KIND VAN NU F16 heeft mijn hart gestolen Op niveau Trouwen is leuk Trouwen is saai Binken zetten de trend WIZZ-KIDD Baby ging ongezien in schuifbak 2 V.l.n.r.: Suus, Nicole, Tineke, Robert en Bart. Op de voorgrond Nathan. foto Oscar van Beest Hoe zit dat nu precies met die kin deren van tegenwoordigZijn ze in derdaad, zoals sommige 'grote men senzeggen, verslaafd aan televisie kijken en computerspelletjes? En brengen ze de rest van hun tijd door met vandaaltje spelen? „De mensen die dat zeggen waren vaak vroeger zelf zo," is het sponta ne antwoord. „Ja, belletje lellen doen we allemaal wel eens, maar dat is geen vandalisme. En als er iets op ons plein kapot is dan komt dat al tijd door kinderen van buitenaf." Bart, Nicole, Tineke, Robbert, Suus en Nathan uit groep .7 van basis school de Hille in Terneuzen vertel len hoe het is om nu kind te zijn. Brutaal „Soms zit je t.v. te kijken naai' een goed programma en dan moet je in eens opruimen of naar bed. Dan word ik wel eens heel brutaal, maar meestal doe ik later gewoon wat ze zeggen." „Als ik de Donald Duck zit te lezen ben ik ineens Donald Duck ver slaafd omdat ik niks hoor. Toch moet ik alles horen wat ze zeggen." „Dat televisiekijken valt wel mee. Mijn vader kijkt wel tien keer zoveel. En van die spelcomputers gaat de lol snel af. We doen nog wel tikker tje, hinkelen, overlopen en verstop pertje. Lekker buiten spelen, soms tot heel laat. Onze ouders worden dan wel eéns ongerust." „Als allebei je ouders werken heb ben ze 't vaak te druk. Alleen in het weekeinde gaat de t.v. uit en doen we een spelletje." Over hun toekomst zijn de zes Ter- neuzense kinderen heel duidelijk. Bart wil rechter worden: „Eerst lek ker studeren, net als m'n oom. Trou wen lijkt me hartstikke saai." Nicole: „Dat is gek, ineens weet je wat je later wilt worden, maar niet waarom. Ik wil in een apotheek werken." Tineke ziet haar toekomst in een kinderziekenhuis: „Maar ik wil ook trouwen en kinderen krijgen. Dat moet kunnen tegenwoordig." „Toen ik vier was wilde ik altijd al taarten bakken," zegt Robbert, die graag ik een restaurant wil werken. Suus houdt het op kraamverpleeg ster: „Maar zelf wil ik ook kinderen." Nathan is gek op toneelspelen: „Studeren vind ik niks, dan krijg je te veel huiswerk. Ik zou best be roemd willen worden met toneel spelen. Maar zonder dat is het ook leuk." De kinderen van nu zijn soms wandelende reclamezuiltjes. Nog nooit waren kinderen zo bezig met merken. Bedrijven zijn ineens dol op kinderen. De invloed van reclame op kinde ren is nog nooit zo groot ge weest. Van kinderen kun je tegen woordig rijk worden. Dat was zo'n twintig jaar geleden wel anders. Toen waren fabrikan ten niet geïnteresseerd in kids. Toen liet je je haar groeien, droeg je kapotte spijkerbroe ken en afgedragen shirtjes. Al leen kakkertjes gingen naar de kapper en droegen merkkle ding. De jeugd van tegenwoordig geeft ƒ7.000.000.000,- uit per jaar. Steeds meer kinderen heb ben steeds meer te besteden door kleedgeld, zakgeld, spaar geld, cadeaugeld en bijbaan tjes. Tienjarigen kunnen gemiddeld ƒ40,- per maand uitgegeven, dertienjarigen gemiddeld 125,- en vijftienjarigen al zo'n ƒ220,-. Allemaal leuke bedra gen voor slimme fabrikanten. Binken Hoe kom je er nu achter als fa brikant wat de jeugd het liefste koopt? Die vraag stelden we aan Wendy Hesseling uit Am sterdam. Ze is woordvoerster van één van de grootste recla memakers van Nederland. Wendy: „Regelmatig gaan mensen van ons bedrijf naar