveel verande ren. De kans dat het gebeurt is maar lop de 10.000". We worden voortdurend bestookt met spul uit de ruimte. Per dag wordt de aarde één miljoen kilo zwaarder! Van het meeste merken we niks. Vaak zijn het kleine brokjes die gewoon in zee verdwijnen of ver branden. Jan Verbeem: „Herinner je je nog Glanerburg? Een piepklein brokje sloeg een flink gat in een dak." In Toengoeska (Rusland) is in 1908 2000 vierkante kilometer bos com pleet verbrand door inslag van een komeet van ongeveer 100 meter doorsnede. Een gebied zo groot als Zeeland in één klap weg. In Arizona is een krater van twee ki lometer doorsnede, 180 meter diep. En zo zijn er nog veel meer plekken op aarde. Als je bedenkt dat de ko meet Swift-Tuttle, wel vijf kilometer in doorsnede is, kun je wel snappen dat als er over 134 jaar echt een bot sing zou komen, dat wel een giganti sche klap wordt! Als dat ding in de oceaan ploft, zul len miljoenen mensen verdrinken. En als hij op land valt, zal alleen al het stof verder leven voor de mens onmogelijk maken. Vlieg Eens in de zoveel miljoen jaar is het raak. Jan Verbeem: „De kracht kun je een beetje vergelijken met een vlieg en een auto. Met 120 kilometer per uur slaat hij te pletter op de voorruit. Maar met 200.000 kilome ter per uur slaat diezelfde vlieg de complete bovenkant van een auto af." Jan besluit: „Overigens, de aarde zelf zal zich niks van zo'n gaatje aan trekken. Die draait gewoon door. Maar wie weet. Misschien kunnen we tegen die tijd wel met atoom kracht de baan van zo'n komeet ver anderen. Nu al in paniek raken is wel het laatste watje moet doen". Ongeveer halverwege de laatste planeet (Pluto) en de eerste ster ligt op 10 biljard kilometer van de aarde het Rijk der Kometen (=Wolk van Oort). Dat bestaat uit miljarden brokken afval van de planeten. Die wolk draait met de snelheid van een goeie raceauto om de zon. Soms komt een brokstuk los, doordat een ster het evenwicht verstoort. Gaat zo'n brok richting Zon en Jupiter, dan wordt hij aangetrokken, krijgt een stof staart en komt in een baan om de zon. Zo draait de komeet Halley in 76 jaar rond. Swift-Tuttle in 135 jaar. Deze maand kun je hem - met een verrekijker - zien. Het is een vage vlek in het sterrebeeld Arend, (in het ZZ- westen). Een vallende ster is een piepklein brokje komeet (ongeveer zo groot als je pinknagel) dat in onze dampkring komt en verbrandt, zodat je even een lichtflitsje aan de hemel ziet. Computerkids sluiten zich helemaal af. foto Ruben Oreel November is nog maar op de helft, maar de dikke en glanzende speel goedfolders liggen al lang in de bus: bladzijde na bladzijde met veel kleu ren, veel plastic en veel veel super nintendo. ..Die spelletjes kosten honderden guldens, maar mij trekt het niet," zegt Boudewijn Goudswaard uit Vlissingen. „Kinderen, die er één hebben zie je de hele dag niet meer, ze sluiten zich helemaal af." Toch noemt Goudswaard zichzelf een spelletjesmaniak. „Maar dan heb ik het niet over computerspel letjes, die je in je eentje doet, maar over het bordspel," zegt hij. „Dat kun je met twee tot tien mensen spe len!" Ongeveer tien jaar geleden begon hij met het zelf bedenken van zulk soort spellen:. „Een hoop spelletjes zijn niet leuk omdat de uitdaging ontbreekt, alleen als je geluk met gooien hebt, win je. Ik ben toen voor me zelf spellen gaan maken waarbij je wint als je echt de slimste bent. En daar gaat het om!" Patrouille Eén van zijn spellen werd zelfs in produktie genomen en in de winkel verkocht, onder de naam Patrouille: „Een soort combinatie van Halma, Barricade en schaken," vertelt Goudswaard. „Door een bepaalde strategie te volgen kun je door de vijandelijke linies heenbreken." Zo'n spel helemaal uitdenken en maken kost ongeveer zes weken. „Maar om een fabrikant te vinden en voordat het dan,in de winkel ligt duurt jaren." Daar heeft Goudswaard geen tijd voor, vandaar dat de meeste van zijn zelfgemaakte spellen nog wel een tijdje in de kast zullen blijven liggen. Bovendien vindt hij dat iedereen zijn eigen spel zou kunnen maken: „Met wat oude pionnetjes, schoe nendozen en een verouderde wereld kaart kom je al een heel eind." De spelregels? „Van te voren alles goed uitdenken en de regels zo be knopt mogelijk opschrijven. En zor gen dat het niet te kort of te lang duurt. Er zijn spelletjes waar je zes weken over kunt doen, maar dat wordt dan wel moeilijk met de visi te." Tonke Dragt dynamisch sterk, rgk, wilcj, gelukkig, ik wil veel en \R\ heb net eer nieuw&- *ël mount en baik een kind van nu-ku

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 3