scholen, discotheken en clubs. Daar zoeken we de leidersfigu ren. Dus de binken en de popu laire meiden. Die bepalen vaak een bepaalde trend, een mode die door anderen later wordt nageaapt. Zulke kinderen noe men we trendsetters. Elke twee maanden nodigen we trendset ters uit. Deze kinderen praten over reclame, wat ze leuk vin den, wat ze eten, wat ze dragen. Ze proeven dingen en drinken drankjes. Zo komen we er ach ter wat populair is bij de jeugd. Deze groep noemen we het Na tionale Jongeren Trend Panel. Veel fabrikanten volgen dat nieuwsgierig. Een bink draagt Nike, een populaire meid draagt LA Gear. Draag je Lot to? Foute boel! Levi's is nog steeds koning der spijkerbroe ken", besluit Wendy. gedicht -BZZZZ- De wekker. -KLIK- Het licht. Meteen - SPLASH- Water. Fris gezicht. Intussen - SHHH- kiest de CD muziek bij 't -KLIK- beeld op TV -RRRRT-De gordijnen. Telefoon, 12 na 7: - TRRING- Hij gaat. Moeder wenst mij na de -PIEP- Goedemorgen" op 't antwoordapparaat. Ik fax haar -ZZZZ- een wensje terug. nu - TIK-TIK- vlug op de PC mijn huiswerk. (Dat moet strakjes mee). De -RATEL-printer print. Ik wacht dus - BLIEP-BLIEP-BLIEP- met MARIO nog even om de macht. -HOERA-O-JEE!- al 10 voor 8! -PRRR- klinkt het zacht. De kat die al die tijd al wacht. Vooruit dan, kom maar -KOPPIE KRAUW- -AAI AAI- Dag poes. Ik ga. -MIAUW!- Marina van den Boogaart Schroevendraaiers. Tangen. Een soldeerbouten. De gereedschapsmap van Rachel Scholten (15) uit Goes puilt er van uit. Rachel (jawel, een meis je dus) volgt op Groot Stelle in Goes de opleiding elektrotechniek. „Een razend boeiende opleiding," vertelt ze heel enthousiast. „Ik werk dolgraag met mijn handen en techniek is heel erg interessant." Acht uur per week heeft ze praktijkles. Rachel: „Lekker knutselen met draadjes, kabels, zwak stroom, schakelingen en lampjes. Elke keer. dat iets werkt, wat je in elkaar hebt gezet, denk ik: Wauw! Dat heb ik zelf gedaan. Dat geeft ontzet tend veel voldoening". Hierna wil ze doorleren op de MTS, de middelba re technische school. En dan? „Dan naar de luchtmacht," lacht ze zeer beslist. „Lekker sleu telen in de cockpit van een F16. Dat toestel heeft mijn hart gestolen." Robot Voor knutselende lezers en lezende knutselaars is er goed nieuws. Die kunnen nu al aan de slag. De Stichting Wetenschap houdt namelijk een wedstrijd voor alle leerlingen van 11 en 12 jaar. Voor jongens en meisjes. De opdracht is simpel (nou ja): ontwerp een robot (hoeft niet te werken), maak hiervan vier tekenin gen of foto's en vertel hoe jouw robot de mens een handje kan helpen. Je mag bij je ontwerp allerlei spullen gebruiken: lampjes, draadjes, lege blikjes, ijzerdraad. een motortje enz. Voor 15 december moet je je inzending sturen naar: Stichting Wetenschap en Techniekweek. Postbus 19140, 3501 DC te Utrecht. Computer Wie meer wil weten kan terecht bij de meester of juf op school. Die weten je echt alles over deze wedstrijd te vertellen. De winnaar krijgt in ieder geval een robot, die al is uitgevonden: een heuse computer met alles er op en eraan. Als je vroeger niet zo goed kon leren, had je ge woon pech. Niks aan te doen. Op de lagere school mocht je er bijzitten en watje opstak was meege nomen. Werd je 14, dan ging je werken. Dat is gelukkig al lang niet meer zo. Er is ontdekt dat de meeste van die kinderen best kunnen le ren. Als je dat maar op een speciale manier doet. Denny, Danny, Jeroen en Daan zitten op zo'n school in Zierikzee: de Beatrixschool. En ze heb ben het bij meester Pieter Kooiman prima naar hun zin! Daan 12) - al vanaf zijn vijfde een zeer talentvole motorcrosser: „Ik kon niet zo goed lezen. Op mijn oude school kwam ik steeds meer achter. En hier gaat het hartstikke goed. En ik word ook niet meer gepest. We krijgen alle vakken, net als op de basisschool. Taal, rekenen en zo doe je in een groepje op je eigen niveau. Maar we doen ook veel leuke dingen samen". Dennie (12) komt elke dag met de bus uit Ooster- land. Hij weet al precies wat hij volgend jaar wil: „Naar Groot Stelle, in Goes. Net als mijn vader vrachtwagenchauffeur worden". Hij is met de Volvo al overal meegeweest: „Parijs, Duitsland, in de bergen". Net als Daan, die ook naar Goes wil, zal hij dan extra lang moeten reizen. „Wat geeft dat nou?" Solderen Meester Pieter probeert de jongens alvast goed voor te bereiden. Zo krijgen ze ook elke week handvaardigheid (Dennie: 'Heftig!') Solderen, met hout werken, en vooral goed met gereed schap om leren gaan. Maar ook, je leren aanpas sen aan een grote school. Dat is belangrijk. Danny (12), en Jeroen (11) willen het liefst nog even in Zierikzee blijven. Danny kan erg goed voetballen: „Er is aanvraag gedaan om mij in de Zeeuwse selectie te laten komen. Maar ik wil la ter ook wel vrachtwagenchauffeur worden". Jeroen houdt het voorlopig dicht bij huis. „In de witlof, gezellig bij mijn vader en mijn opa. Lekker op de trekker rijden. En later zie ik wel wat ik nog allemaal kan". De meeste weeshuizen bestaan niet meer. Soms nog wel het gebouw, maar de wezen zelf zijn verdwenen. Meneer Geervliet was directeur van een kindertehuis in Middelburg van Kinderzorg. Hij heeft met weeskin deren te maken gehad. Meneer Geervliet: „Er zijn nu min der wezen omdat er nu minder ou ders sterven dan vroeger. Vroeger was men ook armer. De familie kon weeskinderen vaak niet opvangen. De arme weeskinderen moesten naar een armweeshuis. Het burger weeshuis was voor de iets rijkeren. Tegenwoordig gaan wezen vaak bij familieleden wonen of in pleeggezin nen. Ook gebeurde het vroeger nogal eens dat ongetrouwde moeders hun baby te vondeling legden. Veel ker ken in Zeeland hadden vroeger een soort schuifbak waar de moeders ongezien hun baby in konden doen". Ingangen In Middelburg had je een arm- en een burgerweeshuis. Het burger weeshuis staat nog steeds aan het Molenwater in Middelburg. Twee kunstenaarsgezinnen hebben er nu hun woon/werkruimte van ge maakt. Dat gebouw heeft twee in gangen. Eén voor de jongens en één voor de meisjes. Die werden streng gescheiden gehouden. Ze sliepen in ijzeren kribben. Dat was om de wandluizen tegen te gaan. De wezen liepen in zwarte kostuums. Oorlog Meneer Geervliet: „In de oorlog ver anderde er veel voor de weeskinde ren. Ze werden door Kinderzorg on dergebracht in gezinnen. De Duit sers hadden de gebouwen ingepikt. Na 1953 had je de rampwezen. Veel ouders waren omgekomen tijdens de overstromingsramp. Veel kinde ren trokken bij familie in of bij pleeg gezinnen. Er waren prima pleegge zinnen die de weeskinderen een nieuw thuis gaven. Er zijn ook halfwezen. Dat zijn kin deren die geen moeder meer heb ben. Pa kan de kinderen niet alleen opvoeden. Die kinderen komen ook in pleeggezinnen of bij familie. Te genwoordig is het voor wezen veel beter geregeld dan vroeger". Dennie Wesdorp, Danny Nelisse, Jeroen Groe nendijk en Daan Flikweert in de weer met sol deer foto Pieter Honhoff.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1992 | | pagina 2